Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάλαβα. Και κάτι άλλο ακόμα. Εμένα που το κινητό είναι ελληνικό (cosmote) και φόραγε την επίσημη 4.0.4 όταν το πήρα, θα πάω εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9300&pcode=COS&os=1&type=1#firmware για να κατεβάσω την έκδοση 4.1.1? Αυτή δηλαδή είναι η επίσημη rom που θα φλασάρω με το odin? (το ρωτώ μην κάνω καμμία μπούρδα..)
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Και κάτι άλλο ακόμα. Εμένα που το κινητό είναι ελληνικό (cosmote) και φόραγε την επίσημη 4.0.4 όταν το πήρα, θα πάω εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9300&pcode=COS&os=1&type=1#firmware για να κατεβάσω την έκδοση 4.1.1? Αυτή δηλαδή είναι η επίσημη rom που θα φλασάρω με το odin? (το ρωτώ μην κάνω καμμία μπούρδα..)

 

Μπορείς να κατεβάσεις το firmware και απο τα Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις το firmware και απο τα Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

 

Ναι το γνωρίζω. Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις γρήγορες απαντήσεις:)

 

Η προσωπική μου πάντως γνώμη για το root (επειδή το κανα και είδα τις διαφορές) είναι πως δεν ξέρω τελικά αν αξίζει κάποιος να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία και να το κάνει..Προσωπική μου γνώμη βέβαια οκ. Δεν κέρδισα κάτι φοβερό. Άντε ένα tool για ποιο γρήγορο κλείδωμα των δορυφόρων και να δουλέψει το droidmate server.. ε και? Εννοώ πως έχεις περισσότερους κινδύνους να σβήσεια και να χαλάσεις παρά να φτιάξεις..:( Γνώμη μου, μην βαράτε..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς (για να μην μπερδευτούμε):

 

1) Τρέχω το triangle away και μηδενίζω τον counter

2) περνώ με αυτή τη διαδικασία http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584 το 1ο ρομ (το μαμίσιο) που είχε το κινητό μου (4.0.4 συγκεκριμένα)

 

Μετά? Θα με αφήσει να παώ στην 4.1 ota?:ninja:

 

Γιατί να περάσεις προηγούμενη ρομ; Βάλε κατευθείαν αυτή που θες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να περάσεις προηγούμενη ρομ; Βάλε κατευθείαν αυτή που θες.

 

Το ρώτησα γιατί διάβασα κάπου πως πρέπει να βάλεις την μαμίσια rom με την οποία ήρθε το κινητό. Αλλά ναι, δεν έχει νόημα, βάζω κατευθείαν την 4.1.1. Όταν χρειαστεί να βγω από rooted έκδοση που είμαι θα το κάνω. Το μόνο που σκέφτομαι είναι να ξαναπεράσω όλες τις εφαρμογές έστω και από backup:wacko: Ευχαριστώ πάντως..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

1)

2)Το triangle away χρειαζεται για να μηδενίσεις τον counter και να επαναφέρεις το τηλεφωνο σε official κατάσταση .

 

Αυτός ο counter μετράει και το root γιατί δεν σκοπεύω να περάσω custom Rom...

Και την 4.1.2 δεν θα μπορώ να την περάσω ΟΤΑ...από το kies συνδέοντας με καλώδιο θα γίνεται?

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο counter μετράει και το root γιατί δεν σκοπεύω να περάσω custom Rom...

Και την 4.1.2 δεν θα μπορώ να την περάσω ΟΤΑ...από το kies συνδέοντας με καλώδιο θα γίνεται?

 

Ναι μετράει, και τον μηδενίζεις με το triangle away. Και ναι το kies δουλεύει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .εκανα ροοτ μιπως κσερει κανεις πως να βγαλω τις διαφιμισεισ?και αν μπωρω να το κανω να διαβαζει στικακι usb?

 

Υπάρχουν μερικά προγράμματα στο play store, όπως το addfree. Για στικακι θέλεις μόνο ένα καλώδιο usb on the go, κοστίζει στο ebay περίπου 1 ευρώ.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο οδηγός στην πρώτη σελίδα, για ένα απλό root, ισχύει κ για τις jb 4.1.1 και 4.1.2?
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο οδηγός στην πρώτη σελίδα, για ένα απλό root, ισχύει κ για τις jb 4.1.1 και 4.1.2?

