Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας!!! Έχω ένα πρόβλημα!!! Δεν μου αναγνωρίζει το Odin το κινητό! Δοκίμασα σε άλλες θύρες, ακόμα και σε άλλον υπολογιστή αλλά τίποτα. Τι να κάνω????

 

Είχες περασμένους στον υπολογιστή τους drivers του κινητού ?

Μέσω kiss περνάνε αυτόματα..Βάλτο αν δεν το έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κανονικά!!!! Δοκίμασα σε δύο pc!!! Στο ένα με δύο λειτουργικά κιόλας, 7 & 8

 

Υποθέτω οτι εχεις ενεργοποιημένο το usb debugging .

Όπως υποθέτω οτι γνωρίζεις πως να το βάλεις σε download mode ?(αστείες ερώτησης αλλά πρέπει να γίνουν)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικά και τα 2

 

Ξανά απο την αρχή .

Απεγκατάσταση kies και odin ,κανε reboot τηλέφωνο και pc. Κατέβασε ξανά kies ή μονο τους drivers (αυτοι ειναι που σε ενδιαφέρουν) και odin .Ξανά reboot το pc και δοκίμασε .

Βρες στο google και κατέβασε μια άλλη εκδοση του odin (v 1.85) .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ να νου στείλει ένα λινκ για να κατεβάσω μόνο τουςdrivers?

 

Μα νομίζω στην πρώτη σελίδα εχει λινκ για να κατεβάσεις μόνο τους drivers .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ πρόβλημα με τους drivers. Τα win7 δεν μπορούσαν να δουν το κινητό ούτε και το Odin. Τελικά έβαλα το καλώδιο από ένα HTC που εχω και όλα κομπλέ. Την επόμενη μέρα συνειδητοποιησα ότι το τηλέφωνο με το δικό του καλώδιο αργούσε πολύ να φορτίσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Αγορασα χθες το SG3 και σημερα ακολουθησα τον οδηγο για να γινω root(επιτυχως).Μετα διαβαζωντας τις σελιδες αγορασα το titanium backup pro,για μελλοντικο backup και για να βαλω την omega.Επισης θελω να αφαιρεσω καποιες apps που ειχε μεσα το τηλεφωνο.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν βρισκω το εικονιδιο του TB στο κινητο μου.:(
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Αγορασα χθες το SG3 και σημερα ακολουθησα τον οδηγο για να γινω root(επιτυχως).Μετα διαβαζωντας τις σελιδες αγορασα το titanium backup pro,για μελλοντικο backup και για να βαλω την omega.Επισης θελω να αφαιρεσω καποιες apps που ειχε μεσα το τηλεφωνο.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν βρισκω το εικονιδιο του TB στο κινητο μου.:(

 

Κατέβασε πρώτα την απλή έκδοση και μετά την pro .Λογικά θα εμφανιστεί

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

εκανα τα βηματα αλλα μου λει οτι δε ειναι root με jb4.1.1 ειμαι τι κανω τωρα...δεν υπαρχε το su binary lei

 

Περνά ξανά το cf -root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα. προσπαθώ να ανοιξω το triangle away αλλά κολλάει στο loading ..... checking superuser support.......

Είμαι root εχω κάνει 2 reboot και τίποτα.

γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει.

Αν θυμάμαι καλά πριν μέρες είχα διαβάσει έναν οδηγό στα ελληνικά για το τριγωνάκι αλλά όσο και να έψαξα σήμερα δεν τον βρήκα

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γκαλαξάκιδες! Έκανα μια μεγάλη γκάφα. Προσπαθώντας να κάνω backup με το titanium backup στην αντιγραφή των αρχείων κράτησα μόνο καμιά δεκαριά από τις 150 εφαρμογές μου! Υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω τις αρχικές μου εφαρμογές χωρίς το titanium; Από την google μήπως γίνεται και πώς;;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γκαλαξάκιδες! Έκανα μια μεγάλη γκάφα. Προσπαθώντας να κάνω backup με το titanium backup στην αντιγραφή των αρχείων κράτησα μόνο καμιά δεκαριά από τις 150 εφαρμογές μου! Υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω τις αρχικές μου εφαρμογές χωρίς το titanium; Από την google μήπως γίνεται και πώς;;;;

 

