Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο κανόνας όμως είναι αυτό που αναφέρουν οι περισσότεροι χρήστες. Αν κάποιος σκαλίσει το τηλέφωνο χωρίς να γνωρίζει τι κάνει (βάζει άσχετες εφαρμογές που "άκουσε" ότι βελτιώνουν κάτι αλλά δεν ξέρουν τι, ή πειράζουν τον kernel γιατί ο τάδε dev από το xda έβγαλε τον σούπερ ντούπερ) είναι αναμενόμενο να έχει πρόβλημα.

Επίσης και μία σχετικά αθώα δωρεάν εφαρμογή μπορεί να κάνει ζημιά, εδώ ευθύνεται και ο ανεπαρκής έλεγχος από το Play store, καθώς πολλές εφαρμογές δεν είναι καλογραμμένες και απαιτούν περισσότερους πόρους από όσο χρειάζονται. Αλλά αυτό είναι εύκολο να το βρεί κανείς, αφαιρώντας τις εφαρμογές που είναι ύποπτες. Μια αφαιρετική λογική σχεδόν πάντα μπορεί να εντοπίσει τις 2-3 πιθανές αιτίες.

 

Δεν διαφωνώ ότι ο αριθμός των εφαρμογών από μόνος του δεν λέει τίποτα, αλλά διαφωνώ στην προτροπή σου:

Με κριτική στάση μπορεί κανείς να πάρει αρκετά από αυτό που λένε οι άλλοι χρήστες. :)

 

Δεν κατάλαβα που διαφωνείς, εγώ είπα ότι αν θέλεις να δεις αν η αυτονομία ειναι καλύτερη (πχ στην 4.1.2 από την 4.1.1) αυτό το βλεπεις αντικειμενικότερα από τα τεστ που κάνουν με απείραχτο λειτουργικό,μαμά χωρίς το παραμικρό μέσα.Και όχι από το τι λέει ο κάθε χρήστης,και έτσι ειναι... Εννοείτε φυσικά ότι όταν ένας χρηστής εχει καλή αυτονομία τον ακούμε.. λογικό δεν ειναι?Το αντίθετο δεν ακούμε,γιατί εκεί εχει να κάνει με άπειρο χρηστή.που κάνει παράπονα ενώ ουσιαστικα το "φταιξιμο" ειναι δικο του.

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν κατάλαβα που διαφωνείς, εγώ είπα ότι αν θέλεις να δεις αν η αυτονομία ειναι καλύτερη (πχ στην 4.1.2 από την 4.1.1) αυτό το βλεπεις αντικειμενικότερα από τα τεστ που κάνουν με απείραχτο λειτουργικό,μαμά χωρίς το παραμικρό μέσα.Και όχι από το τι λέει ο κάθε χρήστης,και έτσι ειναι... βασικά με αυτά που είπες και εσύ πιο πάνω αυτό εννοεις.

 

Διαφωνώ (όχι ότι έγινε και τίποτα δηλαδή :rolleyes:) σε αυτό που είχα κάνει quote.

Στα τεστ το ζορίζουν το κινητό, και δουλεύει συνέχεια. Δεν κάνουν τυπική χρήση. Και αν δεν έχουν περάσει μέσα τίποτα, είναι μεγάλο λάθος. Τα smartphone τα παίρνουμε για να τα χρησιμοποιούμε, με mail, social network κλπ.

Σίγουρα είναι μια καλή ένδειξη, αλλά μέχρι εκεί.

Αλλά το ίδιο και οι διάφοροι χρήστες, ενδείξεις δίνουν.

Τα μαζεύουμε όλα μαζί, τα ζυγίζουμε, απορρίπτουμε όσα θεωρούμε ότι είναι αναξιόπιστα και έχουμε ένα κάποιο αντικειμενικό συμπέρασμα.

Και ο κανόνας είναι ότι ο μέσος όρος των συμπερασμάτων (που έχω τουλάχιστον εγώ βγάλει) σχεδόν ταυτίζονται με τον μέσω όρων των συμπερασμάτων των χρηστών.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ (όχι ότι έγινε και τίποτα δηλαδή :rolleyes:) σε αυτό που είχα κάνει quote.

