Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να πω φίλε.έχει δύο μέρες τώρα που το αφήνω στο 100% και όταν ξυπνάω έχει πάει στο 80%-85%..

Την μπαταρία μου την πεθαίνει "Διακομιστής Μέσων"..

Έχω ξενερώσει αφάνταστα.

 

Αν έχεις εγκατεστημενο viber διέγραψε το και ξαναελεγξε την μπαταρία. Εναλλακτικά αν έχεις sdcard βγαλτην για λιγες μερες και δες μήπως είναι εκεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι να πω φίλε.έχει δύο μέρες τώρα που το αφήνω στο 100% και όταν ξυπνάω έχει πάει στο 80%-85%..

Την μπαταρία μου την πεθαίνει "Διακομιστής Μέσων"..

Έχω ξενερώσει αφάνταστα.

 

εμενα φιλε μ με 86% κοιμαμαι και με 86% ξυπναω! χωρις costum roms and e.t.c μαμα το κινητο μονο ροοτ!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εγκατεστημενο viber διέγραψε το και ξαναελεγξε την μπαταρία. Εναλλακτικά αν έχεις sdcard βγαλτην για λιγες μερες και δες μήπως είναι εκεί το πρόβλημα.

 

Λες να την κάνει την δουλειά το viber;;; Όλες τις ειδοποιήσεις τις έχω βγάλει απο το viber..

H sd τι να φταίει;;;

Πριν στο Galaxy S δεν είχα τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το Viber το έχω απενεργοποιήσει προ πολλού...

Η συσκευή μου είχε θέμα πολυ πρόσφατα και αναγκάστηκα να κάνω format στις μνήμες και στο boot κάνοντας καθαρή απο την αρχή εγκατάσταση.

Καμμιά σχέση μετά την εγκατάσταση αυτή.

Η κατανάλωση μπαταρίας έπεσε στο ελάχιστο...!

85 ώρες αναμονή με 39% υπόλοιπο μπαταρίας ως τώρα...

 

p.s.

Μπαταρία,η γνωστή μαιμού του ebay που μας απασχόλησε κάμποσες σελίδες πιο πριν...:)

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την παλιομπαταρία θα τη βλέπω στον ύπνο μου σε λίγο. Όλο πάω να την πάρω κι όλο το μετανιώνω. Βασικά αυτός είναι κι ο λόγος που παρακολούθησα και στη συνέχεια γράφτηκα στο forum! Γεια σας κι από μένα. Η μπαταρία μου μου έχει κρατήσει 30 ώρες και τώρα είναι στο 6%.-
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά τα wifi, GPS,Bluetooth Kai data μέσα σε 5 ώρες και χωρίς να κανω τίποτα το τηλέφωνο έχασα 14%. Νομίζω ότι υπάρχει θέμα. Τη περισσότερη κατανάλωση τη κανει και καλα ο media server. Τι να κανω ρε παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά τα wifi, GPS,Bluetooth Kai data μέσα σε 5 ώρες και χωρίς να κανω τίποτα το τηλέφωνο έχασα 14%. Νομίζω ότι υπάρχει θέμα. Τη περισσότερη κατανάλωση τη κανει και καλα ο media server. Τι να κανω ρε παιδιά;

 

Nαι υπαρχει σιγουρα θεμα. Απο τις 3 το βραδυ μεχρι τις 11 το πρωι, απο 17% μπαταρια στο 0. Τα παντα κλειστα. Η κατασταση πλεον ειναι τραγικη.

Link to comment
Share on other sites

Nαι υπαρχει σιγουρα θεμα. Απο τις 3 το βραδυ μεχρι τις 11 το πρωι, απο 17% μπαταρια στο 0. Τα παντα κλειστα. Η κατασταση πλεον ειναι τραγικη.

 

Είχα το ίδιο θέμα. Επειδή δοκιμαζα διάφορα Ρομ εκανα battery calibration. Έπειτα το βράδυ εκλεισα data και WiFi γιατί όταν ερχόταν ειδοποίηση πχ Facebook άναβε το λαμπακι μέχρι το πρωί και έτρωγε τη μπαταρία. Με αυτά εμένα η μπαταρία έστρωσε...

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο το βράδυ που μας πέρασε το φόρτισα.Την ίδια μέρα έκανα φορμάρισμα μνήμης,boot,κάρτας κλπ και έκανα και clean install στην ROM του Sotmax.

