Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μετά από ένα μήνα συμβίωσης με το κινητό μπορώ να πω ότι το σύστημα Χολενει από μνήμη δεν είναι δυνατό με ένα γιγα και με 60 εφαρμογές να έχω μόνο 80-110 πολύ κακη υλοποίηση του ανδροιδ αλλά μάρκετινγκ είναι αυτό... Τεσπα επειδή σκοπεύω να το κρατήσω το τηλ με costume Rom λύνεται το πρόβλημα;
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οκ ευχαριστω..η διαφορα θα ειναι αισθητη???ασχετο εχει γεμισει το p.m σου;)

 

Αναλογως.. εγω που το ειχα χρονισει παλια στα 1.7 με -75mv σε cpu και gpu πηγαινε αρκετα καλυτερα... πιστευω πως μια μικρη διαφορα θα δεις οταν ζοριζεται η συσκευη... σε καθημερινη χρηση μην φανταστεις τιποτα ιδιαιτερο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι με Aokp+omega v60 και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αυξήσω την ram από 833 σε μεγαλύτερη με κάποια εφαρμογή; αν γίνεται!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι με Aokp+omega v60 και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αυξήσω την ram από 833 σε μεγαλύτερη με κάποια εφαρμογή; αν γίνεται!!

 

Δεν γινεται αυτο που λες φιλε μου... η φυσικη μνημη δεν αυξανεται... απο το 1gb ram που διαθετει η συσκευη, στην ουσια εχεις πραγματικα 833.. δες στο νημα "επεκταση μνημης συσκευης" εδω στο φορουμ για να κανεις το γνωστο κολπο με swap memory, που δεν ξερω κατα ποσο αποδιδει στην ουσια.. δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τα πιο πάνω γράφω αυτό το post όσο μπορώ να βοηθήσω..

 

Καταρχήν να πω πως ότι αναφερθεί εδώ αφορά root users..

 

Launchers:

Έχει αναφερθεί δεκάδες φορές στο forum το γνωστό πρόβλημα του ΤW όσο αφορά τα redraws.

To πρόβλημα αυτό οφείλεται σε καθαρά δύο λόγους: 1. τη μειωμένη μνήμη του s3 με 1 GB ram και 2. σε μια επιλογή της samsung να θέσει τον TW σε χαμηλό priority με αποτέλεσμα όταν τρέχουμε βαριές εφαρμογές που γεμίζουν την ram να σκοτώνεται (σήμα kill) o ΤW..

οπότε με την έξοδο μας από την εφαρμογή να βλέπουμε το redraw που στην ουσία είναι re-load του ΤW!

 

Η πιο γνωστή λύση στο πιο πάνω πρόβλημα που ακολουθούν οι περισσότεροι είναι να πετάξουν το TW και να χρησιμοποιούν NOVA ή APEX launcher με την επιλογή "keep in memory".

 

Προσωπικά αν εξερέσουμε τα redraws, μου αρέσει o ΤW οπότε τον κράτησα.

Χρησιμοποιώντας το πιο κάτω:

[HOW TO] Definitely lock every apps in memory

κλείδωσα τον TW στη Ram με αποτέλεσμα να μην συμβαίνει ποτέ κανένα Redraw..

Στο σημείο αυτό να πω ότι την διαδικασία αυτή μπορούν να ακολουθήσουν και οι χρήστες οποιουδήποτε Launcher, ακόμα και αυτών που διαθέτουν την επιλογή "keep in memory" στη περίπτωση που δυσλειτουργεί.

 

Με αυτή τη μέθοδο που περιγράφεται στο Link μπορείτε να κλειδώσετε οποιαδήποτε εφαρμογή όπως πχ contacts, Phone κτλ.

Θα πρέπει όμως να κατανοήσεται ότι κρατώντας κλειδωμένες πολλές εφαρμογές περιορίζεται ακόμη περισσότερο την ελεύθερη μνήμη του τηλεφώνου..

Το latency στο load των εφαρμογών contacts και Phone είναι ένα ακόμη πρόβλημα, αλλά καλύτερα να προτιμήσετε εναλλακτικές εφαρμογές από το Play Store παρά να κλειδώσετε Launcher-phone-contacts στη μνήμη. Βέβαια μπορείτε να κάνετε τις δοκιμές σας.

 

Παραθέτω άλλο ένα link για το framework που αποτελεί το πρώτο κομμάτι της πιο πάνω διαδηκασίας για πληρότητα στο τι ακριβώς είναι.