Στα τεστ το ζορίζουν το κινητό, και δουλεύει συνέχεια. Δεν κάνουν τυπική χρήση. Και αν δεν έχουν περάσει μέσα τίποτα, είναι μεγάλο λάθος. Τα smartphone τα παίρνουμε για να τα χρησιμοποιούμε, με mail, social network κλπ.

Σίγουρα είναι μια καλή ένδειξη, αλλά μέχρι εκεί.

Αλλά το ίδιο και οι διάφοροι χρήστες, ενδείξεις δίνουν.

Τα μαζεύουμε όλα μαζί, τα ζυγίζουμε, απορρίπτουμε όσα θεωρούμε ότι είναι αναξιόπιστα και έχουμε ένα κάποιο αντικειμενικό συμπέρασμα.

Και ο κανόνας είναι ότι ο μέσος όρος των συμπερασμάτων (που έχω τουλάχιστον εγώ βγάλει) σχεδόν ταυτίζονται με τον μέσω όρων των συμπερασμάτων των χρηστών.

 

Να υπενθυμίσω οτι μιλάμε μονό για το συγκεκριμένο θέμα τις αυτονομίας.Μην ξεφυγει και παει αλλου :)

 

Εδώ ειναι και το πρόβλημα, δίνουν ενδείξεις,αλλά λόγω τις πολλαπλής παραμετροποίησης που μπορεί να κάνει ο κάθε ενας.Δεν υπάρχει Standar.Τα σωστά τεστ γίνονται μαμά,εκεί βλεπεις αν υπάρχει διαφορά η όχι με μια παλαιότερη εκδοσή..Δεν ειναι τυχαίο ότι τα τεστ γίνονται μαμά και όχι φορτωμένα.Αλλιως λόγω του ότι δεν υπάρχει Standar ο άπειρος χρηστής βγάζει λανθασμένα συμπεράσματα ακούγοντας αλλους άπειρους χρηστές...Ο έμπειρος μπορεί να βγάλει άκρη ο άπειρος ομως οχι.Για αυτό και παρότρυνα να κοιτάει τα τεστ που ειναι πιο αξιόπιστα,γιατι βασιζόνται σε ενα Standar

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Από τι στιγμή που το google play είναι πολύ ελεύθερο και περνάει ότι να ναι γιατί ο νέος χρήστης να περάσει τα πάντα μέσα.

Είδα πως στο φόρουμ υπάρχουν τοπικ για εφαρμογές. Ένας νέος χρήστης λοιπόν μπορεί να διαβάσει και να μάθει ποιες εφαρμογές είναι αυτές που θα γόνατισουν το τηλέφωνο.

Εγώ ακόμα δεν έχω το τηλέφωνο στα χέρια μου και ήδη διαβάζω για αυτές τις εφαρμογές.

Μαθαίνοντας λοιπόν από εκεί δεν υπάρχει τρόπος να σώσουμε την κατάσταση ή ακόμα και με καλές εφαρμογές θα έχουμε πρόβλημα;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Από τι στιγμή που το google play είναι πολύ ελεύθερο και περνάει ότι να ναι γιατί ο νέος χρήστης να περάσει τα πάντα μέσα.

Είδα πως στο φόρουμ υπάρχουν τοπικ για εφαρμογές. Ένας νέος χρήστης λοιπόν μπορεί να διαβάσει και να μάθει ποιες εφαρμογές είναι αυτές που θα γόνατισουν το τηλέφωνο.

Εγώ ακόμα δεν έχω το τηλέφωνο στα χέρια μου και ήδη διαβάζω για αυτές τις εφαρμογές.

Μαθαίνοντας λοιπόν από εκεί δεν υπάρχει τρόπος να σώσουμε την κατάσταση ή ακόμα και με καλές εφαρμογές θα έχουμε πρόβλημα;

 

Στο μάρκετ πάντα διαβάζουμε τη βαθμολογία και τις κριτικές από τους χρήστες. Με λίγη προσοχή δεν κινδυνεύει κανείς.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στο μάρκετ πάντα διαβάζουμε τη βαθμολογία και τις κριτικές από τους χρήστες. Με λίγη προσοχή δεν κινδυνεύει κανείς.

