Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την αναβαθμιση κανετε factory reset?
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στα Public του Συντάγματος και το είδα σε μαύρο ροζ που είναι ό,τι πρέπει να την περίπτωσή μου. Αν το πρόβλημα με το ακουστικό λύνεται με bt hands free, είμαστε μια χαρά, αλλά ελπίζω σύντομα να διατεθεί και σχετική ενημέρωση από τη Sony ώστε να λειτουργεί απροβλημάτιστα και χωρίς αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στα Public του Συντάγματος και το είδα σε μαύρο ροζ που είναι ό,τι πρέπει να την περίπτωσή μου. Αν το πρόβλημα με το ακουστικό λύνεται με bt hands free, είμαστε μια χαρά, αλλά ελπίζω σύντομα να διατεθεί και σχετική ενημέρωση από τη Sony ώστε να λειτουργεί απροβλημάτιστα και χωρίς αυτό.

 

Υπάρχουν κ αλλα θέματα πιο σημαντικά απο τον αντίλαλο.. Οπως το φαινόμενο των χαμένων κλήσεων όπου είναι παρά πολυ κακό!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κ αλλα θέματα πιο σημαντικά απο τον αντίλαλο.. Οπως το φαινόμενο των χαμένων κλήσεων όπου είναι παρά πολυ κακό!

 

Εμφανίζεται σ'όλα τα κινητά το πρόβλημα των χαμένων κλήσεων; Τι άλλα προβλήματα υπάρχουνε;

Παιδιά, σας παρακαλώ γράψ'τε κατά πόσο αξίζει το κινητό γιατί πρέπει μέχρι το Σάββατο να'χω επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται σ'όλα τα κινητά το πρόβλημα των χαμένων κλήσεων; Τι άλλα προβλήματα υπάρχουνε;

Παιδιά, σας παρακαλώ γράψ'τε κατά πόσο αξίζει το κινητό γιατί πρέπει μέχρι το Σάββατο να'χω επιλέξει.

 

Αντίλαλος, χαμένες κλήσεις, η οθόνη δεν έχει σωστή απόκριση στο πάτημα, και κάποια παγώματα έχουν αναφερθεί που η γνώμη μου είναι ότι όλα τα android το κάνουν (το πάγωμα).

Το μεγάλο θέμα είναι να μην έχεις ανοικτό το τηλέφωνο και δεν χτυπάει αυτό με τις χαμένες κλήσεις με έκανε να μην θέλω να το αποκτησω τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Αντίλαλος, χαμένες κλήσεις, η οθόνη δεν έχει σωστή απόκριση στο πάτημα, και κάποια παγώματα έχουν αναφερθεί που η γνώμη μου είναι ότι όλα τα android το κάνουν (το πάγωμα).

Το μεγάλο θέμα είναι να μην έχεις ανοικτό το τηλέφωνο και δεν χτυπάει αυτό με τις χαμένες κλήσεις με έκανε να μην θέλω να το αποκτησω τελικά!

 

Το πρόβλημα με τον αντίλαλο διορθώνεται με bt handfree (που έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιεί), η μη σωστή απόκριση της οθόνης διορθώνεται, αλλά αυτό με τις χαμένες κλήσεις το έχουμε συνηθίσει με την Cosmote (ενώ είναι ανοικτό το κινητό με φουλ σήμα, αντί να χτυπάει, έρχεται μήνυμα ότι κάποιος μας κάλεσε). :p

 

Αύριο το πρωί μάλλον θα πάω να το πάρω γι'αυτό αν υπάρχει κάποιο μη επιδιορθώσιμο πρόβλημα, παρακαλώ αναφέρετέ το.

