Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτή που σου είχα στείλει γίνεται όλο και πιο σταθερή με boeffla kernel ;-) ψάξε στο xda και δες σχόλια χρηστών..

 

Εγώ την χρησιμοποιώ ήδη εδώ και ενάμιση μήνα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το κινητό έχει εδώ και αρκετό χρονικό διάστημα κάνει συνεχώς επανεκκινήσεις μόνο του. Στην αρχή οι επανεκκινήσεις ήταν αραιές, αλλά τελευταία είναι πολύ έντονες. Εκεί που μιλάω, ξαφνικά κλείνει.

 

Το κινητό φοράει 4.3. Δοκίμασα Hard Reset και full wipe αλλά τίποτα.

η μπαταρια ειναι καλη?αν ναι τοτε προτεινω επανεγκατασταση με ολα τα wipe.πιστευω οτι θα βοηθειση.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που σου είχα στείλει γίνεται όλο και πιο σταθερή με boeffla kernel ;-) ψάξε στο xda και δες σχόλια χρηστών..

 

Εγώ την χρησιμοποιώ ήδη εδώ και ενάμιση μήνα

 

Eχω και έγώ απο το 2012 το s3 και έκτοτε έχω δοκιμάσει με την σειρα που τις γράφω τις custom roms: αρχικά με cm11 nightlies, lollipop rr, lollipop liquidsmooth, archidroid 3, neatrom kitkat, omega v60, και τώρα archidroid 1.

η αλήθεια έιναι οτι οι lollipop το ανανεώνουν πολύυυ το κινητό και αποκρούονται οι σκέψεις για αγορά νεου...

αλλά πολλά προβλήματα τί να πω...

η πιο γρήγορή απο τις υπόλοιπες κατα την γνωμη μου ήταν η archidroid 3 kitkat αλλά μετα απο 2 βδομάδες χρήσης κάποια φάση εγκατέστησα ένα apk παλιό(abbyy business card reader-bcr) που έιχα στην external sd μου και το κινητό τα έπαιξε, έκλεισε και μετά κόλλησε σε bootloop οπότε μετά έιπα ας αρχίσω τους πειραματισμούς με τις roms. τώρα έχω την archidroid 1 που έιναι touchwiz γενικά έιναι stable δουλέουν τα πάντα που έχω δοκιμάσει ακόμα και τα fm χωρίς spirit2 αλλά πολύ ασχήμια και πισωγύρισμα ρε γ@μώτο παρόλη την σταθερότητα έχω ξενερώσει... :lol:

 

Την cm12 lollipop δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα ούτε του temesek την lollipop αλλά διαβάζω για τα bugs που έχει ακόμα και έιναι της cm bugs και γιαυτό δεν το έχω τολμήσει.

Αφού την έχεις χρησιμοποιήσει τόσο καιρό, τώρα ποιά bugs θα έλεγες οτι σε ένοχλούν???

ποιά version του boeffla kernel έχεις βάλει? Στο thread xda λέει οτι δεν προτείνεται custom kernel με την συγκεκριμένη rom, δεν ισχύει κατα την γνώμη σου?

Edited by eveles
Link to comment
Share on other sites

o boefflaς ειναι αξια :P

αυτη τη συμβουλη την δινει σε ατομα που δεν ξερουν και πολυ τι κανουν.. οποτε τους προτεινει να μην πειραξουν πολλα πραγματα.

ο λογος που εγκατεστησα αυτον τον kernel ειναι κυριως γιατι τον ειχα συνηθισει με οτι rom και να ειχα.. λογω της εφαρμογης του με βολευει να πειραζω λιγο cpu και ολα τα σχετικα ετσι οπως θελω.. ή να φτιαχνω διαφορα profiles σε περιπτωση που χρειαζομαι πχ μπαταρια να ριχνω λιγο cpu και εννοειται με μια δοση undervolt

αυτο το μπορεις και με αλλους kernels αλλα εγω εχω συνηθισει boeffla (αν δεν κανω λαθος δεν δουλευει ακομα η λειτουργια boeffla sound)

εβαλα την εκδοση cm12 ng alpha 6 και παντα αναβαθμιζω στην τελευταια μολις βγει καινουρια

 

περα ομως απο την συνηθεια θα ελεγα διορθωνει καποια πραγματα! για παραδειγμα.. ολες αυτες οι roms ειχαν καποια προβληματα στα γραφικα.

