Jump to content

Samsung Galaxy S Duos (S7562)


cayman84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό το είχα σαν βασική συσκευή 1.5 χρόνο. Του έκανα ρουτ από την πρώτη εβδομάδα και άλλαξα ρομ κοντά στον μήνα. Έχει χαμηλές αποδόσεις σε hardware και για τα σημερινά δεδομένα δεν επαρκούν! Σαν υλικό με την μεταχείριση που είχε από εμένα κανένα παράπονο! Με την 4.4.4 που του έχω πάνω τώρα και τίποτα από εφαρμογές είναι τζάμι! Ούτε κόλλημα ούτε τίποτα! Με το στοκ λογισμικό θα το είχα πετάξει απλά και δεν θα το είχα για συσκευή που παίρνω στην δουλειά θα το είχα απλά σε ένα συρτάρι παρατημένο!

 

Μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω ολο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω ολο αυτο;

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Διάβασε στις προηγούμενες σελίδες του θέματος για το πως να κάνεις root πως θα περάσετε custom recovery και rom. Υπάρχουν όλα αναλυτικά για ότι απορία εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα παιδιά πρώτη φορά γράφω σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με το κινητό. Προσπαθώ να μπω σε recovery στο S7562 duos και δεν μπαίνει με τίποτα. Του φλασαρα με odin την Cwm και πάλι τίποτα. Στο odin ενώ δείχνει ότι pass όταν πατάω τα 3 κουμπιά απλά μπουταρει κανονικά. Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει σε Samsung αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πρέπει να την βάλεις στο system/app με κάποιον file manager που μπορεί να μπει στο σύστημα (πχ root explorer), δίνοντας τα κατάλληλα permissions rw-r-r-

 

 

οτνα παω να κανω install μου λεει υπαρχει καποιο προβλημα με την αναλυση του πακετου. το apk το πηρα απο αλλο κινητο γιατι εγω το εχω σβησει

Link to comment
Share on other sites

οτνα παω να κανω install μου λεει υπαρχει καποιο προβλημα με την αναλυση του πακετου. το apk το πηρα απο αλλο κινητο γιατι εγω το εχω σβησει

Σου εξήγησα στο μύνημα μου ότι το συγκεκριμένο .apk πρέπει να γίνει paste στο σύστημα με κάποιον κατάλληλο file manager (πχ root explorer). Με install δεν πρόκειται να εγκατασταθεί. Συγκεκριμένα πρέπει να αντιγραφεί στο system/app

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά,

 

Έχω ένα πρόβλημα. Φίλη έχει το συγκεκριμένο και της έσπασε η LCD (όχι το digitiser). Παραγγείλαμε, λοιπόν, μια φθηνή απ' το skroutz, αλλά το γυαλί της οθόνης ήταν παχύτερο και το digitiser δε «καθόταν». Στο τέλος το πάτησα σε προσπάθεια μπας και και η οθόνη έσπασε. Και τώρα πρέπει να αγοράσουμε καινούρια (και μαντέψτε ποιος θα την πληρώσει... :rolleyes:). Τέλος πάντων, έχω ξενερώσει αρκετά, αλλά απ' ό,τι έχω διαβάσει είναι σύνηθες με aftermarket οθόνες το γυαλί να είναι πιο παχύ. Τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω; Υπάρχει κάποια πατέντα τέλος πάντων να ταιριάξει στη συσκευή; Δε μπορώ να δώσω ένα 20ρικο έτσι και να μου έρθει πάλι μια ίδια. Πραγματικά το digitizer δε κάθεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, έχει πέσει στα χέρια μου εδώ και καμιά βδομάδα σαν 2ο (μεγάλη ιστορία...).

Καταρχάς, οι πρώτες εντυπώσεις ήταν οι χειρότερες. Υποθέτω από single core δε μπορεί κανείς να περιμένει πολλά :rolleyes: αλλά το παλιό XPERIA Tipo της μάνας μου με 512ΜΒ RAM και ICS έκανε απείρως καλύτερη διαχείριση. Τέλος πάντων, όπως κάθε άλλη low-end συσκευή, την έστρωσα κι αυτή :lol: 2 επιλογές, λοιπόν, για όποιον δε θέλει lag: Η πρώτη είναι φλασάρισμα με ODIN, root και διαγραφή κάθε stock εφαρμογής (και launcher εννοείται) και αντικατάσταση με 3rd party ελαφριές εφαρμογές. Επίσης θα πρέπει να φύγουν και τα Google (μπορείτε να βάλετε το 1Market για κατάστημα και το Mailbox για mail). Θα έχετε ελεύθερα μονίμως γύρω στα 250ΜΒ RAM, κι αν φλασάρετε και τον kernel απ' το XDA με το overclock έχει OC και στη GPU και το τηλέφωνο αλήθεια είναι εντυπωσιακό πώς ρολλάρει!

