Jump to content

Ελληνικά ή greeklish; (Κατάργηση των Greeklish από 01/09)


α2
 Κοινοποίηση

Εσείς τι υποστηριζετε;  

513 members have voted

  1. 1. Εσείς τι υποστηριζετε;



Recommended Posts

Αναμφισβήτητα η ελληνική γλώσσα είναι απο τις πλουσιότερες όταν μιλάμε για λεξιλόγιο.. Κι όχι μόνο, δεν ξέρω για τις υπόλοιπες γλώσσες αλλά εμείς ξέρουμε πότε ένας μας μιλά στο πληθυνικό που δείχνει σεβασμό. Αυτή την ιδιοτυπία την έχουν και τα Γερμανικά.. τα Αγγλικά όμως;

 

Τέλοσπάντων, αν και το κάναμε γενικό για τη γλώσσα θα ήθελα να πω πως εμείς οι Έλληνες επηρεαζόμαστε ΑΜΕΣΑ απο ο,τιδήποτε που θέλει να πετύχει αυτό που είπα, να μας επηρεάσει. Αν και οι Αμερικάνοι είναι πολύ πιο πρόβατα από εμας, ο σύγχρονος νεο-έλληνας γίνεται πολλές φορές θύμα του χαζοκουτιού εξού και ο λόγος που το Ελληνικό Μουσικό Chart θεωρήθηκε το χειρότερα επηρεασμένο απο την τηλεόραση Chart, στον κόσμο [ :!: ]. Τα περισσότερα CD-σίγκλς και Άλμπουμς ήταν του Φέιμ Στόρυ και του Σούπερ Idol. Για όνομα δηλαδή.. πόσο επηρεαζόμαστε.

 

Συνεπάγεται, η τηλεόραση παίζει μεγάααλο ρόλο σ'αυτό το θέμα μιας και ο αδιάκοπος βομβαρδισμός απο το Χόλλιγουντ, την διαφήμιση και ούτω καθ'εξής καταφέρνει να διεισδύσει στο μυαλό/σφουγγάρι του Έλληνα που ψάχνεται έξω απο τη χώρα του.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνησω κι εγω με την σειρα μου με τον Ovelix... :)

Η δικαιολογια οπως ειπε, "Δεν εχω Ελληνικα στο πληκτρολογιο", ειναι αν μη τι αλλο "φτωχη". :rolleyes:

Κι εμενα δεν εχει Ελληνικα και κανενος παιδιου που ξερω δεν εχει Ελληνικα πληκτρα επανω...

Κι εγω ο ιδιος μαλιστα οταν ειχα αρχισει να πρωτοποσταρω εγραφα με greeklish και ο ιδιος μετα το αλλαξα γιατι καταλαβα ποσο κουραστικο και ανουσιο ηταν. ;)

Και ας εκανα στην αρχη 5- 10 λεπτα για να γραψω μια μικρη απαντηση... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενη σελίδα, αλλά την καλύτερη δουλειά την κάνει το www.adslgr.com. Εκεί όποιο πόστ δεν είναι στα ελληνικά, διαγράφεται...

(Μετά απο σχετική βέβαια ενημέρωση απο τους υπεύθυνους, οτι ή θα κάνει edit και θα τα γράψει στα ελληνικά ή θα διαγραφεί το μήνυμά του...)

Αυτό είναι και ο πρώτος κανόνας που διαβάζεις, όταν κάνεις την εγγραφή σου.

Και τόσο καιρό που είμαι εκεί και διαβάζω, ποτέ δεν είδα κάποιον να διαμαρτύρεται, όπως γίνεται τώρα εδώ...

Μήπως θα έπρεπε να γίνει κάτι δραστικό απο τους υπευθυνους? Ένα παραθυράκι που να λέει "Γράψτε ελληνικά" ή κάτι αντίστοιχο?