Σας ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τον αντίλαλο διορθώνεται με bt handfree (που έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιεί), η μη σωστή απόκριση της οθόνης διορθώνεται, αλλά αυτό με τις χαμένες κλήσεις το έχουμε συνηθίσει με την Cosmote (ενώ είναι ανοικτό το κινητό με φουλ σήμα, αντί να χτυπάει, έρχεται μήνυμα ότι κάποιος μας κάλεσε). :p

 

Αύριο το πρωί μάλλον θα πάω να το πάρω γι'αυτό αν υπάρχει κάποιο μη επιδιορθώσιμο πρόβλημα, παρακαλώ αναφέρετέ το.

Σας ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθεια. :)

 

8 Χρόνια που είμαι στην Cosmote (σύνδεση και What's Up) δεν είχα θέμα με χαμένες κλήσεις ενώ ήταν ανοικτό το κινητό και με φούλ σήμα! Για να το λένε τα παιδιά που το έχουν (και ένας φίλος μου το έχει) έτσι θα είναι! Δεν είναι θέμα δικτύου γιατί δεν έχουν όλοι cosmote! Μακάρι να το πάρετε και να μην έχετε κανένα πρόβλημα περιμένουμε εντυπώσεις! ;)

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού 11.0.Α.4.22

Εκδοση android 4.0.4

(Το απλό Tipo είναι).

Edited by REFEREE1980
Link to comment
Share on other sites

8 Χρόνια που είμαι στην Cosmote (σύνδεση και What's Up) δεν είχα θέμα με χαμένες κλήσεις ενώ ήταν ανοικτό το κινητό και με φούλ σήμα! Για να το λένε τα παιδιά που το έχουν (και ένας φίλος μου το έχει) έτσι θα είναι! Δεν είναι θέμα δικτύου γιατί δεν έχουν όλοι cosmote! Μακάρι να το πάρετε και να μην έχετε κανένα πρόβλημα περιμένουμε εντυπώσεις! ;)

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού 11.0.Α.4.22

Εκδοση android 4.0.4

(Το απλό Tipo είναι).

 

Εψαξα λίγο στα ξένα site και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα με τον αντίλαλο είναι 100% υπαρκτό και το εχει αποδεχτεί η Sony που εδώ και 3 μήνες εχει υποσχεθεί update που θα το λύνει όπως αναφέρεται στο επίσημο site της Sony! Επίσης αναφέρουν ότι δεν ξέρουν το ποτέ θα είναι σε θέση να το βγάλουν το συγκεκριμένο update!

Δεύτερον ίσως (δικό μου συμπέρασμα) το φαινόμενο των χαμένων κλήσεων να οφείλεται στο εξής: Σε μη ύπαρξη 3G δικτύου το κινητο γυρνάει σε gsm εφόσον υπαρχει κίνηση δεδομένων σε gsm (αυτόματος συγχρονισμός κλπ) το κινητο δεν μπορεί να λάβει κλήση στην συγκεκριμένη γραμμή και φυσικά επειδή εχει μια κεραία το tipo ούτε και στην άλλη όπως ακριβώς συμβαίνει και σε μια απλή τηλεφωνική κλήση! Το θέμα είναι όμως ότι λέγεται ότι το κινητο φαίνεται απενεργοποιημενο σε αυτούς που καλούν και όχι κατειλημμένο.. Είναι γενικα πολυ περίεργο όλο αυτό. Πάντως το θέμα με τον αντίλαλο νομίζω δεν είναι τόσο σημαντικό όσο λέγεται στα site απο προσωπική εμπειρία που είχα δεν επηρέασε την συνομιλία ούτε ηταν ιδιαίτερα ενοχλητικό! Αυτά! :)

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα χθες το απόγευμα, το άνοιξα, το ρύθμισα και το "σκάλισα" αρκετά.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Η πρώτη ενεργοποίηση έγινε πολύ γρήγορα και από την πρώτη στιγμή λειτούργησε χωρίς κολλήματα τόσο στο μενού, όσο και στις εφαρμογές. Μετά από λίγη ώρα ήρθε μήνυμα από τη Sony για ενημέρωση και η εγκατάσταση διήρκεσε περίπου 5 λεπτά. Μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει πουθενά και αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι η πολύ καλή απόκριση κατά το zoom in/zoom out στην προβολή των φωτογραφιών. Σε αρκετά hands on του Xperia J που είναι ανώτερο του Tipo (1Ghz επεξεργαστή, ίδια ram), είδα ότι κολλούσε αρκετά κατά το zoom in/out, αλλά αυτό ευτυχώς δεν υπάρχει στο Tipo.

