Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nightly δεν βάζω έχουν θέματα οι stable δεν θα έχουν οι nightly?

 

Ίσως είναι δικό μου λάθος αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς σε αυτή την πρόταση; :/

Σε έχασα λίγο εδώ..

 

Εγώ πάντα χρησιμοποιουσα κυρίως temasek ή πιο σπάνια paranoid που χρησιμοποιουν τα sources της cyanogen και προσθέτουν διάφορα πραγματάκια και βελτιώσεις.

 

Θέματα με την μπαταρία δεν είχα ποτέ :/

Βγάζω χαλαρά μια μέρα και ένα πενταωρο με εξαωρο ανοιχτή την οθόνη

Με κανονικές ρυθμίσεις.. Ούτε καν power save

Το παν είναι να μην έχεις drain από κάπου όταν δεν το χρησιμοποιείς οπότε δεν θα σου τρώει άσκοπα μπαταρία

 

Ποιο Kernel μου προτείνεται ;;;;

 

Πάντα boeffla :D

Ότι είπε ο φίλος πάνω :)

(αν χρησιμοποιείς aosp δοκίμασε την νέα NG έκδοση)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι δικό μου λάθος αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς σε αυτή την πρόταση; :/

Σε έχασα λίγο εδώ..

 

Εγώ πάντα χρησιμοποιουσα κυρίως temasek ή πιο σπάνια paranoid που χρησιμοποιουν τα sources της cyanogen και προσθέτουν διάφορα πραγματάκια και βελτιώσεις.

 

Θέματα με την μπαταρία δεν είχα ποτέ :/

Βγάζω χαλαρά μια μέρα και ένα πενταωρο με εξαωρο ανοιχτή την οθόνη

Με κανονικές ρυθμίσεις.. Ούτε καν power save

Το παν είναι να μην έχεις drain από κάπου όταν δεν το χρησιμοποιείς οπότε δεν θα σου τρώει άσκοπα μπαταρία

 

 

 

Πάντα boeffla :D

Ότι είπε ο φίλος πάνω :)

(αν χρησιμοποιείς aosp δοκίμασε την νέα NG έκδοση)

 

Οι Cya roms έχουν σταθερές εκδόσεις δηλαδή stable έχουν beta η αλλιώς nightly έχουν expirimental έχουν snapshot και λοιπά.

Οι nightly βγαίνουν κάθε μέρα σχεδόν η κάθε 2 μέρες διορθώνοντας συνέχεια προβλήματα που φτάνουν στους server από τις συσκευές που είναι εγκατεστημενες.

Αφού διορθώσουν τα προβλήματα μετά από κάποιους μήνες βγαίνει η έκδοση stable.

Ελπίζω να κατάλαβες τώρα κάπως τι εννοώ δεν βάζω nightly.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οι Cya roms έχουν σταθερές εκδόσεις δηλαδή stable έχουν beta η αλλιώς nightly έχουν expirimental έχουν snapshot και λοιπά.

Οι nightly βγαίνουν κάθε μέρα σχεδόν η κάθε 2 μέρες διορθώνοντας συνέχεια προβλήματα που φτάνουν στους server από τις συσκευές που είναι εγκατεστημενες.

Αφού διορθώσουν τα προβλήματα μετά από κάποιους μήνες βγαίνει η έκδοση stable.

Ελπίζω να κατάλαβες τώρα κάπως τι εννοώ δεν βάζω nightly.

 

Κατάλαβα... Ξέρω ποιες εκδόσεις υπάρχουν και κάθε πότε βγαίνουν κτλ.

Απλά δεν κατάλαβα την πρόταση σου πριν..

