Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το "αντουτου" εχει αλαξει τον τροπο βαθμολογιας και ετσι τα νουμερα ειναι αυτα που εγραψες,ο κερνελ ειναι μαζι με την ρομ απλως εχεις επιλογη να τον αλλαξεις αν θες.

 

που μπορω να μαθω για τους κερνελ; τι παιζει γενικα; τι κερδιζω,τι χανω,πως τους περναω και αν θυμαμαι καλα ειχα διαβαση να λεει καπιος και για στησιμο ; συγνωμη αν σε κουρασα αδερφε και ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest YiorgosA
Πρέπει να κρατήσουμε αντίγραφο με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, κάποια συγκεκριμένα αρχεία συστήματος για να μπορέσουμε να επιστρέψουμε σε εργοστασιακή μορφή την συσκευή; Υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχάριους στο αντροιντ με τα βήματα που πρέπει να γίνουν για να περάσουμε την Ω με ασφάλεια;
Link to comment
Share on other sites

που μπορω να μαθω για τους κερνελ; τι παιζει γενικα; τι κερδιζω,τι χανω,πως τους περναω και αν θυμαμαι καλα ειχα διαβαση να λεει καπιος και για στησιμο ; συγνωμη αν σε κουρασα αδερφε και ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

ορισμενοι κερνελς εχουν και αναλογο προγραμμα για να πειραξεις την συσκευη,μεγαλυτερο χρονισμο για ταχυτητα η για καψιμο της συσκευης:!:επιλογες για ηχο κλπ.αποψη μου ασε την ρομ με τον κερνελ που εχει.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κρατήσουμε αντίγραφο με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, κάποια συγκεκριμένα αρχεία συστήματος για να μπορέσουμε να επιστρέψουμε σε εργοστασιακή μορφή την συσκευή; Υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχάριους στο αντροιντ με τα βήματα που πρέπει να γίνουν για να περάσουμε την Ω με ασφάλεια;

 

ριξε μια ματια εδω! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336582

Link to comment
Share on other sites

ορισμενοι κερνελς εχουν και αναλογο προγραμμα για να πειραξεις την συσκευη,μεγαλυτερο χρονισμο για ταχυτητα η για καψιμο της συσκευης:!:επιλογες για ηχο κλπ.αποψη μου ασε την ρομ με τον κερνελ που εχει.

 

απο οτι φαινεται μαλλον μαλλον αυτο θα κανω!αν και δεν ξερω μαλλον θα περιμενω να βγαλου Lolipop απο xda να περασω κατευθειαν και να μην παιδευομαι τωρα με στησιματα απο την και ουτο καθε εξης το πιο σπαστικο οταν περνας μια ρομ αυτα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Αυτό που καταλαβαίνω απο όσα έχω διαβάσει είναι τα εξής:

- Ρουτάρουμε την συσκευή με το τελευταίο οντιν. Ρεσταρτ

- Ξανατρεχουμε το οντιν και περναμε το clockwork mod. Ρεσταρτ

- Ξεκινάμε την διαδικασία της Ω ν59 και πριν την περασουμε κανουμε wipe τα παντα

- Τελος

 

Αν για καποιο λογο κατι παει στραβα, με το ΚΙΕΣ περναμε παλι ολα τα εργαστασιακα και ουτε γατα ουτε ζημια

 

Σωστα??????????????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω απο όσα έχω διαβάσει είναι τα εξής:

- Ρουτάρουμε την συσκευή με το τελευταίο οντιν. Ρεσταρτ

- Ξανατρεχουμε το οντιν και περναμε το clockwork mod. Ρεσταρτ

- Ξεκινάμε την διαδικασία της Ω ν59 και πριν την περασουμε κανουμε wipe τα παντα

- Τελος

 

Αν για καποιο λογο κατι παει στραβα, με το ΚΙΕΣ περναμε παλι ολα τα εργαστασιακα και ουτε γατα ουτε ζημια

 

Σωστα??????????????