[FRAMEWORK ONLY!] Xposed

 

ROMS:

Για αρχή θα αναφερθώ στις samsung based Roms: Πρόκειται για roms που στην ουσία είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα με την official, με την διαφορά ότι αφερούν το bloatware ή δίνουν την επιλογή μέσω του aroma installer να κρατήσεις αυτό που θες, βάζουν κάποια mods τα οποία είναι confirmed ότι δουλεύουν και απλά σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δύσκολα μια custom rom με πολλούς fans πχ Omega Rom, να είναι χειρότερη σε απόδοση από της αντίστοιχη Official.. Αναφέρουν πολλοί χρήστες την επιστροφή τους σε Οfficial rom γι'αυτό κάνω αυτή την αναφορά.

Σε περίπτωση προβλημάτων πολύ πιθανόν είναι να μην "έκατσε" καλά η ρομ και να θέλει re install ή ακολουθ. λάθος η διαδικασία εγκατάστασης.

 

Προσωπική εμπειρία με CyanogenMod στο S3 δεν έχω (έχω ένα Hp touchpad με CM9) παρά μόνο ότι πέρασα pure CM σε ένα φίλο που ξενέρωνε με τον lag των εφαρμογών contacts και Phone στη Οfficial Rom. Στα 20 λεπτά που το κράτησα, ναι ήταν αρκετά γρήγορο.

Δεν μου έκανε όμως την αίσθηση να φύγω από τις Samsung based rom.. γιατί βασικό πρόβλημα του S3 είναι η Ram του, και περνόντας CM κερδίζεις 100-150Μb διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά ταυτόχρονα χάνεις τα features των samsung Rom..

 

Eίτε CM είτε Samsung Based Rom αναζητάμε λύση για το πρόβλημα της Ram!

Για δοκιμάστε ενώ κάνει Load ένα στάδιο του Cut the Rope, να πατήσετε Home Button...

80% θα φάει Kill το Cut the rope.. Και όταν ξαναμπείτε θα κάνει Load από την αρχή όλο το game..

 

Aυτό που δοκιμάζω το τελευταίο μήνα είναι το νέο feature που προσθέθηκε στους Custom Kernels και ονομάζεται ΖRAM.

Χρησιμοποιώ Perseus Kernel.

Στη τελευταία έκδοση του χρησιμοποιείται by default:

Zram Disk Size: 400mb

Virtual Machine Swappiness: 90%

 

Zram Disk Size: The disk size represents the amount of non-compressed data allowed to fit into the compressed ramdisk. The actual memory used by the ramdisk varies depending on compression ratio.

Δηλάδη, να το πούμε και στα ελληνικά, αυτά τα 400mb που καθορίζουμε είναι το αρχικό μέγεθος των δεδομένων που υπάρχουν στην ram πριν γίνουν compressed μέσω του αλγορίθμου του Ζram...

 

Virtual Machine Swappiness: A low value means the kernel will try to avoid swapping as much as possible where a higher value instead will make the kernel aggressively ty to use swap space.

Όσο μικρότερη είναι η τιμή τόσο λιγότερη χρήση του Zram θα γίνεται, ενώ με μεγαλύτερη τιμή ο Kernel θα προσπαθεί να μεταφέρει όλο και περισσότερα δεδομένα στο Zram.

 

Eδώ να αναφέρω ότι αρκετοί παρατήρησαν κολλήματα λόγο του Zram. Aυτό που πρόσεξα όμως είναι ότι σχεδόν όλοι χρησιμοπ. swappiness 90%, κάτι που θεωρώ αρκετά λανθασμένο τουλάχιστον με αυτά που κατανόησα μέχρι στιγμής, καθώς και την πιο απλή εφαρμογή να έχει στο background ο kernel θα την κάνει compress μέσω του zram.

Aυτή τη περίοδο χρησιμοποιώ:

Zram Disk Size: 400mb

Virtual Machine Swappiness: 60%

 

και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Το test που ανάφερα πιο πάνω το περνάει το κινητό και μάλιστα με εναλλαγή σε δεύτερο παιχνίδι. Μπορώ να εναλλάσω cut the rope και Daddy was a thief χωρίς να κλείνει κανένα από τα δύο.

 

Το ψάχνω ακόμα, δεν έχω βεβαιωθεί αν δουλεύει οκ. Εξετάζω κατά πόσο υπάρχει περίπτωση κάποια δεδομένα να ξεχαστούν στο zram.

 

Επιπρόσθετα του zram υπάρχει το SWAP. (άλλωστε και το zram swap θεωρείται εντός της ram)

Mέχρι στιγμής αυτό που κάνανε σε παλαιότερα κινητά είναι να δημιουργούν ένα partition στην sd card όπου θα γίνεται η μεταφορά από την Ram.

