Jump to content

Huawei Ascend D Quad


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Huawei Ascend D Quad

 

http://content.myphone.gr/photo/full/6624/huawei-ascend-d-quad-episima-diathesimo-oktovrio-meta.jpg

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

 

Οθόνη: 4.5 inches, 720 x 1280 pixels, IPS+LCD, capacitive

Επεξεργαστής: Quad-core 1.5 GHz

Μνήμη: 8 GB ROM, 1 GB RAM

Κάμερα: 8 MP, 3264x2448 pixels, autofocus, dual-LED flash, Video 1080p@30fps, μπροστινή κάμερα 1.3 MP

Λειτουργικό Σύστημα: Android v4.0 (Ice Cream Sandwich)

Άλλα χαρακτηριστικά: Geo-tagging, μπαταρία 1800 mAh, Bluetooth v3.0, gps, wifi

Διαστάσεις: 129 x 64 x 8.9 mm

Βάρος: 130 g

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η συσκευή φαίνεται να είναι το απόλυτο εργαλείο...

 

Αν η Huawei ακολουθήσει πολύ επιθετική τιμολογιακή πολιτική, έχει σοβαρές πιθανότητες να μετατραπεί σε έναν πολύ δυνατό παίκτη κατακτώντας σημαντικό μερίδιο της αγοράς. Αν έρθει το D Quad στα 4/5 ή ακόμα καλύτερα στα 3/5 της τιμής του Galaxy s III, θα πουλήσει σαν τρελό.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αν κάνει τη μαγκιά και το βγάλει με καμιά jb και βελτιώσει και λίγο την υποστήριξη της από πλευράς updates σίγουρα είναι στα πιθανά προς αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δείχνει ωραίο τηλέφωνο...με μία τιμή μέχρι 480 ευρώ θα τραβήξει κόσμο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δείχνει ωραίο τηλέφωνο...με μία τιμή μέχρι 480 ευρώ θα τραβήξει κόσμο

 

499 λιανικη με τα τωρινα δεδομενα για τη χωρα μας...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θεωρω οτι ειναι τσιμπημενη, αλλα και παλι σχετικο ειναι.

Επειδη επαιξα μαζι του ειναι ενα παρα πολυ καλο προϊον (με εξαιρετικη οθονη), αψογη αυτονομια και γενικα δεν του λειπει τιποτα.

499 λιανικη λοιπον, ενω στον αντιποδα s3, one x στα 659 και 699 αντιστοιχα.

Προσοχη, ΔΕΝ μιλαμε για eshops, εκει η τιμη διαμορφωνεται -οπως παντα- χαμηλοτερα.

Αρα ισως δεν ειναι και τοσο ακριβο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δεν ξερω.μπορει να ειναι καλο ομως σε αυτα τα χρηματα θα προτιμουσα το one x που πλεον η τιμη του στα eshops ειναι εξευτελιστικη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δεν ξερω.μπορει να ειναι καλο ομως σε αυτα τα χρηματα θα προτιμουσα το one x που πλεον η τιμη του στα eshops ειναι εξευτελιστικη.

 

Το μεγάλο πλεονέκτημα εδώ είναι η αυτονομία. Με 2.500mAh μπαταρία (στην Ελλάδα θα έρθει μόνο το XL και αποκλειστικά τη Wind), θα βγάζει για πλάκα δύο ημέρες χρήσης, τομέας που το Χ υστερεί αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κάπου πήρε το αυτί μου ότι κυκλοφορεί από Wind στο τέλος του μηνός στα 499 ευρώ! Δεν το έχω δει από κοντά, αλλά έχω μια συμπάθεια στη Huawei γιατί προσπαθεί πολύ ανάμεσα στους κατασκευαστές Android.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το μεγάλο πλεονέκτημα εδώ είναι η αυτονομία. Με 2.500mAh μπαταρία (στην Ελλάδα θα έρθει μόνο το XL και αποκλειστικά τη Wind), θα βγάζει για πλάκα δύο ημέρες χρήσης, τομέας που το Χ υστερεί αισθητά.

 

Ωραίο αν και λιγο παχυ

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Στα 460-480 προσωπικά θα προτιμούσα το S3 ή το Note... ;)

 

Aν θα φτάσει στα σκουτζομάγαζα στα 380-400 ίσως να "περπατήσει"...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Στα 460-480 προσωπικά θα προτιμούσα το S3 ή το Note... ;)

 

Aν θα φτάσει στα σκουτζομάγαζα στα 380-400 ίσως να "περπατήσει"...