 

ακριβως :D

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Ωραία.

Μόλις ρουταριστεί η συσκευή πρέπει να μπούμε στο λειτουργικό και να τρεξουμε κάτι ή αμέσως περνάμε το clockwork mod?

Αν δεν υπάρχει κάρτα sd, μπορούμε να το κάνουμε μέσω pc?

Link to comment
Share on other sites

4.3 και s3 αταίριαστο ζευγάρι φίλε.αλλάξτε ρομ και θα νομίζει ότι αγόρασε άλλο κινητό.Μόνο έτσι αξίζει πλέον το κινητό αυτό

 

Μπες στην πρώτη σελίδα στο τοπικ με τις βελτιώσεις. Έχει διαφορά θέματα όπως και rom. Για περισσότερες πληροφορίες να πουν οι κάτοχοι που ασχολήθηκαν

 

Μια χαρά ζευγαράκι είναι.Πολύ καλή είναι η ρομ και σταθερότατη.

Βέβαια μια Omega ή μια Archidroid μαζί με Boefla kernel είναι καλύτερες.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω απο όσα έχω διαβάσει είναι τα εξής:

- Ρουτάρουμε την συσκευή με το τελευταίο οντιν. Ρεσταρτ

- Ξανατρεχουμε το οντιν και περναμε το clockwork mod. Ρεσταρτ

- Ξεκινάμε την διαδικασία της Ω ν59 και πριν την περασουμε κανουμε wipe τα παντα

- Τελος

 

Αν για καποιο λογο κατι παει στραβα, με το ΚΙΕΣ περναμε παλι ολα τα εργαστασιακα και ουτε γατα ουτε ζημια

 

Σωστα??????????????

 

Επίσης μπορείς να μην κάνεις τίποτα από αυτά και απλά να ανοίξεις στον browser του κινητού τη σελίδα http://get.cm και αν αακολουθήσεις τις οδηγίες.

Εγκαταστείς και στο pc τον installer της cyanogen και τα κάνει όλα μόνο του....

Πολύ πιο απλό αλλά δεν έχεις Backup οπότε για να επιστρέψεις στο stock android πρέπει να το φλασάρεις μέσω Odin.

Αν κανεις ρουτ νομίζω ότι το Kies το ξεχνάς. Μετά με odin το επαναφέρεις!!!

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Τόσο απλό; Μια χαρά!

Δλδ απλα ακολουθώ τις οδηγίες σε στοκ συσκευή και γίνονται όλα αυτόματα;

Αν ναι, τότε έτσι θα κινηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο απλό; Μια χαρά!

Δλδ απλα ακολουθώ τις οδηγίες σε στοκ συσκευή και γίνονται όλα αυτόματα;

Αν ναι, τότε έτσι θα κινηθούμε.

 

Η αλήθεια είναι ότι το είχα ρουτ το κινητό πριν το κάνω αυτό αλλά δε ξέρω αν είναι απαραίτητο.

Πάντως ακόμα και να θέλει ρουτ είναι πολύ εύκολο.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλη και νομιζω η καλύτερη σε στοκ που υπάρχει. Αλλά να ξέρετε οτι είναι αισθητή η διαφορα σε ταχύτητα απο τις αλλες. Εγώ είμαι εδώ και 3 μηνες με τη liquid και ο λογος που απλα δοκιμασα την παραπανω Ρομ είναι οτι με τη liquid είναι σα να εχεις άλλο τηλέφωνο. Γρήγορο και smooth. Με τις στοκ αργεί έχει lag και γενικά, παρόλα τα ωραία features που έχουν οι στοκ, δε συγκρίνονται με όλες τις αλλες. Και είμαι και με art οποτε το αποτέλεσμα είναι ακόμα πιο εντυπωσιακό.

Μπορεις σε παρακαλω να μας δωσεις καποιο λινκ απο την liquid που αναφέρεις;

Επισης τι εννοείς οταν λες οτι εισαι με art?

