Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Αγόρασε η κόρη μου ενα Xperia tipo θέλω να κανω μερικές ερωτησεις.

- Πως μπορουμε να απενεργοποιησουμε την μεταδοση data μεσω του δικτου της κινητης και να δουλευει μόνο απο wifi και μονο καποιες φορες να ενεργοποιει τα data μεσω κινητης???

- Ενω εχει απενεργοποιησει τον συγχρονισμο στο facebook και στο gmail συνεχισε να λαμβανει ειδοποιησεις απο το facebook . Δεν επρεπε αφου ηταν απενεργοποιημενος ο αυτοματος συγχρονισμος να σταματησουν?????

Αυτα προς το παρον και ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον απαντησει

 

Και εγώ το ίδιο αναρωτιόμουνα μέχρι που μετά από σκάλισμα του τηλ. κατέληξα στο εξής....λοιπόν...πατάς μενού(δεξί πλήκτρο) ρυθμίσεις-χρήση δεδομένων-κλικάρεις το Ορισμός ορίου δεδομένων. Κατεβάζεις την σελίδα και από κάτω βλέπεις τις εφαρμογές που τρέχουν. Κλικάρεις την εφαρμογή που σε ενδιαφέρει και διαλέγεις όποια από τις 2 επιλογές που σου δίνει.Παρασκήνιο και προσκήνιο....

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα xperia tipo και έχω βάλει δεύτερη sim.Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να δώ τις επαφές μου.

Επειδή είμαι και λίγο άσχετος με xperia και android τι πρέπει να κάνω για να μου τις εμφανίσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πήρα προχθές από το e-shop το dual και έχω δύο παρατηρήσεις.

1) Η συσκευασία δεν περιείχε handsfree. Μπορεί κάποιος να μου πει αν είχε μάζι με το κινητό και handsfree;

2) Έχω χρησιμοποιήσει 3 διαφορετικά handsfree. Με τα NOKIA που χρησιμοποίησα πρώτα κατά την κλήση δεν άκουγα τίποτα. Μετά χρησιμοποίησα τα handsfree που είχα από το προηγούμενο μου κινητό (Samsung Galaxy Y DUOS) και κατά τη διάρκεια της κλήσης άκουγα την φωνή μου. Το ίδιο πρόβλημα είχα και με handsfree από Sony Xperia S που υποτίθεται ότι αυτά τουλάχιστον θα έπρεπε να λειτουργούν κανονικά.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο (όχι το dual, το απλό) από Multirama πριν 10 μέρες περίπου. Περιλαμβάνει κινητό, μπαταρία και hands free sony
CARPE DIEM :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

πριν 5 ημέρες αγόρασα κι εγώ ένα Sony Xperia Tipo dual sim.

Δεν άναψε ποτέ και διαβάζοντας τα μηνύματα στο forum (ηρέμησα για αρχή) και το έστειλα πίσω. Με ενημέρωσαν ότι δεν εκκινούσε η μπαταριά και το ξεκίνησαν αυτοί. Πράγματι σήμερα που το παρέλαβα (μεσολάβησε Σ/Κ) άνοιξε και όλα ΟΚ.

Απλά έχω να θέσω 2 ερωτήματα για όσους γνωρίζουν.:O

 

1) Σερφάρω μέσω του Wi-Fi χωρίς πρόβλημα στο play store και επιλέγω την εφαρμογή που θέλω να κατεβάσω. Το Download δεν ξεκινάει!:confused:

Το γυρίζω σε data transfer μέσω της vodafone και ξεκινάει το download:wacko:

 

2) δεν μπορώ να επιλέξω αποστολή SMS μέσω της δεύτερης sim!!!!

 

έχω φάει πόση ώρα σε ψάξιμο και δεν βρίσκω τίποτα, ούτε στο κιν, ούτε στο Internet!

 

Έχετε καμία ιδέα;;; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων :)

 

βρήκα τις απαντήσεις και σας τις παραθέτω.

1) έβαλα καρφωτά στο Router τους παρακάτω DNS

Primary: 8.8.8.8

Secondary: 8.8.4.4

 

2) Ξήλωσα το go sms pro- https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jb.gosms και έπαιξα με το αρχικό. απλά δεν έχει πολλές δυνατότητες.

Edited by dopermanial
Link to comment
Share on other sites

βρήκα τις απαντήσεις και σας τις παραθέτω.

1) έβαλα καρφωτά στο Router τους παρακάτω DNS

Primary: 8.8.8.8

Secondary: 8.8.4.4

 

2) Ξήλωσα το go sms pro- https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jb.gosms και έπαιξα με το αρχικό. απλά δεν έχει πολλές δυνατότητες.

 

Δε συνίσταται να έχεις 2 opendns. Καλύτερα βάλε πρώτο του παρόχου σου και 2ο τον opendns της google. Αργά ή γρήγορα θα το φτιάξουν αν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα προχθές από το e-shop το dual και έχω δύο παρατηρήσεις.

