Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Φίλος έχει το ταβλετ Ρ5100, ειναι παρεισαγωγή,

Πως μπορεί να το αναβαθμιση???

Έχει την 4.1.2.

 

 

εμενα κανεις να με βοηθησει???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η τελευταία που έχει βγεί για το 5100 είναι η 4.2.2 και την κατεβάζεις από εδώ: http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=30349 αρκεί να κάνεις μια εγγραφή στη σελίδα, έχει και οδηγίες.

 

Κατέβασε το odin 3.0.9 ξεζίπαρέ το, άνοιξε το tablet σε download mode κράτα πατημένο το πλήκτρο ήχου + μαζί με το power και θα σε ρωτησει αν θες να μπεις μέσα πατησε το πλήκτρο ήχου -

όταν το κάνεις αυτό άνοιξε το odin και όταν ανοίξει το πρόγραμμα σύνδεσε το tablet στον υπολογιστή, βάλε στο μενού AP το firmware που κατέβασες (ξεζιπαρισμένο) και πάτα start μόλις τελειώσει θα κάνει reboot το tablet και είσαι έτοιμος.

 

δες εικόνες: http://www.taringa.net/comunidades/sgsiii/7952381/Aporte-Odin-3-09-mini-Tuto.html

Edited by johnnyar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Κάτοχος και εγώ ενός tab 2 10.1 (P5200) εδώ και 2,5 περίπου χρόνια. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα μετά από ορισμένους μήνες χρήσης του ήταν το λεγόμενο boot loop. Με factory reset λυνόταν για ορισμένο καιρό και μετά άρχιζε εκ νέου. Μετά όμως και από την (ανέλπιστη) προ μηνών αναβάθμισή του λογισμικού δεν ξαναεμφανίστηκε.

Μέχρι προ ορισμένων ημερών όπου ξαφνικά πάγωσε και άρχισε τα reboot εκ νέου. Για την ακρίβεια, η συσκευή κάνει reboot, μπαίνω στην αρχική οθόνη και μετά από ορισμένα δευτερόλεπτα παγώνει και reboot. Δοκίμασα να κάνω factory reset (που παλαιότερα έλυνε το πρόβλημα, έστω και δραστικά) όμως αυτή τη φορά συμβαίνει το εξής παράδοξο. Ενώ το reset ολοκληρώνεται κανονικά, όταν κάνω reboot στο tablet δεν έχει σβηστεί τίποτε (ίδιες ρυθμίσεις, ίδια προγράμματα εγκατεστημένα) και φυσικά μετά από ορισμένα δευτερόλεπτα το tablet παγώνει και εκ νέου boot.

Έστειλα το tablet στη Samsung για επισκευή (δυστυχώς έχει λήξει και η εγγύση) και μου είπαν ότι το πρόβλημα δεν είναι στο software αλλά στην πλακέτα. Θέλει αλλαγή και το κόστος της είναι 170 ευρώ. Προφανώς δε σκοπεύω να την αντικαταστήσω. Απλά απορώ, εφόσον το συγκεκριμένο πρόβλημα λίγο έως πολύ οι περισσότεροι που έχουν το συγκεκριμένο tablet το αντιμετώπισαν (απόσο διαβάζω σε ξένα και ελληνικά forum) αυτό σημαίνει ότι το μοντέλο έχει ελαττωματική πλακέτα;

Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε (εκτός από την προφανή λύση της μαύρης σακούλας);

Υπόψιν ότι στο εν λόγω μοντέλο δεν έκανα ποτέ root...

Μετά από την περιπέτεια του tab2 θα με συμβουλεύατε να ξαναπάρω Samsung tablet; (πχ το tab 3)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Κάτοχος και εγώ ενός tab 2 10.1 (P5200) εδώ και 2,5 περίπου χρόνια. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα μετά από ορισμένους μήνες χρήσης του ήταν το λεγόμενο boot loop. Με factory reset λυνόταν για ορισμένο καιρό και μετά άρχιζε εκ νέου. Μετά όμως και από την (ανέλπιστη) προ μηνών αναβάθμισή του λογισμικού δεν ξαναεμφανίστηκε.

Μέχρι προ ορισμένων ημερών όπου ξαφνικά πάγωσε και άρχισε τα reboot εκ νέου. Για την ακρίβεια, η συσκευή κάνει reboot, μπαίνω στην αρχική οθόνη και μετά από ορισμένα δευτερόλεπτα παγώνει και reboot. Δοκίμασα να κάνω factory reset (που παλαιότερα έλυνε το πρόβλημα, έστω και δραστικά) όμως αυτή τη φορά συμβαίνει το εξής παράδοξο. Ενώ το reset ολοκληρώνεται κανονικά, όταν κάνω reboot στο tablet δεν έχει σβηστεί τίποτε (ίδιες ρυθμίσεις, ίδια προγράμματα εγκατεστημένα) και φυσικά μετά από ορισμένα δευτερόλεπτα το tablet παγώνει και εκ νέου boot.

