Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως νομιζω οτι η v40 ειναι πολυ πολυ σουπερ στο θεμα αυτονομιας και πολυ καλο smooth :D εβαλα και τον perseus !!!!!!! ενα θεματακι: το mod του lock που ειχε η v36 το λουκετακι πανω δεξια που το βρισκω στο omega files??? αν φυσικα το βρισκω απο εκει. thanks!

 

 

edit: με λιγο ψαξιμο και to βρηκααααα... :P

Edited by Daliar82
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως νομιζω οτι η v40 ειναι πολυ πολυ σουπερ στο θεμα αυτονομιας και πολυ καλο smooth :D εβαλα και τον perseus !!!!!!! ενα θεματακι: το mod του lock που ειχε η v36 το λουκετακι πανω δεξια που το βρισκω στο omega files??? αν φυσικα το βρισκω απο εκει. thanks!

 

 

edit: με λιγο ψαξιμο και to βρηκααααα... :P

 

Αμα βάλεις και από το setcpu τον επεξεργαστή στο 1,6 απλά απογειώνεται.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αμα βάλεις και από το setcpu τον επεξεργαστή στο 1,6 απλά απογειώνεται.

 

εννοεις 1.6 mhz??? το σηκωνει χωρις προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ξαναρωτήσει, αλλα επανέρχομαι επί του θέματος - προβλήματος καθώς είναι ΠΟΛΥ σπαστικό. Αναφέρομαι στο θέμα του redraw του touchwiz. Είναι πολυ έντονο όταν βγαίνω από βαριές ειδικα εφαρμογές... Αν δεν αντιμετωπίζει κάποιος ανάλογο πρόβλημα, τι να πω... ίσως κάνει κάποια εφαρμογή που έχω τη ζημιά .... Να επισημάνω ότι το ίδιο φαινόμενο αντιμετωπίζω με όλες (από όσο θυμάμαι τις) εκδόσεις Ω.

Η όποια βοήθεια είναι δεκτή.

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Εχω την omega me τον perseus kernel. Αν αφήσω το προφίλ στο pegasus αλλά παω τον επεξεργαστή στο 1,6 μέρες να χάσω πολυ από μπαταριά ? Πάντως στο 1,7 με performance απλα το μηχάνημα πετάει...

 

Ποιο προφιλ? απο που αλλαζεις προφιλ?

Link to comment
Share on other sites

εννοεις 1.6 mhz??? το σηκωνει χωρις προβλημα???

1,6 ανετοτατα οπως και 1,7.

 

Ποιο προφιλ? απο που αλλαζεις προφιλ?

Αν περασεις αλλο κερνελ ειτε το κανεις μεσω cpu ειτε μεσω του προγραμματος που εχει.

Μεσα στα προφιλ εχει το κλασικο pegasus και εχει και ενα που λεει super performace..

 

Αμα δοκιμασετε στο 1,7 με super performance απογειωνονται τα benchmark. αλλα δεν ειναι για καθημερινη χρηση νομιζω..

Μεχρι 1,6 και πολυ ειναι..

επισης μπορεις μεσω του setcpu να φτιαξεις προφιλ και να οριζεις εσυ τις παραμετρους της λειτουργιας του επεξαργαστη..

Πχ μπορεις να βαλεις οταν η μπαταρια ειναι 100% να δουλευει στο 1.6 max

οταν παει στο 50% να πηγαινει μεχρι 1,4 max

οταν παει πχ στο 20% να πηγαινει μεχρι 800-100 max κτλ...

Αυτα ολα θεωρητικα για καλυτερη αυτονομια της μπαταριας.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

1,6 ανετοτατα οπως και 1,7.

 

 

Αν περασεις αλλο κερνελ ειτε το κανεις μεσω cpu ειτε μεσω του προγραμματος που εχει.

Μεσα στα προφιλ εχει το κλασικο pegasus και εχει και ενα που λεει super performace..

 

Αμα δοκιμασετε στο 1,7 με super performance απογειωνονται τα benchmark. αλλα δεν ειναι για καθημερινη χρηση νομιζω..

Μεχρι 1,6 και πολυ ειναι..

επισης μπορεις μεσω του setcpu να φτιαξεις προφιλ και να οριζεις εσυ τις παραμετρους της λειτουργιας του επεξαργαστη..

Πχ μπορεις να βαλεις οταν η μπαταρια ειναι 100% να δουλευει στο 1.6 max

οταν παει στο 50% να πηγαινει μεχρι 1,4 max

οταν παει πχ στο 20% να πηγαινει μεχρι 800-100 max κτλ...

Αυτα ολα θεωρητικα για καλυτερη αυτονομια της μπαταριας.

 

Ναι και τα προφιλ αυτα που βρισκονται δεν καταλαβα τπτ..Εγω μεσω cwm αλλαξα κερνελ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα προφιλ αυτα που βρισκονται δεν καταλαβα τπτ..Εγω μεσω cwm αλλαξα κερνελ.

 

Εαν βάλεις perseus σου δημιουργεί συντόμευση εφαρμογής στο κεντρικό μενού της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πέρασες το κερνελ σου περασε και το stweaks.. αν μπεις εκεί μέσα στη καρτέλα cpu scaling θα δεις που λεει governor pegasus. Από εκεί μπορείς να το βάλεις στο performance. Και από την πρώτη καρτέλα που λεει cpu μπορείς να χρονισεις τον επεξεργαστή σου.