 

Το μόνο αρνητικό που έχω συναντήσει μέχρι τώρα είναι το εξής: Στην αναπαραγωγή μουσικής, όταν κάποιο αρχείο δεν μπορεί να αναπαραχθεί, αντί να προχωρήσει στο επόμενο τραγούδι, σταματάει εντελώς την αναπαραγωγή και θα πρέπει να ξεκλειδώσεις το κινητό, να μπεις στην εφαρμογή (δε λειτουργεί ούτε από το widget) και από'κει να επιλέξεις το επόμενο τραγούδι ώστε να συνεχίσει η αναπαραγωγή. Επίσης, το πρόβλημα με τον αντίλαλο υπάρχει και όταν γίνεται χρήση ακουστικών, ο κάτοχος ακούει την αναπνοή του στο μικρόφωνο όταν είναι κοντά στο στόμα.

 

http://i39.tinypic.com/2woyh07.png

Όπως φαίνεται και στην παραπάνω εικόνα, η τελευταία ενημέρωση είναι η 11.0.Α.6.5.

 

Μετά από μισή ώρα μουσικής, μία ώρα ομιλίας, μερικών μηνυμάτων και λίγης πλοήγησης το διαδίκτυο, η μπαταρία πιστεύω ότι είναι σε καλά επίπεδα:

http://i42.tinypic.com/11jolco.png

 

Αυτά τα ολίγα για σήμερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Από πού το πήρες? Είναι Ελληνικό? Γράφει EL στο κουτί? Στου φίλου μου το tipo (το απλό) έχει έκδοση λογισμικού 11.0.Α.4.22 οπού λέει (το σύνδεσα στο PC) οτι είναι και η τελευταία. Εσένα γιατί έχει άλλη? :confused:

Καλορίζικο!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Από πού το πήρες? Είναι Ελληνικό? Γράφει EL στο κουτί? Στου φίλου μου το tipo (το απλό) έχει έκδοση λογισμικού 11.0.Α.4.22 οπού λέει (το σύνδεσα στο PC) οτι είναι και η τελευταία. Εσένα γιατί έχει άλλη? :confused:

Καλορίζικο!!! ;)

 

Το πήρα από κατάστημα του skroutz (Kaizer) και στο κουτί γράφει EL, EN. Δεν ξέρω τι έχει γίνει με την αναβάθμιση, πάντως εγώ την "κατέβασα" μέσω του κινητού καθώς δε δουλεύει σωστά το πρόγραμμα της Sony (δεν αναγνωρίζει το κινητό) στον υπολογιστή μου (και είναι Vaio, ειρωνεία; :p).

Ορίστε κι ένα screenshot από το κέντρο ενημερώσεων του κινητού:

 

http://i42.tinypic.com/1z31g75.png

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε και το μυστήριο της διαφορετικής έκδοσης λογισμικού, το απλό με το dual όπως είναι λογικό φοράνε διαφορετικό λογισμικό.. ;)

Αν και είναι νωρίς ακόμα είχες κανένα θέμα με χαμένες κλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε και το μυστήριο της διαφορετικής έκδοσης λογισμικού, το απλό με το dual όπως είναι λογικό φοράνε διαφορετικό λογισμικό.. ;)

Αν και είναι νωρίς ακόμα είχες κανένα θέμα με χαμένες κλήσεις?