Τώρα Οκ :)

Πόσο καιρό έχεις να βάλεις κάποια nightly; δεν θεωρώ πως είναι προβληματικες

Ίσως να δοκιμάσεις την M8;

Δεν το λέω για να "πιέσω" γιατί ακούγομαι σαν να τις διαφημίζω :P

Απλά ρωτάω.. Δέκτη η άποψη να σαρεσουν οι tw περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

Boeffla είναι απο τους πιο γνωστούς. Πρόσεξε να κατεβάσεις τον ανάλογο για την Ρομ που εχεις. (Samsung, cyanogen κτλ)

Σε ευχαριστώ,θα το δοκιμάσω

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM μου προτείνετε;;;;;

 

το καλυτερο ειναι να δοκιμασεις ο ιδιος αλλα υπαρχουν μερικες που εχουν ξεχωρισει

τι ψαχνεις;

aosp ή touchwiz;

πολυ customisation και ρυθμισεις ή απλα και καλα πραγματα;

υπαρχουν πολλες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο φοραει cyanogenmod 11 και εχω μια απορια. στον dialer πανω πανω εχει μια μπαρα αναζητησης....πως την βγαζουμε να μην υπαρχει??
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.. ειμαι στην οφισιαλ 4.3 με ροοτ και θελω να βαλω τον boefla.. ομως καπου διαβασα οτι καποιο θεμα υπαρχει με το tasker (δεν καταλαβα τι..?..).. και ειναι η πιο βασικη μου εφαρμογη.. υπαρχει οντως καποιο θεμα και ναι ποιο? ειμαι με το δακτυλο στο ποντικι και αυτο ειναι το μονο που με κραταει :(..

Samsung galaxy S3

Galaxy Tab 10.1 (p7500)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καιρο που εχω το παρακατω προβλημα και μεχρι τωρα δεν εχω βρει λυση .

Εχω περάσει aosp ρομ και αντιμετωπίζω όπως και στο παρελθόν το ίδιο πρόβλημα με το δίκτυο τηλεφωνίας.

Κοινώς η συσκευή δεν δέχεται σήμα και είναι κάτι που συμβαίνει μόνον όταν δοκιμάζω aosp Rom σε όλες ανεξαρτήτως dev.

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να λαμβάνω σήμα;

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως είναι θέμα ρύθμισης ( ίσως με το APN ) αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

Εχω wind.

 

Καμια ιδεα:

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να δοκιμασεις ο ιδιος αλλα υπαρχουν μερικες που εχουν ξεχωρισει

τι ψαχνεις;

aosp ή touchwiz;

πολυ customisation και ρυθμισεις ή απλα και καλα πραγματα;

υπαρχουν πολλες επιλογες...

Ψάχνω για μια γρήγορη ROM.Είχα δοκιμάσει αρκετές(Liquid Smooth, Dirty Unicorns......... )και δεν με έχει ικανοποιείσει καμία τοσό όσο θέλω γι αυτό ρωτάω

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιο είναι το καλύτερο modem?

Είχα την official και τώρα έβαλα omega v58 και νομίζω ότι είναι χειρότερο.

Xxugna8 έχω τώρα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για μια γρήγορη ROM.Είχα δοκιμάσει αρκετές(Liquid Smooth, Dirty Unicorns......... )και δεν με έχει ικανοποιείσει καμία τοσό όσο θέλω γι αυτό ρωτάω

 

Εγώ δουλεύω με Archidroid 2.5.1 (CM11, kitkat 4.4.4) και boeffla kernel 2.4 beta 1 (Omnirom NG version, βασισμένη στα τελευταία official sources της Samsung) και το κινητό πετάει...και φοβερή αυτονομία. Στα αρνητικά του ότι δε λειτουργεί η HDMI έξοδος αν σε ενδιαφέρει. Αν θες πάντως να λειτουργεί με όλα τα features βάζεις την archidroid 1.7.16 βασισμένη σε TW 4.3.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θέλω να περάσω το παρακάτω FW. Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με το S3 και για να μην κάνω καμιά βλακεία μπορεί κάποιος να μου προτείνει τι kernel να χρησιμοποιήσω?

 

XXUGNA5 Ελληνικό (EUR) firmware 4.3 (16 Iανουαρίου 2014)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θέλω να περάσω το παρακάτω FW. Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με το S3 και για να μην κάνω καμιά βλακεία μπορεί κάποιος να μου προτείνει τι kernel να χρησιμοποιήσω?

