Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα το κινητό χθές το μεσημέρι είναι το πρώτο μου smartphone είμαι ''νουμπάς'' με λίγα λόγια,θέλω να ρωτήσω δυο τρία πραματάκια που ίσως να έχουν απαντηθεί σε προηγούμενα πόστ όμως ο λιγοστός χρόνος που έχω δεν μου επιτρέπει να δω ένα ένα όλα τα πόστς.

Αρχικά θέλω να είμαι σίγουρος πως δεν θα μπαίνω στο ίντερνετ μέσω της SIM και δεν θα χρεώνομαι έχω κάνει την σχετική ρύθμιση όμως όταν πάω απο το μενού και πατάω το εικονίδιο internet όπως επίσης και αναζήτηση απο το google μου ζητάει να εiσάγω την SIM (πονηρό αυτό) και κατόπιν συνδέεται με το wi fi, θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πετάξω το εικονίδιο αυτό έξω απο το μενού ώστε να μήν συνδέομαι ούτε μία στο εκατομμύριο μέσω της κάρτας SIM.:)

Edited by tsarlatanos
Link to comment
Share on other sites

gmail φιλε μου , λυνει χερια

εμενα δεν μου εκανε τιποτα ξανα , μαλλον ηταν στιγμιαιο αυτο που μου ετυχε

παντος η μπαταρια του , ειναι απλα ΘΕΑ

επαιζε μουσικη 1μιση ωρα με ακουστηκα , και αλλη 1 με τα ηχεια του , και επεσε μονο -2%

την στιγμη που καποια αλλα στο 2ωρα σου βγαζουν μηνυμα να φορτισεις

 

Εγώ χθες έβλεπα ταινία σε μορφή avi (640x480) για μια ώρα και σαράντα λεπτά και έπεσε περίπου 12%... Μια χαρά... :)

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κινητό χθές το μεσημέρι είναι το πρώτο μου smartphone είμαι ''νουμπάς'' με λίγα λόγια,θέλω να ρωτήσω δυο τρία πραματάκια που ίσως να έχουν απαντηθεί σε προηγούμενα πόστ όμως ο λιγοστός χρόνος που έχω δεν μου επιτρέπει να δω ένα ένα όλα τα πόστς.

Αρχικά θέλω να είμαι σίγουρος πως δεν θα μπαίνω στο ίντερνετ μέσω της SIM και δεν θα χρεώνομαι έχω κάνει την σχετική ρύθμιση όμως όταν πάω απο το μενού και πατάω το εικονίδιο internet όπως επίσης και αναζήτηση απο το google μου ζητάει να εiσάγω την SIM (πονηρό αυτό) και κατόπιν συνδέεται με το wi fi, θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πετάξω το εικονίδιο αυτό έξω απο το μενού ώστε να μήν συνδέομαι ούτε μία στο εκατομμύριο μέσω της κάρτας SIM.:)

 

πρωτα απο ολα θα εχεις απενεργοποιησει τα δεδομενα ετσι ποτε δεν θα μπεις χωρις να το θελεις με 3G.

εξ αλλου σε οποια κινητη τηλεφωνια και να εισαι ολες τωρα μαζι με το συμβολαιο δινουν και ΜΒ free Και μπορεις με την εφαρμοφη

3G Watchdog να ελεγχεις ποσο μπαινεις και τι καταναλωνεις, αλλος τροπος να μπεις ειναι μεσω wi-fi. Μην φοβασαι ποτε δεν θα χρεωθεις αν εσυ δεν ενεργοποιησεις τα δεδομενα, και ειδικα σ αυτο το τηλεφωνο ειναι παντα απενεργοποιημενα και επισης να κλεινεις και τον συγχρονισμο για να μην πεφτει η μπαταρια. μονο οταν το χρειαζεσαι θα κανεις συγχρονισμο. οτι αλλο θες εδω ειμαστε

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Για σας κοσμε της SONY. Εχω το tipo το απλο, εδω και δυο μηνες. ολα καλα μεχρι τωρα, δουλεβει αψογα για την ωρα. αλλα το θεμα μου ειναι οι χαρτες, καθως λυπον κατεβαζω τους χαρτες.δεν μπορω να αποθηκευσω.παρα μονο 6. δεν ξερω τι φταιει. και βρησκομαι διακοπες οδηκος,
Link to comment
Share on other sites

παιδες , μου παν πως οι μεμβρανες για προστασια οθονης , χαλανε το αποκριση της αφης στα smartphones?

αλαλ για επιβεβαιωση θελω να μου πειτε και εσεις , αμα ειναι να παραγγειλω απο ebay

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει μια πτωτική τάση στην τιμή του dual αυτές τις μέρες η είναι η ιδέα μου?
καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει μια πτωτική τάση στην τιμή του dual αυτές τις μέρες η είναι η ιδέα μου?

 

Καλο αυτο.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επισης που ειναι η επιλογη για 3τζι/2τζι ?

εδω σπιτι , βλεπω πως πολλες φορες δεν ποιανει καθαρο σημα και προσπαθει ....