 

Έχω πετύχει φτιαγμένες κριτικές στο AppStore και ήταν όλα μαπα.

Είχε γίνει θέμα θυμάμαι. Τεσπα είναι μια λύση αλλα πιστεύω πως οι εντυπώσεις απο παιδιά εδώ μέσα είναι ακόμα καλύτερα.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 3 μερες η μπαταρια φευγει απιστευτα γρηγορα!Το αφηνω σε idle mode γεματο και μετα απο 2 ωρες το βλεπω στο 70%.Καμια ιδεα αραγε για το τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 3 μερες η μπαταρια φευγει απιστευτα γρηγορα!Το αφηνω σε idle mode γεματο και μετα απο 2 ωρες το βλεπω στο 70%.Καμια ιδεα αραγε για το τι μπορει να φταιει;

 

πιθανως καποια εφαρμογη που εβαλες προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία,

Μετά από αρκετές δοκιμές με κερνελ, clean installs της rom με φορμάτ sd & extsd, απενεργοποίηση συγχρονισμών και ότι άλλο μπορούσα να σκεφτώ την μεγαλύτερη διαφορά (πραγματική όχι 5-10% αφού έτσι και αλλιώς δεν είχα θέμα drain και έβγαζα την μέρα μου) σε μπαταρία την έκανε η απενεργοποίηση των data όταν δεν τα χρισημοποιώ.

Ενώ μέσω όρο έπαιρνα με data on 1,2 - 1,5 % και καμιά φορά και 2% την ώρα, τώρα πήρα το παρακάτω screen. Επίσης βλέπω (μάλλον γιατί αυτό δεν μπορώ και να το μετρήσω) διάφορα στο πόσο γρήγορα καταναλώνει μπαταρία κατά την χρήση.

 

[ATTACH]28662[/ATTACH]

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία,

Μετά από αρκετές δοκιμές με κερνελ, clean installs της rom με φορμάτ sd & extsd, απενεργοποίηση συγχρονισμών και ότι άλλο μπορούσα να σκεφτώ την μεγαλύτερη διαφορά (πραγματική όχι 5-10% αφού έτσι και αλλιώς δεν είχα θέμα drain και έβγαζα την μέρα μου) σε μπαταρία την έκανε η απενεργοποίηση των data όταν δεν τα χρισημοποιώ.

Ενώ μέσω όρο έπαιρνα με data on 1,2 - 1,5 % και καμιά φορά και 2% την ώρα, τώρα πήρα το παρακάτω screen. Επίσης βλέπω (μάλλον γιατί αυτό δεν μπορώ και να το μετρήσω) διάφορα στο πόσο γρήγορα καταναλώνει μπαταρία κατά την χρήση.

 

[ATTACH]28662[/ATTACH]

 

Είναι γνωστό ότι τα data καταναλώνουν τον ποπό τους :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι τα data καταναλώνουν τον ποπό τους :D

 

Θα ήταν καλό να υπήρχε ένας τρόπος να γινόνταν αυτόματα η ενεργοποίηση και η απενεργοποίηση των δεδομένων τουλάχιστον για της εφαρμογές που δεν κάνουν συγχρονισμό ανα χρονικά διαστήματα. Ακόμα και το ταπεινο symbian^3 (και το 4 τώρα) είχε αυτήν την δυνατότητα και ήταν πολύ πρακτική αν και μερικές φορές δεν λειτουργούσε άψογα. Π.χ μπορούσες να έχεις απενεργοποιημένες όλες τις συνδέσεις και το κινητο από μόνο του να συνδεθεί για λίγα δευτερόλεπτα για να συγχρονίσει τα mail σου, στον μαμά client φυσικα, και να αποσυνδεθέι αυτόματα. Και μάλιστα μπορούσε να συνδεθέι είται με ένα γνωστο wifi είτε με gsm ανάλογα τι έβρισκε.;) Με κάτι τέτοια "κόλπα" μια μικρή μπαταρία των 1200 mah μιά χαρά έβγαζε 1,5 με 2 μέρες!

