Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα σας..Σκεφτομαι να αγορασω το κινητακι και μεσω επιδοτησης της cosmote μου βγαινει πολυ φτηνα:)

Αλλα θα ηθελα να σας ρωτησω κατι!

Το απλο μοντελο με το dual sim ποση διαφορα εχουν στην τιμη?Εψαξα σε προηγουμενες σελιδες μα δεν βρηκα κατι:\

 

ευχαριστω εκ των προτερον.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας..Σκεφτομαι να αγορασω το κινητακι και μεσω επιδοτησης της cosmote μου βγαινει πολυ φτηνα:)

Αλλα θα ηθελα να σας ρωτησω κατι!

Το απλο μοντελο με το dual sim ποση διαφορα εχουν στην τιμη?Εψαξα σε προηγουμενες σελιδες μα δεν βρηκα κατι:\

 

ευχαριστω εκ των προτερον.

 

γεια χαρα , ελαχιστη διαφορα. πανω κατω 10€ ,αναλογα το κατάστημα.. νομιζω στα mediamarkt 5€ διαφορα πως εχουν πλεον μεταξυ τους.. το γιατι δεν το ξερω αλλα και μενα μου χε κανει εντυπωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ...

 

Λοιπόν έχουμε ένα Tipo απλό και όχι δίκαρτο και έχουμε πρόβλημα με το ραδιόφωνο. Το κινητό ώρες ώρες όταν ανοίγεις ραδιο κάνει σαν να ψάχνει σταθμούς και του παίρνει κανα πεντάλεπτο να ανοίξει. Στο μεταξύ ακόμη και όταν ανοίξει έχει χάσει τους σταθμούς που έχουμε αποθηκεύσει. Καμια συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω.

 

Εδώ και λίγες μέρες υπάρχει δυσκολία στην κύλιση της οθόνης.

Μερικές φορές ανταποκρίνεται αμέσως και άλλες φορές πρέπει να τραβήξω το δάχτυλο δυο και τρεις φορές για να πραγματοποιηθεί κάποια ενέργεια.

Και συνήθως ενώ κάνω την κίνηση για κύλιση επιλέγεται οτιδήποτε τυχαίνει να βρίσκεται κάτω από το δάχτυλο μου.

Επίσης όταν κρατάω το δάχτυλο μου πάνω σε ένα αρχείο για να εμφανιστεί το μενού επιλογών, τότε αντί για αυτό μια στις δύο φορές ανοίγει το αντίστοιχο πρόγραμμα

Δοκίμασα επαναφορά του τηλεφώνου σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, είδα μια πολύ μικρή βελτίωση αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Παίζει να είναι σφάλμα της οθόνης; Το τηλέφωνο είναι αγορασμένο πριν 50 μέρες περίπου οπότε θέμα εγγύησης δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα κινητο δεν εχει εγγυηση για λιγοτερο απο 50 μερες!!!!!!!! Η εγγυηση δινεται για 1 χρονο το ελαχιστο.....Ισως να εννοεις για αμεση αλλαγη συσκευης....Αυτο ναι ειναι για μια εβδομαδα με 10 μερες....Ομως εγγυηση εχεις. Αφου λοιπον σιγουρεψεις οτι δεν ωφειλεται σε προσωπικη κακομεταχειρηση του κινητου τοτε δωστο για επισκευη...Η εγγυηση σε καλυπτει ;)
Link to comment
Share on other sites

Πιδες απο αναβαθμισεις πως παμε, εχουμε κανα νεο, γνωριζουμε κατι?

Για jelly bean εχει ακουστει κατι?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΜΗΠΩΣ ΒΡΗΚΕΣ ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ.ΣΤΕΙΛΕ ΜΥΝΗΜΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ SONY XPERIA TIPO ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΕ ΦΟΥΛ ΣΗΜΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΔΥΚΤΙΟΥ.ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ SIM ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝΕ ΠΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια οι τυπαδες στο service αθλιοι εντελως ετσι?ΣΗμερα παρελαβα το κινητο μετα απο την δευτερη επισκεψη του στο service και μ'αρεσει που τους ειχα παρει τηλ και τους ειπα οτι απαιτω αντικατασταση επειδη δεν παιζει να το φτιαξετε αυτοι το εστειλαν κλασικα γραφοντας εγινε επισκευη λογικου κυκλωματος και αναβαθμιση.Και φυσικα το τηλ κανει τα ιδια και τα ιδια ακριβως.Τι να τους κανουμε?Να κανουμε ενα ντου ολοι μαζι να τους κραξουμε?
Link to comment
Share on other sites

Εχω το dual μερικους μηνες και εχει αρχισει να μου σπαει τα νευρα. Αν καποιος εχει λυση στα επομενα προβληματα μου ας ενημερωσει!

