Jump to content

Ελληνικά ή greeklish; (Κατάργηση των Greeklish από 01/09)


α2
 Κοινοποίηση

Εσείς τι υποστηριζετε;  

513 members have voted

  1. 1. Εσείς τι υποστηριζετε;



Recommended Posts

θεωρω οτι πρεπει να γραφουμε στα ελληνικα και γιατι ειναι πιο ευκολο να τα διαβασεις και γιατι ειμαστε ελληνες πανω απο ολα..καταρχας η λεξη φασισμος που χρησιμοποιησες ειναι εντελως λαθος.

 

oti theoreis esi sosto alla kapoioi den to theoroun alla prospatheis na to epivaleis... afto einai fasismos...

ta louloudakia peri eleftherias oti mporei na figei kaneis klp klp... dax...

kai o hitler elege... exete tin epilogi na min kanete afto pou leo... alla to apotelesa aftou tha einai to sapouni...

 

ego exo alli pio fileleftheri kai open mind protasi...

se enoxloun ta greeklish?... mi ta diavazeis!...

to na epilegeis ti na diavazeis einai dikeoma sou! :)

to na mou apagorefseis na grafo kapou... den einai dikeoma sou... einai fasismos... fimosi tis eleftherias tou logou klp klp...

 

kali tixi... alla prosexe... mi xaseis politimes plirofories... pou sigoura de tha vlapsoun kapoion pou grafei greeklish... alla kapoion pou de ta diavazei ek sinidiseos...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα γράφατε greeklish στο σχολείο, στο φροντιστήριο, στο βιογραφικό σας σημείωμα;

Αν όχι, τότε γιατί γράφετε σε Ελληνικό φόρουμ;

 

Γράψτε Αγγλικά, γράψτε Ελληνικά. Γιατί επιλέγετε τα greeklish;

 

Δεν κουράζεστε όταν διαβάζετε greeklish;

Όταν ψάχνετε στην "αναζήτηση", είστε σε θέση να θυμάστε πως γράφτηκε η Αθήνα (Athina, Athena, A8ina, A8hna);

 

η εικόνα στην υπογραφή μου είναι διαθέσιμη για όποιον θέλει να την χρησιμοποιήσει

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SAGEM-myV-55/1.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0 UP.Browser/6.2.2.6.d.3 (GUI) MMP/1.0)

 

θα γράφατε greeklish στο σχολείο, στο φροντιστήριο, στο βιογραφικό σας σημείωμα;

Αν όχι, τότε γιατί γράφετε σε Ελληνικό φόρουμ;

 

Γράψτε Αγγλικά, γράψτε Ελληνικά. Γιατί επιλέγετε τα greeklish;

 

Δεν κουράζεστε όταν διαβάζετε greeklish;

Όταν ψάχνετε στην "αναζήτηση", είστε σε θέση να θυμάστε πως γράφτηκε η Αθήνα (Athina, Athena, A8ina, A8hna);

 

Egw twra exw sini8hsei greeklish kai merikes fores apo sini8eia grafw kai sto sxoleio etsi!

Link to comment
Share on other sites

Paidia ti ipostirizete esis gia grafi sto internet?

Greeklish i Ellinika?

 

Ego pantos psifizo Greeklish gia 2 logous:

a)O xronos mou einai periorismenos kai syni8os viazomai otan postaro opote pou na skeftomai gia or8ografika.....

b)ta vrisko pio volika afou den xreiazete synexos na allazo tin glossa tou keyboard mou apo ellinika se agglika kai apo allgika se ellinika

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SAGEM-myV-55/1.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0 UP.Browser/6.2.2.6.d.3 (GUI) MMP/1.0)

 

Paidia ti ipostirizete esis gia grafi sto internet?

Greeklish i Ellinika?

