Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, εφοσον δεν ειναι πλεον δυνατο να κανω downgrade απο την 4.3 που ειμαι σε 4.1.2 που ηθελα, ξερει κανεις αν τουλαχιστον η τελευταια ελληνικη 4.3 ειναι καλυτερη απο την τελευταια γερμανικη T-Mobile 4.3 που εχω τωρα ή τσαμπα κοπος;

Εννοω καλυτερη στο lag και στη μπαταρια. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, εφοσον δεν ειναι πλεον δυνατο να κανω downgrade απο την 4.3 που ειμαι σε 4.1.2 που ηθελα, ξερει κανεις αν τουλαχιστον η τελευταια ελληνικη 4.3 ειναι καλυτερη απο την τελευταια γερμανικη T-Mobile 4.3 που εχω τωρα ή τσαμπα κοπος;

Εννοω καλυτερη στο lag και στη μπαταρια. Ευχαριστω!

Γιατί δεν είναι δυνατό το downgrade σε 4.1.2; Μια χαρά γίνεται ακολουθώντας τον οδηγό στο πρώτο ποστ. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι δυνατό το downgrade σε 4.1.2; Μια χαρά γίνεται ακολουθώντας τον οδηγό στο πρώτο ποστ. :)

 

Συγνώμη φίλε μου, έψαξα σε διάφορα φόρουμ και νομίζω λένε ότι με την 4.3 η Samsung έφερε το Knox, το οποίο δεν επιτρέπει downgrade. Αν κάνω λάθος θα χαρώ να με διαψεύσεις! :p:p

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε μου, έψαξα σε διάφορα φόρουμ και νομίζω λένε ότι με την 4.3 η Samsung έφερε το Knox, το οποίο δεν επιτρέπει downgrade. Αν κάνω λάθος θα χαρώ να με διαψεύσεις! :p:p

Για το "απλό" S3 με κωδικό GT-i9300 σε διαψευδω κατηγορηματικά.! Δεν ξέρω τι παίζει με τα LTE μοντέλα όμως, αν έχεις το παραπάνω δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το "απλό" S3 με κωδικό GT-i9300 σε διαψευδω κατηγορηματικά.! Δεν ξέρω τι παίζει με τα LTE μοντέλα όμως, αν έχεις το παραπάνω δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. ;)

 

Ευχαριστώ πολύ. Το GT-I9300 εχω, οπότε παίζω άφοβα... :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φλασαρα κανονικα με odin απενεργοποιοντας το F. Reset Time και ολα δουλεψαν ρολοι!

Δε χαθηκε τπτ και το κινητο λειτουργησε κανονικα με μηδενικη απωλεια δεδομενων!

Ευχαριστω!

 

Μια ερωτηση γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα και ενώ προσπάθησα να βάλω μέσω odin το τελευταίο firmware δε με πειραζουν τα data έχω backup γτ απενεργοποίησες το f.reset time?να το δοκιμάσω και γω λες?παντως μετα απο φλασαρισμα έχω μεινει το αρχικό μηνυμα κανοντασ και factroty reset..Καποιος καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την έκδοση 4.3 Ι9300ΧΧUGMK6 και είμαι ευχαριστημένος. Βλέπω ότι υπάρχουν νεότερες εκδόσεις 4.3 αλλά Ιούλιο 2014. Να μπω στην διαδικασία να αλλάξω αυτήν που έχω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

εχω το εξης προβλημα το κιν μου s3 κολλισε στο λογκο εναρξης sasung galaxy s3 GT-I9300. Με odin φτανω σε αυτο το σημείο <OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> I9300XXUGND5_I9300QTOGNE1_I9300XXUGNA8_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/003> Added!!

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

<ID:0/003> Removed!!

<ID:0/003> Added!!

 

Καποια προταση τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε το odin ως διαχειρηστη ,άλλαξε θύρα usb ,κλείσε το kies αν τρέχει και δοκίμασε .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αφου αλλαξα usb θυρα εχώ αυτο το μηνυμα

 

<ID:0/004> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> I9300XXUGND5_I9300QTOGNE1_I9300XXUGNA8_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:1/005> Added!!

<ID:1/005> Removed!!

<ID:1/005> Added!!

<ID:0/004> Odin v.3 engine (ID:4)..

<ID:1/005> Odin v.3 engine (ID:5)..

<ID:0/004> File analysis..

<ID:1/005> File analysis..

<ID:0/004> SetupConnection..

<ID:1/005> SetupConnection..

<ID:1/005> Initialzation..

<ID:1/005> Get PIT for mapping..

<ID:1/005> Firmware update start..

<ID:1/005> SingleDownload.

<ID:1/005> boot.img

<ID:1/005> NAND Write Start!!

<ID:1/005> cache.img

<ID:1/005> hidden.img

<ID:1/005> modem.bin

<ID:1/005> recovery.img

<ID:1/005> system.img

<ID:0/004> Can't open the serial(COM) port.

<ID:1/005> tz.img

<ID:1/005> sboot.bin

<ID:1/005> RQT_CLOSE !!

<ID:1/005> RES OK !!

<ID:1/005> Removed!!

<ID:1/005> Remain Port .... 1

<OSM> All threads completed. (succeed 1 / failed 1)

 

Θεωρητικα πρεπει να εγινε το κινιτο ειναι παλι στην αρχικη εικονα ομως

Εκανα και factory reset και παλι εκει κολιμενο..καποια αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γραφει suceed 1 /failed 0 κατι δεν κανεις καλα η ξανακατεβασε την ρομ. και εκει που λεει οτι εχασε την εισοδο (port) μηπως η εισοδος usb εχει προβλημα.μηπως κουνιεται το καλωδιο,λεω τωρα. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα από μηδενισμό του counter και προσπάθεια να ξαναβαλω επίσημη ρομ με odin η διαδικασία σταμάτησε στην μεση και μου εβγαλε το Odin suceed 0 /failed 1

Προσπάθησα ξανα να την περασω μεσω Odin αλλα τιποτα η διαδικασια αποτυγχάνει με τον ιδιο τροπο.