Link to comment
Share on other sites

Επισης τι εννοείς οταν λες οτι εισαι με art?

 

Στην CM11 που χρησιμοποιώ εγώ το βρίσκεις πηγαίνοντας

στις ρυθμίσεις ---> Επιλογές για προγραμματιστές ---->Επιλογή χρονου εκτέλεσης

και επιλέγεις ανάμεσα σε Dalvik και ART.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις σε παρακαλω να μας δωσεις καποιο λινκ απο την liquid που αναφέρεις;

Επισης τι εννοείς οταν λες οτι εισαι με art?

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=50878498

 

Στην CM11 που χρησιμοποιώ εγώ το βρίσκεις πηγαίνοντας

στις ρυθμίσεις ---> Επιλογές για προγραμματιστές ---->Επιλογή χρονου εκτέλεσης

και επιλέγεις ανάμεσα σε Dalvik και ART.

 

Έτσι και στη liquid και αυτός θα είναι ο νεος τροπος εκτέλεσης των εφαρμογών. Πιο γρήγορος και άμεσος. Απλα καποιες εφαρμογές προς το παρόν μπορεί να μην είναι συμβατές αν και πρεπει να είναι ελάχιστες πλέον.

Περισσότερα εδώ

http://blog.newrelic.com/2014/07/07/android-art-vs-dalvik/

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=50878498

 

 

 

Έτσι και στη liquid και αυτός θα είναι ο νεος τροπος εκτέλεσης των εφαρμογών. Πιο γρήγορος και άμεσος. Απλα καποιες εφαρμογές προς το παρόν μπορεί να μην είναι συμβατές αν και πρεπει να είναι ελάχιστες πλέον.

Περισσότερα εδώ

http://blog.newrelic.com/2014/07/07/android-art-vs-dalvik/

 

Χρειαζεται να ψαξω για gaps η τα εχει ενσωματωμένα; ( το link που υποτίθεται οτι τα ειχε δεν ειναι πλεον ενεργο)

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται να ψαξω για gaps η τα εχει ενσωματωμένα; ( το link που υποτίθεται οτι τα ειχε δεν ειναι πλεον ενεργο)

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτά.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44417509

Δεν έχει ενσωματωμένα. Υπαρχουν κι αλλά βέβαια όπως απο τη slimrom η απο την dirtyunicorn. Αν ψαξεις λίγο θα τα βρεις. Αλλά προτιμώ απο την paranoid

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Είμαι κάτοχος του 9300 με 4.3 και διαβάζω το νήμα εδώ και αρκετό καιρό. Η συσκευή μου πλέον πάει αρκετά αργά και γενικά θα χρειαστεί να κάνω μια επαναφορά και να σβήσω πολλά. Οπότε το σκέφτομαι μήπως και πάω σε άλλη έκδοση(KitKat?). Εδώ θα ήθελα και την συμβουλή σας. Με ενδιαφέρει αρκετά η ταχύτητα λειτουργίας(εφόσον μπορεί να βελτιωθεί), αλλά πολύ περισσότερο η κατανάλωση μπαταρίας(και ας μη βελτιωθεί η ταχύτητα). Τι πιστεύετε είναι προτιμότερο να κάνω? Συγνώμη αν κάνω ερώτηση που επαναλαμβάνεται(δεν έχω διαβάσει όλες της σελίδες του νήματος καθώς είναι πάνω από 200), αλλά με όσα έχω διαβάσει περισσότερο μπερδεύτηκα παρά τα ξεκαθάρισα στο μυαλό μου.

