Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη δεν εχω καν την SD στο κινητο.....

Ξαναπέρασε το firmware με odin και factory reset .

 

edit: με πρόλαβε ο Αλεξ

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν είσαι root με official rom και κάνεις αναβάθμιση σε 4.1 μέσω wifi από την συσκευή θα πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία root μετά?

 

sos!!! μου έβγαλε αναβάθμιση για 4.1 μέσω wifi (έχω official rom rooted). Κατεβάζει κανονικά (294MB το αρχείο) μετά κάνει επανεκκίνηση η συσκευή και ανοίγει το κινητό και χωρίς να κάνει τίποτα άλλο ΟΛΑ ΙΔΙΑ. Πάω στις ρυθμίσεις και βλέπω ότι είναι ακόμα σε 4.0.4, ξαναπάω σε ενημέρωση λογισμικού και αρχίζει να ξανακατεβάζει πάλι! Τι παίζει? Γνωρίζει κανείς?

 

βασικά, όταν είναι σε φάση restart και βγάζει το ανδροειδές στην οθόνη σταματάει στο 28% και μετά βγάζει ένα κόκκινο θαυμαστικό! Μετά κάνει επανεκκίνηση και το κινητό είναι όπως πριν με 4.0.4!!!

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων: Χρησιμοποιούμε το κουμπί ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ για να προσθέσουμε κάτι σε προηγούμενο μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

βασικά, όταν είναι σε φάση restart και βγάζει το ανδροειδές στην οθόνη σταματάει στο 28% και μετά βγάζει ένα κόκκινο θαυμαστικό! Μετά κάνει επανεκκίνηση και το κινητό είναι όπως πριν με 4.0.4!!!

 

Έχεις καλό σήμα wifi ;

Δοκίμασε με το kies να κάνεις την αναβάθμιση.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για όλα....

 

Έκανα άλλο ένα factory reset χωρίς να περάσω ούτε τους λογαριασμούς Samsung & Google και η κάμερα δούλεψε κανονικά.....!

Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καλό σήμα wifi ;

Δοκίμασε με το kies να κάνεις την αναβάθμιση.

μια χαρά είναι το wifi, το κατεβάζει κανονικά το αρχείο, στην εγκατάσταση που πάει να κάνει μετά είναι το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να παιξει το flash player σε 4.1.1???

 

Έχει ειπωθεί δεκάδες φορές. Κάντε μία αναζήτηση ρε παιδιά!

Ναι υπάρχει τρόπος. Κατέβασε τον flash player για ICS και εγκατέστησε τον κανονικά σε JB...

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα και εγώ και συγκεκριμένα εγκατέστησα αυτήν την έκδοση Flash Player 11.1_11.1.115.20

Αλλά δεν δουλεύει εγκαθίσταται κανονικά η εφαρμογή αλλά δεν παίζει βίντεο ούτε με το κανονικό browser ούτε με άλλους που έχω κατεβάσει

Την 4.1.1 έχω την Γερμανική. Rom Germany - DBT PDA: I9300XXDLIH CSC: I9300DBTDLI2

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα και εγώ και συγκεκριμένα εγκατέστησα αυτήν την έκδοση Flash Player 11.1_11.1.115.20

Αλλά δεν δουλεύει εγκαθίσταται κανονικά η εφαρμογή αλλά δεν παίζει βίντεο ούτε με το κανονικό browser ούτε με άλλους που έχω κατεβάσει

Την 4.1.1 έχω την Γερμανική. Rom Germany - DBT PDA: I9300XXDLIH CSC: I9300DBTDLI2

 

Δοκίμασε να κάνεις ένα reboot.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

 

το πρόβλημα με την μπαταρία που αναφέρει ο mrdj2k το έχω και εγώ.

Στην πρώτη φόρτιση που έκανα μετά την αναβάθμιση με κλειστό το κινητό , για να φτάσει από 7% στο 100% έκανε περίπου 9 ώρες.

Στη δεύτερη φόρτιση με ανοιχτό τώρα το τηλέφωνο , από 46% μέσα σε 8 ώρες πήγε στο 74% και ενώ είναι ακόμα στην πρίζα όσο το δουλεύω η μπαταρία αδειάζει!!!!!!!

 

Θέλει να περάσω ξανά την 4.1.1 ή υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα κάπως αλλιώς;

 

 

Η αναβάθμιση έγινε μέσω kies. DLJ4

 

Μάλλον έκανα λάθος στο topic. Έπρεπε να γράψω στο topic για τις μπαταρίες.