Mε τη πιο κάτω εφαρμογή μπορείτε να χειριστείτε τόσο το Zram όσο και τo swap.

Στη παρόν έκδοση προσφέρει swap στη cache σε image files κάτι που χαρακτ. μερικοί ως επικίνδυνο, Και hard swap Που είναι το swap σε partition της εξωτερικής sd card.

[APP][14/5/13]Zram & Swap Control [CACHE & PARTN] V2.5.5 Sammy 4.2.2 compatible!

Δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου, γιατί αναμένω την επόμενη έκδοση όπου όπως αναφέρει ο dev του θα επιτρ. swap στη εξωτερ. χωρίς τη δημιουργία partition αλλά σε image files που θα δημιουργ. από το app και θα αλλάξει το cache swap σε nand swap.. δηλαδή στο εσωτερικό δίσκο του κινητού που είναι πιο ασφαλές. :confused:

 

Οπως αντιλαμβάνεστε ούτε το Zram ούτε το swap μπορούν να διπλασιάσουν την φυσική μνήμη - ram του κινητού σας. Απλά προσπαθούν να δώσουν μια λύση στο πρόβλημα. Από την μια το zram έχει το πλεονέκτημα της γρήγορης ανάγνωσης λόγο ότι το block βρίσκεται στη ram αλλά από την άλλη μεσολαβεί η συμπίεση και αποσυμπίεση των δεδομένων ενώ το Swap είναι αργό καθώς τα blocks βρίσκονται στην εξωτερική κάρτα ή στον εσωτερ. δίσκο.

 

Battery:

Μιας και ανάφερα custom kernel απλά θα πω ότι υπάρχουν άνθρωποι που κατάφεραν να φτιάξουν τρελλά under-voltage profiles με αποτέλεσμα πολύ καλύτερη κατανάλωση της μπαταρίας και μείωση της θερμοκρ. που δουλεύει το κινητό.

Παραθέτω το eric's profile όπως είναι γνωστό στο φόρουμ το Perseus Κernel ο οποίος έχει πολύ καλά αποτελέσματα και χρησιμ. από πολλούς για την δημιουργ. του δικού τους profile.

 

Perseus Kernel

StweaksProfiles - Backup/restore your stweaks settings

 

 

Eπιπρόσθετα πέραν του αποτελέσματος που πετυχαίνει κανείς με το custom kernel πολύ καλή είναι η εφαρμογή Greenify. Ίσως δεν υπάρχει άνθρωπος που είναι root που να μην τη χρησιμ. , την αναφέρω για πληρότητα. :confused:

 

Ελπίζω να δημιουργ. το "μικρόβιο" σε όσους δεν έχουν ψάξει τέτοια πράγματα και να ασχολ. περισσότερο παρά απλά να φλασάρουν όλη μέρα νέα rom. Χωρίς παρεξήγηση, να βοηθήσω θέλω και να βοηθηθώ μιας και αν γίνει κάποια συζήτηση σε σχέση με τα πιο πάνω ίσως καταλ. στο ιδανικό σετάρισμα της συσκευής μας.

 

Αυτό πάει να πει σεντόνι!

Απαγορεύεται η παράθεση ολόκληρου του κειμένου :lol:

Εξαφανίζομαι και πάλι, έρχεται εξετασική..

Edited by stsdema28

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει,μόνο την 4.1.2.Αυτος ειναι ισως ο μονος λογος που ειμαι ακομα με αυτην.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην κανω παραθεση γιατι θα βγει τεραστιο.

 

:respect::respect:Ευχαριστω τον συμφορουμιτη stsdema28 για το κατοπιστικοτατο ποστ :respect::respect:

 

Ευτυχως υπαρχουν και καποιοι που βοηθουν με τις γνωσεις εμας τους ασχετους.....

 

RESPECT

Link to comment
Share on other sites

Και τι λες να κανω? Εχω διαβαζει κατι συζητησεις στο forum του temasek αλλα δεν βγαζω ακρη. Αμα καποιος γνωριζε θα με βοηθουσε παρα πολυ πιστευω
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.με cpu στο 1.6 θα χει καλυτερη ταχυτητα κ στο ιντερνετ η οχι?εννοω κ με wifi k 3g.η δεν παιζει ρολο η ταχυτητα της cpu??
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.με cpu στο 1.6 θα χει καλυτερη ταχυτητα κ στο ιντερνετ η οχι?εννοω κ με wifi k 3g.η δεν παιζει ρολο η ταχυτητα της cpu??

