Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προχωράω να την κάνω λοιπόν....

 

Πάρε πρώτα ένα backup του EFS σου και αποθήκευσέ το σε ασφαλές μέρος. Μπορεί για κάποιο λόγο να θες να βάλεις άλλη ρομ πιο παλιά και δεν θα μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα και καλο μηνα.Κανενα νεο για την αναβαθμιση σε 4,2 γνωριζει κανενας?

 

Κλασικά, τίποτα απολύτως.

Το μόνο καινούριο είναι ότι η AT&T αναβάθμισε το s3 σε 4.1.2.

Δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο αλλά έτσι για να λέμε.

Κατά τα άλλα η Samsung μας έχει γραμμένους.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πρώτα ένα backup του EFS σου και αποθήκευσέ το σε ασφαλές μέρος. Μπορεί για κάποιο λόγο να θες να βάλεις άλλη ρομ πιο παλιά και δεν θα μπορείς.

 

καλημέρα, το κάνα;) , όλα οκ! άπλα επειδή ήμουν root και μάλλον δεν είχα κάνει σωστό unroot, τώρα δείχνει στην κατάσταση <τροποποιημένο> χωρίς να είναι σε root.

Θα το ξαναρουτάρω να δω....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, το κάνα;) , όλα οκ! άπλα επειδή ήμουν root και μάλλον δεν είχα κάνει σωστό unroot, τώρα δείχνει στην κατάσταση <τροποποιημένο> χωρίς να είναι σε root.

Θα το ξαναρουτάρω να δω....

 

Πρέπει να χρησιμοποιησεις και το Triangle Away προκειμένου να μηδενισεις τον counter. Οπότε για να είσαι με binary "0" και official, rootαρεις προκειμένου να τρέξεις το Triangle και περνάς την official rom που θες μέσω Odin.

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα ροοτ και μηδένισα τον counter...δεν θέλω για την ώρα να περάσω ξανά rom. επανεγκατάσταση στην επόμενη μεγάλη αναβάθμιση....

thanxxx

Link to comment
Share on other sites

Η επερχόμενη ενημέρωση θα έχει τα καλούδια του s4;;

 

Έχουν πει πως θα περιέχει κάποια. Πράγματα που η leaked δεν είχε..

Βέβαια, μην περιμένουμε S3=S4.. ήδη μας έχουν στην μπούκα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πει πως θα περιέχει κάποια. Πράγματα που η leaked δεν είχε..

Βέβαια, μην περιμένουμε S3=S4.. ήδη μας έχουν στην μπούκα.. :p

 

Και η πλάκα είναι ότι το s3 είναι το πιο γνωστό κινητό της Samsung με τις μεγαλύτερες πωλήσεις.

Είναι ΑΔΙΑΝΌΗΤΟ το πόσο καθυστερούν. Ελπίζω τουλάχιστον να ισχύουν οι φήμες περί απευθείας αναβάθμισης σε 4.3 και να αξίζει την υπομονή. Αλλά έτσι όπως το κόβω ούτε 4.3 θα δούμε, και θα «καταφύγουμε» σε root και custom roms

Link to comment
Share on other sites

Και η πλάκα είναι ότι το s3 είναι το πιο γνωστό κινητό της Samsung με τις μεγαλύτερες πωλήσεις.

Είναι ΑΔΙΑΝΌΗΤΟ το πόσο καθυστερούν. Ελπίζω τουλάχιστον να ισχύουν οι φήμες περί απευθείας αναβάθμισης σε 4.3 και να αξίζει την υπομονή. Αλλά έτσι όπως το κόβω ούτε 4.3 θα δούμε, και θα «καταφύγουμε» σε root και custom roms

 

Το πιο τραγικό είναι οτι η 4.2.2 ήδη βγήκε επίσημα για το S2 Plus, το Note 8.0 και το tab 2. Κι εμείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

απο ποιά χώρα είναι καλύτερη η 4.1.2;

Να βάλω κάποιας άλλης χώρας ή να κρατήσω την Ελληνική;

Samsung Mobiler (Greece) (2013)

