Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω το απλό για τη γυναίκα μου.

Το μόνο που δεν θέλω είναι να παρουσιάζει τα προβλήματα που αναφέρονται στο νήμα!

Αυτά παρουσιάστηκαν μόνο στο dual ή και στο απλό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Έχω στα χέρια μου το tipo dual από τις 7 Νοεμβρίου... Μέχρι πριν από κανά δυο βδομάδες, δεν μου παρουσίαζε κανένα πρόβλημα απ' όσα κι αν έχουν αναφερθεί εδώ στο forum, παρά μόνον έναν οξύ ήχο ορισμένες φορές κατά τη συνομιλία μου με την αδερφή μου η οποία και αυτή έχει tipo dual (το αγόρασε μετά από μένα). Όμως εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες μου κάνει πολλά νερά... δεν μπορώ να συρταρώσω για ξεκλείδωμα... πάω να μποστα μηνύματα και μπαίνει στο play store ή στο κεντρικό μενού... κολλάει και δεν μου ανοίγει τις φωτογραφίες... όταν πάω να γράψω ένα μήνυμα πατάει στην κυριολεξία όόόποιο γράμμα θέλει και όόόσες φορές το θέλει... δεν μπορώ να κάνω κλήσεις όταν χρειάζομαι γιατί πατάει όποιο γράμμα θέλει στον κατάλογο... και άάάάάάλλα πολλά!!!!!! Το μόνο που λειτουργεί σωστά είναι το ξυπνητήρι!!! ΕΛΕΟΣ!!! Πείτε μου ρε παιδιά, σας παρακαλώ, τί πρέπει να κάνω για την περίπτωσή μου????
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξεκινήσεις για αρχή με μια επαναφορά με το SEUS ώστε να δεις αν θα στρώσει κι αν όχι εδώ είμαστε πάλι. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως γινεται να βαλουμε ηχο κλησης επαφης,δοκιμασα να παω στην επεξεργασια της επαφης,επελεξα τραγουδι αλλα δεν το αποθηκευει.Ξερει κανεις τι παιζει.Μηπως πρεπει να εισαι ροοτ ..?
Link to comment
Share on other sites

εχω εντοπισει προβλημα σε αυτο. καποιες φορες οταν σε καλει η επαφη, παιζει τον ηχο που της εχεις αντιστοιχησει, ενω αλλες φορες παιζει τον γενικο ηχο κλησης... :lost:

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

εχω εντοπισει προβλημα σε αυτο. καποιες φορες οταν σε καλει η επαφη, παιζει τον ηχο που της εχεις αντιστοιχησει, ενω αλλες φορες παιζει τον γενικο ηχο κλησης... :lost:

 

οπως εχω ξανα γραψει αλλα απαντηση δεν εχω παρει

εχω 2 sim cosmote SIM 1 ΚΑΙ wind SIM 2

Οταν με παρει καποιος στη wind ενω ειναι σε αναμονη λεει οτι

ειναι κλειστο και μου ερχεται μηνυμα οτι με καλεσε το ταδε νουμερο

γιατι γινεται αυτο? γινεται και στη cosmote

ειναι βλαβη του τηλεφωνου? δεν ξερω τι να κανω

αν εχεει τυχει σε καποιον ας πει κατι

μου ερχεται να το πεταξω

 

Ξερει κανεις πως γινεται να βαλουμε ηχο κλησης επαφης,δοκιμασα να παω στην επεξεργασια της επαφης,επελεξα τραγουδι αλλα δεν το αποθηκευει.Ξερει κανεις τι παιζει.Μηπως πρεπει να εισαι ροοτ ..?

 

δεν χρειαζεται να εισαι root για να ορισεις ηχο επαφης

απλα γινεται

πας στην επαφη/επεξεργασια/Ηχος κλησης και εκει που λεει προεπιλογη πατας το βελακι και σε παει στη καρτα σου και βρισκεις τον ηχο που θελεις και μετα πατας τελος και εισαι οκ

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

οπως εχω ξανα γραψει αλλα απαντηση δεν εχω παρει

εχω 2 sim cosmote SIM 1 ΚΑΙ wind SIM 2

Οταν με παρει καποιος στη wind ενω ειναι σε αναμονη λεει οτι

ειναι κλειστο και μου ερχεται μηνυμα οτι με καλεσε το ταδε νουμερο

γιατι γινεται αυτο? γινεται και στη cosmote

ειναι βλαβη του τηλεφωνου? δεν ξερω τι να κανω

αν εχεει τυχει σε καποιον ας πει κατι

μου ερχεται να το πεταξω

 

 

 

δεν χρειαζεται να εισαι root για να ορισεις ηχο επαφης

απλα γινεται

πας στην επαφη/επεξεργασια/Ηχος κλησης και εκει που λεει προεπιλογη πατας το βελακι και σε παει στη καρτα σου και βρισκεις τον ηχο που θελεις και μετα πατας τελος και εισαι οκ

 

το γνωριζω αυτο και το εχω κανει ποσες φορες αλλα τιποτα.για αυτο ρωταω αν γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος οδηγος ποιες μαμισιες εφαρμογες μπορουμε να ξηλωσουμε;

Εχω το απλο Tipo και το εχω ρουταρει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τώρα δυο συσκευές και σκέφτομαι να πάρω το Sony αυτό.