 

Ευχαριστώ. Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Είμαι κάτοχος του 9300 με 4.3 και διαβάζω το νήμα εδώ και αρκετό καιρό. Η συσκευή μου πλέον πάει αρκετά αργά και γενικά θα χρειαστεί να κάνω μια επαναφορά και να σβήσω πολλά. Οπότε το σκέφτομαι μήπως και πάω σε άλλη έκδοση(KitKat?). Εδώ θα ήθελα και την συμβουλή σας. Με ενδιαφέρει αρκετά η ταχύτητα λειτουργίας(εφόσον μπορεί να βελτιωθεί), αλλά πολύ περισσότερο η κατανάλωση μπαταρίας(και ας μη βελτιωθεί η ταχύτητα). Τι πιστεύετε είναι προτιμότερο να κάνω? Συγνώμη αν κάνω ερώτηση που επαναλαμβάνεται(δεν έχω διαβάσει όλες της σελίδες του νήματος καθώς είναι πάνω από 200), αλλά με όσα έχω διαβάσει περισσότερο μπερδεύτηκα παρά τα ξεκαθάρισα στο μυαλό μου.

 

Ευχαριστώ. Τάσος

Βάλε τον boefla kernel που είναι από τους καλύτερους,απενεργοποίησε και όσες εφαρμογές της Samsung δεν χρησιμοποιείς και θα είσαι κομπλέ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον boefla kernel που είναι από τους καλύτερους,απενεργοποίησε και όσες εφαρμογές της Samsung δεν χρησιμοποιείς και θα είσαι κομπλέ.

Τα λέμε σε λάθος νήμα βέβαια.. έχω όμως την απορία. Για S3 root με official 4.3 ποιον kernel κατεβάζουμε; Με ενδιαφέρει ο stable βέβαια αλλά με ανησυχεί αυτό το "version 5" που αναφέρεται, τι ακριβώς σημαίνει αυτό μην κάνω καμιά πατάτα;

 

 

Edit: τώρα κατάλαβα ότι το version 5 αφορά τον kernel κι όχι τη συσκευή.. :D

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Τα λέμε σε λάθος νήμα βέβαια.. έχω όμως την απορία. Για S3 root με official 4.3 ποιον kernel κατεβάζουμε; Με ενδιαφέρει ο stable βέβαια αλλά με ανησυχεί αυτό το "version 5" που αναφέρεται, τι ακριβώς σημαίνει αυτό μην κάνω καμιά πατάτα;

 

 

Edit: τώρα κατάλαβα ότι το version 5 αφορά τον kernel κι όχι τη συσκευή.. :D

τον τελευταίο beta.μια χαρά stable είναι.

Κατεβάστε και την εφαρμογή που δίνει,αν θέλετε να αλλάξετε καμιά παράμετρο,έχει πολύ πράγμα μέσα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταίο beta.μια χαρά stable είναι.

Κατεβάστε και την εφαρμογή που δίνει,αν θέλετε να αλλάξετε καμιά παράμετρο,έχει πολύ πράγμα μέσα.

Όλα καλά λοιπόν, προσωπικά θα το σκεφτώ λίγο ακόμα γιατί μου έχει καρφωθεί κι η cyanogen στο μυαλό. Μέσα στις επόμενες ώρες θα δω πως θα κινηθώ.

 

Μια απορία έχω ακόμα, περνάμε τον boeffla "καρφί" από πάνω ή χρειάζεται κάποιο wipe πρώτα για να είμαστε πιο ωραίοι; Κάποιο script που "καθαρίζει" κατά κάποιο τρόπο τον παλιό kernel ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Με τρώει να προχωρήσω σε αντικατάσταση του official firmware σε cyanogen, δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα με την 4.3 μιας και είμαι root και η συσκευή τρέχει αξιοπρεπέστατα όμως έρχεται μια στιγμή που βαριέσαι τα ίδια και τα ίδια, πόσο μάλλον όταν δεν έχεις να περιμένεις κάτι περισσότερο μελλοντικά.. μια διευκρίνηση μόνο βρε παιδιά κι επειδή έχω την εντύπωση ότι περισσότεροι προτιμούν να πάνε σε 4.4.2 αντί 4.4.4 (διορθώστε με αν κάνω λάθος), και οι δυο λοιπόν ονομάζονται CM11; Κι αν ναι, πως θα ξέρω ποια έκδοση να κατεβάσω για εγκατάσταση;