 

Ego pantos psifizo Greeklish gia 2 logous:

a)O xronos mou einai periorismenos kai syni8os viazomai otan postaro opote pou na skeftomai gia or8ografika.....

b)ta vrisko pio volika afou den xreiazete synexos na allazo tin glossa tou keyboard mou apo ellinika se agglika kai apo allgika se ellinika

 

Egw 1) giati mpainw apo kinito mesw opera mini kai google kai sto myphone kai dn ta bgazei ta ellinika 2) kai emena mou einai poio eukola. Exw parei syni8eia otan anoixa to wap-web site http://mitsos.mcommunity.biz

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σε καποιους βγαινουν τα ματια να τα διαβασουν. Ποσα δευτερολεπτα παραπανω θα παρει να γραψετε σε Ελληνικά; Εγω τρωω 10 φορες τον χρονο που εκανες να το γραψεις στην μεταφραση :wacko:
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Eλληνικά.Με πιανει το κεφαλι μου προσπαθοντας να διαβασω τα Greeklish .Αν και σε μερικες περιπτωσεις ,ορθογραφικα λαθη ,καλυτερα μερικοι να εγραφαν Greeklish .Προς Θεου δεν το παιζω "φιλολογος" αλλα μερικα ορθογραφικα λαθη ειναι πολυ κραχτα.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ. Τρώμε πολλή περισσότερη ώρα για να βγάλουμε νόημα από όσα γράφετε, πάρα όση θα κάνατε εσείς να γυρίσετε απο Αγγλικά σε Ελληνικά! Δυο κουμπάκια είναι ρε παιδιά...! :p
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά, χωρίς αμφιβολία. Τα greeklish είναι δυσάρεστα στην όψη και συνήθως συνοδεύονται από πλήρη απουσία στίξης με αποτέλεσμα να απαιτούν διπλάσιο χρόνο για να διαβαστούν.

Δεν είναι δύσκολο να πατάτε ένα alt+shift νομίζω.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πως τα greeklish είναι η δικαιολογία των ανορθόγραφων για να μην ψάξουν πως γράφεται μια λέξη. Τέλος...There...I said it... :happy:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ακομη και προσωπικα μηνυματα που στελνω..παντα γραφω ελληνικα.αλλωστε γραφωντας τετοια ellinika ποιο πολλα λαθη κανεις :!:

1 επιπλεον ψηφο στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ μας.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καποτε εγραφα κι εγω γκρικλις πιστευοντας πως θα μου επαιρνε την απιστευτη ωρα να γραψω Ελληνικα και να συνηθισω να γραφω στα Ελληνικα.

Οταν τελικα το αποφασισα καταλαβα πως απλως ηταν δικαιολογιες τα παραπανω.:O

Εαν καποιος μπαινει απο wap η απο uni και δεν εχει Ελληνικα το pc το δεχομαι.(Κι εγω π.χ. απο το πανεπιστημιο δεν μπορω να γραψω Ελληνικα), αλλα απο εκει και περα τα γκρικλις ειναι κουραστικα.

Ειδικα οταν το κειμενο ειναι μεγαλο...:O

Και οσον αφορα το θεμα της ορθογραφιας 1000 φορες μερικες λαθος λεξεις (που στο τελος θα τις μαθεις πως γραφονται ειτε ψαχνοντας ειτε βλεποντας τους αλλους), παρα απο τα ετσι κι αλλιως ανορθογραφα γκρικλις.

(Που θα μου παει, θα αρχισω να βαζω και τονους.)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου TN97 (ίσα-ίσα που έχουμε αλληλοβοηθηθεί στο παρελθόν στο siemens SX1 subforum αν θυμάμαι καλά),

 

γιατί με παραπέμπεις σε κλειδωμένα threads;

σε ενοχλεί περισσότερο που έχει συζητηθεί ένα τέτοιο θέμα απο το να διαβάζεις (διαβάζουμε) ακόμη greeklish σε δημόσιο χώρο;

δεν μπορούν τα greeklish απλά να απαγορευτούν απο τους κανόνες;