Η μία από τις δυο συσκευές είναι το ΝΟΚΙΑ 5800 που έχει και έχει πλοήγηση χωρίς να χρειάζεσαι να συνδεθείς στο διαδίκτυο.

 

Θα κάνει την ίδια δουλειά και το sony ή θα μας χρεώνει για να κάνει πλοήγηση;;

 

ακριβο ειναι.....στο κινητομανια το ειδα 127

 

 

Βάλε όμως 5 ευρώ η αντικαταβολή και 3.5 ευρώ τα μεταφορικά μου βγαίνει στα 135.5 ευρώ.

 

3.5 ευρώ η διαφορά.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος οδηγος ποιες μαμισιες εφαρμογες μπορουμε να ξηλωσουμε;

Εχω το απλο Tipo και το εχω ρουταρει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092792#post4092792

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ενω το εχω δει αυτον τον οδηγο απειρες φορες, δεν το σκεφτηκα οτι οι εφαρμογες ειναι ιδιες :p

 

Παραθετω και ενα προβλημα, μηπως εχετε και εσεις εμπειρια:

 

Εχει ο αδερφος μου τo Sony Xperia tipo εδω και 2 μερες.

Απο την πρωτη μερα εχει τρομερα προβληματα με τις κλησεις, απαραδεκτη ποιοτητα φωνης.

 

Οταν καλει ο ιδιος καποιον, υπαρχει και το echο problem, οπου και οι 2 ακουν ξανα τη φωνη τους στο υποβαθρο.

 

Οταν τον καλουν, δεν υπαρχει τοσο το echo issue, αλλα η ποιοτητα φωνης ειναι απαραδεκτη, και ο συνομιλητης ακουγεται πολυ χαλια.

 

Γνωστοτατο προβλημα των Xperia Tipo, εχει βουηξει ο τοπος απο δυσαρεστημενους αγοραστες. Μια αναζητηση Xperia Tipo echo θα δωσει 1000δες αποτελεσματα στο google.

Ποτε κανενας που ειχε το προβλημα αυτο, δεν καταφερε να το επισκευασει.

 

Αλλος κανεις;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. θέλω μια βοηθεια αν ξέρει κάποιος. το έχω πάρει κ εγώ όμως δεν ξέρω τη κάνω λάθος όμως δεν μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα sd. έχω το app2sd όμως δεν αναγνοριζι καν την sd! μήπως ξέρει κανείς κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις το κινητό σου στον υπολογιστή, τα μεταφέρεις μέσω bluetooth, μέσω dropbox και wifi... Υπάρχουν αρκετοί τρόποι.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την πλοήγηση και αν γίνεται χρέωση κατά τη διάρκεια αυτής μπορεί να μου πει κάποιος;;

 

Και ποιανής εταιρίας χάρτη έχει το κινητό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσεις κάποιο gps πρόγραμμα όπως το igo ή το Sygic δεν υπάρχει καμία χρέωση. Γίνεται χρήση του δέκτη gps του κινητού κι όχι του ιnternet. Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο από τα προγράμματα που προανέφερα το κινητό εγκατεστημένα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

αγορασμενο τον δεκεμβρη εχω το ιδο προβλημα με παρα πολλους εδω μεσα και γενικοτερα στον κοσμο.το προβλημα με τον αντιλαλο...

υστερα λοιπον απο 20 μερες πηγαινε ελα στο service της Arvato και υστερα απο παρα πολλα πηγαινε ελα 4 αντικαταστησεις και ακομα τιποτα δεν εχει συμβει μου ειπαν να το αφησω εκει και να παρω το service της sony το επισημο και εκει δεν ξεραν τι τους γινεται...μου ειπαν οτι θα με καλεσουν μολις αποδεκτουν την βλαβη...

τους εξηγησα πως η ιδια η Arvato με ενημερωσε πως η βλαβη ειναι κατασκευαστικη και μη επισκευασιμη....