 

Και για τις 2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες επειδή θα μου φέρουν αύριο ενα s3 lte να ρουτάρω,ισχύουν όλα αυτά κανονικά;; Βασικά ο κλασσικός τρόπος με ενδιαφέρει γιατί χωρις cwm δεν κάνουμε δουλειά..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες επειδή θα μου φέρουν αύριο ενα s3 lte να ρουτάρω,ισχύουν όλα αυτά κανονικά;; Βασικά ο κλασσικός τρόπος με ενδιαφέρει γιατί χωρις cwm δεν κάνουμε δουλειά..

 

Αν δεν ίσχυαν δε θα ήταν αναρτημένα.

Όσο για το cwm το βάζεις μόνος σου όποιον τρόπο και να διαλέξεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ίσχυαν δε θα ήταν αναρτημένα.

Όσο για το cwm το βάζεις μόνος σου όποιον τρόπο και να διαλέξεις.

 

Βασικά ρώτησα αν ισχύει το ίδιο για τα LTE αυτά με τα 2gb ram,όχι για το s3 γενικότερα..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρώτησα αν ισχύει το ίδιο για τα LTE αυτά με τα 2gb ram,όχι για το s3 γενικότερα..

 

Ο πρώτος τρόπος (ExynosAbuse APK) ισχύει και για το LTE .

Αν θες CF-ROOT CWM Recovery δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1914394

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος τρόπος (ExynosAbuse APK) ισχύει και για το LTE .

Αν θες CF-ROOT CWM Recovery δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1914394

 

Aκριβώς αυτό.

 

Εδώ έχει κι ένα touch recovery, αλλά μόνο μέσω adb.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα σας

 

Σήμερα πήρα το S3 και είμαι πολύ χαρούμενος

 

Εκανε τις αναβαθμίσεις του και τώρα εχω JB ρομ ..

 

Θέλω να το ρουτάρο τώρα ... Ποία διαδικασία μου προτείνετα ιτην Exynos Abuse root ή με το obit ???

 

Αν το ρουτάρω θα έχω αναβαθμίσεις ή οχι ???

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα σας

 

Σήμερα πήρα το S3 και είμαι πολύ χαρούμενος

 

Εκανε τις αναβαθμίσεις του και τώρα εχω JB ρομ ..

 

Θέλω να το ρουτάρο τώρα ... Ποία διαδικασία μου προτείνετα ιτην Exynos Abuse root ή με το obit ???

 

Αν το ρουτάρω θα έχω αναβαθμίσεις ή οχι ???

Το ποιο καθαρό root προς το παρόν και χωρίς να αυξάνει τον counter ειναι με ExynosAbuse .

Αν κάνεις μόνο root χωρίς να περάσεις custom rom αναβαθμίσεις δεν θα μπορείς να δεχτείς με OTA (over the air ) ..... με το kies θα δεν θα έχεις πρόβλημα ( αν και έτσι που τα εχει κάνει η samsung τίποτα δεν είναι σίγουρο).

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω στον οδηγό η φράση " Αν θέλεις clockworkmod recovery αντί για stock επειδή σκοπεύεις να περάσεις custom rom, μπορείς να το βάλεις από εδώ (για το Galaxy SIII I9300). "

 

να αλλάξει σε "Αν θέλεις clockworkmod recovery αντί για stock επειδή σκοπεύεις να περάσεις custom rom, να πάρεις nandroid backup, ή να περάσεις διάφορα mods, μπορείς να το βάλεις από εδώ (για το Galaxy SIII I9300). "

 

Επίσης το cwm του Phil είναι πιο καινούριο και έχει υποστήριξη exfat http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2002953

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!! Εχω ενα θεμα και θα εκτιμουσα πολυ εαν καποιος μπορουσε να με βοηθησει...

εδω και 2 μερες επεσε το κινητο μου (galaxy s 3) δευτερη φορα μαζι με τη θηκη μαλιστα και εμφανισε σε καποια λεπτα προβληματα στην οθονη.Μετα απο 1/2 μερα η οθονη δεν ανοιγει καθολου ενω απο τους ηχουσ που εχει το touch λειτοθργει κανονικα...Απο οτι καταλαβαινετε πρεπει να παει για σερβις...το πρβλημα ειναι οτι το κινητο μου ειναι rooted και πρεπει να το κανω unroot για να το στειλω...μπορει να γινει μεσω factory reset???γιατι κατι τετοιο μπορω να το κανω στα τυφλα...ευχαριστω πολυ προκαταβολικα...

