Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο και καλοδούλευτο!

 

Μπορεί να διαβάσει αρχεία από εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο μέσω της λειτουργίας OTG (OnTheGo).

 

Θα χρειαστείς φυσικά ένα adaptor USB σε 30pino της Samsung για να συνδέσεις εκεί τον σκληρό.

 

Υπόψιν πρέπει να είναι σε μορφή FAT32 και όχι NTFS. Επίσης δύσκολα θα αυτοτροφοδοτηθεί 2,5άρης εξωτερικός από αυτή την θύρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω..μάλλον έχεις δίκιο,μου φαίνεται και μένα δύσκολο να τραβάει ρεύμα απο την ταμπλέτα.Ωστόσο με μια ματιά βρήκα κάτι που εξυπηρετεί αρκετά πιστεύω..http://www.miniinthebox.com/all-in-1-usb-2-0-sync-adapter-with-sd-mmc-microsd-card-reader-for-samsung-galaxy-tab_p450031.html
Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρετεί αλλά είναι λίγο ογκώδες και δεν θα σε βολέψει πολύ.

 

Το πιο εύχρηστο και οικονομικό είναι αυτό (από το ίδιο site):

http://www.miniinthebox.com/usb-data-otg-cable-for-10-1-samsung-galaxy-tab2_p397915.html?pos=ultimately_buy_1

 

και αυτό (αν σε ενδιαφέρει η μεταφορά δεδομένων από κάρτες μνήμης):

http://www.miniinthebox.com/card-reader-for-samsung-galaxy-tab-black_p382974.html?pos=ultimately_buy_5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους φίλους,

Εχθές κατάφερα να πάω στο Σέρβις της Samsung. Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Όσες unbranded συσκευές είναι από Ελλάδα (με Firmware που είναι EUR) (δλδ έχουν γίνει μαζική εισαγωγή για Ελλάδα) δεν έχουν πάρει, και πιθανόν να μην πάρουν update από 4.0.3 σε 4.1.1.

Υπάρχουν unbranded συσκευές οι οποίες έγιναν μεμονωμένη εισαγωγή από εμπόρους (DBT, Γερμανία π.χ.) που πωλούνται φθηνότερα από τις άλλες (EUR) και παίρνουν update από 4.0.3 σε 4.1.1, ανάλογα με το αν έχει βγει.

Για να πάρετε το update από 4.0.3 σε 4.1.1 πρέπει να πάτε στην Samsung, να σας φλασάρουν άλλο Firmware, άλλης χώρας που διαθέτει το 4.1.1. Φυσικά στο φλασάρισμα θα χάσετε όλα τα δεδομένα, :( θα πληρώσετε 20€, αλλά θα συνεχίσετε να έχετε την εγγύηση της συσκευής.

Και κάτι ακόμα που μου είπαν από το Σέρβις της Samsung. Προκειμένου να ισχύει η εγγύηση της συσκευής, πρέπει η απόδειξη που σας έδωσαν όταν αγοράσατε την συσκευή να αναγράφει το ΙΜΕΙ της συσκευής, αλλιώς η συσκευή δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Και αν η συσκευή δεν είναι EUR (δλδ για Ελλάδα) ο έμπορος πρέπει πρόσθετα να σας συμπληρώσει και σφραγίσει ΣΩΣΤΑ το Warranty Card που βρίσκεται μέσα στην συκευασία της συσκευής ΜΑΖΙ με την απόδειξη... :(

Έτσι λοιπόν, πλήρωσα 20€, πήρα firmware KOR και 4.1.1 και έχω και την εγγύηση της συσκευής σε πλήρη ισχύ (η δική μου συσκευή ήταν από το Πλαίσιο με firmware EUR).

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα μολις εχθες απο πλαισιο ειχε την 4.1.1 και μολις το ανοιξα και μπηκα στο internet αναβαθμιστηκε μονο του στη 4.1.2.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους φίλους,

Εχθές κατάφερα να πάω στο Σέρβις της Samsung. Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Όσες unbranded συσκευές είναι από Ελλάδα (με Firmware που είναι EUR) (δλδ έχουν γίνει μαζική εισαγωγή για Ελλάδα) δεν έχουν πάρει, και πιθανόν να μην πάρουν update από 4.0.3 σε 4.1.1.

Υπάρχουν unbranded συσκευές οι οποίες έγιναν μεμονωμένη εισαγωγή από εμπόρους (DBT, Γερμανία π.χ.) που πωλούνται φθηνότερα από τις άλλες (EUR) και παίρνουν update από 4.0.3 σε 4.1.1, ανάλογα με το αν έχει βγει.