1) Η συσκευασία δεν περιείχε handsfree. Μπορεί κάποιος να μου πει αν είχε μάζι με το κινητό και handsfree;

2) Έχω χρησιμοποιήσει 3 διαφορετικά handsfree. Με τα NOKIA που χρησιμοποίησα πρώτα κατά την κλήση δεν άκουγα τίποτα. Μετά χρησιμοποίησα τα handsfree που είχα από το προηγούμενο μου κινητό (Samsung Galaxy Y DUOS) και κατά τη διάρκεια της κλήσης άκουγα την φωνή μου. Το ίδιο πρόβλημα είχα και με handsfree από Sony Xperia S που υποτίθεται ότι αυτά τουλάχιστον θα έπρεπε να λειτουργούν κανονικά.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

Χθές πήρα από το ΠΛΑΙΣΙΟ το tipo dual και είχε κανονικά μπαταρία, καλώδιο-φορτιστής-Usb, hands-free. Μα καλά τι γίνεται ??? Ανοίγουν τις συσκευασίες και βάζουν χέρι ???

Link to comment
Share on other sites

Δε συνίσταται να έχεις 2 opendns. Καλύτερα βάλε πρώτο του παρόχου σου και 2ο τον opendns της google. Αργά ή γρήγορα θα το φτιάξουν αν έχει πρόβλημα.
ναι... όντως γιατί δεν παίζουν σωστά κάποιες υπηρεσίες σε sites. Thanks:)
Link to comment
Share on other sites

Τι κλάση micro SD προτείνετε για το tipo dual ??? Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες κλάσεις 2, 4, 10 που μάλλον έχουν σχέση με την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων με αντίστοιχες διαφορές στην τιμή. Edited by jor
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο μεγάλη η κλάσση τόσο πιο καλά. Εξαρτάται βέβαια από τις ανάγκες σου και το πόσο που διατίθεσαι να ξοδέψεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτό εδώ το άρθρο: fonearena.com

η sony στη συσκευασία περιέχει και micro sim adaptors. Όσοι αγοράσατε το tipo, το επιβεβαιώνετε;

(Μάλλον απο το Πλαίσιο θα το αγοράσω -αν το αποφασίσω τελικά :Ρ)

 

Ευχαριστώ πολύ!:)

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτό εδώ το άρθρο: fonearena.com

η sony στη συσκευασία περιέχει και micro sim adaptors. Όσοι αγοράσατε το tipo, το επιβεβαιώνετε;

(Μάλλον απο το Πλαίσιο θα το αγοράσω -αν το αποφασίσω τελικά :Ρ)

 

Ευχαριστώ πολύ!:)

 

Αγορασμενο απι πλαισιο, το απλο οχι το dual, ειχε hands free αλλα micro sim adaptors δεν ειδα πουθενα.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και μένα παρουσιάζει κολλήματα στην οθόνη, ευτυχώς όχι συχνά. (το έχω πάρει από Ιταλία)

Επίσης δεν μου αλλάζει ήχο κλήσης. Επιλέγω αυτόν που θέλω αλλά το τηλέφωνο κρατάει τον δικό του. Το πρόσεξε κάποιος άλλος;

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αν γνωριζει καποιος εχω 2 αποριες για το sony dual tipo.

1.γινεται κληση 3G?και πως γινεται.

2.οταν αλλαζω sim απο την sim1 στην sim2,θελω η μια να εχει διαφορετικη εικονα στην οθονη απο την αλλη να τις ξεχωριζω πιο ευκολα.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και μένα παρουσιάζει κολλήματα στην οθόνη, ευτυχώς όχι συχνά. (το έχω πάρει από Ιταλία)

Επίσης δεν μου αλλάζει ήχο κλήσης. Επιλέγω αυτόν που θέλω αλλά το τηλέφωνο κρατάει τον δικό του. Το πρόσεξε κάποιος άλλος;

 

Αυτο με τα κολληματα και με την κακη ανταποκριση της οθονης το παρατηρησα και γω την πρωτη μερα που το αγορασα.

Πολυ κακη ανταποκριση, τα κουμπια στο πληκτρολογιο ειδικα, επρεπε να τα πατας δυο τρεις φορες και σε καποιες περιπτωσεις

εγραφε αλλα ντ αλλα.

Πηγα και το αντικατεστησα και το επομενο ηταν η νυχτα με την μερα με το προηγουμενο.

Ισως πρεπει να κανεις και συ το ιδιο, αν υπαρχει τροπος φυσικα.

 

Τα mp3 που εχεις στην συσκευη, τα εχεις κατηγοριοποιησει σε φακελους?

Φακελος media, μεσα σε αυτον αλλος φακελος ringtone, notifications κλπ?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα κολληματα και με την κακη ανταποκριση της οθονης το παρατηρησα και γω την πρωτη μερα που το αγορασα.