 

υ.γ. Δεν μπορει ρε συ Samsung να δινεις στον κοσμο κινητο που να κανει τετοιο πρβλημα απο την πρωτη πτωση...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!! Εχω ενα θεμα και θα εκτιμουσα πολυ εαν καποιος μπορουσε να με βοηθησει...

εδω και 2 μερες επεσε το κινητο μου (galaxy s 3) δευτερη φορα μαζι με τη θηκη μαλιστα και εμφανισε σε καποια λεπτα προβληματα στην οθονη.Μετα απο 1/2 μερα η οθονη δεν ανοιγει καθολου ενω απο τους ηχουσ που εχει το touch λειτοθργει κανονικα...Απο οτι καταλαβαινετε πρεπει να παει για σερβις...το πρβλημα ειναι οτι το κινητο μου ειναι rooted και πρεπει να το κανω unroot για να το στειλω...μπορει να γινει μεσω factory reset???γιατι κατι τετοιο μπορω να το κανω στα τυφλα...ευχαριστω πολυ προκαταβολικα...

 

υ.γ. Δεν μπορει ρε συ Samsung να δινεις στον κοσμο κινητο που να κανει τετοιο πρβλημα απο την πρωτη πτωση...

 

Στο κάτω μέρος του οδηγού λέει πως να το κάνεις unroot

Link to comment
Share on other sites

Λίγο την βοήθεια σας παιδιά.

Έκανα root κανονικά, έτρεξα το triangle away κ μηδένισε τον μετρητή. Αλλά τώρα είναι πάλι στο 1. Απ´ότι κατάλαβα μετά από επανεκκίνηση ο μετρητής γυρνάει στο 1. Προσπάθησα να βγάλω άκρη στο αντίστοιχο θέμα στους xda, αλλά δεν τα κατάφερα.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Τι να κάνω να για γυρίσει μόνιμα στο 0?

Ευχαριστώ!

 

EDIT: Με το κανονικά εννοούσα χωρίς προβλήματα. Έκανα το cf root. Μετά πέρασα κ το cwm και μετά από 1-2 μέρες πέρασα το triangle away.

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Λίγο την βοήθεια σας παιδιά.

Έκανα root κανονικά, έτρεξα το triangle away κ μηδένισε τον μετρητή. Αλλά τώρα είναι πάλι στο 1. Απ´ότι κατάλαβα μετά από επανεκκίνηση ο μετρητής γυρνάει στο 1. Προσπάθησα να βγάλω άκρη στο αντίστοιχο θέμα στους xda, αλλά δεν τα κατάφερα.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Τι να κάνω να για γυρίσει μόνιμα στο 0?

Ευχαριστώ!

 

Τι θα πει "κανονικά";

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω μέρος του οδηγού λέει πως να το κάνεις unroot

 

 

τωρα ενα θεματακι υπαρχει καθως δεν ανοιγει η οθονη μου για να μπορεσω να κανω τη διαδικασια με το triangle..εαν δεν μηδενιστει ο counter αλλα εχω κανει τη διαδιακασια (στα τυφλα ) του firmware παιζει να ανακτησω την εφφυηση για να μου φτιαξουν την οθονη?(εστω και μια στο εκατομμυριο υπαρχει η πιθανοτητα να το κανουν με την εγγυηση)

Link to comment
Share on other sites

τωρα ενα θεματακι υπαρχει καθως δεν ανοιγει η οθονη μου για να μπορεσω να κανω τη διαδικασια με το triangle..εαν δεν μηδενιστει ο counter αλλα εχω κανει τη διαδιακασια (στα τυφλα ) του firmware παιζει να ανακτησω την εφφυηση για να μου φτιαξουν την οθονη?(εστω και μια στο εκατομμυριο υπαρχει η πιθανοτητα να το κανουν με την εγγυηση)

 

Aν δουν (που θα το δουν) ότι έχει φλασαριστεί, ενδέχεται να σε χρεώσουν, χωρίς να είναι 100% σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...