Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού περάσετε την mg4 και πριν κάνετε το οτιδήποτε κρατήστε ενα backup από τον φάκελο efs.

 

Ακόμη και με την omega που βασίζεται στην 4.2.2 θα έχετε πρόβλημα, βασικά δε θα έχετε τηλέφωνο.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δύσκολο να απαντηθεί αλλά μετά την ανακοίνωση της Samsung για 4 Σεπτεμβρίου (προφανώς για το note 3) τα πράγματα βλέπω να αργούν.

Γιατί αν το note 3, το οποίο θα φοράει 4.3, λογικά, ανακοινωθεί τότε θα κάνει και κάνα μήνα να κυκλοφορήσει οπότε φτάσαμε στα Χριστούγεννα.

Αυτο σημαίνει πως η samsung, όπως είναι λογικό, ΔΕΝ θα δώσει την αναβάθμιση ακόμα για να μην θάψει το νέο της ισχυρό κινητό.

Επίσης το s4 έχει προτεραιωτητα στις αναβαθμίσεις.

Έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα μας βλέπω όλους στην «ουρά» για custom roms.

Υπάρχει βέβαια μια μικροσκοπική πιθανότητα να συγκινηθεί η samsung από τους δυσαρεστημενους, στο θέμα αναβαθμίσεις, πελάτες της και χρήστες του s3 (εμείς) και να μας κάνει το χατήρι και να μας αναβαθμίσει λίγο πιο νωρίς από το αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δε μου κάθετε καλά όλο αυτό. Αν είναι να πάει στη 4.3 δεν πιστεύω να άφηναν να κυκλοφορήσει η 4.2.2 κατά λάθος. Εκτός αυτού, το κινητό δε μπορεί να μήνει τόσο καιρό χωρίς κάποια σοβαρή αναβάθμιση. Αν δεν το έχεις πειραγμένο, έχει κάποια θέματα που πρέπει να λυθούν σαν ναυαρχίδα που ήταν τόσο καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για την 4.3.

Αλώστε το galaxy s2 plus είναι πιο παλιό. Δεν θα αλλάξει και πολλά στις πωλήσεις του note 3. Αντίθετα κάποιος κάτοχος note 2, που πάει μαζί με το s3, αν έπαιρνε την 4.3 δεν θα είχε ιδιαίτερο λόγο να αγοράσει το note 3.

 

εγω που εχω την 4.1.2 πρεπει να βαλω την 4.2 χειροκινητα, που ειδα οτι υπαρχει εξαρχης στα νεα android phones( οπως το sgs4) η θα γινει αργοτερα αυτοματα και για τα υπολοιπα κινητα οπως το galaxy s3?

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω την 4.1.2 πρεπει να βαλω την 4.2 χειροκινητα, που ειδα οτι υπαρχει εξαρχης στα νεα android phones( οπως το sgs4) η θα γινει αργοτερα αυτοματα και για τα υπολοιπα κινητα οπως το galaxy s3?

 

Όταν λες χειροκίνητα τι εννοείς;

Αυτή την 4.2.2 leaked ανεπίσημη rom;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες χειροκίνητα τι εννοείς;

Αυτή την 4.2.2 leaked ανεπίσημη rom;

 

μαλλον αυτην θα εννοω, απλως εαν αγορασεις σημερα το sgs4 θα εχει την 4.2 rom και οχι την 4.1.2 που εχω εγω και πολλα αλλα sgs3 υποθετω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια απορια παιδια. Εχω την επίσημη 4.1.2. της cosmote και οταν δοκιμάζω check for update μεσα απο την συσκευή μένει απλα στο " checking for update " δεν μου βγαζει οτι δεν υπάρχει αναβάθμιση. Προβλημα στους servers η κατι φταίει στο κινητό ?

 

τελικα πηρες αναβαθμιση ή εμεινες στην ELLA?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι, έχω stock rom 4.1.2 και έχω κάνει μόνο root. Ούτε άλλο recovery ούτε τίποτα. Μηδένισα και τον counter με το triangle away. Αυτό το καινούργιο update πως θα το πάρω; Η stock rom που φοράει είναι EUR και δεν ξέρω καν αν έχει βγει το update για αυτήν την έκδοση.
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπα να τσεκάρω για καμιά αναβάθμιση και προς έκπληξη μου μου έβγαλε το παρακάτω μυνήματα.

 

Η συσκευή σας έχει τροποποιηθεί και δεν δέχεται αναβαθμίσεις

 

 

Η συσκευή μου είναι απλώς ρουτ και στο παρελθόν δεν είχα θέμα στις αναβαθμίσεις αφού το μόνο που έχανα ήταν το ρουτ που μετά ξανά έκανα.