 

ΥΣ: Έιχα δεί εδώ και μία ωραία υπογραφή που έλεγε: "Γράφω ελληνικά για να με διαβάζουν οι άλλοι" (ή κάπως έτσι..)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου ειπε οτι ειναι σωστο κατι τετοιο?Ειναι δικαιωμα του καθενος να μπορει να γραφει οτι θελει και οπως θελει.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Michelle : 1 point. Και εις ανώτερα.

 

Σε λίγο θα αφαιρέσω τα άσχετα/προσωπικά μηνύματα.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενη σελίδα, αλλά την καλύτερη δουλειά την κάνει το www.adslgr.com. Εκεί όποιο πόστ δεν είναι στα ελληνικά, διαγράφεται...

(Μετά απο σχετική βέβαια ενημέρωση απο τους υπεύθυνους, οτι ή θα κάνει edit και θα τα γράψει στα ελληνικά ή θα διαγραφεί το μήνυμά του...)

Αυτό είναι και ο πρώτος κανόνας που διαβάζεις, όταν κάνεις την εγγραφή σου.

Και τόσο καιρό που είμαι εκεί και διαβάζω, ποτέ δεν είδα κάποιον να διαμαρτύρεται, όπως γίνεται τώρα εδώ...

Μήπως θα έπρεπε να γίνει κάτι δραστικό απο τους υπευθυνους? Ένα παραθυράκι που να λέει "Γράψτε ελληνικά" ή κάτι αντίστοιχο?

 

ΥΣ: Έιχα δεί εδώ και μία ωραία υπογραφή που έλεγε: "Γράφω ελληνικά για να με διαβάζουν οι άλλοι" (ή κάπως έτσι..)

 

Ζω σε μία ελεύθερη κοινωνία. Εχω μάθει να ζω ελεύθερα λοιπόν και να μην απορρίπτομαι, εξαιτίας της γλώσσας που μιλάω, της διαλέκτου που χρησιμοποιώ ή των Greeklish. Ο ρατσισμός σε ότι αφορά το μορφωτικό επίπεδο, την ηλικία, και τον τρόπο γραφής στο Myphone δεν θα περάσει ποτέ. Δεν μας αφορά το τι συμβαίνει σε άλλα ελληνικά fora. Σεβόμαστε όλους τους χρήστες μας, δεν τους σβήνουμε μηνύματα απλά και μόνο επειδή δεν γράφουν ελληνικά. Προωθούμε την ελληνική γραφή μηνυμάτων σε όλόκληρο το φορου, αλλά ποτέ δεν θα κρίνουμε χρήστη για τη γλώσσα που γράφει.

 

Το θέμα με τα ελληνικά έχει αναλυθεί μύρια φορές. Δεν θα αλλάξει ούτε τωρα. Εσείς σαν χρήστες μπορείτε να αδιαφορείτε για τα greeklish μηνύματα άλλων, μπορούμε να μην τους δίνουμε σημασία αν θέλουμε... Όχι όμως και να τα σβήνουμε σα να είναι ανάξια λόγου. Αν ήμουν χρήστης, δεν θα ξαναπάταγα σε ανάλογο φορουμ, ή αν έμπαινα, δεν θα συμμετείχα με τη θέρμη που θα ήθελα...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

συγχαιρω τον φιλο μυθοζ για αυτη την τοποθετηση.Βασικα εγω για δυο λογους δεν χρησιμοποιω μερικες φορες ελληνικα.Το ενα ειναι οτι το πληκτρολογιο μενει στα ελληνικα και το αλλο οτι δεν ξερω καλη οθρογραφια επειδη δεν γραφω ελληνικα στο σχολειο.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

ouf...

 

dhladh 8a einai kapoio palhkari-foithths se kapoio panepisthmio tou e3wterikou kai 8a paei na zhthsei apo to admin tou uni na egatashthsei ellhnika sto PC gia na mporei na grafei ellhnika..

 

h kapoios ypallhlos etaireias 8a zhthsei apo to sys admin na egatasthsei ellhnika mono sto diko tou PC.

 

Mhn paralogizomaste kiolas... Kai as mhn 3exname oti Ellhnes den einai mono oi katoikoi ths Ellados, alla kai oi Ellhnes tou e3wterikou pou ftanoun peri ta 17 ekatommyria...