αλλα οπως φαινεται στο site της εταιρειας ηδη κυκλοφορησαν το νεο dual κινητο με τα ιδια χαρακτηριστικα και για να αλλαξει το παρα πολυ προβληματικο tipo dual ανεπισημα και χωρις να ενημερωσουν τον κοσμο που εκανε το λαθος και πηρε αυτο το μοντελο....

 

το μονο σιγουρο ειναι πως εαν και εφοσον ξεμπερδεψω καπως ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΠΡΟΙΟΝ THΣ SONY...

Link to comment
Share on other sites

Όλα μα όλα δηλαδή τα κινητά αυτά έχουν το πρόβλημα αυτό;;;

 

ΟΛΑ ;;;;;;

 

Το ρωτάω αυτό γιατί το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Όλα μα όλα δηλαδή τα κινητά αυτά έχουν το πρόβλημα αυτό;;;

 

ΟΛΑ ;;;;;;

 

Το ρωτάω αυτό γιατί το σκέφτομαι.

 

εμενα δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα και το εχω απο τα χριστουγεννα.Μου εχει κανει και εμενα το θεμα με τον αντιλαλο αλλα απο οτι καταλαβα στις 2 απο τις 3 περιπτωσεις εφταιγαν τα ακουστικα που ειχε απο την μανα του και την αλλη φορα επειδη ημουνα κοντα σε καποια ηλεκτρονικη συσκευη και μολις απομακρυνθηκα σταμτησε.ευτυχως δεν εχει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.φτου φτου να μην το ματιαξω :)

Link to comment
Share on other sites

αγορασμενο τον δεκεμβρη εχω το ιδο προβλημα με παρα πολλους εδω μεσα και γενικοτερα στον κοσμο.το προβλημα με τον αντιλαλο...

υστερα λοιπον απο 20 μερες πηγαινε ελα στο service της Arvato και υστερα απο παρα πολλα πηγαινε ελα 4 αντικαταστησεις και ακομα τιποτα δεν εχει συμβει μου ειπαν να το αφησω εκει και να παρω το service της sony το επισημο και εκει δεν ξεραν τι τους γινεται...μου ειπαν οτι θα με καλεσουν μολις αποδεκτουν την βλαβη...

τους εξηγησα πως η ιδια η Arvato με ενημερωσε πως η βλαβη ειναι κατασκευαστικη και μη επισκευασιμη....

αλλα οπως φαινεται στο site της εταιρειας ηδη κυκλοφορησαν το νεο dual κινητο με τα ιδια χαρακτηριστικα και για να αλλαξει το παρα πολυ προβληματικο tipo dual ανεπισημα και χωρις να ενημερωσουν τον κοσμο που εκανε το λαθος και πηρε αυτο το μοντελο....

 

το μονο σιγουρο ειναι πως εαν και εφοσον ξεμπερδεψω καπως ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΠΡΟΙΟΝ THΣ SONY...

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ. και το χειρότερο είναι για τον αλών που μιλάς. βασικά όλοι ακούνε τα δίπλα κ με αντίλαλο όταν μιλάνε μαζί μου που έχω το tipo.

Link to comment
Share on other sites

αγορασμενο τον δεκεμβρη εχω το ιδο προβλημα με παρα πολλους εδω μεσα και γενικοτερα στον κοσμο.το προβλημα με τον αντιλαλο...

υστερα λοιπον απο 20 μερες πηγαινε ελα στο service της Arvato και υστερα απο παρα πολλα πηγαινε ελα 4 αντικαταστησεις και ακομα τιποτα δεν εχει συμβει μου ειπαν να το αφησω εκει και να παρω το service της sony το επισημο και εκει δεν ξεραν τι τους γινεται...μου ειπαν οτι θα με καλεσουν μολις αποδεκτουν την βλαβη...

τους εξηγησα πως η ιδια η Arvato με ενημερωσε πως η βλαβη ειναι κατασκευαστικη και μη επισκευασιμη....

αλλα οπως φαινεται στο site της εταιρειας ηδη κυκλοφορησαν το νεο dual κινητο με τα ιδια χαρακτηριστικα και για να αλλαξει το παρα πολυ προβληματικο tipo dual ανεπισημα και χωρις να ενημερωσουν τον κοσμο που εκανε το λαθος και πηρε αυτο το μοντελο....

 

το μονο σιγουρο ειναι πως εαν και εφοσον ξεμπερδεψω καπως ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΠΡΟΙΟΝ THΣ SONY...

 

 

Απλα να ενημερωσω, επειδη το διαβασα τυχαια ψαχνωντας αλλα πραγματα, οτι η σονυ πηρε επισημη θεση παραδεχοντας το προβλημα με το echo και θα βγαλει firmware update προσεχως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...