υπηρχαν μερικα σημεια τα οποια παραμορφωνονταν και φαινοντουσαν γενικα ασχημα.. με boeffla δεν υπαρχει κατι τετοιο (τουλαχιστον οχι απ οτι εχω δει μεχρι τωρα)

 

δεν θα ελεγα πως εχει καποιο σοβαρο προβλημα η rom.. η συγκεκριμενη ειναι η βαση. ΟΛΕΣ οσες υπαρχουν στο xda βασιζονται σε αυτην.

 

προσφατα υπηρχε προβλημα οτι δεν εγραφε πανω απο 160 χακακτηρες sms

στην cm12 beta 6 διορθωθηκε

 

επισης υπηρχε θεμα με την ram και εκλεινε συχνα εφαρμογες (ακομα και τον launcher)

και αυτο εφτιαξε

 

αν υπαρχει ΕΝΑ πραγμα που με χαλαει αυτο ειναι η μπαταρια.. με cm11 εβγαζα καπως παραπανω.

απο την αλλη, αν υπαρχουν bugs θα ειναι πολυ συγκεκριμενα και τα πετυχαινεις σπανια.. τουλαχιστον απο την δικη μου εμπειρια.

για παραδειγμα δεν χρησιμοποιω ποτε μα ποτε bluetooth και γενικα δεν μιλαω πολυ στο τηλεφωνο

εχω στειλει ομως αρχεια και δουλευει αψογα! δεν νομιζω να υπαρχει καποιο αλλο θεμα με αυτο αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια

 

τωρα αναφερεται οτι καποιοι εχουν θεμα με το 3G αλλα εμενα δουλευει οπως πρεπει απο την πρωτη στιγμη και αναβαθμιζω συνεχεια στην τελευταια εκδοση!

 

κατα τ'αλλα εγω μπορω να πω πως το κινητο δεν το εχω ξαναδει τοσο γρηγορο! δεν υπαρχει πιθανοτητα να επιστρεψω ποτε στο παλιο, αργο και ασχημο touchwiz! :D

Link to comment
Share on other sites

Να την βάλω τότε και να πώ και έγώ εντυπώσεις...

Η κάμερα πώς συμπεριφέρεται? η ποιότητα των φωτογραφιών πιο πολύ με ενδιαφέρει και να μήν κρεμάει-κλέινει χωρίς λόγο...

Αν δεν αποθηκέυει στην external μικρό το κακό.

 

Toν boeffla τον έιχα δουλέψει στο cm11 και όλα καλά. Η έκδοση που μου έιπες έχει στάνταρ τον επεξεργαστή στα 1600 ή στα μαμίσια 1400? γιατί ο archikernel νομίζω το έχει στα 1600 by default.

Γενικά οι custom kernels με βολευουν για το πείραγμα στα charging currents και ignore safety margin kai unstable power και στο touch wake, δεν έχω τολμήσει να πειράξω την ταχύτητα του cpu γιατί δεν ξέρω αν θα πρέπει να πειράξω και κάποα άλλη ρύθμιση μαζί για βελτιστοπόιηση μπαταρίας-απόδοσης όποτε το έχω άφήσει αύτο το κομμάτι...:(

Link to comment
Share on other sites

ενα bug που ξεχασα να αναφερω προηγουμενος (επειδη ξαναεμφανιστηκε στην beta 6) ειναι οτι ο φακος κλεινει μετα απο 3-4 δευτερολεπτα αφου κλεισει η οθονη.. απλα να ξερετε. αν την εχετε ανοιχτη ολα καλα

 

 

η καμερα ολοιδια με cm11

βεβαια με kitkat εγω ειχα πολλα προβληματα στα οποια δεν μπορουσε να συνδεθει με την καμερα οποτε αναγκαζομουν να κανω επανεκκινηση! με lollipop μου εχει γινει ΜΙΑ φορα σε μια παλια εκδοση μεσα στους τοσους μηνες.. πραγμα που πιθανοτατα γινεται πιο συχνα ακομα και σε επισημη rom. οποτε μπορω να πω ευχαριστημενος.. ακομα περισσοτερο απο cm12

γινεται αποθηκευση στην sd απ οσο ξερω αλλα δεν το χρησιμοποιω εγω!