Κι ας πούμε ότι καταλήγω σε 4.4.2 (αν βέβαια επιβεβαιώσετε κι εσείς ότι είναι πιο σταθερή), πως θα αποφύγω την αυτόματη ενημέρωση σε 4.4.4 ή έστω τις ειδοποιήσεις να προχωρήσω σε αναβάθμιση που θα με πάει σε αυτήν;

 

Θέλω μια cyanogen όσο το δυνατόν πιο σταθερή και ολοκληρωμένη γίνεται όπως καταλάβατε, ας έχει και τα updates της μια στο τόσο αλλά δεν θέλω τα καθημερινά μιας nightly.. στην ουσία θέλω να κάνω μια μεγάλη αλλαγή στη συσκευή (σιχάθηκα πια τα του touchwiz κι ας δουλεύω τον nova μήνες τώρα) σε κάτι που θα μείνει για καιρό. Δεν είμαι από αυτούς που πειραματίζονται συνεχώς με φλασαρίσματα απλώς μια στο τόσο θέλω κάποια ριζική αλλαγή που να μένει για όσο εγώ επιθυμώ κι όχι να με αναγκάζει να επιστρέφω λόγω προβλημάτων και αστάθειας. Ξέρω επίσης ότι υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι developers εκεί έξω, στη cyanogen όμως υπήρχε αδυναμία ανέκαθεν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Με τρώει να προχωρήσω σε αντικατάσταση του official firmware σε cyanogen, δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα με την 4.3 μιας και είμαι root και η συσκευή τρέχει αξιοπρεπέστατα όμως έρχεται μια στιγμή που βαριέσαι τα ίδια και τα ίδια, πόσο μάλλον όταν δεν έχεις να περιμένεις κάτι περισσότερο μελλοντικά.. μια διευκρίνηση μόνο βρε παιδιά κι επειδή έχω την εντύπωση ότι περισσότεροι προτιμούν να πάνε σε 4.4.2 αντί 4.4.4 (διορθώστε με αν κάνω λάθος), και οι δυο λοιπόν ονομάζονται CM11; Κι αν ναι, πως θα ξέρω ποια έκδοση να κατεβάσω για εγκατάσταση;

Κι ας πούμε ότι καταλήγω σε 4.4.2 (αν βέβαια επιβεβαιώσετε κι εσείς ότι είναι πιο σταθερή), πως θα αποφύγω την αυτόματη ενημέρωση σε 4.4.4 ή έστω τις ειδοποιήσεις να προχωρήσω σε αναβάθμιση που θα με πάει σε αυτήν;

 

Θέλω μια cyanogen όσο το δυνατόν πιο σταθερή και ολοκληρωμένη γίνεται όπως καταλάβατε, ας έχει και τα updates της μια στο τόσο αλλά δεν θέλω τα καθημερινά μιας nightly.. στην ουσία θέλω να κάνω μια μεγάλη αλλαγή στη συσκευή (σιχάθηκα πια τα του touchwiz κι ας δουλεύω τον nova μήνες τώρα) σε κάτι που θα μείνει για καιρό. Δεν είμαι από αυτούς που πειραματίζονται συνεχώς με φλασαρίσματα απλώς μια στο τόσο θέλω κάποια ριζική αλλαγή που να μένει για όσο εγώ επιθυμώ κι όχι να με αναγκάζει να επιστρέφω λόγω προβλημάτων και αστάθειας. Ξέρω επίσης ότι υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι developers εκεί έξω, στη cyanogen όμως υπήρχε αδυναμία ανέκαθεν.. :)

 

Άνοιξε τον browser του τηλεφώνου και μπες στην σελίδα http//get.cm και όλα γινονται αυτόματα αν ακολουθήσεις τις οδηγίες.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...