αυτη η προσπαθεια καταναλωνει παραπανω μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις 3G στο μενού αλλά WCDMA. Θα το βρεις στα δεδομένα. Ναι αυξάνεται η κατανάλωση όταν το σήμα δεν είναι καλό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο.:p

σίγουρα είναι καλό!

από την ερεύνα αγοράς που έκανα πιστεύω ότι το tipo dual είναι η καλύτερη επιλογή κινητού με δυο κάρτες sim στην κατηγορία τιμής ≤150.

έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και είναι και συμμαζεμένο/όμορφο σε σχέση με αλλά (πχ L3).

αν τελικά θα πάρω κινητό αυτές τις μέρες κατά 90% θα πάρω το tipo dual.

καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

Εκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες και απογοητεύτηκα.Πάνω που το έβλεπα με καλό μάτι..Ενα σωρό προβλήματα..Μάλλον πάω για Lumia 620 αν και δεν ήθελα να ξεφύγω σε χρήματα:(

 

φιλε μου τα πρωτα ειχαν προβλημα

το πηρα εδω και 3 μερες για την γυναικα μου και το εχω τρελανει να του περναω εφαρμογες

τα πητσιρικια το τρελανανε στα παιχνιδια

εγω εχω το live walkman και το tipo ειναι πιο γρηγορο απο το δικο μου!!!!

πανε σε νοκια και αν νομιζεις οτι δεν θα εχεισ προβλημα τα λεμε αφου το παρεις :O:O:O

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

το παράγγειλα τελικά!

ευχαριστώ αλλά κάτσε να μου ρθει πρώτα γιατί τώρα έχουμε και τις αργίες.

καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω απο χθες ειμαι ενας απο τους κατόχους του τηλεφώνου και μέχρι στιγμής εχω να πώ τα καλύτερα.Σε σχέση με ενα Nokia 5250 που ειχα η διαφορά μεταξυ των δυο ειναι χαοτική υπερ του Tipo.Δεν χορταίνω να του βάζω εφαρμογές ειδικα τωρα που θα εχω και για μια εβδομάδα δωρεάν mobile internet.Ποιες εφαρμογές μου προτείνετε να κατεβάσω? Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Tον κάδο ανακύκλωσης που τον βρίσκουμε ρε παιδιά; εχω διαγράψει χωρίς να το θέλω το ρολόι προσπαθώντας να το αλλάξω θέση και κάποια άλλα αρχεία και δεν μπορώ να τα βρω Edited by tsarlatanos
Link to comment
Share on other sites

Tον κάδο ανακύκλωσης που τον βρίσκουμε ρε παιδιά; εχω διαγράψει χωρίς να το θέλω το ρολόι προσπαθώντας να το αλλάξω θέση και κάποια άλλα αρχεία και δεν μπορώ να τα βρω

 

Ποιο ρολοι διεγραψες; Του κινητου???? Αυτο δεν διαγραφεται...απλος το εβγαλες απο την οθονη....Μπορεις να το βρεις αν πατησεις το κεντρικο πληκτρο ....Εκει ειναι ολες οι εφαρμογες του κινητου....

Επισης μπορεις να βρεις το widget πατωντας συνεχως την οθονη σε ενα κενο σημειο της......;)

 

Ισως να μπερδεψα λιγο τα κουμπια......Στο δεξι πληκτρο ειναι οι εφαρμογες του κινητου!!!!!!!!!!!

Edited by Expendable
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, πάλι καλά που υπάρχουν και τα φόρουμ γιατί με το google παιδευόμουν και δεν έβρισκα τίποτα.;)
Link to comment
Share on other sites

στις επιλογες για προγραμματιστες

εχει μια επιλογη , για

αναγκαστικη αποδοση GPU

χρησιμοποιηστε επιταχυνση υλικου 2D στις εφαρμογες

 

να το επιλεξω ? ακουγετε χρησημο . γενικα τι να κανω με αυτες τις επιλογες?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο σου ειναι παραεισαγωγης; Αν ναι μονο με εξτρα εφαρμογη λυνεις το θεμα σου.

Αλλιως κοιταξε στις ρυθμισεις των μυνηματων και δες αν υπαρχει επιλογη "εξοικονομηση κοστους". Αν ναι τικαρε την

 

 