Έστειλα το tablet στη Samsung για επισκευή (δυστυχώς έχει λήξει και η εγγύση) και μου είπαν ότι το πρόβλημα δεν είναι στο software αλλά στην πλακέτα. Θέλει αλλαγή και το κόστος της είναι 170 ευρώ. Προφανώς δε σκοπεύω να την αντικαταστήσω. Απλά απορώ, εφόσον το συγκεκριμένο πρόβλημα λίγο έως πολύ οι περισσότεροι που έχουν το συγκεκριμένο tablet το αντιμετώπισαν (απόσο διαβάζω σε ξένα και ελληνικά forum) αυτό σημαίνει ότι το μοντέλο έχει ελαττωματική πλακέτα;

Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε (εκτός από την προφανή λύση της μαύρης σακούλας);

Υπόψιν ότι στο εν λόγω μοντέλο δεν έκανα ποτέ root...

Μετά από την περιπέτεια του tab2 θα με συμβουλεύατε να ξαναπάρω Samsung tablet; (πχ το tab 3)

Εγώ προσωπικά φίλε μου δε θα έπαιρνα άλλο Samsung κυρίως γιατί δε μ'αρέσει η υλοποίηση του android στις συσκευές της και με οδηγεί αναγκαστικά σε root και αλλαγή rom. Σκέφτομαι σοβαρά το επόμενό μου tablet να είναι πιο γεμάτο σε specs μιας που δεν έχω σκοπό να το αλλάζω σαν πουκάμισο κι ας είναι πιο ακριβό. Κι εμένα μου είχε καεί η πλακέτα ευτυχώς εντός εγγύησης.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε (εκτός από την προφανή λύση της μαύρης σακούλας);

Υπόψιν ότι στο εν λόγω μοντέλο δεν έκανα ποτέ root...

 

Δεν εχεις να χάσεις τίποτα αν του περάσεις μια custom rom, πιστεύω ότι θα μπει σε download mode.

Μπας, μια πιθανότητα υπάρχει, και δεν είναι θέμα πλακέτας, μη νομίζεις ότι αυτοί στο service πάντα ειναι top experts.

Εγω και στη ταμπλέτα P5110 και στο S4 μου έχω Cyanogenmod CM11 και είμαι πολύ ευχαριστημένος (σε σχέση τουλάχιστον με το απαράδεκτο αρχικο λειτουργικό της Samsung)

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία που έχει βγεί για το 5100 είναι η 4.2.2 και την κατεβάζεις από εδώ: http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=30349 αρκεί να κάνεις μια εγγραφή στη σελίδα, έχει και οδηγίες.

 

Κατέβασε το odin 3.0.9 ξεζίπαρέ το, άνοιξε το tablet σε download mode κράτα πατημένο το πλήκτρο ήχου + μαζί με το power και θα σε ρωτησει αν θες να μπεις μέσα πατησε το πλήκτρο ήχου -

όταν το κάνεις αυτό άνοιξε το odin και όταν ανοίξει το πρόγραμμα σύνδεσε το tablet στον υπολογιστή, βάλε στο μενού AP το firmware που κατέβασες (ξεζιπαρισμένο) και πάτα start μόλις τελειώσει θα κάνει reboot το tablet και είσαι έτοιμος.

 

δες εικόνες: http://www.taringa.net/comunidades/sgsiii/7952381/Aporte-Odin-3-09-mini-Tuto.html

 

Πρεπει να εχω συστημα ελληνικό ή μπορει να βαλω αυτη την ρομ και σε συστημα απο αλλη περιοχη. Εγω εχω παραεισαγωγη απο Βαλτική (SEB)

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει με odin με επιτυχία το twrp 2.8 αλλά εκκινεί σε android recovery. Είδα ότι έχει αναφερθεί και πριν αυτό αλλά δεν κκατάλαβα πως λύθηκε....

 

Το βρήκα. Δεν έπρεπε να αφήνω το odin να κάνει reset γιατί γραφοταν πάλι το stock recovery. Έπρεπε να κάνω reset σε recovery αμέσως μετά το flash από odin.