1) Με τα hands free ΜΟΝΟ εχω αντιλαλο

2) Καποιες φορες σε ακυρα διαστηματα κανει επανεκκινηση και μενει στο σημειο που ζηταει pin οποτε αναγκαστικά θα βγαλω τα pin γιατι το χρησιμοποιω ως ξυπνητηρι. Φανταστειτε οτι αυτο μπορει να συμβει αυτο τα ξημερωματα και να μην ξυπνησω

3) Χρησιμοποιω τα Hands free για ραδιο και υστερα τα αποσυνδεω. Ομως καποιες φορες στην επομενη κληση που θα γινει δεν θα εχω ηχο απο το ακουστικο ενω ο αλλος με ακουει κανονικα. Σε ανοικτη ακροαση τον ακουω. Για να επανελθει το ακουστικο πρεπει ενω μιλαω με τον αλλο να συνδεω και να ξεσυνδεω τα hands free μεχρι καποια στιγμη να δουλεψει το ακουστικο.

4) Τελος, αρκετες φορες ενω δειχνει πως εχω σημα οταν με παιρνουν τηλ φαινεται οτι το εχω κλειστο. Οτι να ΄ναι

 

3 και 4 επιβεβαιώνω κι εγώ...:wacko:

τα ίδια προβλήματα και στο 3 βρήκα την ίδια λύση

(αφού προσπάθησα με κλήση στην "υπηρεσία ερώτησης υπολοίπου κ.λ.π." οπότε και έκανα μεταφορά στο μεγάφωνο και ξανά στο ακουστικό - αλλά και ressset)

 

Sony Tipo Dual:

 

Αρνητικά:

......

.....

-Συσκευασία χωρίς ακουστικά (επίσης δεν δουλεύουν τα ακουστικά παλιών xperia)

 

και στις 2 μας αγορές - το δικό μου και της συζύγου - η συσκευασία περιείχε ακουστικά.... :blink:

Edited by zxr

"Αν τα σφαγεία είχαν τζάμια αντί τοίχους, όλοι θα ήταν φυτοφάγοι." "Γνώρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα."

"Ιf there are no dogs in Heaven, then when I die I want to go where they went."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , θελω να κανω το root την τελευταια εκδοση την 422 σε ενα φιλαρακι μου, υπαρχει καποιος οδηγος η καποια λινκ να μου δωσετε για να το κανω?

 

Γινεται στην τελευταια εκδοση η πρεπει να γυρισω σε προηγουμενη να κανω root και μετα να φλασαρω παλι την 422

Link to comment
Share on other sites

πως κανουμε επαναφορά στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις?

 

Σαν να το αγορασες πρωτη φορα?

Κατεβαζεις το seus και ακολουθεις τις οδηγιες για επιδιορθωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι,

μια ερώτηση σχετικά με το TIPO DUAL:

πως μπορώ να δω το συνολικό χρόνο κλήσεων για κάθε sim?

Εξερχόμενες, εισερχόμενες, συνολικά?

Έχω βρει μόνο το μετρητή sms αλλά όχι το μετρητή κλήσεων.

Μήπως δεν έχει?

The show must go on......
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις πως γινεται να μπω στο 0.facebook που ειναι δωρεαν για τους συνδρομητες της κοσμοτε?εχω δοκιμασει τα παντα.εχω επιλεγμενη την sim της κοσμοτε και τα δεδομενα οταν παω να μπω απο default broswer του κινητου.επισης εχω κανει και της ρυθμισεις για ιντερνετ.δεν ξερω τι αλλο να κανω?HELP.!!:)
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, μια φίλη μου πήρε το tipo και ενώ της έχω απενεργοποιήσει τη χρήση δεδομένων, προσπαθώ να συνδεθώ μέσω wifi στο σπίτι της, αλλά ενώ βρίσκει το δίκτυο, μόλις βάζω τον κωδικό όση ώρα προσπαθεί να συνδεθεί κάνει σαν να χάνει το σήμα ( wifi) και στο τέλος απλα το δειχνει σαν αποθηκευμένο, αλλά δεν συνδέεται. Δεν έχω προσπαθήσει να συνδεθώ σε άλλο δίκτυο. Ξεχνάω να κάνω κάποια ρύθμιση στο κινητό ή μπορεί να φταίει το δίκτυο?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, μια φίλη μου πήρε το tipo και ενώ της έχω απενεργοποιήσει τη χρήση δεδομένων, προσπαθώ να συνδεθώ μέσω wifi στο σπίτι της, αλλά ενώ βρίσκει το δίκτυο, μόλις βάζω τον κωδικό όση ώρα προσπαθεί να συνδεθεί κάνει σαν να χάνει το σήμα ( wifi) και στο τέλος απλα το δειχνει σαν αποθηκευμένο, αλλά δεν συνδέεται. Δεν έχω προσπαθήσει να συνδεθώ σε άλλο δίκτυο. Ξεχνάω να κάνω κάποια ρύθμιση στο κινητό ή μπορεί να φταίει το δίκτυο?