Πολυ κακη ανταποκριση, τα κουμπια στο πληκτρολογιο ειδικα, επρεπε να τα πατας δυο τρεις φορες και σε καποιες περιπτωσεις

εγραφε αλλα ντ αλλα.

Πηγα και το αντικατεστησα και το επομενο ηταν η νυχτα με την μερα με το προηγουμενο.

Ισως πρεπει να κανεις και συ το ιδιο, αν υπαρχει τροπος φυσικα.

 

Τα mp3 που εχεις στην συσκευη, τα εχεις κατηγοριοποιησει σε φακελους?

Φακελος media, μεσα σε αυτον αλλος φακελος ringtone, notifications κλπ?

 

Για αντικατάσταση δε νομίζω. Θα δω μήπως και γίνεται κάτι με το patch που αναφέρθηκε παραπάνω.

Τα mp3 χύμα τα έχω. θα το δοκιμάσω να τα βάλω σε φακέλους και στη μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην κάρτα. Αλλά και όταν δοκίμασα να βάλω άλλο ήχο προεγκατεστημένο της συσκευής πάλι δεν μου το πήρε.

Ευχαριστώ.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτό εδώ το άρθρο: fonearena.com

η sony στη συσκευασία περιέχει και micro sim adaptors. Όσοι αγοράσατε το tipo, το επιβεβαιώνετε;

(Μάλλον απο το Πλαίσιο θα το αγοράσω -αν το αποφασίσω τελικά :Ρ)

 

Ευχαριστώ πολύ!:)

Micro sim adaptor δεν είχε το dual που αγόρασα από ΠΛΑΙΣΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Micro sim adaptor δεν είχε το dual που αγόρασα από ΠΛΑΙΣΙΟ.

 

ειναι συνηθες φαινομενο απο χωρα σε χωρα να αλλαζει το περιεχομενο της συσκευασιας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από χώρα σε χώρα να το καταλάβω (αν και εκεί έχω τις ενστάσεις μου διότι πάντα πως συμβαίνει στην Ελλάδα να λείπουν πάντα κάποια αξεσουάρ ???) ... από μαγαζί σε μαγαζί της ίδιας χώρας είναι κάτι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου
Link to comment
Share on other sites

Από χώρα σε χώρα να το καταλάβω (αν και εκεί έχω τις ενστάσεις μου διότι πάντα πως συμβαίνει στην Ελλάδα να λείπουν πάντα κάποια αξεσουάρ ???) ... από μαγαζί σε μαγαζί της ίδιας χώρας είναι κάτι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου

 

Επειδη δεν παρακολουθησσ την ολη συζητηση. Μιλαμε για κινητα ιδιας αλυσιδας ή για καποιο που φερνει ελληνικης αντιπροσωπειας και καποιο αλλο που φερνει παραεισαγωγης?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό που αναφέρθηκε και με έκανε να σχολιάσω ήταν ότι φίλος που πήρε το dual από e-shop δεν είχε μέσα hands-free ενώ από ΠΛΑΙΣΙΟ τουλάχιστον σε εμένα υπήρχε.
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό που αναφέρθηκε και με έκανε να σχολιάσω ήταν ότι φίλος που πήρε το dual από e-shop δεν είχε μέσα hands-free ενώ από ΠΛΑΙΣΙΟ τουλάχιστον σε εμένα υπήρχε.

 

Το πηρε απο το e-shop.gr και δεν ειχε hands free? Ναι τοτε ειναι υποπτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η οθονη μετα απο μια βδομαδα αρχισε να μου σπαει τα νευρα επικινδυνα....

στο facebook δε μπορω να σκρολαρω με την καμια, παει και ανοιγει απευθειας οποιο λινκ πετυχει το δαχτυλο μου...

κολλανε τα παντα ωρες ωρες δε μπορω να πληκτρολογησω και πατιεται οτι ναναι....

Η πλακα ειναι οτι στην αρχη ΔΕΝ ειχα τετοια προβληματα...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη μετα απο μια βδομαδα αρχισε να μου σπαει τα νευρα επικινδυνα....

στο facebook δε μπορω να σκρολαρω με την καμια, παει και ανοιγει απευθειας οποιο λινκ πετυχει το δαχτυλο μου...

κολλανε τα παντα ωρες ωρες δε μπορω να πληκτρολογησω και πατιεται οτι ναναι....

Η πλακα ειναι οτι στην αρχη ΔΕΝ ειχα τετοια προβληματα...

 

Ακριβως αυτο εκανε του αντρα μου. Μονο στο facebook σερφαρει και δεν μπορουσε με τιποτα. Κοιτα προηγουμενο ποστ μου και πηγαινε το σε σερβις. Εγινε καινουριο. Αν εξαιρεσεις οτι ακουω τη φωνη μου οταν του μιλαω και δεν νομιζω να φτιαξει αυτο.....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...