Facebook Subscribe (at) facebook.com/Vgkantis

Twitter Follow (at) twitter.com/Vgkantis

Samsung Mobilers GR Fan Page Facebook (at) facebook.com/SamsungMobilers.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

απο ποιά χώρα είναι καλύτερη η 4.1.2;

Να βάλω κάποιας άλλης χώρας ή να κρατήσω την Ελληνική;

 

Δεν έχουν διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα S3 ανά χείρας! Μόλις μου ήρθε update (έχω Πολωνικό firmware) της 4.1.2. Δεν έχω προλάβει να δω τι νέο φέρνει αυτό το update (ελπίζω να έχει και stability fixes γιατί τα χρειάζεται μπας και σταματήσει να lagάρει). Όποιος γνωρίζει τις αλλαγές, ας μας διαφωτίσει.
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου ρθε, έχω γερμανικό μάλλον αν κρίνω από την αρχική γλώσσα, μέχρι τώρα αυτό που βλέπω είναι ότι δεν μου παίζει το equaliser. Για ταχύτητα είναι νωρίς να κρίνω
Link to comment
Share on other sites

Να πω λοιπόν την εμπειρία μου από το τελευταίο update της 4.1.2. Lagαρίσματα , redraws πάπαλα και κάπως καλύτερη διαχείριση της RAM. Κοινώς, το κινητό πετάει όπως θα έπρεπε να πετάει καιρό τώρα. Και δεν έχω και κανένα πρόβλημα με το equalizer όπως ειπώθηκε πιο πάνω. Δεν έκανα factory reset, μόνο wipe cache μετά το update και έχει κάτσει τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

Να πω λοιπόν την εμπειρία μου από το τελευταίο update της 4.1.2. Lagαρίσματα , redraws πάπαλα και κάπως καλύτερη διαχείριση της RAM. Κοινώς, το κινητό πετάει όπως θα έπρεπε να πετάει καιρό τώρα. Και δεν έχω και κανένα πρόβλημα με το equalizer όπως ειπώθηκε πιο πάνω. Δεν έκανα factory reset, μόνο wipe cache μετά το update και έχει κάτσει τέλεια.

 

κ εμενα μου ειχε ερθει ενα update..καλο ειναι να κανεις ενα factory reset αν εχεις κ καιρο να κανεις!!!εγω δν βλεπω τπτ λαγκαρισματα στο δικο μου αν κ εχω το lte 2 gb κ ενας φιλος μου που εχει το i9300 δν του κανει λαγκαρισματα!!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Να πω λοιπόν την εμπειρία μου από το τελευταίο update της 4.1.2. Lagαρίσματα , redraws πάπαλα και κάπως καλύτερη διαχείριση της RAM. Κοινώς, το κινητό πετάει όπως θα έπρεπε να πετάει καιρό τώρα. Και δεν έχω και κανένα πρόβλημα με το equalizer όπως ειπώθηκε πιο πάνω. Δεν έκανα factory reset, μόνο wipe cache μετά το update και έχει κάτσει τέλεια.

 

Τι εννοεις οταν λες update της 4.1.2? Οτι τωρα πηρες την 4.1.2? Ή οτι πηρες κατι ανωτερο?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οταν λες update της 4.1.2? Οτι τωρα πηρες την 4.1.2? Ή οτι πηρες κατι ανωτερο?

 

Εδώ και 2-3 μέρες, δίνεται ένα μικρό update της 4.1.2. Λογικά θα σου έρθει κάποια στιγμή.. Εμένα μου γράφει πως πάει κατά σειρά..

Link to comment
Share on other sites

Να πω λοιπόν την εμπειρία μου από το τελευταίο update της 4.1.2. Lagαρίσματα , redraws πάπαλα και κάπως καλύτερη διαχείριση της RAM. Κοινώς, το κινητό πετάει όπως θα έπρεπε να πετάει καιρό τώρα. Και δεν έχω και κανένα πρόβλημα με το equalizer όπως ειπώθηκε πιο πάνω. Δεν έκανα factory reset, μόνο wipe cache μετά το update και έχει κάτσει τέλεια.