 

Mou fainetai oti prepei na dievryn8oun ligo oi orizontes tou Ellhna kai na mhn aporriptei OTIDHPOTE 3enoferto h ektos twn pepathmenwn odwn pou exei synh8isei.

 

-- kai off-topic: oloi oi ellhnes mizeriazoun kai lene oti den exoun douleia klp klp alla ka8e meshmeri sthn paraliakh ta cafes einai gemata me th gialoura kai th frapedoumpa sto xeri. O3ymwro ligo nomizw... --

If you can't be strong, then try to be smart... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ζω σε μία ελεύθερη κοινωνία. Εχω μάθει να ζω ελεύθερα λοιπόν και να μην απορρίπτομαι, εξαιτίας της γλώσσας που μιλάω, της διαλέκτου που χρησιμοποιώ ή των Greeklish. Ο ρατσισμός σε ότι αφορά το μορφωτικό επίπεδο, την ηλικία, και τον τρόπο γραφής στο Myphone δεν θα περάσει ποτέ. Δεν μας αφορά το τι συμβαίνει σε άλλα ελληνικά fora. Σεβόμαστε όλους τους χρήστες μας, δεν τους σβήνουμε μηνύματα απλά και μόνο επειδή δεν γράφουν ελληνικά. Προωθούμε την ελληνική γραφή μηνυμάτων σε όλόκληρο το φορου, αλλά ποτέ δεν θα κρίνουμε χρήστη για τη γλώσσα που γράφει.

 

Το θέμα με τα ελληνικά έχει αναλυθεί μύρια φορές. Δεν θα αλλάξει ούτε τωρα. Εσείς σαν χρήστες μπορείτε να αδιαφορείτε για τα greeklish μηνύματα άλλων, μπορούμε να μην τους δίνουμε σημασία αν θέλουμε... Όχι όμως και να τα σβήνουμε σα να είναι ανάξια λόγου. Αν ήμουν χρήστης, δεν θα ξαναπάταγα σε ανάλογο φορουμ, ή αν έμπαινα, δεν θα συμμετείχα με τη θέρμη που θα ήθελα...

Αν και οι ιδέες μας κινούνται σε διαφορετικό μήκος κύματος και εν μέρη έχουμε διαφορετική φιλοσοφία σχετικά με το θέμα, πρέπει πραγματικά να σου πώ ένα Μπράβο.

Είσαι ο μόνος ίσως που μου έχει απαντήσει ποτέ σε τέτοια περίπτωση, ο οποίος τηρείς ακριβώς τους Όρους πρόσβασης και χρήσης:

Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους.

Και πραγματικά, ανέλυσες την άποψή σου, και την επίσημη άποψη του myphone υποθέτω, ενάντια στη δική μου με ωραίο τρόπο και χωρίς φράσεις του τύπου "Τί λές ρε agiorgiti? Είσαι σοβαρός?"

ΥΣ: Τα παραπάνω τα λέω σοβαρά, χωρίς πρόθεση για ειρωνία/σαρκασμό κλπ...:!:

:)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη, βρισκω αστειες προσπαθειες εξελληνισμου καποιων λεξεων. Ε, τι να κανουμε το μπιτ ειναι μπιτ (μπιτ για μπιτ :w00t: ) οχι δηφιο.

 

Δεν διαφωνώ με τον συλλογισμό σου, ωστόσο θα σου κάνω μια ερώτηση προς προβληματισμό:

 

Το ποδόσφαιρο γιατί δεν το λέμε φούτμπολ;

 

Το μπάσκετ γιατί δεν το λέμε καλαθοσφαίριση;

 

Αντίστοιχα: Το μπιτ γιατί ΔΕΝ το λέμε δύφιο(και όχι δήφιο);

 

Υ.Γ. Τι λες ρε αγιοργίτη; Είσαι σοβαρός; :p

Link to comment
Share on other sites

to kalo kai to oraio tha itan na grafame oloi sta ellinika alla oxi kai na "stavronoume" kai na "xaraktirizoume" osous den mporoun gia opoiodipote logo ite sosto ite lathos.