 

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα με τις κλήσεις. Αν θες, γράψε μου λίγο τι έχει παρατηρηθεί για να σου πω αν μου'χει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα με τις κλήσεις. Αν θες, γράψε μου λίγο τι έχει παρατηρηθεί για να σου πω αν μου'χει συμβεί.

 

Ενώ φαίνεται να έχει σήμα όταν σε καλούν τους βγάζει το φωνητικό μήνυμα οτι είναι απενεργοποιημένο και μετά σου στέλνει μήνυμα η Cosmote με τις κλήσεις που εχασες!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ φαίνεται να έχει σήμα όταν σε καλούν τους βγάζει το φωνητικό μήνυμα οτι είναι απενεργοποιημένο και μετά σου στέλνει μήνυμα η Cosmote με τις κλήσεις που εχασες!

 

Αυτό μου συνέβαινε και εξακολουθεί να συμβαίνει σε όλες τις συσκευές που είχα και έχω μέχρι τώρα και είναι καθαρά πρόβλημα της Cosmote (κυρίως σε Whats up συνδρομητές). Το μεσημέρι έλαβα μήνυμα ότι με είχε καλέσει κάποιος, αλλά για το λόγο που αναφέρω, δε μπορώ να ξέρω αν είναι πρόβλημα του κινητού ή του δικτύου. Θα πρέπει να το δοκιμάσω και με κάποιο άλλο δίκτυο για να σου πω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου συνέβαινε και εξακολουθεί να συμβαίνει σε όλες τις συσκευές που είχα και έχω μέχρι τώρα και είναι καθαρά πρόβλημα της Cosmote (κυρίως σε Whats up συνδρομητές). Το μεσημέρι έλαβα μήνυμα ότι με είχε καλέσει κάποιος, αλλά για το λόγο που αναφέρω, δε μπορώ να ξέρω αν είναι πρόβλημα του κινητού ή του δικτύου. Θα πρέπει να το δοκιμάσω και με κάποιο άλλο δίκτυο για να σου πω με σιγουριά.

 

Εάν συνέβαινε και με το προηγούμενο κινητο σου (στο ίδιο μέρος εννοείται) τότε είναι το δίκτυο. Έιχες σήμα εκεί που το είχες το κινητό η ηταν μέτριο πχ το σήμα;

Link to comment
Share on other sites

Εάν συνέβαινε και με το προηγούμενο κινητο σου (στο ίδιο μέρος εννοείται) τότε είναι το δίκτυο. Έιχες σήμα εκεί που το είχες το κινητό η ηταν μέτριο πχ το σήμα;

 

Δεν συμβαίνει στο ίδιο μέρος, αλλά έχω παρατηρήσει πως με όλα τα κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου και είχα μέσα το Whats up (Sony Neo V, Samsung S3, iPhone 4S κτλ), πάντα συνέβαινε το ίδιο. Δόξα τω Θεώ, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα και η συσκευή έχει δοθεί στην ιδιοκτήτριά της. Σκέφτομαι να πάρω το ίδιο για δεύτερο μιας και είχε πολύ καλή συμπεριφορά τις τελευταίες μέρες που το είχα για να το ρυθμίσω και να το δοκιμάσω πριν το δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω για το πόσες ώρες θα διαρκέσει η πρώτη φόρτιση στο συγκεκριμένο κινητό,πρίν την πρώτη φόρτιση αφήνουμε να τελειώσει η ηδη υπάρχον εργοστασιακή φόρτιση της μπαταρίας για να κάνουμε την πρώτη δικιά μας φόρτιση?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω για το πόσες ώρες θα διαρκέσει η πρώτη φόρτιση στο συγκεκριμένο κινητό,πρίν την πρώτη φόρτιση αφήνουμε να τελειώσει η ηδη υπάρχον εργοστασιακή φόρτιση της μπαταρίας για να κάνουμε την πρώτη δικιά μας φόρτιση?

