Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μείνει καιρό σε stock κατάσταση και μου λείπει λίγο η "άνεση" του pure android. Σκέφτομαι την Slim Bean, μιας και την Cyanogen την έχω δοκιμάσει.. Την έχει κάποιος τώρα, να μου πει εντυπώσεις? :rolleyes:

 

H slim Bean 8.0 final ειναι αψογη ολα λειτουργουν μια χαρα. Η 4.3 Beta 3 slim bean θελει δουλεια ακομα εχει προβληματακια. Βαλε την 8.0 και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Dual boot στο s3 υπάρχει;

Εννοώ γίνεται να φορτίσεις 2 διαφορετικές roms;

Υπάρχουν επιπτώσεις σε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Dual boot στο s3 υπάρχει;

Εννοώ γίνεται να φορτίσεις 2 διαφορετικές roms;

Υπάρχουν επιπτώσεις σε κάτι τέτοιο;

 

Αν θυμάμαι καλά είδα ότι γίνεται με τον Siyah kernel.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

H slim Bean 8.0 final ειναι αψογη ολα λειτουργουν μια χαρα. Η 4.3 Beta 3 slim bean θελει δουλεια ακομα εχει προβληματακια. Βαλε την 8.0 και θα εισαι οκ.

 

Όντως.. εχθές μία που έκανα το post και μία που την είχα περάσει.. :D

Γνωρίζεις εάν γίνεται να σβήσω το λευκό LED όταν δέχομαι κλήση? Το να βλέπω τυχόν χαμένες κλήσεις, το θέλω.. το άσπρο μόνο με χαλάει που είναι στην κλήση.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πρωτη φορα που θα κανω root το κινητο μου και φοβαμαι μην κανει brick γιαυτο θελω να βαλω μια και καλη :D
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πρωτη φορα που θα κανω root το κινητο μου και φοβαμαι μην κανει brick γιαυτο θελω να βαλω μια και καλη :D

 

αν καταφέρεις να κάνεις brick σου δίνω μεταλειο :D βάλε cyanogen είναι απαλλαγμένη από όλη την σαβούρα της sammy και κινητό θα πάρει άλλον αέρα :D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά που μπορώ να βρω το κομπιουτερακι της4.2.2 .παίζει στην ωμέγα v47, 1?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, κατέβασα και flashαρα από εδώ τον DSP manager, τον έχω επιλέξει και από ρυθμίσεις->ήχος->εφέ μουσικής να είναι ο default και όταν τον ανοίγω και πατάω πάνω στα sliders των συχνοτήτων, κάνει force close. όταν πατάω κάποιο από τα checks που έχει, λειτουργεί κανονικά, αλλά όταν πατάω πάνω στα sliders, κατευθείαν force close. τι μπορώ να κάνω για να παίξει;

 

Υ.Γ.: rooted stock 4.1.2 (MG4)

Edited by JamesMoore
Link to comment
Share on other sites

Dual boot στο s3 υπάρχει;

Εννοώ γίνεται να φορτίσεις 2 διαφορετικές roms;

Υπάρχουν επιπτώσεις σε κάτι τέτοιο;

 

 

Ναι γίνεται κανονικά με τον siyah kernel και τρέχουν και οι δύο απροβλημάτιστα!

 

Έκανα πατάτα στο overclocking της cyanogenmod 10.1 και τσέκαρα την επιλογή set on boot! To κινητό μου κάνει συνεχώς bootloop! Τι μπορώ να κάνω να ανοίξει ξανά και έστω να κρατήσω όλα τα αρχεία μου πριν ξαναφλασάρω; Επείγον!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κρατησει στην μνημη της συσκευης την τελευταια nightly απλαα την ξαναφλασαρεις απο cwm recovery χωρις κανενα wipe.δεν σβηνεται κατι.εγω συνηθως ετσι διορθωνα οτι πειραγμα πηγαινε στραβα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς κομπλέ!!!! Βρήκα γαμάτη και πολύ πρακτική λύση!!! Το κινητό ζεσταινόταν αμέσως αφού έβαζα μπαταρία και μπούταρε. Με το που άνοιγε ο launcher ίσα που προλάβαινα να δω τα εικονίδια και μετά πάλι boot. Του έβαλα παγάκια από κάτω μέσα σε μια παγοθήκη και μετά από λίγο που κρύωσε το τηλέφωνο πρόλαβα και μπήκα στα settings της cyanοgen και ξετίκαρα το set on boot! Έτσι συνέχισε να λειτουργεί κανονικά!!! Είμαι πολύ χαρούμενος!! Νιώθω ότι ξανανακάλυψα τον τροχό!!!

 

Σωστό και αυτό stelioz78.

Edited by trtr
Link to comment
Share on other sites

CM 10.2 του Temasek ver.27 Η τελευταια που εχει βγαλει ειναι αψογη , πολυ γρηγορη και καλη χρηση μπαταριας .

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1797109

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

εχω την MG4, μπορω να παω κατευθειαν σε CM10.2? ή θα αρχισω να παιζω με την τυχη μου? εχω παρει backup efs απο την MC2

 

επισης, το spirit fm radio παιζει στην 4.3?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα (; ) πια με τα πειράγματα του S3 και είπα να αναφέρω τα αποτελέσματα.