 

 

 

 

 

 

 

κ εμενα μου ειχε ερθει ενα update..καλο ειναι να κανεις ενα factory reset αν εχεις κ καιρο να κανεις!!!εγω δν βλεπω τπτ λαγκαρισματα στο δικο μου αν κ εχω το lte 2 gb κ ενας φιλος μου που εχει το i9300 δν του κανει λαγκαρισματα!!!!

 

Αν λέτε ότι το siii δεν λαγκαρει μάλλον δεν ξέρετε τι είναι το λαγκαρισμα.

Δεν το λέω ειρωνικά και δεν έχω κανένα λόγο να σας αμφισβητήσω.

Μετά από wipe cache το κινητό πάντα πάει καλύτερα για λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ενημερώσω σχετικά με τα τελευταία updates.

 

Όλες οι εκδόσεις (Γερμανική, Πολωνική κ.ο.κ) είναι ίδιες με την MG4 που βγήκε πριν λίγο καιρό στην Αγγλία. Αυτό σημαίνει οτι έχουν λιγότερα λακαρίσματα, καλύτερη διαχείριση μνήμης και βελτιωμένα χρώματα. Όμως αλλάζουν και την δομή του efs. ΟΛΟΙ όσοι κάνατε την αναβάθμιση, άλλαξε δομή το efs σας. Αυτό σημαίνει οτι ΔΕΝ μπορείτε να βάλετε rom που βασίζεται σε παλιότερη έκδοση απο την MG4 ούτε βέβαια και παλιότερες official roms. Αν για κάποιο λόγο θέλετε παλιότερη έκδοση, πρέπει ή να αλλάξετε το modem σε MG4 ή να κάνετε restore το backup του efs που πήρατε ΠΡΙΝ την αναβάθμιση.

 

Αν δεν σκοπεύετε να βάλετε παλιότερη rom, δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ενημερώσω σχετικά με τα τελευταία updates.

 

Όλες οι εκδόσεις (Γερμανική, Πολωνική κ.ο.κ) είναι ίδιες με την MG4 που βγήκε πριν λίγο καιρό στην Αγγλία. Αυτό σημαίνει οτι έχουν λιγότερα λακαρίσματα, καλύτερη διαχείριση μνήμης και βελτιωμένα χρώματα. Όμως αλλάζουν και την δομή του efs. ΟΛΟΙ όσοι κάνατε την αναβάθμιση, άλλαξε δομή το efs σας. Αυτό σημαίνει οτι ΔΕΝ μπορείτε να βάλετε rom που βασίζεται σε παλιότερη έκδοση απο την MG4 ούτε βέβαια και παλιότερες official roms. Αν για κάποιο λόγο θέλετε παλιότερη έκδοση, πρέπει ή να αλλάξετε το modem σε MG4 ή να κάνετε restore το backup του efs που πήρατε ΠΡΙΝ την αναβάθμιση.

 

 

Αν δεν σκοπεύετε να βάλετε παλιότερη rom, δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα.

 

Με πρόλαβες. :) Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν κάποιος θελήσει να πάει για οποιοδήποτε λόγο σε παλαιότερο λογισμικό, η συσκευή δεν θα του αναγνωρίζει το imei και άρα και κάρτα σίμ και δεν θα μπορεί να κάνει κλήσεις. Μεγάλη προσοχή παιδιά, έπαθα και έμαθα. Εμένα όπως είπα για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν μου έπαιζε η εφαρμογή equaliser και καμία εφαρμογή που να ανεβάζει τον ήχο, δεν ξέρω γιατί. Ζήτησα από το μαγαζί να το επαναφέρουν στο αρχικό firmware και είδα έκπληκτος ότι δεν αναγνώριζε την κάρτα σιμ και σαν τηλέφωνο ήταν πάπαλα. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο από το μαγαζί κατάφεραν και επανέφεραν το τηλέφωνο να κάνει κλήσεις. Πάντως διάβασα στο xda devs ότι έχει γίνει θέμα με αυτή την αναβάθμιση. Μεγάλη προσοχή παιδιά

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...