Δεν νομίζω ότι είναι μετρησιμο, ίσως υπάρχει μια μικρή αύξηση στην θεωρία γιατί θα μικρύνει ο χρόνος που κάνει render η gpu μέχρι να γίνει η απεικόνιση της σελίδας αλλά πάλι σίγουρος δεν είμαι. Κάποιο παιδί αν βλέπει διάφορα με τον ίδιο browser ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι μετρησιμο, ίσως υπάρχει μια μικρή αύξηση στην θεωρία γιατί θα μικρύνει ο χρόνος που κάνει render η gpu μέχρι να γίνει η απεικόνιση της σελίδας αλλά πάλι σίγουρος δεν είμαι. Κάποιο παιδί αν βλέπει διάφορα με τον ίδιο browser ας μας πει

 

νομιζω οτι ειναι λιγο πιο γρηγορο.στο φορτωμα της σελιδας.δεν ξερω αλλα ετσι μου φαινεται :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η καλυτερη rom που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης ειναι η pardus rom

 

εχω δοκιμασει omega , stock, foxhound, revolution κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Και τι γινετε ρε ****το? Με cm10.1 (temasek) και siyah μου φαινετε πως εχω προβλημα με το ηχειο... Η ποιοητητα ειναι χαλια.
Link to comment
Share on other sites

Και τι γινετε ρε ****το? Με cm10.1 (temasek) και siyah μου φαινετε πως εχω προβλημα με το ηχειο... Η ποιοητητα ειναι χαλια.

 

Δοκιμασε την pardus rom που λεει ο φιλος πιο πανω, εσυ που θελεις γρηγορες roms... ολοι εχουν παθει πλακα με την ταχυτητα της

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό πρόγραμμα το greenify.Για κάποιο λόγο όμως αδυνατώ να κάνω hybenate το dropbox.

 

Μηπως εχεις βαλει το account σου κ το εχεις ενεργοποιημενο στο κινητο, που σημαινει οτι ειναι ηδη ανοιχτο??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από έναν νέο χρήστη!

Μόλις απέκτησα ένα SGS III, το οποίο, δυστυχώς έχει το insane chip :) Επειδή, από ότι διάβασα, πρέπει να προσέχω τι kernel βάζω, είναι ασφαλές να βάλω π. χ. την Omega? Ποια άλλη Rom ενδείκνυται για την περίπτωσή μου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η καλυτερη rom που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης ειναι η pardus rom

 

εχω δοκιμασει omega , stock, foxhound, revolution κ.α.

 

Θα συμφωνησω την εχω εδω και 2 εβδομαδες και πραγματικα ειναι και για εμενα η καλυτερη ρομ που εχω δοκιμασει. Φοβερη μπαταρια , GPS που κλειδωνει σχεδον αμεσως και τωρα ετοιμαζει να βγαλει και με 4.2.2 firmware rom.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια θα ηταν πως θα ηθελα καποια aokp σαν την cm10.1 του temasek..ειναι απιστευτη... Αλλα φεν μπορω να καταλαβω τι γινεται και δεν λειτουργει καλα το ηχειο
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!! Απο εβδομαδα θα παρω και γω το τερατακι! Πρωτη φορα σε android και μου εχουν βγει τα ματια στο διαβασμα... Σκεφτομαι να του κανω root για να απεγκαταστησω καποια περιττα και να του βαλω τα εξης προγραμματα. NG CALL RECORDER https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ng.recorder&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5uZy5yZWNvcmRlciJd FLASHLIGHT LED GENIUS PRO( μου αρεσει που ανοιγει με το κουνημα ο φακος) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idmobile.flashlightpro&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5pZG1vYmlsZS5mbGFzaGxpZ2h0cHJvIl0. SMART TOOLS https://play.google.com/store/apps/details?id=kr.aboy.tools&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImtyLmFib3kudG9vbHMiXQ.. PLAYERPRO MUSIC PLAYER (θελω να παιζω απο φακελους μουσικη) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tbig.playerpro&feature=more_from_developer#?t=W251bGwsMSwxLDEwMiwiY29tLnRiaWcucGxheWVycHJvIl0. TASKER https://play.google.com/store/apps/details?id=net.dinglisch.android.taskerm&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm5ldC5kaW5nbGlzY2guYW5kcm9pZC50YXNrZXJtIl0. TEAM VIEWER (για να ελεγχω τον υπολογιστη μου απο μακρια) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teamviewer.teamviewer.market.mobile&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50ZWFtdmlld2VyLnRlYW12aWV3ZXIubWFya2V0Lm1vYmlsZSJd . Ειναι καλα τα παραπανω προγραμματα? Τα εχει καποιος δοκιμασει? Εχετε καποια προταση για καποια αλλα που θεωρειτε καλυτερα? Ευχαριστω! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...