Για να πάρετε το update από 4.0.3 σε 4.1.1 πρέπει να πάτε στην Samsung, να σας φλασάρουν άλλο Firmware, άλλης χώρας που διαθέτει το 4.1.1. Φυσικά στο φλασάρισμα θα χάσετε όλα τα δεδομένα, :( θα πληρώσετε 20€, αλλά θα συνεχίσετε να έχετε την εγγύηση της συσκευής.

Και κάτι ακόμα που μου είπαν από το Σέρβις της Samsung. Προκειμένου να ισχύει η εγγύηση της συσκευής, πρέπει η απόδειξη που σας έδωσαν όταν αγοράσατε την συσκευή να αναγράφει το ΙΜΕΙ της συσκευής, αλλιώς η συσκευή δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Και αν η συσκευή δεν είναι EUR (δλδ για Ελλάδα) ο έμπορος πρέπει πρόσθετα να σας συμπληρώσει και σφραγίσει ΣΩΣΤΑ το Warranty Card που βρίσκεται μέσα στην συκευασία της συσκευής ΜΑΖΙ με την απόδειξη... :(

Έτσι λοιπόν, πλήρωσα 20€, πήρα firmware KOR και 4.1.1 και έχω και την εγγύηση της συσκευής σε πλήρη ισχύ (η δική μου συσκευή ήταν από το Πλαίσιο με firmware EUR).

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτά που σου είπαν. Καταρχήν έχουμε ήδη αφήσει πίσω την 4.1.1 γιατί έχει βγει η 4.1.2 και την λαμβάνουν σταδιακά όλα τα 7άρια από αρχές Μαίου (unbranded). Όλα αυτά που γράφεις ίσως είχαν νόημα 3-4 μήνες πριν και όχι σήμερα που γνωρίζουμε επακριβώς τις αναβαθμίσεις του 7αριού. Όσο για το 20ευρο που σου πήραν τα λόγια είναι περιττά...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτά που σου είπαν. Καταρχήν έχουμε ήδη αφήσει πίσω την 4.1.1 γιατί έχει βγει η 4.1.2 και την λαμβάνουν σταδιακά όλα τα 7άρια από αρχές Μαίου (unbranded). Όλα αυτά που γράφεις ίσως είχαν νόημα 3-4 μήνες πριν και όχι σήμερα που γνωρίζουμε επακριβώς τις αναβαθμίσεις του 7αριού. Όσο για το 20ευρο που σου πήραν τα λόγια είναι περιττά...

 

Κι όμως, έτσι ακριβώς είναι. Αυτή ήταν η επίσημη θέση του επίσημου Samsung Service στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!πριν 2 μερες αγορασα και εγω το galaxy tab 2 p3100 και εχω καμποσες αποριες.Καταρχην,μπορω να κατεβαζω ταινιες και τραγουδια κατευθειαν απο το Tablet?Η θα πρεπει να τα κανω μεταφορα απο τον υπολογιστη?και η μεταφορα τους δεν χρειαζεται ειδικο προγραμμα?Βιβλια μπορω μόνο να αγοράσω ή μπορώ και να κατεβάσω δωρεάν απο καπου?flash player μπορώ να βαλω? Ελπίζω να μην σας ζαλισα,σας ευχαριστώ πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, έτσι ακριβώς είναι. Αυτή ήταν η επίσημη θέση του επίσημου Samsung Service στην Ελλάδα.

 

Ναι, για να δικαολογήσουν το 20ευρο που σου πήραν...

 

Καλησπερα!!πριν 2 μερες αγορασα και εγω το galaxy tab 2 p3100 και εχω καμποσες αποριες.Καταρχην,μπορω να κατεβαζω ταινιες και τραγουδια κατευθειαν απο το Tablet?Η θα πρεπει να τα κανω μεταφορα απο τον υπολογιστη?και η μεταφορα τους δεν χρειαζεται ειδικο προγραμμα?Βιβλια μπορω μόνο να αγοράσω ή μπορώ και να κατεβάσω δωρεάν απο καπου?flash player μπορώ να βαλω? Ελπίζω να μην σας ζαλισα,σας ευχαριστώ πολυ.

 

Καταρχήν μεγειές και καλοδολευτο!

 

Μπορείς να κατεβάζεις ότι θέλεις απευθείας στο tablet μέσω φυσικά της κατάλληλης εφαρμογής από το Play Store (π.χ. utorrent).

 

Flash player υποστηρίζει απευθείας ο stock browserτου tablet...

 

Η μεταφορά αρχείων μεταξύ tablet και pc γίνεται απευθείας μέσω του καλωδίου usb χωρίς την χρήση κάποιου προγράμματος.

 

Βιβλία μπορείς να κατεβάζεις ακόμα και δωρεάν μέσω της κατάλληλης εφαρμογής (π.χ. Kobo).