 

Δοκιμασε για αρχη να συνδεθεις σε καποιο αλλο δικτυο. Αν συδεεται κανονικα τοτε παιζει θεμα ασυμβατοτητας με το συγκεκριμενο router. Οποτε αλλαζεις καναλι στο ρουτερ σου και μετα λογικα δεν θαχεις προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους μετά από καιρό !

 

Κάτοχος λίγων ... ωρών , ενός tipo

 

ευχαριστημένος προς το παρόν.

Το ένα πρόβλημα είναι με τον αντίλαλο. Κατάλαβα ότι είναι πρόβλημα που το έχουν σχεδόν όλοι και από ότι είδα από ένα άλλον χρήστη η Sony ετοιμάζει update. να δούμε....

 

το βασικότερο και σπαστικότερο όμως είναι το εξής. Όταν αποσυνδέω το handsfree αρχίζει να παίζει μουσική!

 

βοηθήστε γιατί είναι πολύ ενοχλητικό !

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει κάπου να βλέπεις την εφαρμογή Διαχείριση LiveWare. Εκεί τσέκαρε μήπως έχει οριστεί να ενεργοποιείται η μουσική όταν αποσυνδέεις τα ακουστικά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει κάπου να βλέπεις την εφαρμογή Διαχείριση LiveWare. Εκεί τσέκαρε μήπως έχει οριστεί να ενεργοποιείται η μουσική όταν αποσυνδέεις τα ακουστικά.

 

το κοίταξα.....

δεν υπάρχει τέτοιο τσεκάρισμα.:O

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος σας παρακαλω να μου δωσει εναν οδηγο ρουταρισματος εχω ενα tipo dual με εκδοση android 4.0.4 και αριθμο εκδοσης 11.0.Α.6.5 , εχω δοκιμασει τους οδηγους απο εδω αλλα και απο καποια αλλα φορουμ αλλα δεν γινεται τιποτα , σημερα τεταρτη μερα και τα νευρα μου κροσια :mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ SONY XPERIA TIPO,ΤΟ ΑΠΛΟ,ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΦΑΚΕΛΟ,ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΓΡΑΦΗ:ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ android.process.media ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?? HEEEEEEEEEEELP!!!!!!!

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΑΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ...ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ......ΠΑΤΙΩΝΤΟΥΣΑΝ ΕΙΚΟΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΟ "ΡΟΛΑΡΙΣΜΑ "ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟΠΟΥ ΠΡΟΕΒΗΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΕΝΑ LINK ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....(ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΤΩΤΟΠΗΡΑ)

http://easternsurvival.blogspot.gr/2012/12/how-to-fix-touchscreen-problems-of-sony.html ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.!

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το δοκίμασα πολύ καλό.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΑΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ...ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ......ΠΑΤΙΩΝΤΟΥΣΑΝ ΕΙΚΟΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΟ "ΡΟΛΑΡΙΣΜΑ "ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟΠΟΥ ΠΡΟΕΒΗΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΕΝΑ LINK ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....(ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΤΩΤΟΠΗΡΑ)

http://easternsurvival.blogspot.gr/2012/12/how-to-fix-touchscreen-problems-of-sony.html ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.!

 

:respect::respect::respect::respect::respect: :thanks: :thanks: :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε για αρχη να συνδεθεις σε καποιο αλλο δικτυο. Αν συδεεται κανονικα τοτε παιζει θεμα ασυμβατοτητας με το συγκεκριμενο router. Οποτε αλλαζεις καναλι στο ρουτερ σου και μετα λογικα δεν θαχεις προβλημα.

 

Ευχαριστώ, μετά από ένα reset στο ρουτερ στάνιαρε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...