Edited by yiannistag
Samsung Galaxy S III
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

 

το πρόβλημα με την μπαταρία που αναφέρει ο mrdj2k το έχω και εγώ.

Στην πρώτη φόρτιση που έκανα μετά την αναβάθμιση με κλειστό το κινητό , για να φτάσει από 7% στο 100% έκανε περίπου 9 ώρες.

Στη δεύτερη φόρτιση με ανοιχτό τώρα το τηλέφωνο , από 46% μέσα σε 8 ώρες πήγε στο 74% και ενώ είναι ακόμα στην πρίζα όσο το δουλεύω η μπαταρία αδειάζει!!!!!!!

 

Θέλει να περάσω ξανά την 4.1.1 ή υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα κάπως αλλιώς;

 

Η αναβάθμιση έγινε μέσω kies. DLJ4

 

Wipe data κανε. Υποθετω δεν εκανες μετα την αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Wipe data κανε. Υποθετω δεν εκανες μετα την αναβαθμιση.

 

Έκανα factory reset, αναβάθμιση και ξανά αμέσως factory reset. Νομίζω ότι κάπου στο forum έγραφε ότι αυτή είναι η σωστή διαδικασία.

Samsung Galaxy S III
Link to comment
Share on other sites

Έκανα factory reset, αναβάθμιση και ξανά αμέσως factory reset. Νομίζω ότι κάπου στο forum έγραφε ότι αυτή είναι η σωστή διαδικασία.

 

Τοτε ή ξανακανε factory reset ή ξαναπερνα ξανα την 4.1.1 καθως μαλλον δεν εκατσε καλα στο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

 

το πρόβλημα με την μπαταρία που αναφέρει ο mrdj2k το έχω και εγώ.

Στην πρώτη φόρτιση που έκανα μετά την αναβάθμιση με κλειστό το κινητό , για να φτάσει από 7% στο 100% έκανε περίπου 9 ώρες.

Στη δεύτερη φόρτιση με ανοιχτό τώρα το τηλέφωνο , από 46% μέσα σε 8 ώρες πήγε στο 74% και ενώ είναι ακόμα στην πρίζα όσο το δουλεύω η μπαταρία αδειάζει!!!!!!!

 

Θέλει να περάσω ξανά την 4.1.1 ή υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα κάπως αλλιώς;

 

 

Η αναβάθμιση έγινε μέσω kies. DLJ4

 

Μάλλον έκανα λάθος στο topic. Έπρεπε να γράψω στο topic για τις μπαταρίες.

 

Έχει πρόβλημα ο φορτιστής σου. Τι γράφει πάνω; έχει αποσπώμενο καλώδιο;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα ο φορτιστής σου. Τι γράφει πάνω; έχει αποσπώμενο καλώδιο;

 

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά πριν την αναβάθμιση το φόρτιζε σε τρεις ώρες περίπου.

Τώρα , δεν ξέρω τι εννοείς για το τι γράφει επάνω.

Είναι με αποσπώμενο καλώδιο και λέει "TRAVEL ADAPTER" και "model ETAQU81EBE". Αν εννοείς αυτό. Είναι ο φορτιστείς που είχε μέσα η συσκευασία.

Αν δεν διορθωθεί με βλέπω να τα κάνω όλα από την αρχή.

Μου άρεσε που έλεγα σε ένα φίλο να κάνει ακριβώς το ίδιο. Αυτός όμως την πέρασε ΟΤΑ και δεν έχει κανένα πρόβλημα χωρίς μάλιστα να κάνει reset. :X:X:angry:

Samsung Galaxy S III
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά πριν την αναβάθμιση το φόρτιζε σε τρεις ώρες περίπου.

Τώρα , δεν ξέρω τι εννοείς για το τι γράφει επάνω.

Είναι με αποσπώμενο καλώδιο και λέει "TRAVEL ADAPTER" και "model ETAQU81EBE". Αν εννοείς αυτό. Είναι ο φορτιστείς που είχε μέσα η συσκευασία.

Αν δεν διορθωθεί με βλέπω να τα κάνω όλα από την αρχή.