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...αυτο με τα 159 της Vodafone ειναι αυτο που πριν την προσφορα το ειχε 400 ευρω??Η προσφορα ειναι super αν ειναι ετσι...επειδη δεν εχω ιδεα απο tablet κλπ σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο για αρχη αλλα εχω καποια θεματα...καπου διαβασα οτι δεν δεχεται καρτα sim 3G ωστε να βαζω προγραμμα ιντερνετ απο το καρτοκινητο...ισχυει??Δηλαδη το χρειαζομαι κυριως για να το παιρνω εκτος σπιτιου αλλα αν εχει μονο Wifi δεν με βολευει!!Υπαρχει κατι αλλο σ αυτα τα χρηματα με 3g που να αξιζει να αγορασω???Ευχαριστω!! Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...αυτο με τα 159 της Vodafone ειναι αυτο που πριν την προσφορα το ειχε 400 ευρω??Η προσφορα ειναι super αν ειναι ετσι...επειδη δεν εχω ιδεα απο tablet κλπ σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο για αρχη αλλα εχω καποια θεματα...καπου διαβασα οτι δεν δεχεται καρτα sim 3G ωστε να βαζω προγραμμα ιντερνετ απο το καρτοκινητο...ισχυει??Δηλαδη το χρειαζομαι κυριως για να το παιρνω εκτος σπιτιου αλλα αν εχει μονο Wifi δεν με βολευει!!Υπαρχει κατι αλλο σ αυτα τα χρηματα με 3g που μπορω να αγορασω???Ευχαριστω!!

 

Eίναι το απλό Wi-Fi όχι το 3G με την Sim card και έχει συνολική χωρητικότητα 8GB από τα οποία μόνο τα 4GB είναι ελεύθερα...

Link to comment
Share on other sites

Eίναι το απλό Wi-Fi όχι το 3G με την Sim card και έχει συνολική χωρητικότητα 8GB από τα οποία μόνο τα 4GB είναι ελεύθερα...

 

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου...πολυ καλη η προσφορα αλλα δεν με βολευει λογω μη δυνατοτητας sim!Μηπως μπορεις να μου προτεινεις κατι εως 200 ευρω αξιοπρεπες που να υποστηριζει και 3g??

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο σε αυτή την τιμή. Για επώνυμο το ξεχνάμε...

 

Σιγουρα για επωνυμο το ξερω κ γω δεν παιζει...εκτος κ αν υπαρχει τροπος για το samsung με εναν ανταπτορα να παιρνει 3G...??Δεν γνωριζω και πολλα οποτε μην με παρεξηγεις για τυχον λαθη που λεω... :)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα forum δεν γίνεται για το tab 2 P3110.

 

Η Vodafone όμως νομίζω ότι δίνει 3G stickάκι και υποστηρίζει ότι δουλεύει.

 

ΚΑλό θα ήταν να περάσεις από μία Vodafone για περισσότερες λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα forum δεν γίνεται για το tab 2 P3110.

 

Η Vodafone όμως νομίζω ότι δίνει 3G stickάκι και υποστηρίζει ότι δουλεύει.

 

ΚΑλό θα ήταν να περάσεις από μία Vodafone για περισσότερες λεπτομέρειες...

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ φιλε για τον χρονο σου!! :)

 

Παιδια πηρα στην Voda και μου ειπαν οτι μπορω να αγορασω και το WIFI που με την συνδεση δινουν δωρο....χωρις συνδεση μαζι με το ταμπλετ πληρωνω 199 ευρω!!Αξιζει να τα δωσω για να παρω αυτο το mobile Wifi και πως ακριβως λειτουργει αυτο??

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί θα σου πούνε πως λειτουργεί και καλό θα ήταν να το δεις και ζωντανά.

 

Από την άλλη το e-shop.gr έβαλε προσφορά την 3G έκδοση στα €266 αλλά υπάρχουν ελάχιστα κομμάτια:

 

http://www.e-shop.gr/crazysundays.phtml

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί θα σου πούνε πως λειτουργεί και καλό θα ήταν να το δεις και ζωντανά.

 

Από την άλλη το e-shop.gr έβαλε προσφορά την 3G έκδοση στα €266 αλλά υπάρχουν ελάχιστα κομμάτια:

 

http://www.e-shop.gr/crazysundays.phtml

 

Σ ευχαριστω φιλε...πολυ καλη και αυτη η προσφορα,αλλα ξεφευγει αρκετα απο τα οικονομικα μου ορια!Θα το ψαξω! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για να δικαολογήσουν το 20ευρο που σου πήραν...

 

 

 

Καταρχήν μεγειές και καλοδολευτο!

 

Μπορείς να κατεβάζεις ότι θέλεις απευθείας στο tablet μέσω φυσικά της κατάλληλης εφαρμογής από το Play Store (π.χ. utorrent).