 

Διαφορετικό κοινό, τουλάχιστον, όσον αφορά στο Note. Τώρα για το S III δεν ξέρω αν θα συμφωνήσω, εφόσον το D1 έχει το πλεονέκτημα (στα δικά μου μάτια), της LCD οθόνης με το εξαιρετικό pixel density, αλλά και της μπαταρίας που απ' ότι κατάλαβα πρέπει να τα σπάει...

 

H Huawei κάνει τρελά βήματα προς τα εμπρός τον τελευταίο καιρό και σύντομα πιστεύω θα τη δούμε να παίζει ανάμεσα στους κορυφαίους. Το μέλλον θα δείξει:)

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικό κοινό, τουλάχιστον, όσον αφορά στο Note. Τώρα για το S III δεν ξέρω αν θα συμφωνήσω, εφόσον το D1 έχει το πλεονέκτημα (στα δικά μου μάτια), της LCD οθόνης με το εξαιρετικό pixel density, αλλά και της μπαταρίας που απ' ότι κατάλαβα πρέπει να τα σπάει...

 

H Huawei κάνει τρελά βήματα προς τα εμπρός τον τελευταίο καιρό και σύντομα πιστεύω θα τη δούμε να παίζει ανάμεσα στους κορυφαίους. Το μέλλον θα δείξει:)

 

Εγω το πηρα παντως..499 wind γιατι δεν ξερω κανενα σκρουτζομάγαζο να εμπιστευτώ για ένα 20άρικο (-30) λιγότερο.

[del] Γ@μ@ει !!!! [/del] :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα παντως..499 wind γιατι δεν ξερω κανενα σκρουτζομάγαζο να εμπιστευτώ για ένα 20άρικο (-30) λιγότερο.

[del] Γ@μ@ει !!!! [/del] :)

 

Πολύ σωστό - οτιδήποτε και αν γίνει θα σε καλύψει απευθείας η Wind ;)

Αν μπορείς και έχεις χρόνο, πες μας τις μέχρι τώρα εντυπώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ρε παιδια,εχω μπερδευτει....

το θεμα ειναι για το d quad,λεει οτι ειναι 8,9 χιλιοστα παχος.πως στα review λενα 10,9???το xl δεν ειναι αυτο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,εχω μπερδευτει....

το θεμα ειναι για το d quad,λεει οτι ειναι 8,9 χιλιοστα παχος.πως στα review λενα 10,9???το xl δεν ειναι αυτο?

 

ειναι πολυ γρηγορο με μπαταρια τερας

Edited by couros1
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι όντως τόσο καλή???κι όμως στο θέμα διαστάσεων δεν μου φαίνεται μεγάλο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προχθές που το επεξεργαζόμουν μου φάνηκε κάπως χοντρό, πιό "πλαστικό" και λιγότερο "σέξυ" από το Ascend P1, οπότε και προτίμησα το Ρ1.

 

Που το επεξεργαζοσουν; Υπαρχει σε καποιο καταστημα της wind?

Link to comment
Share on other sites

Που το επεξεργαζοσουν; Υπαρχει σε καποιο καταστημα της wind?

 

 

Στο Ηρακλειο Κρητης παντως υπαρχει ......ε λογικα θα υπαρχει στα περισσοτερα.......αφου η wind λογω της γνωστης συνεργασιας με την huawei παγκοσμιως......τα προμοταρει...............

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εγινα κατοχος αυτου του κινητου και εφοσον δεν ειναι διαδεδομενο στην ελληνικη αγορα ειπα να πω την γνωμη μου.

 

Στις παρακατω αποψεις μου κανω και συγκριση με το xperia s που ηταν το προηγουμενο κινητο μου.

 

Ποιοτητα κατασκευης και αισθηση

Το μπροστινο gorilla glass 2 ειναι οπως καθε gorilla glass. Δηλαδη γεμιζεια αποτυπωματα ομως το χερι γλυστραει ανετα. Το xperia ηταν χειροτερο σε αυτο το τομεα με ακομα περισσοτερα και εντονα αποτυπωματα ενω το χερι μου συναντουσε μεγαλη αντισταση. Το πισω μερος του κινητου ειναι πλαστικο με μικρα βαθουλωματα η εξογκωματα (οπως το παρει κανεις) τα οποια βοηθουν πολυ στο να μην γλιστραει το κινητο και πιστευω οτι ειναι ο λογος που το κινητο κανει εντονο ηχο κατα τη δονηση. Επισης αν πιεσεις το καπακι σε συγκεκριμενο σημειο τριζει και μαζι με το οτι ειναι σκετο πλαστικο μειωνει τη High end αισθηση του κινητου. Γενικοτερα ειναι λιγο

παχουλο αλλα ελαφρυ και ευκολο στη χρηση σε αντιθεση με το xperia που ηταν δυσκολο στο κρατημα.