Μου άρεσε που έλεγα σε ένα φίλο να κάνει ακριβώς το ίδιο. Αυτός όμως την πέρασε ΟΤΑ και δεν έχει κανένα πρόβλημα χωρίς μάλιστα να κάνει reset. :X:X:angry:

 

Πάντως δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Σχεδόν 3 ώρες είναι normal. Εσύ έχεις πρόβλημα. Ο φορτιστής είναι ο πρώτος ύποπτος... μετά όπως είπες πρέπει να ξαναπεράσεις τη rom. Δεν είναι τίποτα αυτό, αν θες βοήθεια στείλε πμ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά πριν την αναβάθμιση το φόρτιζε σε τρεις ώρες περίπου.

Τώρα , δεν ξέρω τι εννοείς για το τι γράφει επάνω.

Είναι με αποσπώμενο καλώδιο και λέει "TRAVEL ADAPTER" και "model ETAQU81EBE". Αν εννοείς αυτό. Είναι ο φορτιστείς που είχε μέσα η συσκευασία.

Αν δεν διορθωθεί με βλέπω να τα κάνω όλα από την αρχή.

Μου άρεσε που έλεγα σε ένα φίλο να κάνει ακριβώς το ίδιο. Αυτός όμως την πέρασε ΟΤΑ και δεν έχει κανένα πρόβλημα χωρίς μάλιστα να κάνει reset. :X:X:angry:

 

Αν έχεις άλλο καλώδιο usb δοκίμασε το.

Αν δουλέψει, μη βιαστείς πάντως να πετάξεις το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Σχεδόν 3 ώρες είναι normal. Εσύ έχεις πρόβλημα. Ο φορτιστής είναι ο πρώτος ύποπτος... μετά όπως είπες πρέπει να ξαναπεράσεις τη rom. Δεν είναι τίποτα αυτό, αν θες βοήθεια στείλε πμ.

 

Μπορεί να είναι πρόβλημα και της rom. Περιέργως πώς στο LG2X που πέρασα την CM10 έκανε στην αρχή ακριβώς το ίδιο. Διορθώθηκε με wipe dalvik cache (από CWM recovery).

Αν το έχεις κάνει root δοκίμασέ το. Αλλιώς υπάρχει η πιθανότητα να στρώσει μετά από 1-2 κύκλους φόρτισης καθώς θα ανανεωθούνε οι πληροφορίες για την μπαταρία.

Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι δοκιμάσεις πρώτα με άλλο φορτιστή και άλλο καλώδιο στον μαμά φορτιστή και δείς ότι το πρόβλημα εξακολουθεί.

 

Αλλη λύση ξανά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά ξαναπέρασμα της rom με Odin.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

 

Το έκανα root , έκανα wipe cache και θα περιμένω να αδειάσει λίγο για να δοκιμάσω ξανά.

Αύριο θα δουλέψω το gps και το endomondo οπότε θα κατέβει αρκετά η μπαταρία και θα το ξαναδοκιμάσω.

Samsung Galaxy S III
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου χει έρθει ειδοποίηση για αναβάθμιση αλλά κάθε φορά που τη ξεκινάω μέσω ota σταματάει στο 29%. Φταίει που είναι root το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου χει έρθει ειδοποίηση για αναβάθμιση αλλά κάθε φορά που τη ξεκινάω μέσω ota σταματάει στο 29%. Φταίει που είναι root το κινητό?

 

Όχι στην ics, ίσως κάτι να παίζει με τους servers της Samsung. Απλά κάνε την αναβάθμιση με το PC.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω λινκ για την ελληνική ρομ? Έχει βγει? Όχι της κόσμοτε η βονταφον..

 

Στην πρώτη σελίδα του θέματος που γράφεις, όπως πάντα... :rolleyes:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω ένα galaxy s3 μπλε ελληνικό το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο.Απο την συσκευασία φαίνεται οτι το κινητο ειναι ελληνικό και στο κουτι πάνω εχει αυτοκόλλητο

στα πλάγια της vodafone.

 

επειδή το κινητο ήταν rooted με omega v31 αποφάσισα να το ξερουταρω και να περασω την επισημη firmware της vodafone ακολουθώντας της οδηγίες του myphone.gr

 

το firmware που πέρασα μέσω Odin ειναι αυτό εδώ :

 

XXDLIH Vodafone Eλληνικό firmware 4.1.1 (28 Σεπτεμβρίου)

 

που ειναι το πρόβλημα? θα μου πείτε .....

με το πρώτο άνοιγμα της συσκευής το κινητο με υποδέχτηκε στα Γερμανικά :blink:

 

μήπως εχω κάνει κάτι λάθος ?συμβαινει με όλα τα ελληνικά s3 απο vodafone ?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...