Μπαταρία,η κινέζικη απο το e bay και ιδού το αποτέλεσμα...

 

http://img401.imageshack.us/img401/4126/screenshot2013030807190.png

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο το βράδυ που μας πέρασε το φόρτισα.Την ίδια μέρα έκανα φορμάρισμα μνήμης,boot,κάρτας κλπ και έκανα και clean install στην ROM του Sotmax.

Μπαταρία,η κινέζικη απο το e bay και ιδού το αποτέλεσμα...

 

http://img401.imageshack.us/img401/4126/screenshot2013030807190.png

 

Άσχετο αλλά ποια γραμματοσειρά είναι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά ποια γραμματοσειρά είναι αυτή?

http://content.altfonts.com:81/img/S/O/Sony-Sketch-EF.png

 

Ρε μπαγάσα laggi, την παρήγγειλα!-

Πάντως πέρα απο τη μπαταρία,μεγάλο ρόλο παίζει και η διαχείριση ενέργειας απο τη ROM και τον Kernel...

Κάποιοι εντός φόρουμ πάντως δεν έμειναν ιδιαίτερα ευχαριστημένοι απο τη μπαταρία αυτή,οφείλω να πω...

Εγω παραθέτω μόνο screenshots...και κρίνετε ο καθένας!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρα απο τη μπαταρία,μεγάλο ρόλο παίζει και η διαχείριση ενέργειας απο τη ROM και τον Kernel...

Κάποιοι εντός φόρουμ πάντως δεν έμειναν ιδιαίτερα ευχαριστημένοι απο τη μπαταρία αυτή,οφείλω να πω...

Εγω παραθέτω μόνο screenshots...και κρίνετε ο καθένας!

 

Δεν πολυκαταλαβαίνω αυτά περί διαχείρισης και kernel, αλλά θα δω στην πράξη και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρα απο τη μπαταρία,μεγάλο ρόλο παίζει και η διαχείριση ενέργειας απο τη ROM και τον Kernel...

Κάποιοι εντός φόρουμ πάντως δεν έμειναν ιδιαίτερα ευχαριστημένοι απο τη μπαταρία αυτή,οφείλω να πω...

Εγω παραθέτω μόνο screenshots...και κρίνετε ο καθένας!

 

Βασικά δε θέλω να λέμε και πάλι τα ίδια, αλλά από το screenshot φαίνεται ότι το κινητό ουσιαστικά καθόταν και έχει λειτουργήσει ελάχιστα.

 

Κλειστό wifi, τέλειο σήμα (και μάλλον 2g) και οθόνη ενεργή ελάχιστα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ διαπιστώνω οτι τη μπαταρία τη ξεσκίζει το 4G (γενικώς τα δεδομένα). Οταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα η μπαταρία μέσα το πολύ σε 7 ώρες έχει πέσει στο 15% απο 100% και χωρίς να μπαίνω εγω πολύ στο νετ.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε θέλω να λέμε και πάλι τα ίδια, αλλά από το screenshot φαίνεται ότι το κινητό ουσιαστικά καθόταν και έχει λειτουργήσει ελάχιστα.

 

Κλειστό wifi, τέλειο σήμα (και μάλλον 2g) και οθόνη ενεργή ελάχιστα.

Δεν κάνεις λάθος,αλλά και ποιός άλλωστε ισχυρίστηκε κάτι άλλο απο αυτο που βλέπεις;

Το τηλέφωνο χρησιμοποίηθηκε όσο το είχα ανάγκη...

Το συγκεκριμένο screenshot δόθηκε για να δει κανείς πόσο μπορει να φτάσει η αυτονομία του με μια rom που εγκαθίσταται μετα απο full wipe,με over clocked CPU και με μπαταρια που ειναι κινέζικη και ισχυρίζεται ότι ειναι 3150 mAh.

Πριν την εγκατάσταση της τελευταίας rom είχα battery drain και με το ζόρι έπιανα τα τρια 24ωρα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ οτι σχεδόν κάθε βράδυ, μετά τις 11 συνήθως και μέχρι το πρωί , και ενώ το κινητό δεν χρησιμοποιείται, έχω μεγάλη απώλεια μπαταρίας. Το περίεργο είναι ότι στα στατιστικά της μπαταρίας δείχνει τη συσκευή σε αφύπνιση.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά αλλά ο "διακομιστής μέσων" τι είναι και τι δουλειά κάνει? Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά αλλά ο "διακομιστής μέσων" τι είναι και τι δουλειά κάνει?