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι τα data καταναλώνουν τον ποπό τους :D

 

Καλά προφανώς το παραπάνω δεν αντιπροσωπεύει χρήση smartphone αλλά το πάλευα γιατί έβλεπα στα φόρουμ αυτές τις 0.5 καταναλώσεις την ώρα και έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου η μέρα προβλέπεται μακριά (και η νύχτα και η επόμενη μέρα :D) και μου είναι χρήσιμο να μπορώ όταν χρειαστεί να πάρω πολλές ώρες από την μπαταρία ακόμα και αν το κάνω 3310 το τηλέφωνο.

Μηπως υπάρχει κανένα μοντ που να κάνει την οθόνη πράσινη και πιξελιασμενη και να βγάζει μια εβδομάδα :p?

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να υπήρχε ένας τρόπος να γινόνταν αυτόματα η ενεργοποίηση και η απενεργοποίηση των δεδομένων τουλάχιστον για της εφαρμογές που δεν κάνουν συγχρονισμό ανα χρονικά διαστήματα. Ακόμα και το ταπεινο symbian^3 (και το 4 τώρα) είχε αυτήν την δυνατότητα και ήταν πολύ πρακτική αν και μερικές φορές δεν λειτουργούσε άψογα. Π.χ μπορούσες να έχεις απενεργοποιημένες όλες τις συνδέσεις και το κινητο από μόνο του να συνδεθεί για λίγα δευτερόλεπτα για να συγχρονίσει τα mail σου, στον μαμά client φυσικα, και να αποσυνδεθέι αυτόματα. Και μάλιστα μπορούσε να συνδεθέι είται με ένα γνωστο wifi είτε με gsm ανάλογα τι έβρισκε.;) Με κάτι τέτοια "κόλπα" μια μικρή μπαταρία των 1200 mah μιά χαρά έβγαζε 1,5 με 2 μέρες!

 

Αυτό γίνεται και τώρα.Και αν χρησιμοποιήσεις το κινητό σου όπως ακριβώς χρησιμοποιούσες το παλιό σου Symbian, τόσο θα βγάλει η μπαταρία.Και σκέψου ότι άλλες καταναλώσεις έχουμε σήμερα από CPU,GPU,oθόνη κ.λ.π.

 

Καλά προφανώς το παραπάνω δεν αντιπροσωπεύει χρήση smartphone αλλά το πάλευα γιατί έβλεπα στα φόρουμ αυτές τις 0.5 καταναλώσεις την ώρα και έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου η μέρα προβλέπεται μακριά (και η νύχτα και η επόμενη μέρα :D) και μου είναι χρήσιμο να μπορώ όταν χρειαστεί να πάρω πολλές ώρες από την μπαταρία ακόμα και αν το κάνω 3310 το τηλέφωνο.

Μηπως υπάρχει κανένα μοντ που να κάνει την οθόνη πράσινη και πιξελιασμενη και να βγάζει μια εβδομάδα :p?

 

Με μαύρη οθόνη έχεις τη μικρότερη κατανάλωση :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται και τώρα.Και αν χρησιμοποιήσεις το κινητό σου όπως ακριβώς χρησιμοποιούσες το παλιό σου Symbian, τόσο θα βγάλει η μπαταρία.Και σκέψου ότι άλλες καταναλώσεις έχουμε σήμερα από CPU,GPU,oθόνη κ.λ.π.

 

Μακάρι να είναι όπως τα λές γιατί ομολογώ ότι με όλα ενεργοποιημένα αμφιβάλω λίγο αναλογιζόμενος και αυτά που διαβάζω απο χρήστες. Αλλά από την στιγμή που ακόμα δε το έχω στα χέρια μου δεν μπορώ να κρίνω. Α και να τονίσω ότι το symbian είναι πολύ πιό ελαφρύ και τρέχει μιά χαρα σε πολύ πιό αδύναμα hardware. Λιγο off topic.

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα. Ως νεος κατοχος του s3 με μολις δυο μερες χρησης αυτο που εχω να πω ειναι πως το τηλεφωνο ειναι εκπληκτικο. Πρωταρης να ενημερωσω και στο android. Η αληθεια ειναι πως μολις το επιασα στα χερια μου την πρωτη μερα προσπαθησα να το ξεκοκαλησω αλλα απογοητευθηκα απο την αποδοση της μπαταρια του.