 

Η άλλη επιλογή είναι CM11, για όποιον θέλει KitKat, βγήκε μια έκδοση 27 Νοεμβρίου, την οποία έβαλα χθες και είναι μια χαρά. Κι εδώ αν βάλετε έναν OC kernel και σβήσετε ό,τι έχει το τηλέφωνο, θα τα πάει μια χαρά, με ελεύθερη RAM γύρω στα 350 σταθερά.

 

Αυτά, έχω εντυπωσιαστεί, η συσκευή πάει μια χαρά για μονοπύρηνη, όποιος θέλει λεπτομέρειες ας μου πει.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχει πέσει στα χέρια μου εδώ και καμιά βδομάδα σαν 2ο (μεγάλη ιστορία...).

Καταρχάς, οι πρώτες εντυπώσεις ήταν οι χειρότερες. Υποθέτω από single core δε μπορεί κανείς να περιμένει πολλά :rolleyes: αλλά το παλιό XPERIA Tipo της μάνας μου με 512ΜΒ RAM και ICS έκανε απείρως καλύτερη διαχείριση. Τέλος πάντων, όπως κάθε άλλη low-end συσκευή, την έστρωσα κι αυτή :lol: 2 επιλογές, λοιπόν, για όποιον δε θέλει lag: Η πρώτη είναι φλασάρισμα με ODIN, root και διαγραφή κάθε stock εφαρμογής (και launcher εννοείται) και αντικατάσταση με 3rd party ελαφριές εφαρμογές. Επίσης θα πρέπει να φύγουν και τα Google (μπορείτε να βάλετε το 1Market για κατάστημα και το Mailbox για mail). Θα έχετε ελεύθερα μονίμως γύρω στα 250ΜΒ RAM, κι αν φλασάρετε και τον kernel απ' το XDA με το overclock έχει OC και στη GPU και το τηλέφωνο αλήθεια είναι εντυπωσιακό πώς ρολλάρει!

 

Η άλλη επιλογή είναι CM11, για όποιον θέλει KitKat, βγήκε μια έκδοση 27 Νοεμβρίου, την οποία έβαλα χθες και είναι μια χαρά. Κι εδώ αν βάλετε έναν OC kernel και σβήσετε ό,τι έχει το τηλέφωνο, θα τα πάει μια χαρά, με ελεύθερη RAM γύρω στα 350 σταθερά.

 

Αυτά, έχω εντυπωσιαστεί, η συσκευή πάει μια χαρά για μονοπύρηνη, όποιος θέλει λεπτομέρειες ας μου πει.

Καλημέρα, έχω και εγώ το τηλ GT-S7562 DUOS και τρέχει το CM11 όμως θα ήθελα να το αλλάξω να βάλω την πρώτη σου επιλογή , στο τηλέφωνο έχει φορτωθεί η baseband S756XXLJ3 . Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις με λεπτομέρεια τι κάνω?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω και εγώ το τηλ GT-S7562 DUOS και τρέχει το CM11 όμως θα ήθελα να το αλλάξω να βάλω την πρώτη σου επιλογή , στο τηλέφωνο έχει φορτωθεί η baseband S756XXLJ3 . Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις με λεπτομέρεια τι κάνω?

Ευχαριστώ πολύ

 

Εγώ όταν θέλω να γυρίσω σε στοκ, φλασάρω την XLJ3 με ODIN (download από Sammobile). Από εκεί και πέρα, κάνω root, διαγράφω τα πάντα από system/app, περνώ εφαρμογές δικής μου επιλογής και βάζω έναν kernel από το XDA που έχει GPU και CPU overclock για καλύτερη απόδοση.