Είναι λογικό μόνο με απλό ρουτ να μην έχω δυνατότητα αυτόματων ενημερώσεων;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο απο τα scripts για να κανω backup EFS φακελο, μια απλη αντιγραφη του φακελου στην εξωτερικη SD και μετα στο υπολογιστη δεν αρκει ρε παιδια?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπα να τσεκάρω για καμιά αναβάθμιση και προς έκπληξη μου μου έβγαλε το παρακάτω μυνήματα.

 

Η συσκευή σας έχει τροποποιηθεί και δεν δέχεται αναβαθμίσεις

 

 

Η συσκευή μου είναι απλώς ρουτ και στο παρελθόν δεν είχα θέμα στις αναβαθμίσεις αφού το μόνο που έχανα ήταν το ρουτ που μετά ξανά έκανα.

Είναι λογικό μόνο με απλό ρουτ να μην έχω δυνατότητα αυτόματων ενημερώσεων;

 

ναι φιλε μου σου εχει βγαλει οτι εχει τροποποιηθει γιατι εισαι root...ota δν μπορεις να τις παρεις,μονο μεσω ~kies & odin!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο απο τα scripts για να κανω backup EFS φακελο, μια απλη αντιγραφη του φακελου στην εξωτερικη SD και μετα στο υπολογιστη δεν αρκει ρε παιδια?

 

μόλις ήρθε και σε εμένα update η MG4. έχω διαβάσει πως για να κάνουμε backup τον φάκελο efs μέσω γνωστών scripts χρειαζόμαστε δικαιώματα root κάτι που δεν έχω. υπάρχει άλλος τρόπος? μία απλή αντιγραφή δεν αρκεί όπως λέει ο φίλος παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χωρις ροοτ βλεπεις περιεχομενο μεσα στον efs?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χωρις ροοτ βλεπεις περιεχομενο μεσα στον efs?

 

:O:O

sorry, σαν να έχεις λιιιγο δικιο...

άρα χρειαζόμαστε root.

μα καλά πως και δεν τα σκεφτήκανε αυτά στην samsung?

Link to comment
Share on other sites

Το αντιθετο......τα σκεφτηκανε :p

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Γινε root και κατέβασε μια εφαρμογή από το play store που έχει για efs backup, πανεύκολο ειναι
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Πάω να δω αν έχω καμία αναβάθμιση και μου βγαζει αυτό το μήνυμα.

Τι γίνεται;;; Δεν το έχω ξαναδεί πότε μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να δω αν έχω καμία αναβάθμιση και μου βγαζει αυτό το μήνυμα.

Τι γίνεται;;; Δεν το έχω ξαναδεί πότε μου.

 

Έχει ουρά και πρέπει να περιμένεις τη σειρά σου.Απλούστατο.

Αν το κάνεις από KIES δε θα περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ουρά και πρέπει να περιμένεις τη σειρά σου.Απλούστατο.

Αν το κάνεις από KIES δε θα περιμένεις.

 

Πρώτη φορά ακούω για ουρά στην αναβάθμιση. Αυτο άρα σημαίνει πως υπάρχει αναβάθμιση ή περιμένω για να δω αν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αναβάθμιση της 4.1.2. Την έχω περάσει εδώ και τόσες μέρες και ενώ έχει λύσει πολλά προβλήματα (μείωσε τα lagαρίσματα, καλύτερη διαχείριση μνήμης) έχω δυσαρεστηθεί πολύ με το γεγονός ότι δεν δουλεύει το equalizer σε καμία εφαρμογή μουσικής. Έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει καμία λύση μέχρι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά.

Για να κάνω την τελευταία αναβάθμιση μέσω KIES , τι πρέπει να προσέξω επειδή το τηλέφωνο είναι rooted; Δεν έχω μηδενίσει τον counter,πρέπει να γίνει; Ή πρέπει να κάνω unroot; Έχω κάνει backup τον φάκελο efs, όπως διάβασα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά.

Για να κάνω την τελευταία αναβάθμιση μέσω KIES , τι πρέπει να προσέξω επειδή το τηλέφωνο είναι rooted; Δεν έχω μηδενίσει τον counter,πρέπει να γίνει; Ή πρέπει να κάνω unroot; Έχω κάνει backup τον φάκελο efs, όπως διάβασα παραπάνω.

 

Το βασικό το έχεις κάνει (backup efs) ,τίποτα άλλο δεν χρειαζεται ,εκτός και αν θελεις να κάνεις ένα factory reset για καθαρή εγκατάσταση ,προχώρα κανονικά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό το έχεις κάνει (backup efs) ,τίποτα άλλο δεν χρειαζεται ,εκτός και αν θελεις να κάνεις ένα factory reset για καθαρή εγκατάσταση ,προχώρα κανονικά .

 

Δεν έχω ξανακάνει factory reset,πώς γίνεται; Να κάνω backup ; Θα χαθεί τίποτα ;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...