O ellinas den einai stin grafi alla stin psixi kai afto tha prepei na to katalavoume oloi mas para poly kala!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Για το θέμα των greeklish έχω να πω ότι με κουράζει πάρα πολύ να τα διαβάζω και είναι πολλές οι φορές που τα προσπερνάω...Από την άλλη προσπαθώ να μπω και στην θέση αυτών που κάνουν ορθογραφικά λάθη και,καθώς ντρέπονται γι'αυτά προσπαθούν να τα καλύψουν με τα greeklish...Είναι άπειρες οι φορές σε αυτό το forum που βλέπω μέλη με σωστή ορθογραφία να διορθώνουν με ύφος καθηγητή αυτούς που γράφουν λανθασμένα...Κι εγώ είχα την τύχη να μάθω σωστή ορθογραφία,αλλά ποτέ δεν μου άρεσε η ιδέα να αρχίσω "να την λέω" στον καθένα που κάνει λάθη.Κατά την δική μου άποψη είvαι πολλοί αυτοί που γράφουν greeklish γιατί ντρέπονται τις επικρίσεις των υπόλοιπων μελών.Δεν θα μιλήσω γι'αυτούς που απλά βαριούνται να γράφουν ελληνικά είναι άλλη περίπτωση.Απλά πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνουμε λίγο πιο ανεκτικοί στα ορθογραφικά λάθη γιατί εδώ που τα λέμε με όσο σωστό ύφος και να λες στον άλλον "Ξέρεις,φιλικά στο λέω, αλλά αυτό γράφεται έτσι κι όχι έτσι" τον φέρνεις σε δύσκολη θέση...
Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα η ελληνική γλώσσα είναι απο τις πλουσιότερες όταν μιλάμε για λεξιλόγιο.. Κι όχι μόνο, δεν ξέρω για τις υπόλοιπες γλώσσες αλλά εμείς ξέρουμε πότε ένας μας μιλά στο πληθυνικό που δείχνει σεβασμό. Αυτή την ιδιοτυπία την έχουν και τα Γερμανικά.. τα Αγγλικά όμως;

 

 

Ειδικα γι'αυτο, οι αγγλοι οπως ξερεις εχουν μια -για αλλους εμφυτη για αλλους ψευτικη- ευγενεια. Γι'αυτο και το δευτερο ενικο ειναι το ιδιο με το δευτερο πληθυντικο. Λογω ευγενειας, σου απευθυνονται ΠΑΝΤΑ στον πληθυντικο.

 

Δεν λεω οτι η αγγλικη ειναι πλουσιοτερη γλωσσα (αν και υπαρχουν επιχειρηματα και γι'αυτο), απλα διευκρινιζω το συγκεκριμενο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με τον συλλογισμό σου, ωστόσο θα σου κάνω μια ερώτηση προς προβληματισμό:

 

Το ποδόσφαιρο γιατί δεν το λέμε φούτμπολ;

 

Το μπάσκετ γιατί δεν το λέμε καλαθοσφαίριση;

 

Αντίστοιχα: Το μπιτ γιατί ΔΕΝ το λέμε δύφιο(και όχι δήφιο);

 

 

Απλουστατα, γιατι ειναι ευκολο να εισαγεις στην γλωσσα σου καποιους ορους, αλλα οχι ολη την ορολογια μιας νεας επιστημης που εχει βασιστει σε αλλη γλωσσα.

 

Το ποδοσφαιρο για παραδειγμα εχει ενταχθει ομαλως στην ελληνικη (βεβαια γκολ, αουτ, σεντερμπακ, αραουτ = αορ αουτ :w00t: κλπ εχουν μεινει στα αγγλικα).