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω από εκεί σήμερα έχασα το 17% της μπαταρίας. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις λάθος,αλλά και ποιός άλλωστε ισχυρίστηκε κάτι άλλο απο αυτο που βλέπεις;

Το τηλέφωνο χρησιμοποίηθηκε όσο το είχα ανάγκη...

Το συγκεκριμένο screenshot δόθηκε για να δει κανείς πόσο μπορει να φτάσει η αυτονομία του με μια rom που εγκαθίσταται μετα απο full wipe,με over clocked CPU και με μπαταρια που ειναι κινέζικη και ισχυρίζεται ότι ειναι 3150 mAh.

Πριν την εγκατάσταση της τελευταίας rom είχα battery drain και με το ζόρι έπιανα τα τρια 24ωρα...

 

Προφανως η χρηση που του κανεις, ειναι ελαφρια, και οι αναγκες του καθενος, ειναι διαφορετικες, γι αυτο καμια φορα δημιουργουνται παρεξηγησεις, λες και καποιος εχει λογο να πει οτι η δικη του μπαταρια, ειναι καλυτερη απο των αλλων. Θελω να σε ρωτησω, αν εχεις καποιες ωρες τα data ανοιχτα, ή το wifi, και σε κατασταση αναμονης, πχ 8 ωρες ποσο καταναλωνει, με κλειστη οθονη.

Εγω δεν αφηνω το κινητο σε ησυχια, και συνηθως οταν φτανει το βραδυ και εχω 30-40% μπαταρια,θα παιξω κανα παιχνιδι μεχρι να φτασει 10-15 και θα το φορτισω τη νυχτα,αρα δεν ειμαι και αξιοπιστη πηγη αναφορας για συνολικη αυτονομια μπαταριας. Αλλα σε συγκεκριμενη χρηση, με μια ωρα browsing, με φωτεινοτητα αυτοματη και οχι πολυ φωτεινη, με opera mini καταναλωνει περιπου στο 12-14%. Με ανοιχτα τα data (2g) ή wifi, κλειστους συγχρονισμους, και εχοντας βγαλει πολυ bloatware, και με την βοηθεια autostart και greenify, σε κατασταση αναμονης 7-8 ωρες θα καταναλωσει περιπου 4%. Αυτο που θελω να πω, ειναι οσο χειριζεσαι το κινητο, λογικο να φευγει η μπαταρια, αλλα καλο ειναι να ξερουμε και τους υπολοιπους παραγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω data ανοικτά,όπως και GPS.

Ολα τα άλλα τα ανοίγω οταν τα χρειάζομαι.Το 3g το βάζω όταν το χρειάζομαι,όπως και το wi fi.

Σε βαρειά χρήση,δεν έχω καταφέρει λιγότερες απο 36 ώρες.Παιχνίδια δεν παίζω,αλλά στελνω sms αρκετά και μιλώ αρκετά όταν τύχει περιπτώσεις.Υπάρχει και μέρα που δεν το αγγίζω καν.

Με ανάλογη χρήση,το ΝΟΚΙΑ Ν8 μου κρατουσε 2 μέρες...

Στο συγκεκριμένο screenshot εγκατέστησα άλλον κερνελ αλλά και άλλο recovery πράγμα που "έφαγε" μέσα σε λίγα λεπτά το 5-7% της μπαταρίας χαλαρά...

Μετα απο πλήρη φόρτιση βλέπω 15 ώρες απο το 100% έως το 90% της μπαταρίας περίπου σε αναμονή...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες χρήσης του better battery stats, αυτό που καταναλώνει μπαταρία είναι μια διαδικασία με το όνομα *wakelock*. Δεν αφήνει το τηλέφωνο να μπει σε deep sleep και κρατάει τη cpu στα 200mhz ενώ θα πρεπε να είναι σε αδράνεια.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη μπαταρία 3150mah του ebay τη φορτίζουμε πρώτα πλήρως και μετά τη χρησιμοποιούμε ή τη χρησιμοποιούμε μέχρι να ξεφορτιστεί πλήρως και μετά τη φορτίζουμε;-
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...