Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ξέρω αν φταίει ο κερνελ..

αν περάσεις πάλι την rom , χωρίς wipe (δεν θα χαθεί τίποτα) , και θα έχεις τον kernel που φοράει η omega

 

βασικά έχω παρατηρήσει πως η μπαταρία φορτίζει κανονικά μέχρι το 90%. Δηλαδή μέσα σε μια ώρα φορτίζει από το 50% μέχρι το 90%. Για το υπόλοιπο όμως 10%, δηλαδή να πάει από το 90% έως το 100%, χρειάζεται ακόμη μια ώρα! Είναι θέμα calibration; Πέρασα πάλι την ρομ από την αρχή αλλά υπάρχει ακόμη το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

το πρωτο μου λεει οτι βρισκομαι στουσ αγιουσ αναργυρουσ ενω βρισκομαι στο περιστερι και το δευτερο δεν λεει και ημερομηνια και ωρα και μερα και βαθμουσ κελσιου..

 

http://imageshack.us/a/img7/69/30033525.png αυτο εδω για παρεδειγμα που δειχνει η εικονα ποιο ειναι?

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατεβάζω τώρα την v42.1 να την περάσω. Σχετικά με τους kernel αξίζει να βάλω κάποιον από τους perseus ή siyah? Θα δω διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με τον stock που έχει η 42.1?

 

Επίσης αυτός ο v6 supercharger τι ακριβώς κάνει? Δεν είχα επιλέξει ποτέ την εγκατάσταση μέχρι τώρα. Αν τον εγκαταστήσω τι θα κερδίσω και τι θα χάσω στην ουσία? Αν τον εγκαταστήσω πρέπει να κάνω και διάφορες ρυθμίσεις μετά ή είναι σεταρισμένος?

Αν καταλαβαίνω καλά θα κερδίσω σε ταχύτητα αλλά θα χάσω σε multitasking. Αυτό το δεύτερο μπορεί να μου κάποιος πρακτικά τι σημαίνει. Μπορεί να κλείνουν εφαρμογές μόνες τους χωρίς να το θέλω ας πούμε?

Edited by Devil_7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατεβάζω τώρα την v42.1 να την περάσω. Σχετικά με τους kernel αξίζει να βάλω κάποιον από τους perseus ή siyah? Θα δω διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με τον stock που έχει η 42.1?

 

Επίσης αυτός ο v6 supercharger τι ακριβώς κάνει? Δεν είχα επιλέξει ποτέ την εγκατάσταση μέχρι τώρα. Αν τον εγκαταστήσω τι θα κερδίσω και τι θα χάσω στην ουσία? Αν τον εγκαταστήσω πρέπει να κάνω και διάφορες ρυθμίσεις μετά ή είναι σεταρισμένος?

Αν καταλαβαίνω καλά θα κερδίσω σε ταχύτητα αλλά θα χάσω σε multitasking. Αυτό το δεύτερο μπορεί να μου κάποιος πρακτικά τι σημαίνει. Μπορεί να κλείνουν εφαρμογές μόνες τους χωρίς να το θέλω ας πούμε?

 

Περνα τον perseus και θα δεις διάφορα. Το supercharger υποτίθεται σου κρατάει περισσότερη μνημη αλλά εγώ το έβγαλα γιατί έκανε κάποια lagarismata όταν εβγαινα από μια εφαρμογη. Με τον perseus μπορεισ να συγχρονησεις και το κινητό σου σε μεγαλύτερη ταχύτητα από το 1,4 που τρέχει με μαμα. Εγώ το εχω μόνιμα στο 1,5.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Περνα τον perseus και θα δεις διάφορα. Το supercharger υποτίθεται σου κρατάει περισσότερη μνημη αλλά εγώ το έβγαλα γιατί έκανε κάποια lagarismata όταν εβγαινα από μια εφαρμογη. Με τον perseus μπορεισ να συγχρονησεις και το κινητό σου σε μεγαλύτερη ταχύτητα από το 1,4 που τρέχει με μαμα. Εγώ το εχω μόνιμα στο 1,5.

 

 

Ευχαριστώ. Κάτι τελευταίο. Τώρα που πέρασα την καινούργια rom και έβαλα και τον supercharger μπορώ αν δεν τον θέλω να τον απεγκαταστήσω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κάτι τελευταίο. Τώρα που πέρασα την καινούργια rom και έβαλα και τον supercharger μπορώ αν δεν τον θέλω να τον απεγκαταστήσω?

απο την εφαρμογή omega files

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Γινεται να περασω στην omega το widget του καιρου μη διαφανο?Επισης overclock μπορω να κανω μεσω αυτης της ROM?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Γινεται να περασω στην omega το widget του καιρου μη διαφανο?Επισης overclock μπορω να κανω μεσω αυτης της ROM?

 

Απο το omega files μπορεις..εχει το custom widget στα themes.

Για overclocking αν δεν κανω λαθος ή περνας αλλον kernel πχ perseus που σου δινει αυτη τη δυνατοτητα ή το κανεις με τον κερνελ που εχεις με το set cpu.