ROM crDroid 17.4, kernel μανίσιο, Nova prime. To κινητό είναι άριστο σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, πραγματικά ομαλό στις κινήσεις του. Ενδεικτικά, οι επαφές κινούνται απόλυτα ομαλά (χρησιμοποιώ xdialer), η λίστα των μηνυμάτων ρολάρει σχεδόν άριστα με σχεδόν αδιόρατο lag (κινείται με ελάχιστα καρέ λιγότερα από το απόλυτα ομαλό, αλλά για αυτό μάλλον φταίνε και οι φωτό των επαφών) και όταν κατά τη διάρκεια μίας κλήσης πατάω το end call, κλείνει αμέσως. Αυτά δεν τα είχα πριν.

Το μόνο κουσουράκι που έχει μείνει και ενοχλεί ελαφρά είναι η κίνηση ανάμεσα στις homescreens, όταν χρησιμοποιώ rolling wallpaper. Τις περισσότερες φορές (75% ας πούμε) υπάρχει ένα μικρό lag, το οποίο δεν υπάρχει, όταν επιλέξω σταθερό wallpaper. Και επίσης, όταν πατάω το κουμπί για να ξεκλειδώσω το κινητό και να μπω στην lockscreen, εξακολουθεί να υπάρχει μία μικρή καθυστέρηση. Κατά τα άλλα, το κινητό πετάει.

 

Για αυτά τα σκαλωματα μπορεί να φταίει και ο nova .

Αυτή η ρομ που δοκίμασες κρατάει όλα τα καλούδια των galaxy?

Δηλαδή smart stay, ρυθμίσεις της κάμερας κ.α.

Γενικότερα οι ξένες ρομ υποστηρίζουν τις επιπλέον λειτουργίες που έχει προσθέσει η Samsung στα κινητά της ή τα χάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχε κανεις με custom ρομ ή custom recovery Προβλημα με την φορτιση ή οτιδηποτε τετοιο; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα εχω αυριο ενα s3 ενος φιλου που εχει περασμενη την omega.επειδη δεν του εχει κατσει πολυ καλα θελει να βαλει καποια αλλη καστομ.

Καταρχας θα ηθελα να ρωτησω ποια μου προτεινεται να του βαλω εκτος απο cm και με ποιον κερνελ?και αν μπορειτε να μου στειλετε λινκ.

Η διαδικασια ειναι να μπω σε recovery να κανω ολα τα wipes factory reset φλασαρω τη ρομ και υστερα φλασαρω και τον κερνελ σωστα?χωρις οντιν.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά τα σκαλωματα μπορεί να φταίει και ο nova .

Αυτή η ρομ που δοκίμασες κρατάει όλα τα καλούδια των galaxy?

Δηλαδή smart stay, ρυθμίσεις της κάμερας κ.α.

Γενικότερα οι ξένες ρομ υποστηρίζουν τις επιπλέον λειτουργίες που έχει προσθέσει η Samsung στα κινητά της ή τα χάνουμε;

 

Πιθανόν, αλλά δεν θα τρελαθώ κιόλας για ένα σκαλωματάκι. Μακάρι να διορθωθεί πάντως.

Λοιπόν, αυτή που πέρασα έχει κανονικά την κάμερα της samsung. Από εχθές ψάχνω να βρω το smart stay (το οποίο δεν χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως) και πιστεύω ότι υπάρχει σίγουρα, γιατί η RM έχει μέσα και το S beam, και τα S memo, S calendar. Γενικά η ROM είναι πολύ φροντισμένη, πχ. έχει διατηρήσει το logo της samsung κατά την εκκίνηση, αλλά έχει αφαιρέση τον εκνευριστικό ήχο. Κάπου υπάρχει και επιλογή για να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς τον ήχο που κάνει το τηλέφωνο όταν βγάζεις φωτογραφία, αλλά ούτε αυτό το βρήκα ακόμη.

Οι samsung-based ROM βασίζονται στις εκδόσεις της Samsung και συνήθως διατηρουν τα περισσότερα γνωρίσματα των γνήσιων ROMs.

 

Και μία ερώτηση, ποιό modem να προτιμήσω;

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

εχω την MG4, μπορω να παω κατευθειαν σε CM10.2? ή θα αρχισω να παιζω με την τυχη μου? εχω παρει backup efs απο την MC2

 

επισης, το spirit fm radio παιζει στην 4.3?

 

Ναι μπορείς. Εφόσον έχεις mg4 κράτα και ένα backup της mg4 γιατί από εδώ και πέρα με αυτό θα παίζεις.

Πάντως άσχετο το μόντεμ με την cyanogen δεν θα έχεις θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό μέρος να το ρωτήσω, αλλά υπάρχει τρόπος να κρατήσω backup των wifi που έχω στο κινητό για να τα κάνω restore στην Custom Rom που θα βάλω;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό μέρος να το ρωτήσω, αλλά υπάρχει τρόπος να κρατήσω backup των wifi που έχω στο κινητό για να τα κάνω restore στην Custom Rom που θα βάλω;

 

Με titaniumbackup.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...