Στην πληροφορικη ομως, μια τοσο δυναμικη επιστημη, πως θα γινει αυτο; Μεχρι να αποφασισουμε (και να εφαρμοσουμε) την ελληνικη ονομασια του CD θα εχει βγει το DVD. Πρακτικως λοιπον, ειναι αδυνατον.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Ναι 'σαι καλά, μ' έκανες και γέλασα. Μπορείς να μου πεις ένα μόνο επιχείρημα απ' αυτά που γνωρίζεις, το οποίο αναδεικνύει την αγγλική γλώσσα ως "πλουσιότερη" όχι μόνο της ελληνικής, αλλά κι οποιασδήποτε άλλης γλώσσας;

Θα μας πάρουν με τα γιαούρτια, αν συνεχίσουμε να λέμε τέτοιες ανακρίβειες.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Ναι 'σαι καλά, μ' έκανες και γέλασα. Μπορείς να μου πεις ένα μόνο επιχείρημα απ' αυτά που γνωρίζεις, το οποίο αναδεικνύει την αγγλική γλώσσα ως "πλουσιότερη" όχι μόνο της ελληνικής, αλλά κι οποιασδήποτε άλλης γλώσσας;

Θα μας πάρουν με τα γιαούρτια, αν συνεχίσουμε να λέμε τέτοιες ανακρίβειες.

 

Δεν το λεω εγω, το λενε ερευνες που εχουν δημοσιευτει κατα καιρους. Ψαξε στο γκοογκλ και θα βρεις. Υπηρχε νομιζω και στο μαιφον ενα θρεντ παλιοτερα για το ποσες λεξεις εχει η ελληνικη και η αγγλικη.

 

Τωρα αν θελεις ενα και μονο ενα επιχειρημα, πες μου την ελληνικη λεξη για το flavour.

 

Πριν αρχισεις να γελας παλι, δες το προηγουμενο ποστ μου. Δεν ασπαζομαι την αποψη, απλα την αναφερω. Αλλα καλο ειναι να μην εισαι απολυτος. Εχεις λοιπον το ΕΝΑ επιχειρημα. Μπορεις να το αντικρουσεις;

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

 

 

"Ψάξε στο google". Ωραίο επιχείρημα. Καλό θα είναι όταν υποστηρίζουμε κάτι, να είμαστε σε θέση μετά να το αποδείξουμε κιόλας κι όχι να απαντάμε αόριστα.

Η ελληνική απόδωση της λέξης flavour είναι: γεύση, άρωμα, καθώς και δίνω γεύση, αρωματίζω.

Δεν κατάλαβα που ακριβώς έγκειται η δυσκολία σου να το μεταφράσεις.

 

Αν δεν θες να ψαξεις στο γκοογκλ, ψαξε στο μαιφον. Παλι κατι θα βρεις.

 

Το flavour αναφερεται στην αισθηση του αρωματος που αισθανομαστε μεσω της γευσης. Δεν ειναι ουτε αρωμα, ουτε γευση, που ουτως η αλλως ειναι διαφορετικα πραγματα και δεν μπορει να ειναι ταυτοσημα.

 

Ελπιζω τωρα να καταλαβαινεις τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

 

 

"Ψάξε στο google". Ωραίο επιχείρημα. Καλό θα είναι όταν υποστηρίζουμε κάτι, να είμαστε σε θέση μετά να το αποδείξουμε κιόλας κι όχι να απαντάμε αόριστα.

Η ελληνική απόδωση της λέξης flavour είναι: γεύση, άρωμα, καθώς και δίνω γεύση, αρωματίζω.

Δεν κατάλαβα που ακριβώς έγκειται η δυσκολία σου να το μεταφράσεις.

 

Αν δεν θες να ψαξεις στο γκοογκλ, ψαξε στο μαιφον. Παλι κατι θα βρεις.

 

Το flavour αναφερεται στην αισθηση του αρωματος που αισθανομαστε μεσω της γευσης. Δεν ειναι ουτε αρωμα, ουτε γευση, που ουτως η αλλως ειναι διαφορετικα πραγματα και δεν μπορει να ειναι ταυτοσημα.

 

Ελπιζω τωρα να καταλαβαινεις τη διαφορα.