 

XXUGNA5 Ελληνικό (EUR) firmware 4.3 (16 Iανουαρίου 2014)

 

Οδηγίες

 

To official firmware περιέχει τον stock kernel της samsung.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω με Archidroid 2.5.1 (CM11, kitkat 4.4.4) και boeffla kernel 2.4 beta 1 (Omnirom NG version, βασισμένη στα τελευταία official sources της Samsung) και το κινητό πετάει...και φοβερή αυτονομία. Στα αρνητικά του ότι δε λειτουργεί η HDMI έξοδος αν σε ενδιαφέρει. Αν θες πάντως να λειτουργεί με όλα τα features βάζεις την archidroid 1.7.16 βασισμένη σε TW 4.3.

Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες δοκίμασα Cyanogenmod και Omega rom και από εχθές επέστρεψα στην Official.

Μπορώ να πω ότι βλέπω καλύτερα πράγματα όπως σήμα, εναλλαγή δικτύου 3g σε Gsm και φυσικά κατανάλωση ενέργειας όλα προς το καλύτερο.

Φυσικά έχω κάνει root από την πρώτη στιγμή και έβαλα Greenify και έθεσα ανενεργό πολλές άχρηστες για μένα εφαρμογές.

Δεν μου πρόσφεραν τίποτα παραπάνω οι Custom rom ίσα ίσα ήταν και χειρότερες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες δοκίμασα Cyanogenmod και Omega rom και από εχθές επέστρεψα στην Official.

Μπορώ να πω ότι βλέπω καλύτερα πράγματα όπως σήμα, εναλλαγή δικτύου 3g σε Gsm και φυσικά κατανάλωση ενέργειας όλα προς το καλύτερο.

Φυσικά έχω κάνει root από την πρώτη στιγμή και έβαλα Greenify και έθεσα ανενεργό πολλές άχρηστες για μένα εφαρμογές.

Δεν μου πρόσφεραν τίποτα παραπάνω οι Custom rom ίσα ίσα ήταν και χειρότερες

Και εγώ από την πρώτη στιγμή που το πήρα του έκανα ROOT και άρχιζα να δοκιμάζω διάφορες ROM αλλά τελικά κατέληξα κι εγώ στην OFFICIAL και όπως είπες κι εσύ είναι και χειρότερες και βασικα άμα του αλλάξεις και το KERNEL είναι μια χαρα

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

προσωπικής γνώμη τα παραπάνω. Εγώ είμαι με omega πάνω από χρόνο και δεν την αλλάζω με καμιά stock.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

προσωπικής γνώμη τα παραπάνω. Εγώ είμαι με omega πάνω από χρόνο και δεν την αλλάζω με καμιά stock.
ειναι αναλογα τι ζητας απο το κινητο σου... Αν θες τα εχτραδακια που σου δινει η μαμα ρομ τοτε οκ.. Αλλα αν ζητας ταχυτητα και παραμετροποιηση τοτε μονο custοm..εχω δοκιμασει και μαμα και samsung based και cm. Ολες σταθερες αλλα σαν γρηγοραδα η cm δν παιζεται..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καιρο που εχω το παρακατω προβλημα και μεχρι τωρα δεν εχω βρει λυση .

Εχω περάσει aosp ρομ και αντιμετωπίζω όπως και στο παρελθόν το ίδιο πρόβλημα με το δίκτυο τηλεφωνίας.

Κοινώς η συσκευή δεν δέχεται σήμα και είναι κάτι που συμβαίνει μόνον όταν δοκιμάζω aosp Rom σε όλες ανεξαρτήτως dev.

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να λαμβάνω σήμα;

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως είναι θέμα ρύθμισης ( ίσως με το APN ) αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

Εχω wind.

 

Καμια ιδεα:

Παιδιά έχει κανείς υπόψιν σε τι να ωφελείται το παραπάνω πρόβλημα;

Τις τελευταίες εβδομάδες εχω δοκιμάσει όλες τις aosp και εχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση τους.

Πολύ απλά το διετίας s3 παίρνει ζωή για αλλά δύο χρόνια με μια από αυτές τις rom.