Edited by psapikas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το ταμπλετ. Δε φορτίζει!!!! Όταν το συνδέω με το φορτιστή βγάζει ένα κόκκινο Χ στο εικονίδιο της μπαταρίας...το πρόβλημα μέχρι στιγμής λυνόταν ως εξής: έβγαζα τον φορτιστή και τον επανασυνδεα αμέσως μέτα και όλα υπέροχα!!! Σήμερα όμως το κόκκινο Χ παρέμεινε...λέτε να πρέπει απλώς να αντικαταστήσω τον φορτιστη ή να υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το ταμπλετ. Δε φορτίζει!!!! Όταν το συνδέω με το φορτιστή βγάζει ένα κόκκινο Χ στο εικονίδιο της μπαταρίας...το πρόβλημα μέχρι στιγμής λυνόταν ως εξής: έβγαζα τον φορτιστή και τον επανασυνδεα αμέσως μέτα και όλα υπέροχα!!! Σήμερα όμως το κόκκινο Χ παρέμεινε...λέτε να πρέπει απλώς να αντικαταστήσω τον φορτιστη ή να υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα;

 

Αυτό το χ που λες συνήθως το βγάζει όταν η μπαταρία είναι εντελώς άδεια (drained battery).. Αν δεν φορτίζει κατά ένα μεγάλο ποσοστό, ευθύνεται ή ο φορτιστής ή το καλώδιο..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι λες και δε συνδέεται καν ο φορτιστής! Θα αγοράσω καινούργιο καλώδιο και θα δω αν δουλεύει! Ευχαριστώ πάντως :)
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχω συστημα ελληνικό ή μπορει να βαλω αυτη την ρομ και σε συστημα απο αλλη περιοχη. Εγω εχω παραεισαγωγη απο Βαλτική (SEB)

 

 

 

μπορεις να τη βάλεις κανονικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδια καποιος βοηθεια εχω την εκδοση 4.1 ota και θελω να παω σε 4.3 η 4.4 η 5 καποιος να μου δωσει οδηγιες σας παρακαλω αμα γινεται χωρις root αμα δεν γινεται και δεν υπαρχει ομως δεν πειραζει θα το κανω με root
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει δοκιμάσει κανείς καμιά rom με lollipop στο 5110;

 

@dbalaba

Ρίξε μια ματιά στις rom της cyanogen για τη συσκευή σου.

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ,εχετε να μου πρωτεινετε καποια ρομ να περασω πολυ καλημε ελληνικα??ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ,εχετε να μου πρωτεινετε καποια ρομ να περασω πολυ καλημε ελληνικα??ευχαριστω πολυ.

 

Εγώ στο p5100 έχω περάσει την cyanogenmod 10.1.3. ειναι αξιόπιστη επιλογή

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ,εχετε να μου πρωτεινετε καποια ρομ να περασω πολυ καλημε ελληνικα??ευχαριστω πολυ.

φίλε βάλε αυτή. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2571498

Link to comment
Share on other sites

@crueljay Πως παει το μηχανημα με KitKat την έχεις δοκιμασει την ROM που προτεινεις?? εχει καλυτερη αποδοση απ οτι με JB?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

stefanos το τάμπλετ πετάει με αυτή την ρομ, καλύτερη απο JB, εκεί που είχα αγανακτήσει τώρα είναι σαν να άλλαξα ταμπλέτα..:p
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!2 ερωτησεις μονο!εχει ελληνικα ετσι?ποιο recovery εχεις βαλει και αν ειναι ευκολο δωσε μου το λινκ!σε ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το τελευταίο RECOVERY για την CM11 είναι το παρακάτω βάση του παρακάτω συνδέσμου που έβαλες sifnos1. GT-P5100_Recovery_Switcher_1.0 Το switcher πρώτη φορά το βλέπω. Είναι αυτό το σωστό recovery ή κάτι άλλο;;;

 

http://d-h.st/qof

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.Το έχει ένας φίλος το μηχάνημα. Είναι η έκδοση με το wifi και σκεφτεται να το πουλήσει. Πόσα λέτε ότι πρέπει να ζητήσει;Να σημειώσω ότι το tablet είναι πένα.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε το τελευταίο RECOVERY για την CM11 είναι το παρακάτω βάση του παρακάτω συνδέσμου που έβαλες sifnos1. GT-P5100_Recovery_Switcher_1.0 Το switcher πρώτη φορά το βλέπω. Είναι αυτό το σωστό recovery ή κάτι άλλο;;;

 

http://d-h.st/qof[/quoteτον συνδεσμο δεν τον εβαλα αγω αλλα ο crueljui εγω ρωτησα μονο οποτε το ν φιλο απο παν ρωτα καλυτρα να σου πει σωστα:)

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε απο τις τελευταίες recovery και να βάλεις μπορούν να φλασάρουν Kitkat, είτε clockwordmod είτε carliv touch. Απλώς φρόντισε να είναι από τις τελευταίες εκδόσεις τους.
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε απο τις τελευταίες recovery και να βάλεις μπορούν να φλασάρουν Kitkat, είτε clockwordmod είτε carliv touch. Απλώς φρόντισε να είναι από τις τελευταίες εκδόσεις τους.

 

ειναι ευκολο σε παρακαλω να μου δωσεις το σωστο λινκ που θα κατεβασω τις τελευταιες εκδοσης απο rom,philz kai gaps?? σε παρακαλω πολυ για να μην κατεβασω κατι λαθος..:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...