 

Επειδή υποπτεύθηκα ότι η ερώτησή σου, περιέχει τον κίνδυνο της παγίδας, αν και γνώριζα την γενική σημασία της λέξεως, φρόντισα πριν σου απαντήσω, να συμβουλευτώ και 2 διαφορετικά λεξικά, τα οποία δίνουν κι αυτά τις ίδιες ερμηνείες που προείπα.

Τώρα αν σε μια λέξη οι άγγλοι, δίνουν δεκάδες σημασίες ή και την χρησιμοποιούν και σαν ρήμα, αυτό δείχνει αν μη τι άλλο, την φτώχια της γλώσσας τους.

Όσον αφορά τα περί ψαξίματος, νομίζω ότι το καταλαβαίνεις κι από μόνος σου ότι υπεκφεύγεις. Διαφορετικά, μια και γνωρίζεις όπως λες, δώσε απ' ευθείας το link με τα "επιχειρήματα", και μην με βάζεις στην διαδικασία να ψάχνω ψύλλο στ' άχυρα.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

 

 

Επειδή υποπτεύθηκα ότι η ερώτησή σου, περιέχει τον κίνδυνο της παγίδας, αν και γνώριζα την γενική σημασία της λέξεως, φρόντισα πριν σου απαντήσω, να συμβουλευτώ και 2 διαφορετικά λεξικά, τα οποία δίνουν κι αυτά τις ίδιες ερμηνείες που προείπα.

Τώρα αν σε μια λέξη οι άγγλοι, δίνουν δεκάδες σημασίες ή και την χρησιμοποιούν και σαν ρήμα, αυτό δείχνει αν μη τι άλλο, την φτώχια της γλώσσας τους.

Όσον αφορά τα περί ψαξίματος, νομίζω ότι το καταλαβαίνεις κι από μόνος σου ότι υπεκφεύγεις. Διαφορετικά, μια και γνωρίζεις όπως λες, δώσε απ' ευθείας το link με τα "επιχειρήματα", και μην με βάζεις στην διαδικασία να ψάχνω ψύλλο στ' άχυρα.

 

Περι flavour: Εχουν λεξη για το μυρωδια (smell), για τη γευση (taste) και εχουν ΚΑΙ το flavour, που εξηγησα τι σημαινει. Απορω γιατι επιμενεις, και απλα δεν παραδεχεσαι το αυτονοητο. Αλλωστε, η υπαρξη μιας αγγλικης λεξης που δεν εχει αντιστοιχη ελληνικη δεν σημαινει κατι ιδιαιτερο. Αλλα μαλλον εισαι τοσο φανατισμενος, που ουτε αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις.

 

Σχετικα με το ψαξιμο, συγγνωμη, αλλα δεν κραταω λινκς για καθετι που διαβαζω στο ιντερνετ. Εξαλλου, προσωπικα με βρισκουν αδιαφορο γελοιες κοντρες για το ποσες λεξεις εχει η καθε γλωσσα, και ποια ειναι η επιουσια και πιο πλουσια γλωσσα. Αληθεια εσυ που ισχυριζεσαι την ανωτεροτητα της ελληνικης, εχεις καποιο λινκ να παραθεσεις, ή η επιχειρηματολογια σου σταματα στο 'θα μας παρουν με γιαουρτια';

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

 

 

Επειδή υποπτεύθηκα ότι η ερώτησή σου, περιέχει τον κίνδυνο της παγίδας, αν και γνώριζα την γενική σημασία της λέξεως, φρόντισα πριν σου απαντήσω, να συμβουλευτώ και 2 διαφορετικά λεξικά, τα οποία δίνουν κι αυτά τις ίδιες ερμηνείες που προείπα.

Τώρα αν σε μια λέξη οι άγγλοι, δίνουν δεκάδες σημασίες ή και την χρησιμοποιούν και σαν ρήμα, αυτό δείχνει αν μη τι άλλο, την φτώχια της γλώσσας τους.

Όσον αφορά τα περί ψαξίματος, νομίζω ότι το καταλαβαίνεις κι από μόνος σου ότι υπεκφεύγεις. Διαφορετικά, μια και γνωρίζεις όπως λες, δώσε απ' ευθείας το link με τα "επιχειρήματα", και μην με βάζεις στην διαδικασία να ψάχνω ψύλλο στ' άχυρα.