 

ο boeffla εχει ως default τα 1.4ghz (με δυνατοτητα overclock στα 1.6 και 1.7ghz) (εγω ειμαι στα 1.6 μονιμα και δεν αντιμετωπιζω κανενα θεμα)

το ιδιο και η gpu.. οπως στοκ με δυνατοτητα overclock (εχω κανει και απο λιγο μαζι με undervolt και κανενα προβλημα)

 

γενικα ολα ειναι πολυ κοντα στα στοκ και ακριβως τα ιδια που εχει και στην cm11

 

ποτε δεν επαθα κατι επειδη πειραζα πραγματα του kernel.. απλα ποτε δεν το παρακανω (ας πουμε την cpu οχι πιο κατω απο 1ghz)

 

ξεχασα να πω πως ωραιο ειναι να αλλαζεις και governors.

εγω χρησιμοποιω zzmove.

επισης εχω ενεργοποιησει zram για λιγη εξτρα "ram" και γενικα μπορω να πω πολυ νιωθω καλυτερα σε σχεση με kitkat.

 

 

και κατι γενικο για τις lollipop.. δε μου δουλευε το titanium!

επρεπε πρωτα να εγκαταστησω την εφαρμογη και αργοτερα μπορουσα να κανω restore τα δεδομενα

ολα μαζι κολλουσε!

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, προσπαθω να ρουταρω το τηλεφωνο ( samsung s3 εκδοση 4,3) δεν με αφηνει καμια μεθοδος που δοκιμασα. Ουτε μεσω του προγραμματος odin ουτε μεσω του towelroot , λογικα λογω εκδοσης. Εχετε κατι υποψιν σας; ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

ενα bug που ξεχασα να αναφερω προηγουμενος (επειδη ξαναεμφανιστηκε στην beta 6) ειναι οτι ο φακος κλεινει μετα απο 3-4 δευτερολεπτα αφου κλεισει η οθονη.. απλα να ξερετε. αν την εχετε ανοιχτη ολα καλα

 

 

η καμερα ολοιδια με cm11

βεβαια με kitkat εγω ειχα πολλα προβληματα στα οποια δεν μπορουσε να συνδεθει με την καμερα οποτε αναγκαζομουν να κανω επανεκκινηση! με lollipop μου εχει γινει ΜΙΑ φορα σε μια παλια εκδοση μεσα στους τοσους μηνες.. πραγμα που πιθανοτατα γινεται πιο συχνα ακομα και σε επισημη rom. οποτε μπορω να πω ευχαριστημενος.. ακομα περισσοτερο απο cm12

γινεται αποθηκευση στην sd απ οσο ξερω αλλα δεν το χρησιμοποιω εγω!

 

ο boeffla εχει ως default τα 1.4ghz (με δυνατοτητα overclock στα 1.6 και 1.7ghz) (εγω ειμαι στα 1.6 μονιμα και δεν αντιμετωπιζω κανενα θεμα)

το ιδιο και η gpu.. οπως στοκ με δυνατοτητα overclock (εχω κανει και απο λιγο μαζι με undervolt και κανενα προβλημα)

 

γενικα ολα ειναι πολυ κοντα στα στοκ και ακριβως τα ιδια που εχει και στην cm11

 

ποτε δεν επαθα κατι επειδη πειραζα πραγματα του kernel.. απλα ποτε δεν το παρακανω (ας πουμε την cpu οχι πιο κατω απο 1ghz)

 

ξεχασα να πω πως ωραιο ειναι να αλλαζεις και governors.

εγω χρησιμοποιω zzmove.

επισης εχω ενεργοποιησει zram για λιγη εξτρα "ram" και γενικα μπορω να πω πολυ νιωθω καλυτερα σε σχεση με kitkat.

 

 

και κατι γενικο για τις lollipop.. δε μου δουλευε το titanium!

επρεπε πρωτα να εγκαταστησω την εφαρμογη και αργοτερα μπορουσα να κανω restore τα δεδομενα

ολα μαζι κολλουσε!