Link to comment
Share on other sites

Απο το omega files μπορεις..εχει το custom widget στα themes.

 

Να μπω και εγώ στη μέση, πως τα περνάμε τα zip που κατεβαίνουν;

Γκούγκλισα κιόλας αλλά τρόπο δεν βρήκα. Κάποιος Οδηγός;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Να μπω και εγώ στη μέση, πως τα περνάμε τα zip που κατεβαίνουν;

Γκούγκλισα κιόλας αλλά τρόπο δεν βρήκα. Κάποιος Οδηγός;

 

Με το cwm recovery ,όπως πέρασες και την rom, χωρίς όμως να χρειαζεται να κάνεις wipe .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση

στην v42.1 για να βαλώ την καμερα της v42 πρεπει να τσεκαρω την επιλογη στο aroma installer η οχι?

 

Μαλλον εννοείς της 4.2 ρομ την κάμερα. Τοτε ναι..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

βασικά έχω παρατηρήσει πως η μπαταρία φορτίζει κανονικά μέχρι το 90%. Δηλαδή μέσα σε μια ώρα φορτίζει από το 50% μέχρι το 90%. Για το υπόλοιπο όμως 10%, δηλαδή να πάει από το 90% έως το 100%, χρειάζεται ακόμη μια ώρα! Είναι θέμα calibration; Πέρασα πάλι την ρομ από την αρχή αλλά υπάρχει ακόμη το θέμα..

 

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό το φαινόμενο. Υπάρχει εξήγηση;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Απο το omega files μπορεις..εχει το custom widget στα themes.

Για overclocking αν δεν κανω λαθος ή περνας αλλον kernel πχ perseus που σου δινει αυτη τη δυνατοτητα ή το κανεις με τον κερνελ που εχεις με το set cpu.

 

Θυμαμαι επειδη ειχα την omega για καποιες ωρες, οτι η cpu δε πηγαινε παραπανω απο 1.4ghz και τωρα δουλευω στο 1.6 με την V15 ultimate stock.Ολα αυτα φυσικα με το set cpu!

Link to comment
Share on other sites

αγορινες εβαλα την καινουρια v42.1 και πραγματικά τα σπάει. πολύ καλή δουλειά. μπράβο στα παιδιά.

Μια μικρή απορία. Όταν ξεκινάει το τηλ βγαζει στην οθονη πανω ψηλα ενα μήνυμα για την sd οτι η πολιτική συσκευής περιορίζει την χρήση της και μετά φεύγει. είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω επειγοντως βοηθεια!

Πηγα να αναβαθμισω σε omega v42.1 και πατησα ο βλακας format data και format data media!

Και τωρα το κινητο δεν ανοιγει και μενει στο boot!!!

Εχω πανικοβληθει και δε ξερω τι να κανω!

παρακαλω οποιος γνωριζει ας βοηθησει!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω επειγοντως βοηθεια!

Πηγα να αναβαθμισω σε omega v42.1 και πατησα ο βλακας format data και format data media!

Και τωρα το κινητο δεν ανοιγει και μενει στο boot!!!

Εχω πανικοβληθει και δε ξερω τι να κανω!

παρακαλω οποιος γνωριζει ας βοηθησει!!

 

φλασσαρισε την ρομ απο την αρχη παλι η εκτός αν ειχες παρει καποιο backup

κανε format data - wipe cache - wipe dalvik και install και διάλεξε την ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις στο recovery μεσω του clockworkmod, φλασαρεις τη ρομ και το κινητο θα ξεκινησει κανονικα.Αλλιως κανε restore καποιο backup!

 

Κατι ακομα.Που τη βρηκατε την v42.1?Μπορει καποιος να στειλει ενα λινκ?

Edited by Glykas
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι παταω Install zip from sd card και λεει no files found!!!

 

Ωχ δηλαδη τα διεγραψε ολα?Προσπαθησε να περασεις στην sd τη rom και να τη κανεις εγκατασταση απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Πως ομως αφου δεν αναγνωριζει το κινητο ο υπολογιστης τωρα?!

 

Εχει λειτουργεια το cwm να κανει mount στον υπολογιστη οταν βρισκεται σε recovery.Συνδεεις το κινητο, Πας mounts and storage, και κανεις mount την sdcard και βλεπεις τη συσκευη στον υπολογιστη.Εμενα προσωπικα δε δουλεψε και εβγαλα την sd και με ενα ανταπτορακι την εβαλα στο card reader του pc μου.

 

Επισης μπορεις να μου πεις που βρηκες την v42.1?Δε μπορω να τη βρω!-->Ακυρο τη βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα δουλευει και δυστυχως δεν εχω ανταπτορακι!κατεβαζω επισημο firmware να το φλασαρω μεσω odin μηπως δουλεψει!

 

 

Νομιζω μεσω odin μπορεις να φλασαρεις και αλλες ρομ.Ειναι η πρωτη φορα που σου συμβαινει αυτο?Παντος μην ανησυχεις γιατι σε καταλαβαινω σε μια παρομοια φαση ημουν και εγω το Σαββατοβραδο που το σκαλιζα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...