τι γνώμη έχουν οι super admins του myphone για τα greeklish;

έχεις υπόψη τον αριθμό νέων που έχουν διαστρεβλώσει την ορθογραφία μέσα στο κεφάλι τους λόγω των greeklish;

είναι δικαιολογία η γραπτή φράση "βαριέμαι να αλλάζω" πληκτρολόγιο;

 

όλα αυτά (και όχι μόνο) δεν προκύπτουν απο εθνικιστικό ένστικτο. Καθημερινά συναντώ παιδιά του σχολείου τα οποία δεν γνωρίζουν ορθογραφία και έχουν βρει το καταφύγιο των greeklish. Φυσικά και δεν θα τους μάθει το myphone σωστή ορθογραφία, αλλά γιατί να τους μάθει Greeklish;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τους προλαλησαντες υπερ των Ελληνικων. συν οτι την ορθογραφια ή την ξερεις ή οχι, σου βγαινει αυτοματα :)

etsi? :p

Link to comment
Share on other sites

Paidia ti ipostirizete esis gia grafi sto internet?

Greeklish i Ellinika?

 

Ego pantos psifizo Greeklish gia 2 logous:

a)O xronos mou einai periorismenos kai syni8os viazomai otan postaro opote pou na skeftomai gia or8ografika.....

b)ta vrisko pio volika afou den xreiazete synexos na allazo tin glossa tou keyboard mou apo ellinika se agglika kai apo allgika se ellinika

α)Άσχετο. Δηλαδή όταν γράφεις σε χαρτί σκέφτεσαι ορθογραφία? Εκτός κι άν στο σχολείο γράφεις με greeklish...;)

β)Άσχετο. Ένα Alt+Shift έιναι. Τόοοοοοσο δύσκολο....

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

emena pali oute to uni mou exei ellinika pou sostaro sinithos, to laptop mou einai aggliko, opote den exei ellinika grammata kai polles fores kano lathi kai mpros piso gia na diorthono lekseis. episis ektos tou oti to na allazeis sinexeia alt-shift nai einai kourastiko, einai kai thema sinitheias re paidia, ego px pou asxoloumai apo ton kairo tou bbs, e de mou polipaei tora na grafo ellinika, oute se irc, oute msn, oute forums, pouthena. apo tin alli..sta sms mou grafo panta kai mono ellinika, dikaiologo mono kapoion na mi grafei ellinika sta sms tou otan to kinito tou den exei ellinika mesa (px edo agglia), kata ta alla to neo trend me greeklish sta sms de mou aresei katholou (edo den paizei thema sinitheias afou opos eipa to trend einai neo eno i ipostiriksi ellinikon sta kinita einai sxedon apo ta prota vimata tous, kai sigoura poli prin exei to kathe pitsiriki kinito kai stelnei sms me greeklish). auta apo mena..kai prosopiki psifos logo sinitheias, sto greeklish.
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Ελληνικά και πάλι ελληνικά.Με εκνευρίζουν τα greeklish.Κι εκνευρίζομαι ακόμη περισσότερο όταν βλέπω να προωθούνται με διάφορους τρόπους βλέπε "den exeis forthnet;den ksereis ti xaneis.";)
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα απογοητεύσω κι εγω του οπαδους των greeklish αλλα προτιμω τα ελληνικα. Εκτως οτι με κουραζουν και μου παιρνει περισσοτερη ωρα για να βγαλω νοημα οπως ειπαν και αλλοι παραπανω, οταν βλεπω ενα κειμενο πανω απο 2 σειρες με greeklish δεν μπαινω καν στον κοπο να ασχοληθω. Κατεβαινω πιο κατω και συνεχιζω στο επομενο ποστ. Οσοι εχουν τη δυνατοτητα να το γραφουν ελληνικα και δεν το κανουν πιστευω οτι βαριουνται. Αλλωστε τα ορθογραφικα φαινονται και στα greeklish.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου TN97 (ίσα-ίσα που έχουμε αλληλοβοηθηθεί στο παρελθόν στο siemens SX1 subforum αν θυμάμαι καλά),