 

Flash player υποστηρίζει απευθείας ο stock browserτου tablet...

 

Η μεταφορά αρχείων μεταξύ tablet και pc γίνεται απευθείας μέσω του καλωδίου usb χωρίς την χρήση κάποιου προγράμματος.

 

Βιβλία μπορείς να κατεβάζεις ακόμα και δωρεάν μέσω της κατάλληλης εφαρμογής (π.χ. Kobo).

 

Τελεια σε ευχαριστω πολυ!!ταινιες συνηθως κατεβαζω απο το *********,μηπως ξερεις καποιο πιο εμπιστο site; και για μουσικη; υποτιτλους μπορω να βαλω στις ταινιες;

 

 

Απο την ομάδα διαχείρισης του παρόντος φόρουμ:

:!: Παιδιά εδώ μέσα δεν συζητάμε για sites που διακινούν παράνομα υλικό. :!:

Edited by mindfield
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...αυτο με τα 159 της Vodafone ειναι αυτο που πριν την προσφορα το ειχε 400 ευρω??Η προσφορα ειναι super αν ειναι ετσι...επειδη δεν εχω ιδεα απο tablet κλπ σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο για αρχη αλλα εχω καποια θεματα...καπου διαβασα οτι δεν δεχεται καρτα sim 3G ωστε να βαζω προγραμμα ιντερνετ απο το καρτοκινητο...ισχυει??Δηλαδη το χρειαζομαι κυριως για να το παιρνω εκτος σπιτιου αλλα αν εχει μονο Wifi δεν με βολευει!!Υπαρχει κατι αλλο σ αυτα τα χρηματα με 3g που να αξιζει να αγορασω???Ευχαριστω!!

 

Καλησπερα!εγω το tablet που ειναι με το 3g το πηρα στα 250 απο ενα μαγαζι στο φαληρο(birdphone)..εαν βγαινει ομως πολυ απο το budget σου, τοτε εφοσον εχεις 3g στο κινητο κοιτα αν μπορεις να το κανεις hotspot για το tablet και να του δινεις ετδι internet..βεβαια δεν ξερω κατα ποσο καλο θα ειναι το internet!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!εγω το tablet που ειναι με το 3g το πηρα στα 250 απο ενα μαγαζι στο φαληρο(birdphone)..εαν βγαινει ομως πολυ απο το budget σου, τοτε εφοσον εχεις 3g στο κινητο κοιτα αν μπορεις να το κανεις hotspot για το tablet και να του δινεις ετδι internet..βεβαια δεν ξερω κατα ποσο καλο θα ειναι το internet!

 

Καλημερα φιλε μου σ ευχαριστω για την απαντηση!!Πηρα στην Vodafone και μου ειπαν 199 ευρω μαζι με το mobile WIFI για να πιανω και ιντερνετ!!Ειναι καλο αυτο η αξιζει να προσπαθησω να υπερβω το οριο και στα 250 να αγορασω το 3g??Εννοεις αυτο φιλε??http://www.birdphone.gr/ecs/gr/products/Samsung-P3100-Galaxy-Tab-2-7.0-3G-8GB-Titan-Silver.aspx επισης συγκρινεται καθολου με αυτο και αν ναι ποιο ειναι καλυτερο??http://www.birdphone.gr/ecs/gr/products/Huawei-MediaPad-7-Lite-White/Silver.aspx τα 8gb ειναι αρκετα??(σορρυ που συγκρινω tablet μιας αλλης εταιριας)

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Όντως του Birdpbone είναι το 8άρι στα €249. Προσωπικά θα έδινα και άλλα €17 και θα πήγαινα στο16άρι από το eshop. Καταλαβαίνω ότι ξεπερνάς το budget σου αλλά δεν αγοράζεις tablet κάθε μέρα και σίγουρα θα το μετανοιώσεις αργότερα που για αυτή την διαφορά πήρες κάτι που τελικά δεν σε καλύπτει...
Link to comment
Share on other sites

Όντως του Birdpbone είναι το 8άρι στα €249. Προσωπικά θα έδινα και άλλα €17 και θα πήγαινα στο16άρι από το eshop. Καταλαβαίνω ότι ξεπερνάς το budget σου αλλά δεν αγοράζεις tablet κάθε μέρα και σίγουρα θα το μετανοιώσεις αργότερα που για αυτή την διαφορά πήρες κάτι που τελικά δεν σε καλύπτει...

 

Aρα σ αυτα τα δυο(Huawei και Samsung με κλειστα ματια Samsung??Και δινω και αλλα 17 και το παιρνω απο eshop to 16αρι???Σιγουρα δεν αγοραζω καθε μερα οποτε δικιο εχεις!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...