χαιρετω το πληθος...καλως σας βρηκα καταρχας. το προβλημα μου και μενα ειναι πως κανεις το κινητο να γραφει 160 χαρακτηρες....η παραπανω απαντηση που εχει δωθει σε αλλο χρηστη εμενα δεν με βοηθησε ....οποιος εχει το κινητο και ξερει πως γινεται βημα βημα ας μου τα πει παρακαλω γιατι το ψαχνω ωρες.το κινητο το πηρα απο το bird phone και εχει ελληνικο μενου και ελληνικο πληκτρολογιο. δεν ξερω αν ειναι παραεισαγωγης και πως το καταλαβαινεις αυτο. διαβασα ολες τις σελιδες και τα προβληματα ολων και εχω να πω προς ολους οτι κραταει οντως η μπαταρια του παρα πολυ αλλα η οθονη μπορει να εχει προστασια για γρατζουνιες κλπ ομως σε μενα ειναι καπως ελαστικο το τζαμακι φαινεται και οταν το πιεσω φαινεται οτι πιεζεται η οθονη και δημιουργουνται μολις σηκωσω το δαχτυλο μου τα κλασσικα χρωματα οπως οταν πιεσεις καθε οθονη lcd κλπ με πιεση...τωρα η το δικο μου τζαμακι ειναι πολυ ελαστικο η σε ολα...δεν ξερω...παντως ευτυχως δεν χριαζομαι για τπτ να το πιεζω τοσο πολυ...με απαλο αγγιγμα ολα γινονται....γρηγορο κινητο καλη μπαταρια τα κανει ολα αλλα θελει ψαξιμο να το στρωσεις στα μετρα σου οπως καθε android αλλα πρεπει να μην ξεχνιεσαι στην αλλαγη της καρτας πριν στειλεις μηνυμα η παρεις τηλ σε αντιστοιχη εταιρια γιατι αλλιως χρεωνεσαι σαφως περισσοτερα ...ενα κινεζικο android που ειχα με ρωτουσε πριν στειλω sms η πριν κανω κληση με ποια καρτα θελω να γινει η ενεργεια και βολευε πραγματικα αν υπαρχει καποιο προγραμμα για κατι τετοιο πειτε το μου παρακαλω ....χιλια συγνωμη αν κουρασα αλλα μπορει και γω με την σειρα μου να βοηθησω καποιον αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Αφού δεν βρίσκεις την επιλογή για εξοικονόμηση κόστους είναι παραεισαγωγής. Λύσεις υπάρχουν όπως αυτή αλλά πρέπει να είσαι root και να έχεις ένα υπόβαθρο. Διαφορετικά εγκατέστησε το handcent sms και είσαι έτοιμος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι επεσε αρκετα η τιμη του ωστε να το "χτυπησω" με ανεση.. :p το ηθελα σαν 2ο αλλα οπως φαινεται αφου θα παρω το dual , δεν θα ειναι η κυρια συσκευη μου. ελπιζω τα διαδικτυακα καταστηματα που δειχνει ως αποτελεσματα πχ στο skroutz , να μην εχουνε τις παρτιδες του κοκκινου λαμπακιου που ειδα οτι γραφετε καποιοι εδω μεσα :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Αφού δεν βρίσκεις την επιλογή για εξοικονόμηση κόστους είναι παραεισαγωγής. Λύσεις υπάρχουν όπως αυτή αλλά πρέπει να είσαι root και να έχεις ένα υπόβαθρο. Διαφορετικά εγκατέστησε το handcent sms και είσαι έτοιμος.

 

zxr σε παρακαλω πολυ μπορεις να μου πεις το path Για να βρω την εξοικονομηση κοστους γιατι μπορει να μην το εχω προσεξει και να το προσπερναω....αν ειναι παραεισαγωγης κριμα....οσο για το υποβαθρο που λες δεν ξερω τι εννοεις αλλα για το ροοτ οκ εχω ξανακανει σε αλλα κινητα...ομως ακομα δεν ψαχτηκα για αυτο μπορεις να μου πεις καποιο λινκ ας ειναι και τορρεντ...ευχαριστω παρα πολυ γενικοτερα

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την μαμά εφαρμογή των μηνυμάτων. Ακουμπάς στο δεξί πλήκτρο με τις 4 γραμμούλες. Στο μενού που εμφανίζεται επιλέγεις Ρυθμίσεις. Εκεί θα πρέπει να βλέπεις την επιλογή για εξοικονόμηση οπότε και την τσεκάρεις. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την μαμά εφαρμογή των μηνυμάτων. Ακουμπάς στο δεξί πλήκτρο με τις 4 γραμμούλες. Στο μενού που εμφανίζεται επιλέγεις Ρυθμίσεις. Εκεί θα πρέπει να βλέπεις την επιλογή για εξοικονόμηση οπότε και την τσεκάρεις. :)

 

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση. οταν παταω ρυθμισεις μου βγαζει σιμ 1 και 2 διαλεγω την μια απο αυτες και δυστυχως εξοικονομηση δεν εχει πουθενα. :cry:

θα επειχηρησω την πρωτη λυση σου λοιπον εφοσον κανω πρωτα ροοτ και ελπιζω να τα κανω ολα καλα.ομως πες μου

σε καποιο update θα αλλαξει αυτο και θα πρεπει να το ξανακανω?και θελω να ρωτησω επισης αν θα υπαρξει καποιο update η κατι γιατι δυστυχως διεκρινα ενα ''κουλο'' προβλημα στη συσκευη μου.....κανει απο μονο του restart. κλεινω την οθονη απο το on/off και μετα απο λιγο ειδα να γραφει xperia να κανει επανεκκινηση κανονικοτατα και να μου ζηταει κωδικους για τις σιμ μου.οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του 2 φορες μου το εκανε αυτο

...αιντε παλι μεχρι να το στρωσω και αυτο το κινητο θα με σκασει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...