Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι θέμα rom αυτό κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Η 46.1 δεν έχει πρόβλημα στα sms.

 

δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος μπορεί να έχω κάνει και τις μισές φορές να μου έρχονται τα sms και τις άλλες μισές να μην έρχονται ενώ οι αποστολείς λαμβάνουν κανονικά αναφορά παράδοσης ...

όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση και για τον χρόνο σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος μπορεί να έχω κάνει και τις μισές φορές να μου έρχονται τα sms και τις άλλες μισές να μην έρχονται ενώ οι αποστολείς λαμβάνουν κανονικά αναφορά παράδοσης ...

όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση και για τον χρόνο σου :)

μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε εφαρμογή σε όλες τις rom

έκανες εκκαθάριση δεδομένων, διαγραφή μνήμης cache (διαχείρηση εφαρμογών/όλα/μηνύματα) ?

και σε recovery :wipe cache, wipe dalvik-cache και Fix Permissions ?

το IMEI σου είναι το ίδιο ? (αν όχι , επαναφορά με το EFS backup που ελπίζω να πήρες όταν έκανες εγκατάσταση την omega

που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την φτωχιά official)

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παιδιά ξέρετε τι κάνει ακριβώς το crt on effect όταν το κάνω enable στην 4.1.2;

Ευχαριστώ

 

Σβηνει η οθονη οπως τις παλιες τηλεορασεις..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παιδιά ξέρετε τι κάνει ακριβώς το crt on effect όταν το κάνω enable στην 4.1.2;

Ευχαριστώ

 

Που είναι αυτή η ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα εχθές την 46.1.. Πολύ καλά όλα μέχρι στιγμής. ;)

Πολλά μπράβο στα παιδιά για άλλη μια φορά..

 

P.S. Μήπως γνωρίζει κάποιος, πως μπορώ να εξαφανίσω τον φάκελο "0" που έχει δημιουργηθεί? Δεν μου αρέσει να μπαίνω διπλή φορά για να αναζητήσω κάτι..

 

Edit: Τελικά έκανα format SD internal και external και έφτιαξε.. :)

Edited by Giov87
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, Νέος χρήστης της Omega και δει της 43,7 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μια ερωτησή και όποιος μπορεί απαντάει: Απο που μπορώ άν μπορώ να αλλάξω τα buttons στην notification bar? Αν παώ από το κλασσικό μενου μου δείχνει τις stock επιλογές μόνο και δεν μπορώ να παίξω.

Ευχαριστώ εκ το προτέρων :)

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδες αγορασα ενα usb otg αλλα δε το αναγνωριζει η συσκευη μου οποιο φλασακι και να βαλω επανω.Ειμαι στην 46.1.Εχει αναφερθει κανα προβλημα ωστε να ξερω αν φταιει η rom?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, Νέος χρήστης της Omega και δει της 43,7 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μια ερωτησή και όποιος μπορεί απαντάει: Απο που μπορώ άν μπορώ να αλλάξω τα buttons στην notification bar? Αν παώ από το κλασσικό μενου μου δείχνει τις stock επιλογές μόνο και δεν μπορώ να παίξω.

Ευχαριστώ εκ το προτέρων :)

Φίλε mflo, απλά κατευάζεις mod από omega files.. Omega files>Mods>Statusbar Toggle Buttons>Stock Toggle Buttons κάνε εγγατάσταση απο CWM.

 

Παιδες αγορασα ενα usb otg αλλα δε το αναγνωριζει η συσκευη μου οποιο φλασακι και να βαλω επανω.Ειμαι στην 46.1.Εχει αναφερθει κανα προβλημα ωστε να ξερω αν φταιει η rom?

Φίλε gkalas, απ´όσο γνωρίζω πρέπει να κάνεις διαμόρφωση το φλασάκι σε FAT32 ή exFAT. Δεν νομίζω να φταίει η ρόμ αλλά το φλασάκι. Και πληροφοριακά αν το κάνεις διαμόρφωση στο FAT32 δεν θα μπορείς να μεταφέρεις αρχεία πάνω απο 4GB, με το exFAT δεν θα αντιμετωπίσεις τέτοια προβλήματα αλλά αν το βάζεις σε κανένα media player το πιό πιθανό είναι να μην το αναγνωρίζει.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Φίλε mflo, απλά κατευάζεις mod από omega files.. Omega files>Mods>Statusbar Toggle Buttons>Stock Toggle Buttons κάνε εγγατάσταση απο CWM.

 

Mikellasite ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που ψάχνω είναι αν μπορώ πχ να αλλάξω τη σειρά στα εικονίδια και από που γίνεται αυτή η ρύθμιση...