 

Το μοναδικό μειονέκτημα της CM11 για εμένα είναι ότι πολλές φορές το τηλέφωνο δε ξυπνάει όταν πατήσεις το lock button. Ελπίζω να συνεχίσει η ανάπτυξη της ROM. Αν ασχολούνταν περισσότεροι πραγματικά θα πετούσε. Το Galaxy S με ίδια χαρακτηριστικά έχει πολύ καλές CM.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανοιξα το κινητο και ειδα οτι η μπαταρια ειναι φουσκωμενη.Τρομαξα να κλεισω το καπακι.Υπαρχει περιπτωση να ανοιξει η μπαταρια? Βρηκα με 10 ε για το 7562 αλλα εγω εχω το 7582.Θα ταιριαζει?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα στην ομαδα :D

ειμαι κατοχος αυτου του κινητου ο θεος να το κανει τουλαχιστον και πηγαινα να περασω μια ρομ ,μετα την επανακινηση του κινητου δεν μου εμφανιζει ουτε το samsung logo και επισης δεν μπαινει σε dowload mode και recovery mode δηλαδη ειναι hard brick αν το λεω σωστα :p ξερει καποιος καποιον τροπο να το φτιαξω γιατι δεν παιζουνε λεφτα για καινουργιο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα :D

 

 

ειμαι κατοχος αυτου του κινητου ο θεος να το κανει τουλαχιστον και πηγαινα να περασω μια ρομ ,μετα την επανακινηση του κινητου δεν μου εμφανιζει ουτε το samsung logo και επισης δεν μπαινει σε dowload mode και recovery mode δηλαδη ειναι hard brick αν το λεω σωστα :p ξερει καποιος καποιον τροπο να το φτιαξω γιατι δεν παιζουνε λεφτα για καινουργιο :rolleyes:

 

 

 

Flash stock με odin.Και μετα πανε σε CM11.Και βαλε mini GApps ή pico.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα το κάνει αυτό αφού δεν μπαίνει σε download mode;

 

 

 

Το ξεχασα,να δοκιμασει να κατεβασει το firmware απο Kies.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό θα δουλέψει. Όταν θες να το φλασάρεις πρέπει να μπει σε download mode. Αν δεν μπαίνει εκεί, ξεχνάς το οτιδήποτε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο Samsung Galaxy S Duos, ενώ λαμβάνω μηνύματα SMS κανονικά, μόλις πάω να τα ανοίξω γράφει ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ. Ούτε να στείλω μπορώ γιατί μόλις πατάω πάνω στον κίτρινο φάκελο μηνυμάτων μου βγάζει το ίδιο.

Έχει κολλήσει λέτε; . Ξέρεις κανείς καμιά λύση;

 

Έβγαλα μπαταρία και κάσρτα SIM και τις ξαναέβαλα αλλά δεν έγινε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αν θέλεις δοκιμασε να κάνεις μια επανεκκίνηση στη συσκευή. Τα περισσότερα προβλήματα διορθώνονται έτσι! Αν δεν φτιάξει δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων στην εφαρμογή των μηνυμάτων. (Θα χάσεις όλα τα μηνύματα όμως)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Φλασαρα σε αυτο το κινητο με odin την στοκ ρομ του. Αλλα εδω και κανα 20 λεπτο εχει κολλήσει στο SAMSUNG. Ειναι λογικο? Να το αφήσω κ αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Φλασαρα σε αυτο το κινητο με odin την στοκ ρομ του. Αλλα εδω και κανα 20 λεπτο εχει κολλήσει στο SAMSUNG. Ειναι λογικο? Να το αφήσω κ αλλο?

 

Είναι λογικό ναι. Μπες στο recovery και κάνε wipe data/cache/dalvik και reboot.

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια,εχω εναS Duos 2 με root και μετρημενος ο Counter.Μπορω να τον μηδενισω.Ξερω υπαρχει το triangle away και φλασαρισμα με Odin.Οποιος το εχει κανει,μπορει να βοηθησει;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια,εχω εναS Duos 2 με root και μετρημενος ο Counter.Μπορω να τον μηδενισω.Ξερω υπαρχει το triangle away και φλασαρισμα με Odin.Οποιος το εχει κανει,μπορει να βοηθησει;

Με triangle away θα το βρεις στο xda και κανείς εγκατάσταση το apk και το τρέχεις μετά την επανεκκίνηση είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

Με triangle away θα το βρεις στο xda και κανείς εγκατάσταση το apk και το τρέχεις μετά την επανεκκίνηση είναι 0.

 

 

 

Θελει να φλασαρω root firmware ετσι;

 

Θελω να το στειλω service για το power button βασικα και να το εχω σαν 2η.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους δουλεψε,θα φλασαρω με Odin σημερα ή αυριο; Τι εκδοση να χρησιμοποιησω; Γιαννη να ξεζιπαρω το firmware υπαρχει λυση;

 

Καλημερα και παλι,επιτελους φλασαρα με οντιν το firmware το μανισιο,προσφατη εκδοση κι ολας.

Ολα καλα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Duos (S7562)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...