Αλλιώς ολα αυτά τα κανεις με την εφαρμογη setspu πολυ πιο εύκολα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ξαναρωτήσει, αλλα επανέρχομαι επί του θέματος - προβλήματος καθώς είναι ΠΟΛΥ σπαστικό. Αναφέρομαι στο θέμα του redraw του touchwiz. Είναι πολυ έντονο όταν βγαίνω από βαριές ειδικα εφαρμογές... Αν δεν αντιμετωπίζει κάποιος ανάλογο πρόβλημα, τι να πω... ίσως κάνει κάποια εφαρμογή που έχω τη ζημιά .... Να επισημάνω ότι το ίδιο φαινόμενο αντιμετωπίζω με όλες (από όσο θυμάμαι τις) εκδόσεις Ω.

Η όποια βοήθεια είναι δεκτή.

 

 

Δοκιμασε να βγαλεις το supercharger!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βγαλεις το supercharger!

 

Ευχαριστώ πολύ θα το προσπαθήσω.

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ξέρει κανείς αν μπορούμε να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με περασμένη την Ω?

Υπάρχει περίπτωση να χαθεί το Root?

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια αξιζει να αλλαξει κανεις kernel στην omega v4..? αλλοι λενε για stock αλλοι για perseus κτλ.. περισσοτερη αυτονομια παντως ακουγεται οταν ειναι πειραγμενη..
Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια αξιζει να αλλαξει κανεις kernel στην omega v4..? αλλοι λενε για stock αλλοι για perseus κτλ.. περισσοτερη αυτονομια παντως ακουγεται οταν ειναι πειραγμενη..

 

Βαλει Perseus και δεν θα το μετανιώσεις. Στην ιδία θέση με εσένα ήμουν πριν λίγες μέρες!!!

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ξέρει κανείς αν μπορούμε να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με περασμένη την Ω?

Υπάρχει περίπτωση να χαθεί το Root?

Με factory reset δεν χάνεται το root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Η το αφήνεις και τρέχει όπως είναι..η αν θες ανεβαζεις λιγο τον επεξεργαστή και δεις πως πεταει. Μολις τον βάλεις ακόμα και από το boot θα δεις διάφορα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα προσφατα omega v40 και πριν λιγες μερες περασα και τον perseus kernel...εχει μεινει κατι μεσα οπως το auto rooτ που πρεπει να καταργησω?η φευγει με το που περνας νεο kernel?

Kαι σαν 2η φαση ηθελα να ρωτησω αν η omega καλυπτει τη τρυπα ασφαλειας του exynos

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα προσφατα omega v40 και πριν λιγες μερες περασα και τον perseus kernel...εχει μεινει κατι μεσα οπως το auto rooτ που πρεπει να καταργησω?η φευγει με το που περνας νεο kernel?

Kαι σαν 2η φαση ηθελα να ρωτησω αν η omega καλυπτει τη τρυπα ασφαλειας του exynos

 

Καλημέρα. Η 2η ερώτηση με ενδιαφέρει και μένα. στο xda υπάρχουν διάφορα θέματα με το νέο bootloader SDS κλπ, αλλά λόγω μη επάρκειας γνώσεων και χρόνου δε μπορώ να παρακολουθήσω. Θα μπορούσε κάποιος γνώστης εάν υπάρχει χρόνος βέβαια να βοηθήσει σχετικά με το θέμα?

Ειδικά στην περίπτωσή μου είμαι με Ω39 bootloader XXELLA. Έχω την κόκκινη κουκκίδα όταν μπαίνω σε recovery και ο flash counter αυξάνεται όταν μπαίνω σε recovery. Το κόκκινο σημαδάκι δε με πολύ-νοιάζει, αλλά η αύξηση του counter είναι λίγο σπαστική καθώς:

Κατά τη ενεργοποίηση του allshare dongle το σύστημα προφανώς ελέγχει τον counter και αν τον δει αυξημένο διακόπτει τη σύνδεση!!!!

Υπάρχει τρόπος να επανέλθω σε stock bootloader (προφανώς μέσω odin) και αν το κάνω αυτό θα είμαι προστατευμένος από το SDS?

Βάση αυτών που γράφονται εδώ δεν είναι απαραίτητος ο XXELLA ή έχω καταλάβει τα πάντα ΛΑΘΟΣ?

Κάθε βοήθεια δεκτή και ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Οποιος βγαλει το supercharger θα δει πολυ πιο ομαλη λειτουργια στις σελιδες του κινητου οπως και στο πατημα του home button που λαγκαρε..

Προσωπικα αλλαξε η συμπεριφορα του πολυ προς το καλυτερο!

 

 

Για να παμε απο την 40 στην 41 χρειαζεται full wipe η επαρκει απλα wipe cache kai dalvic cache?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Με απλο wipe cache και wipe dalvin cache εισαι οκ..!

 

 

Καπου διαβασα εχθες στο xda οτι η v41 ειναι "chinese based" ισχυει κατι τετοιο και αν ναι που ειναι το προβλημα και εγινε θεμα για μερικους στο xda?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...