 

νίκο το άλλο πρόβλημα με την απότομη αύξηση της φωνής το έχεις? (όταν την ωρα που ακούς μουσική ενεργοπειηθέι κάποιο text to speech ας πούμε στο runkeeper μιλήσει η φωνή.. τότε η μουσική αυξάνεται απότομα στο τέρμα, αλλά οταν λέω τέρμα ενοώ τέρμα τόσο που παραμορφώνει η ΄φωνη και νομίζεις οτι θα καέι το ηχείο...)

 

με resurestion και liquidsmooth το έιχα...:(

 

Για μένα στην cm12 αυτά που με ενοχλούν έιναι:

1) ο φακός ,

2) η μουσική που λέω παραπάνω,

3) η κάμερα που όλο αποσυνδεέται και νομίζω οτι και η ποιότητα των φωτό δεν έιναι όπως στις touchwiz ,

4) τα μικρά lags (σε σχέση πχ με archidroid 3) και

5) που δεν παίζει embeded videos ο chrome ουτε ο chrome beta που δοκίμασα ούτε ο aosp browser.

6) η battery life

Edited by eveles
Link to comment
Share on other sites

ειχα αυτο το προβλημα που λες αλλα δεν γνωριζα οτι το boeffla sound δεν λειτουργει οποτε το απενεργοποιησα και απο τοτε απλα ειναι λιγο πιο χαμηλο απο το κανονικο.. οποτε το δυναμωνω 1-2 παραπανω απ οτι πριν

και μιλαω για οταν χρησιμοποιω ακουστικα.. στο ηχειο ποτε μα ποτε προβλημα!

 

1. ο φακος οπως ειπα παιζει και ειχε φτιαχτει στην beta 4 αν δεν κανω λαθος και ξαναχαλασε στην beta 6.. και με αυτο εννοω πως αν κλεισει η οθονη κλεινει και αυτος αλλιως ειναι οκ

3. ειδικα με την καμερα οπως ξαναειπα δεν ειχα ποτε προβλημα σε αντιθεση με την cm11 που μου αποσυνδεοταν.. η ποιοτητα ειναι σαν cm11 που σημαινει λιγο κατωτερη απο touchwiz (κατι που για να πω την αληθεια εχω ξεχασει πως ειναι :P )

4. κανενα λαγκ! υπηρχε ενα θεμα με την ram στις παλιες εκδοσεις (εκει περιπου μεχρι beta 3) αλλα τωρα το κινητο ειναι πιο γρηγορο απο ποτε

5. δεν το εχω παρατηρησει. θα τεσταρω και θα πω.

6. η μπαταρια ναι.. ποτε δεν ηταν και η καλυτερη σε aosp.. εγω την βγαζω παντως την μερα με καμια μικρη φορτιση και κανω ΠΟΛΥ εντονη χρηση του κινητου.. παιχνιδια βιντεο μηνυματα.. με αρκετες ωρες οθονη ( 3 ωρες + ..χωρις φορτιση)

Link to comment
Share on other sites

ειχα αυτο το προβλημα που λες αλλα δεν γνωριζα οτι το boeffla sound δεν λειτουργει οποτε το απενεργοποιησα και απο τοτε απλα ειναι λιγο πιο χαμηλο απο το κανονικο.. οποτε το δυναμωνω 1-2 παραπανω απ οτι πριν

και μιλαω για οταν χρησιμοποιω ακουστικα.. στο ηχειο ποτε μα ποτε προβλημα!

 

Ναι με τα ακουστικά έλεγα και εγω. Εγώ δεν έιχα βάλει custom kernel ήμουν και στις 2 lollipop με stock kernel. Δηλαδή εσύ τώρα με cm12 kai boeffla απενεργοποιέις το boeffla sound και δεν έχεις το παραπάνω πρόβλημα με την απότομη αύξηση του ήχου?

Link to comment
Share on other sites

Είναι απενεργοποιημενο ως default :) και δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα

 

Όσο για το 5 πριν.. Φαίνεται να δουλεύει μια χαρά με τον στοκ browser.

Πάντως δεν έβαλα Chrome γιατί απ ότι έχω παρατηρήσει τρώει πολύ ram που το κινητό δεν σηκώνει εύκολα και κλείνει συχνά όταν δεν τον χρησιμοποιώ αλλά έχω σκοπό να τον ξανανοιξω σύντομα.. Κάτι που δεν συμβαίνει με τον στοκ γιατί είναι ξεκάθαρα πιο ελαφρύς.