 

γιατί με παραπέμπεις σε κλειδωμένα threads;

σε ενοχλεί περισσότερο που έχει συζητηθεί ένα τέτοιο θέμα απο το να διαβάζεις (διαβάζουμε) ακόμη greeklish σε δημόσιο χώρο;

δεν μπορούν τα greeklish απλά να απαγορευτούν απο τους κανόνες;

τι γνώμη έχουν οι super admins του myphone για τα greeklish;

έχεις υπόψη τον αριθμό νέων που έχουν διαστρεβλώσει την ορθογραφία μέσα στο κεφάλι τους λόγω των greeklish;

είναι δικαιολογία η γραπτή φράση "βαριέμαι να αλλάζω" πληκτρολόγιο;

 

όλα αυτά (και όχι μόνο) δεν προκύπτουν απο εθνικιστικό ένστικτο. Καθημερινά συναντώ παιδιά του σχολείου τα οποία δεν γνωρίζουν ορθογραφία και έχουν βρει το καταφύγιο των greeklish. Φυσικά και δεν θα τους μάθει το myphone σωστή ορθογραφία, αλλά γιατί να τους μάθει Greeklish;

 

KennyDopeGr, σε παρέπεμψα στα θέματα που είδες, για να δεις ότι το θέμα μας έχει ξαναπασχολήσει και, επίσης, ότι η επίσημη θέση μας (διά στόματος Vampyre) είναι:

 

Που καταλήγουμε?

 

Μπορείτε να γράφετε με greeklish όσοι επιμένετε αλλά σας προτρέπουμε να προσπαθείτε να γράφετε Ελληνικά.

 

Να θυμάστε ότι το board έχει τη δυνατότητα να κάνει search με Ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Η πλάκα είναι στα phpBB boards που απαγορεύουν τελείως τα greeklish και το board δεν μπορεί να κάνει search με Ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Οσον αφορά στα greeklish λοιπόν , Καλό καλοκαίρι σε όλους.

 

Ούτε κάποια υπόδειξη σου έκανα, ούτε παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά κανονικά και τονούμενα γιατί αυτή είναι η γλώσσα μας :)! Εξαιρούνται όσοι δεν μπορούν λόγω τεχνικών προβλημάτων...

 

Νομίζω πάντως υπάρχει και άλλο ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Ελληνικά κανονικά και τονούμενα γιατί αυτή είναι η γλώσσα μας :)! Εξαιρούνται όσοι δεν μπορούν λόγω τεχνικών προβλημάτων...

 

Νομίζω πάντως υπάρχει και άλλο ίδιο θέμα.

Βασικά πολλά πρέπει να υπάρχουν,εκτός από 2-3 που έχουμε εδώ υπάρχουν και κάμποσα στον Σχολιασμό...:p
Link to comment
Share on other sites

Βασικά πολλά πρέπει να υπάρχουν,εκτός από 2-3 που έχουμε εδώ υπάρχουν και κάμποσα στον Σχολιασμό...:p

 

Μια αναζήτηση αρκεί...

Πάντως πρόσφατα άνοιξε ένα θέμα που έλεγε να απαγορευθούν τα greeklish και με την πρόφαση ότι συζητήθηκε παλαιότερα η ιδέα απορίφθηκε... Όπως βλέλπω όμως από τη δημοσκόπηση εδώ, ίσως πρέπει να ξανασυζητηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Kαι φυσικά πολλές φορές αποφεύγω να διαβάσω κείμενα με greeklish, ειδικά οταν είναι κακογραμμένα... π.χ. θ = 8, ω = w κλπ...

Αλήθεια, τί γράφει ο φίλος στο πρώτο πόστ γιατί βαριέμαι να διαβάζω greeklish?:shifty:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...