Αν αναφέρεσαι στις εφαρμογές που έχεις κατεβάσει απο το play τότε κοιτά στο Google play εφαρμογές μου.Εκεί έχει όλες όσες έχεις κατεβάσει, κατά καιρούς

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειμαι καινουριος στη παρεα οπως κ στα ανδροιδ.Εχω δυο αποριες-προβληματα.Εκανα root τη συσκευη μου επιτυχως συμφωνα με το οντιν και ενω το εικονιδιο του supersu το βρηκα αυτο του cmwr den υπαρχει πουθενα.Μπορω χωρισ αυτο να αλλαξω ρομ?Αν παραμεινω με την 4.1.1 που εχω τωρα θα εχω τα οφελη του root ?Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειμαι καινουριος στη παρεα οπως κ στα ανδροιδ.Εχω δυο αποριες-προβληματα.Εκανα root τη συσκευη μου επιτυχως συμφωνα με το οντιν και ενω το εικονιδιο του supersu το βρηκα αυτο του cmwr den υπαρχει πουθενα.Μπορω χωρισ αυτο να αλλαξω ρομ?Αν παραμεινω με την 4.1.1 που εχω τωρα θα εχω τα οφελη του root ?Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις

 

Tι εννοείς "σύμφωνα με το όντιν"; Όπως και να'χει, ο οδηγός στην πρώτη σελίδα γράφει ότι δεν υπάρχει cwm πια, ο Chainfire το κατήργησε. Αν θέλεις να βάλεις άλλη rom πρέπει να περάσεις το cwm recovery μόνος σου, και ο οδηγός στην πρώτη σελίδα έχει link και γι'αυτό...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στις εφαρμογές που έχεις κατεβάσει απο το play τότε κοιτά στο Google play εφαρμογές μου.Εκεί έχει όλες όσες έχεις κατεβάσει, κατά καιρούς

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε. Και εγω αυτό είχα σκεφτει να κάνω αλλά έλεγα μήπως από αυτά τα backup που κάνει η google μου κράταγε τίποτα settings των εφαρμογών. Τελικά μία μία πάνω από 130 εφαρμογές από την αρχή. Το λέει και η παροιμία. Όποιος δεν τσεκάρει τα backup του... έχει πόδια....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω(είμαι καινούργιος στον κόσμο των root και προσπαθώ να βγάλω άκρη..), υπάρχει clockworkmod recovery Stock και η clockworkmod recovery v.6.0.1.2 ?

Επειδή εχθές έκανα root συμφωνα με τον οδηγό και μετά πατώντας τα τρία κουμπιά αλλά το up button αντί του κάτω, μπήκα σε ένα μενού με επιλογές όπως Reboot system now, apply update from external storage, wipe data/ factory reset κτλ.

Η clockworkmod recovery v.6.0.1.2 μας δίνει και άλλεσ δυνατότητες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει root το κινητο μου κι εχω περασει την ομεγα, τωρα θελω να το επαναφερω οπως το αγορασα για να το πουλησω με επαναφορα εργοστασιακων γινετε?
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει root το κινητο μου κι εχω περασει την ομεγα, τωρα θελω να το επαναφερω οπως το αγορασα για να το πουλησω με επαναφορα εργοστασιακων γινετε?

 

Διάβασε στην πρώτη σελίδα για το πως γίνεσαι unroot .Δεν είναι αρκετό να κάνεις μονο factory reset χρειαζεται να γίνουν και κάποια άλλα πραγματα (μηδενισμός counter -πέρασμα official firmware)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει root το κινητο μου κι εχω περασει την ομεγα, τωρα θελω να το επαναφερω οπως το αγορασα για να το πουλησω με επαναφορα εργοστασιακων γινετε?

Διάβασε στην πρώτη σελίδα για το πως γίνεσαι unroot .Δεν είναι αρκετό να κάνεις μονο factory reset χρειαζεται να γίνουν και κάποια άλλα πραγματα (μηδενισμός counter -πέρασμα official firmware)

 

O μόνος τρόπος από άλλη ρομ είναι να ξαναπεράσεις το επίσημο firmware της Samsung, οδηγίες στο αντίστοιχο θέμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχοντας περάσει την omega v32 μετά τί πρέπει να κάνεις για να περάσεις Sotmax J.B. Ultimate Stock V4?

Χρειάζετε να γίνει εκ νέου Backup της συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...