 

Sorry για το newby της ερώτησης... :X

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε gkalas, απ´όσο γνωρίζω πρέπει να κάνεις διαμόρφωση το φλασάκι σε FAT32 ή exFAT. Δεν νομίζω να φταίει η ρόμ αλλά το φλασάκι. Και πληροφοριακά αν το κάνεις διαμόρφωση στο FAT32 δεν θα μπορείς να μεταφέρεις αρχεία πάνω απο 4GB, με το exFAT δεν θα αντιμετωπίσεις τέτοια προβλήματα αλλά αν το βάζεις σε κανένα media player το πιό πιθανό είναι να μην το αναγνωρίζει.

 

Eυχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.Σε fat32 τα εχω τα φλασακια οποτε θα το δοκιμασω και σε αλλο κινητο και θα το αλλαξω αν δεν δουλευει και εκει.

Link to comment
Share on other sites

Mikellasite ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που ψάχνω είναι αν μπορώ πχ να αλλάξω τη σειρά στα εικονίδια και από που γίνεται αυτή η ρύθμιση...

 

Sorry για το newby της ερώτησης... :X

mflo αν κάνεις αυτό που σου είπα τότε θα μπορείς να επεξεργαστείς την σειρά απο τις ρυθμίσεις του κινητού εκεί που το έκανες στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω την v46 περασμένη στο κινητό μου και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη κατανάλωση της μπαταρίας και πιο συγκεκριμένα έχω παρατηρήσει ότι μόλις το βγάζω από τη φόρτιση κάτι κολλάει και μου καταναλώνει πολύ μπαταρία.για παράδειγμα πριν μισή ώρα το έβγαλα από τη μπρίζα και έχει φτάσει 56% με τη μπαταρία αρχικά να ζεσταίνεται πολύ.έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ή αν ξέρει κανείς τι μπορεί να το κολλάει τόσο πολύ;να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ next launcher. Edited by Itizo
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το BetterBatteryStats και δές ποια εφαρμογή σου "τρώει" μπαταρία

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρό να δοκιμάσω το bsplayer (το έχω αγορασμένο).

Το δοκίμασα σήμερα (κάτι ηθελα να δώ) και βλέπω πως δεν έχει ήχο σε αρχεία mkv ενω τα ίδια αρχεία έχουν κανονικά ήχο με τον player του android. Λογικά δεν πρέπει να έχει σχέσει η rom (43.9 σήμερα την πέρασα) αλλά τη μπορεί να φταίει ή τη ρύθμιση θέλει το bsplayer.? Εχει να κάνει με κάποια αναβάθμιση του? Γιατι δεν έχει ήχο σε mkv? σε άλλα φορματ που δοκίμασα έχει ήχο :!:

Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρό να δοκιμάσω το bsplayer (το έχω αγορασμένο).

Το δοκίμασα σήμερα (κάτι ηθελα να δώ) και βλέπω πως δεν έχει ήχο σε αρχεία mkv ενω τα ίδια αρχεία έχουν κανονικά ήχο με τον player του android. Λογικά δεν πρέπει να έχει σχέσει η rom (43.9 σήμερα την πέρασα) αλλά τη μπορεί να φταίει ή τη ρύθμιση θέλει το bsplayer.? Εχει να κάνει με κάποια αναβάθμιση του? Γιατι δεν έχει ήχο σε mkv? σε άλλα φορματ που δοκίμασα έχει ήχο :!:

 

Ειναι θέμα codec, δοκίμασε να βάλεις software αποκωδικοποιηση για τον ήχο

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα

 

bsplayer

Τι νέο υπάρχει

TEMPORARILY REMOVED SUPPORT FOR DOLBY TECHNOLOGIES (AC3, E-AC3, MLP) DUE TO LICENSING CLAIM BY DOLBY

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Ποια omega προτείνεται να βάλω? την 4.1.2 ή την 4.2.2?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα φημες λενε οτι η samsung να δωσει κατευθειαν την 4.3 στο S3 και οχι την 4.2
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω το i9300 I9300XXEMC2 με το εργοστασιακό λειτουργικό (4.1.2 Kernel 3.0.31-1042335). Ένας φίλος μου είπε πως με τις omega roms μεγαλώνει η αυτονομία. Είναι αλήθεια; Γενικά μου έχουν σπάσει λίγο τα νευράκια όλα τα περιττά πράγματα που έχει. Έχω κάνει rooting, έχω κατεβάσει τις ακόλουθες rom:

I9300_Omega_v7.0_AOKP_Milestone_1_JB_4.2.2 (326MB)

I9300_Omega_v43.9_XXEMG5 (909MB)

I9300_Omega_v46.1_XXUFME7 (896MB).

Σε ποιά να επικεντρωθώ; Δεν έχω καταλάβει και πολλά σχετικά με τις διαφορές τους.

Backup έχω κάνει από το Titanium Backup κι από το Online Nandroid Backup. Φαντάζομαι η διαδικασία από εδώ και στο εξής δεν είναι ιδιαίτερα περίπλοκη.

Κάθε βοήθεια είναι περισσότερο από επιθυμητή!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...