 

Όταν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο δοκίμασε να φλασαρεις boeffla alpha 6a που είναι η τελευταία έκδοση μαζί με την cm12 rom που λέμε ;-)

 

Ίσως είναι καλύτερα να συνεχίσουμε την κουβέντα με προσωπικά.. Λογικά μόνο εμείς οι 2 ενδιαφερομαστε για το θέμα των Lollipop :-P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Επίσημη μην περιμένετε..

Η μόνη ελπίδα είναι αυτή η rom για την οποία μιλάμε να γίνει επίσημη.. Ξέρω πως έγιναν κάποιες προσπάθειες για αυτό.

Αλλά για να πω την αλήθεια.. Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα.

Λόγω της ανεπισημοτητας της έχει κάποιες λειτουργίες (κυρίως στον τρόπο που λειτουργεί, όπως το hwc) που για να γίνει επίσημη πρέπει να αφαιρεθούν. Κάτι που λογικά δεν θέλουμε.. Γιατί όσο πιο πειραγμενο τόσο καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

 

Στάυρο αυτήν έχεις εγκατεστημένη? Εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μας εντυπώσεις.Διαχείριση μπαταρίας, ραμ, κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα ένα copy-paste τις διορθώσεις της 3.4+ Για όποιον ενδιαφέρεται.ειδικά με την τελευταία θα συμφωνήσω απόλυτα.

 

 

But version will be called 3.4+ as has several differences from the previous 3.4, namely:

Changelog:

12.01.15

Entirely based on zip package of 3.3 version with the addition changes from 3.4 (AOSP mod and some modified files build.prop)

Updated SuperSU to version 2.44 beta

Updated kernel Boeffla-6.3-stable

S5 TW launcher with the stock size of icons (48 dip)

Add application My Magazine for S5 TW launcher (many questions arose, here and decided to add, you can disable the settings launcher)

In stock launcher removed the shadow of icons (they always cleaned but in version 3.3 is forgotten, for me it is the most useless thing invented by Samsung)

Removed annoying notification about the dangers of listening to music at high volume with headphones

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα qs 3.4 (δεν εχω δοκιμασει καμια προηγουμενη) και δεν συνδεεται σε wifi. Τι μπορει να φταει? Εχω δοκιμασει και με τους 3 kernels
Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα qs 3.4 (δεν εχω δοκιμασει καμια προηγουμενη) και δεν συνδεεται σε wifi. Τι μπορει να φταει? Εχω δοκιμασει και με τους 3 kernels

 

λέει στο εν λόγω thread:

 

Does not work:

If not earned Wi-Fi - flash fix through recovery

 

και στο τέλος του 1ου πόστ έχει και το αρχείο zip να το κατεβάσεις:)

Link to comment
Share on other sites

λέει στο εν λόγω thread:

 

Does not work:

If not earned Wi-Fi - flash fix through recovery

 

και στο τέλος του 1ου πόστ έχει και το αρχείο zip να το κατεβάσεις:)

 

ωχ μου ξεφυγε το προφανες χαχα

τι ηλιθιος που νιωθω!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ωχ μου ξεφυγε το προφανες χαχα

τι ηλιθιος που νιωθω!

ευχαριστω

 

παρακαλώ,

με ποιό interface μοιάζει δηλαδή ΄τωρα με

S5 ή NOTE4 ή κάποιο άλλο?

εντυπώσεις? απο lags?

Edited by eveles
Link to comment
Share on other sites

γενικα για οσους ειχαμε custom 4.3 με tw ,αυτη η ρομ με εκανε να ξεχασω μεχρι στιγμης (2 μηνες)τα οποια κοληματα που ειχαν οι προηγουμενες,πραγματικα καλη δουλεια.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ,

με ποιό interface μοιάζει δηλαδή ΄τωρα με

S5 ή NOTE4 ή κάποιο άλλο?

εντυπώσεις? απο lags?

 

εχει στις επιλογες νοτε 2 ή s5 εμφανιση

τωρα για εντυπωσεις δεν την εχω χρησιμοποιησει τοσο πολυ ακομα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...