Υπαρχει τροπος να το επαναφέρω;

 

 

Ακυρο παιδια

Για λογο που δεν μπορω να εξηγήσω ξαφνικα το odin δουλεψε

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Στο "γερμανικό" μου S3 κατέβηκε εχθές κάποια ενημέρωση 144mb που είδα πως άλλαξε μόνο το kernel σε 3.0.31-2713958 (Jul 16) ενώ παρέμεινε σε GNA8. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο μέχρι στιγμής...

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

κανενα νεο για την 4.4 στο i9305?

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III LTE (I9305) εδω ρωτησε για πιο σιγουρα

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στο "γερμανικό" μου S3 κατέβηκε εχθές κάποια ενημέρωση 144mb που είδα πως άλλαξε μόνο το kernel σε 3.0.31-2713958 (Jul 16) ενώ παρέμεινε σε GNA8. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο μέχρι στιγμής...

 

Νίκος

 

Έχω το ίδιο. Η αλλαγή που είδα εγώ είναι ότι τώρα χρησιμοποιει την συχνοτητα 1400 πιο συχνά και μου ζεσταινεται πιο πολύ από ότι πριν. Έτσι ενώ είναι πιο γρήγορο η μπαταρία πέφτει λίγο πιο γρήγορα. Και σε εσένα είναι το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο. Η αλλαγή που είδα εγώ είναι ότι τώρα χρησιμοποιει την συχνοτητα 1400 πιο συχνά και μου ζεσταινεται πιο πολύ από ότι πριν. Έτσι ενώ είναι πιο γρήγορο η μπαταρία πέφτει λίγο πιο γρήγορα. Και σε εσένα είναι το ίδιο?

 

Η μπαταρία και σε εμένα κρατάει κάπως λιγότερο, κατά τα άλλα δεν έχω παρατηρήσει κάποια ιδιαίτερη αλλαγή, ίσως λίγο καλύτερη λήψη. Θα τσεκάρω το θέμα της θερμοκρασίας...

 

Νίκος.

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το βρηκε και το εγκατεστησε μια χαρα και στο δικο μου S3 που ειναι αγνο παρθενο (non-rooted). Μετα απο 2 restart, εκανε μια γυρα ενημερωσης των εφαρμογων που εχω εγκαταστησει και στο τελος δεν παρελειψε να βαλει και 4 γερμανικες σκουπιδο-εφαρμογες (pizza.de, Bild, Zalando, kaufDA) που παραυτα απεγκατεστησα.

 

Δεν εχασα κανενα δεδομενο/ρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν κάνω την τελευταία αναβάθμιση απο ΜΚ6 σε GNA8 , θα χάσω τις ρυθμίσεις ή αρχεία απο το κινητό; Χρειάζεται επαναφορά ρυθμίσεων πριν την αναβάθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν κάνω την τελευταία αναβάθμιση απο ΜΚ6 σε GNA8 , θα χάσω τις ρυθμίσεις ή αρχεία απο το κινητό; Χρειάζεται επαναφορά ρυθμίσεων πριν την αναβάθμιση;

Αν το κάνεις με τον "official" τρόπο, ή ΟΤΑ δηλαδή ή μέσω Kies, ούτε τις ρυθμίσεις σου χάνεις ούτε χρειάζεσαι επαναφορά. Μέσω Odin θα τα χρειαστείς και τα δύο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ηθελα την βοηθεια σας.

Στο S3 μου καποια στιγμη εκανα την αναβαθμιση σε 4.3,το τηλεφωνο εχει γινει απαραδεκτο,αργο παρα πολυ,τελευταια δε κανει και κατι περιεργα κοληματα,κλεινει μονο του τον περιηγητη και αλλα κουλα.

 

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει δοκιμασει καποια custom rom και να ειναι γρηγορη και σταθερη.

 

Αλλιως αν υπαρχει καποια αλλη λυση ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εννοουσα απλως οτι στο φορουμ για το lte ειναι πιο πολλοι χρηστες του τηλεφωνου,δεν εχω κανενα προβλημα προσωπικα,εκτος του οτι το ς3 δεν παιρνει αναβαθμησεις:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα ηθελα την βοηθεια σας.

Στο S3 μου καποια στιγμη εκανα την αναβαθμιση σε 4.3,το τηλεφωνο εχει γινει απαραδεκτο,αργο παρα πολυ,τελευταια δε κανει και κατι περιεργα κοληματα,κλεινει μονο του τον περιηγητη και αλλα κουλα.

 

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει δοκιμασει καποια custom rom και να ειναι γρηγορη και σταθερη.

 

Αλλιως αν υπαρχει καποια αλλη λυση ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω.

 

γενικα η 4.3 δεν ειναι και οτι καλυτερο για το κινητο.ισως να εκανες ενα wipedata απο το ρεκοβερυ,αλλα θα πρεπει να το ξαναστησεις απο την αρχη,παρε και αντιγραφο των αρχειων σου γιατι με τον τροπο αυτο χανονται ολα απο την εσωτερικη μνημη.για ρομ ειχα για πολλυ καιρο την neatrom v7.6(4.3) τωρα δοκιμαζω την efeXTREME(4.3) γιατι εχει το λουκ απο ς5 και λιγο απο κιτκατ,και την βρησκω καπως πιο ανετη στο τρεξιμο της.γενικα δοκιμαζεις και αποφασιζεις.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...