 

Ηχος

Δυνατο και καθαρο ακουστικο πιο δυνατο απο το xperia με το οποιο μερικες φορες ειχα δυσκολια να ακουσω το συνομιλητη μου. Επισης το μεγαφωνο ειναι σχεδον οσο δυνατο και του xperia αλλα πιο μπασατο και καθαρο. Και το μικροφωνο ειναι πολυ πιο ποιοτηκο. Με την πρωτη ηχογραφηση καταλαβα τη διαφορα. Ο ηχος ειναι κρυσταλλινος.

 

Οθονη

Ρεαλιστικα χρωματα που ομως ειναι λιγο "undersaturated" η "dull" δηλαδη τους λειπει ζωντανια. Ταυτοχρονα ομως ειναι και ξεκουραστη ειδικα σε σχεση με του xperia του οποιου η οθονη ειναι μεν πιο ωραια με ζωντανα χρωματα αλλα και ψευτικη. Καλυτερο ασπρο μαυρο και κοντραστ εχει το Huawei. Αυτο που με απογοητευσε στην οθονη του Huawei ειναι η ευκρινεια/crispness. Τα γραμματα και γενικα οτιδηποτε ειναι πιο παχυ και λιγο θαμπο και γινεται κουραστικο κατα την αναγνωση. Η διαφορα φαινεται ξεκαθαρα με το xperia s το οποιο ειναι το ποιο ευκρινες/crisp κινητο που εχω δει. Εδω http://www.sendspace.com/file/7ig43v εχω φωτογραφιες οπου φαινεται η διαφορα. Τραβηξα το ενα κινητο απο το αλλο.

 

Επιδοσεις

Ο επεξεργαστης ειναι στο 1.4 ghz. Στο quadrant σκοραρει 5300 ποντους μαζι με το Galaxy S3 ενω στο Nenamark 2 65 fps που ειναι αρκετα παραπανω απο το s3 :) Το κινητο δεν κολλαει πουθενα και εχει αμεση αποκριση σε οτιδηποτε. Η Huawei εχει ελαχιστα bloatware ωστοσο η διαθεσιμη ραμ ειναι οση και στο xperia που ηταν γεματο. Το πανω μερος εχει ενα στανταρ google bar το οποιο μπορεις να αφαιρεσεις αλλα δεν μπορεις να βαλεις τιποτα στη θεση του εχοντας το πανω μερος της οθονης κενο.

 

Καμερα

Την ποιοτητα της καμερας μπορειτε να τη συγκρινετε απο αλλα reviews αλλα αυτο που εχω να πω ειναι οτι το λογισμικο ειναι πολυ καλο και περνει γρηγορα φωτογραφιες. Το auto focus λειτουργει πολυ καλα και προσαρμοζεται γρηγορα σε αντιθεση με το xperia που σε ορισμενες περιπτωσεις δεν μπορουσε να κανει focus καθολου. Υποστηριζει και touch το focus αλλα δεν μπορεις να απενεργοποιησεις τον ηχο κλειστρου.

 

Μπαταρια

Αναλογα τη χρηση μπορει να βγαλει και πανω απο 2 μερες. Το πιο σημαντικο ειναι οτι δεν θα αφησει απογοητευμενο ενα heavy user ο οποιος δεν θα χρειαστει να φορτισει το κινητο μεσα στη μερα.

 

Οτιδηποτε αλλο θελετε ρωτηστε.

Edited by Epag
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και διαφωτιστικό το mini review σού.σκεφτόμουν την αγορά του κινητού αυτού,όμως με κόλλησες με την οθόνη λόγω του ότι δε θέλω μουντά χρώματα.βασικά περίμενα μία επίδοση παρόμοιά με του 4x hd

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εδω φαινεται καλυτερα η θαμπαδα. Παρατηρηστε οτι στο blogspot η αποσταση μεταξυ ο και t ειναι μεγαλυτερη στο xperia ενω εχει μικροτερη οθονη. Δε μπορω να καταλαβω γιατι εχει αυτο το θεμα το Huawei αλλα για μενα ειναι deal breaker. Edited by Epag
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend D Quad

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...