 

Περι flavour: Εχουν λεξη για το μυρωδια (smell), για τη γευση (taste) και εχουν ΚΑΙ το flavour, που εξηγησα τι σημαινει. Απορω γιατι επιμενεις, και απλα δεν παραδεχεσαι το αυτονοητο. Αλλωστε, η υπαρξη μιας αγγλικης λεξης που δεν εχει αντιστοιχη ελληνικη δεν σημαινει κατι ιδιαιτερο. Αλλα μαλλον εισαι τοσο φανατισμενος, που ουτε αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις.

 

Σχετικα με το ψαξιμο, συγγνωμη, αλλα δεν κραταω λινκς για καθετι που διαβαζω στο ιντερνετ. Εξαλλου, προσωπικα με βρισκουν αδιαφορο γελοιες κοντρες για το ποσες λεξεις εχει η καθε γλωσσα, και ποια ειναι η επιουσια και πιο πλουσια γλωσσα. Αληθεια εσυ που ισχυριζεσαι την ανωτεροτητα της ελληνικης, εχεις καποιο λινκ να παραθεσεις, ή η επιχειρηματολογια σου σταματα στο 'θα μας παρουν με γιαουρτια';

 

Τώρα να σου πω ψάξε στο google με λέξεις κλειδιά "ελληνική γλώσσα"; δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μην βρεις αυτό που θες.

Όσον αφορά με την αγγλική λέξη που ανέφερες, γιατί λες ότι δεν μπορεί να αποδοθεί, ότι εσύ ο ίδιος φροντίζεις να μου πεις τι σημαίνει;;;

Όσον αφορά για τα link ας μην το κουράσουμε άλλο. Γ καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Τώρα το περί φανατισμού, αν κάποιος που αγαπάει την γλώσσα του και τον πολιτισμό του, λέγεται φανατικός, τότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να με αποκαλείς και "Ταλιμπάν".

Μην βάζεις φίλε μου δίπλα δίπλα, 2 τόσο άνισα μεγέθη, όπως είναι τα αγγλικά και τα ελληνικά.

Άντε, ώρα για δουλειά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο άκυρο που παρατηρώ σ αυτούς που γράφουν greeklish είναι οτι προσπαθούν να γράψουν με απόλυτη "ορθογραφία". Για παράδειγμα αντί για tilefono θα γράψει κάποιος thlefwno.Εμένα προσωπικά με κουράζει αφάνταστα αυτό.Προσπαθώ να καταλάβω αν το w είναι ωμέγα ή double-u.Πάτε που πάτε να γράψετε ρε παιδιά με ορθογραφία δε το κάνετε με ελληνικούς χαρακτήρες?

Η ουσία στα greeklish είναι να γράφεις κάτι γρήγορα.Τα greeklish δεν ανήκουν σε καμία γλώσσα ώστε να υπόκειντε σε ορθογραφικούς και γραμματικούς κανόνες.

H ousia sta greeklish einai na grafeis kati grigora xoris na se niazoun ta orthografika lathi:P

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με απασχολεί το πώς γράφει κάποιος αλλά το τι λέει στο κείμενο του, αν γράφει Greeklish ok, θα δυσκολευτώ λίγο περισσότερο να το διαβάσω…

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω να επισημάνω κάτι διαφορετικό:

Είμαι υπέρ της χρήσης ελληνικών χαρακτήρων (και μάλιστα τονούμενων), αλλά με εκνευρίζει το γεγονός ότι κάποιοι "κάνουν κατάχρηση". Τι εννοώ?

 

"Ψάξε στο γκουγκλ"

"To μαϊφόουν..."

"μπες στο μπάιος"

"το ιμπρέζα και το λάντσερ"

 

Είπαμε, να γράφουμε ελληνικά, αλλά όχι κι έτσι... Δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να "γυρίσουμε" τη γλώσσα σε αγγλικά.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...