Διαβασα τα προηγουμενα post και μπορω να πω πως με βοηθησαν αρκετα. Και μην ξεχναμε πως δεν εχω φτασει ακομα στην τριτη φορτιση.

Κανω λοιπον υπομονη μεχρι η μπαταρια της να κανει τον κυκλο της και ελπιζω τα πραγματα τοτε να ειναι καλυτερα!

1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ασχοληθει αρκετα με το θεμα μπαταριας και οντας καινουριος χρηστης του κινιτου θα ηθελα να ρωτησω δε μπορουμε να αντικαταστησουμε την οριτζιναλ μπαταρια με μια αφτερμαρκετ των 5000 μιλιοαμπεροριον http://www.ebay.com/itm/EXTENDED-5000mAh-GOLD-BATTERY-FOR-SAMSUNG-GALAXY-S-3-S3-i9300-WITH-BLUE-COVER-/350654818662?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item51a4a7e966 κατι σαν και αυτο και να εχουμε διπλασια λογικα αυτονομια ?
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ασχοληθει αρκετα με το θεμα μπαταριας και οντας καινουριος χρηστης του κινιτου θα ηθελα να ρωτησω δε μπορουμε να αντικαταστησουμε την οριτζιναλ μπαταρια με μια αφτερμαρκετ των 5000 μιλιοαμπεροριον http://www.ebay.com/itm/EXTENDED-5000mAh-GOLD-BATTERY-FOR-SAMSUNG-GALAXY-S-3-S3-i9300-WITH-BLUE-COVER-/350654818662?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item51a4a7e966 κατι σαν και αυτο και να εχουμε διπλασια λογικα αυτονομια ?

 

κινεζικη ειναι? τις φοβαμαι λιγο τουτες. εκτος οτι μπορει να λεει 5000 αλλα να μην βγαζει σε χρονο το διπλασιο απο μια μαμα.

ασε που δεν θα λειτουργει και το nfc.

δεν περνεις μια δευτερη μαμα?

λενε καλα λογια για αυτες

http://www.mugen-power-batteries.com/mugen-power-2300mah-extended-battery-for-samsung-galaxy-s3-i9300-at-t-samsung-galaxy-s-iii-i747-sprint-samsung-galaxy-iii-l710-t-mobile-samsung-galaxy-iii-t999-verizon-samsung-galaxy-iii-i535-us-cellular-samsung-galaxy-iii-r530.html

 

αλλα ειναι 2300 οχι μεγαλη διαφορα απο την μαμα.

 

 

 

για αυτη δεν εχω ακουσει κατι

http://www.amazon.com/Hyperion-Extended-Compatible-GT-i9300-T-mobile/dp/B008BVIV06

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ποτε πάντως δε θα έβαζα μπαταρία αλλου κατασκευαστή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα πως η Samsung θα βγάλει μπαταρία για το S3 στα 3000mAh

 

http://www.mobilefun.co.uk/genuine-samsung-extended-battery-kit-for-galaxy-s3-3000mah-blue-p37556.htm

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο το σαιτ νομιζω οτι ψαχνει για ... κλεφτες ακου 49,99 ελεος.Κατσε να ερθει εδω και ευρωπη και θα πεσει η τιμη της σιγουρα τουλαχιστον στα μισα πιστευω!!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σαιτ νομιζω οτι ψαχνει για ... κλεφτες ακου 49,99 ελεος.Κατσε να ερθει εδω και ευρωπη και θα πεσει η τιμη της σιγουρα τουλαχιστον στα μισα πιστευω!!! ;) ;)

 

Εγω εδώ το διάβασα και λέει 40 λίρες

Άντε να δούμε.

 

http://www.techloob.com/blog/samsung-galaxy-s-iii-extended-battery-available-for-pre-order-in-uk/

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδη αυριο το πολυ μεθαυριο θα εχω στα χερια μου το S3 κι επειδη ειναι πρακτικα αδυνατον να διαβασω και τις 50 σελιδες του παροντος θεματος υπαρχει καπου το resume σχετικα με τα της μπαταρίας?? (Καποιο συγκεκριμενο link)

Ειδικα με ενδιαφέρουν οι ιδανικες ρυθμισεις για εξοικονομηση (εαν υπάρχουν), χρηση κλπ.

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...