Το θεμα όμως είναι ότι δεν μπορώ να τις χαρώ λόγω του προβλήματος που περιγράφω παραπάνω.

 

Σκόρπια εχω διαβασει σε ξενα φορουμ πως υπαρχουν καποιες ασυμβατότητες με το δίκτυο της wind αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.

Πληκτρολογώντας στο dialer *#*#4636#*#* και μπαίνοντας στις πληροφορίες τηλέφωνου παρατηρώ πως στον ορισμο του προτεινόμενου δικτύου δεν μπορω να βαλω καμια από τις επιλογές .

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/w_zps3b38e96a.jpg

Μίλησα με την wind και μου πρότειναν να αλλάξω με καινούργια έτοιμη micro SIM( οχι κομμένη όπως η παλιά που εχω ).

Παίζει να οφείλεται σε αυτό η τσάμπα θα μπω στην διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς υπόψιν σε τι να ωφελείται το παραπάνω πρόβλημα;

Τις τελευταίες εβδομάδες εχω δοκιμάσει όλες τις aosp και εχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση τους.

Πολύ απλά το διετίας s3 παίρνει ζωή για αλλά δύο χρόνια με μια από αυτές τις rom.

Το θεμα όμως είναι ότι δεν μπορώ να τις χαρώ λόγω του προβλήματος που περιγράφω παραπάνω.

 

Σκόρπια εχω διαβασει σε ξενα φορουμ πως υπαρχουν καποιες ασυμβατότητες με το δίκτυο της wind αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.

Πληκτρολογώντας στο dialer *#*#4636#*#* και μπαίνοντας στις πληροφορίες τηλέφωνου παρατηρώ πως στον ορισμο του προτεινόμενου δικτύου δεν μπορω να βαλω καμια από τις επιλογές .

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/w_zps3b38e96a.jpg

Μίλησα με την wind και μου πρότειναν να αλλάξω με καινούργια έτοιμη micro SIM( οχι κομμένη όπως η παλιά που εχω ).

Παίζει να οφείλεται σε αυτό η τσάμπα θα μπω στην διαδικασία;

θα σου πω προσωπικη εμπειρια μετα απο αλλαγη σε 4.4.χ απο 4.3 κατι δεν πηγε καλα,και δεν εβρισκε παροχο.πηγα στην κοσμοτε αλλαξε την καρτα αλλα τιποτα.προσπαθησα με εγκατασταση τις παλιας ρομ αλλα τιποτα,ζητουσε κωδικο δυκτιου(οχι πιν καρτας).αν εχεις το ιδιο προβλημα πας σε καποιο σερβις και με μαγικα κολπα στο επαναφερει.edit μιας και εισαι απο θεσσαλονικη πηγαινε στην εγνατια στο καταστημα "σιγμαφον"

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε καμιά καλή 4.4 που να μην έχει προβλήματα?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε καμιά καλή 4.4 που να μην έχει προβλήματα?

 

Δοκίμασε Arcidroid 2.5.1. ή Neatrom Aosp 6.4.1. Σε συνδιασμό με Archikernel ή Boeffla NG παίρνεις μπαταρία πολύ κοντινή με αυτή των Samsung based roms.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω προσωπικη εμπειρια μετα απο αλλαγη σε 4.4.χ απο 4.3 κατι δεν πηγε καλα,και δεν εβρισκε παροχο.πηγα στην κοσμοτε αλλαξε την καρτα αλλα τιποτα.προσπαθησα με εγκατασταση τις παλιας ρομ αλλα τιποτα,ζητουσε κωδικο δυκτιου(οχι πιν καρτας).αν εχεις το ιδιο προβλημα πας σε καποιο σερβις και με μαγικα κολπα στο επαναφερει.edit μιας και εισαι απο θεσσαλονικη πηγαινε στην εγνατια στο καταστημα "σιγμαφον"

 

Δεν έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με εσένα αφού σε εμένα όταν ξαναπερναω την stock δουλεύει κανονικά.

Ίσως να κάνω μια βόλτα στο μαγαζί που λες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...