Κανα 8ώρο η πρώτη φόρτιση αλλά όλα αυτά είναι τελειώς θεωρητικά . όσο για την μπαταρία θα δεις ότι είναι πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη γνώμη σας για τη μπαταρία του κινητού, γιατί κάτι δε πάει καλά απ'ότι φαίνεται. Το πρωί είχε 100% μπαταρία, με μισή ώρα περίπου μουσική, λίγο ίντερνετ (ούτε 5 λεπτά) και λίγο angry birds (πάλι ούτε 5 λεπτά), η μπαταρία "έπεσε" στο 74%. Μετά, έγινε λίγη χρήση του ίντερνετ πάλι και για 1 ώρα μετά την πλοήγηση, το κινητό βρισκόταν σε κατάσταση αδράνειας, αλλά η μπαταρία "έπεσε" στο 48%.

Είναι λογικό να χάνει τόσο πολύ σε κατάσταση αδράνειας; Είπα στην κάτοχο να διαγράψει τις εφαρμογές που είχε εγκαταστήσει (phono, task killer) μήπως φταίει κάποια απ'αυτές, αλλά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.!Σκεφτομαι αν αξιζει να κανω ροοτ το sony xperia tipo dual και θελω να ρωτησω σε περιπτωση που γινει κατι στραβο αν υπαρχει τροπος να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση ή σε περιπτωση που αξιωθει η sony και βγαλει κανα update.

Και αν γινεται καποιος να μου πει πως γινεται να κανω root και μετα τι μπορω να κανω οταν γινει επιτυχως το root.?

ευχαριστω ελπιζω να μην ζηταω δυσκολα πραγματα :)

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι να το κάνεις. Θα αποκτήσεις πλήρη έλεγχο και πρόσβαση στο κινητό οπότε σου δίνεται η δυνατότητα να εγκαταστήσεις εφαρμογές και να κάνεις πράγματα (όπως backup) που τώρα δεν μπορείς.

Αν πάει κάτι στραβά ή θέλεις να βγάλεις το root επειδή πρέπει να πας στο service το επαναφέρεις με το SEUS.

 

Κοίτα στους XDA αν έχει βγει κάποιος τρόπος για root του κινητού σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.!Σκεφτομαι αν αξιζει να κανω ροοτ το sony xperia tipo dual και θελω να ρωτησω σε περιπτωση που γινει κατι στραβο αν υπαρχει τροπος να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση ή σε περιπτωση που αξιωθει η sony και βγαλει κανα update.

Και αν γινεται καποιος να μου πει πως γινεται να κανω root και μετα τι μπορω να κανω οταν γινει επιτυχως το root.?

ευχαριστω ελπιζω να μην ζηταω δυσκολα πραγματα :)

 

Εγώ το κάνω root με το Unlock Root, είναι πολύ εύκολη διαδικασία.

Βέβαια πρέπει να είσαι προσεκτικός στην εγκατάσταση για μην σου βάλει άχρηστα προγράμματα στο pc.

Ακόμα ένας καλός οδηγός είναι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κάνω root με το Unlock Root, είναι πολύ εύκολη διαδικασία.

Βέβαια πρέπει να είσαι προσεκτικός στην εγκατάσταση για μην σου βάλει άχρηστα προγράμματα στο pc.

Ακόμα ένας καλός οδηγός είναι αυτός.

 

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση.! :)

Θα ηθελα να ρωτησω,αν οταν παω να το κανω root θα γινει κιολας καποιο format ?Αν οχι καλο ειναι να το εχω κανει ηδη ενα format πριν το κανω root? (εξαλλου ειχα ηδη σκοπο να το εκανα format αυτες τις μερες )

Και κατι τελευταιο.Πως μπορω να καταλαβω οτι ειναι root το κινητο μου και σε περιπτωση που δεν γινει root να ξανα δοκιμασω να το κανω root μετα ?

ευχαριστω και παλι :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...