Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσωπικής γνώμη τα παραπάνω. Εγώ είμαι με omega πάνω από χρόνο και δεν την αλλάζω με καμιά stock.

Φυσικά είναι και θέμα γούστου(Εμφάνισης) και το αν σε έχει ικανοποιήσει σχετικα με ταχύτητα και λειτουργίες(Ρυθμίσεις),εγώ τελικα κατέληγα όπως συνήθως στην STOCK για τον λόγο οτι είχα κάποια Lags και κάποια στιγμή την βαριόμουν την ROM

Edited by KILLER146

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά είναι και θέμα γούστου(Εμφάνισης) και το αν σε έχει ικανοποιήσει σχετικα με ταχύτητα και λειτουργίες(Ρυθμίσεις),εγώ τελικα κατέληγα όπως συνήθως στην STOCK για τον λόγο οτι είχα κάποια Lags και κάποια στιγμή την βαριόμουν την ROM

 

Θεωρώ την καλύτερη λύση τις stock based custom rom, όπως η αντίστοιχη Omega.

Ολα τα καλούδια της μαμάς (για όποιον τα θέλει) και αρκετά παραπάνω σε συνδυασμό με την μέγιστη δυνατή σταθερότητα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αλλαγες πολλων ρομ εχω το εξης θεμα, το κινητό κλειστό νομιζα οτι δεν φορτιζει αλλα τελικα φορτιζει αλλα δεν σου δειχνει το ποσοστο, μονο την μπαταρια και ενα κυκλακι στην μεση, μεχρι την archidroid samsung based που ειχα ολα ηταν νορμαλ, μετα απο περασμα σε aosp παρουσιαστηκε αλλα δεν θυμαμαι μετα απο ποια ρομ, τωρα ειμαι με neatrom aosp 4.4.4 v6 και boeffla kernel η οποια ειναι πολυ καλη ρομ, ξερει κανεις τιποτα για αυτο το θεμα;
Link to comment
Share on other sites

μετα απο αλλαγες πολλων ρομ εχω το εξης θεμα, το κινητό κλειστό νομιζα οτι δεν φορτιζει αλλα τελικα φορτιζει αλλα δεν σου δειχνει το ποσοστο, μονο την μπαταρια και ενα κυκλακι στην μεση, μεχρι την archidroid samsung based που ειχα ολα ηταν νορμαλ, μετα απο περασμα σε aosp παρουσιαστηκε αλλα δεν θυμαμαι μετα απο ποια ρομ, τωρα ειμαι με neatrom aosp 4.4.4 v6 και boeffla kernel η οποια ειναι πολυ καλη ρομ, ξερει κανεις τιποτα για αυτο το θεμα;

Είναι θέμα κερνελ συνήθως. Η αλλάζεις κερνελ η βάζεις μια άλλη βερσιόν του ίδιου κερνελ. Σε aosp rom o Lord Boeffla είχε ανεβάσει ένα διορθωμένο κερνελ γι'αυτό το πρόβλημα ακριβώς. Δεν ξέρω αν υπάρχει και για Samsung based Rom αφού δεν τις χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Πρόσφατα έβαλα στο κινητό μου (Samsung Galaxy SIII - 16GB), το cyanogenmod (cyanogenmod.org), για να το κάνω λίγο πιο γρήγορο. Το κινητό μου απο εκεί που κολλούσε συνεχώς, πλέον πάει ΣΦΑΙΡΑ και δεν μου χει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

 

Σήμερα παρατήρησα πως μία εφαρμογή που θέλω να χρησιμοποιήσω είναι συμβατή με Android Jelly Bean και όχι με το KitKat που έχω εγώ (4.4.4). Συγκεκριμένα μόλις πάω να την ανοίξω μου λέει: "Η εφαρμογή τάδε έχει σταματήσει" και δεν ανοίγει καθόλου. Ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος εκτέλεσης σε λειτουργία "συμβατότητας". Να τρέξω δηλαδή την εφαρμογή "tade.app" στο κινητό μου με την 4.4.4 κι αυτό να την ανοίξει ως "4.2.2" για παράδειγμα.

 

Αυτήν την λειτουργία την είχα δει στα windows 7 και με βοήθησε 2-3 φορές. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που μπορεί να γίνει στο Android;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. μετα απο καιρο ειπα να φυγω απο τη stock rom και να βαλω μια custom.αντιμετωπιζς προβλημα σε οποια ρομ και αν προσπαθησα να βαλω.μοθ σταματαει στη μεση η διαδικασια.και root ginomai kai cmw εχω περασει.μηπως μπορει να βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. μετα απο καιρο ειπα να φυγω απο τη stock rom και να βαλω μια custom.αντιμετωπιζς προβλημα σε οποια ρομ και αν προσπαθησα να βαλω.μοθ σταματαει στη μεση η διαδικασια.και root ginomai kai cmw εχω περασει.μηπως μπορει να βοηθησει καποιος?

ποια ρομ 4.3...4.4?καθε ρομ εχει δικο της ρεκοβερυ,κανεις ολα τα wιpες,γενικα η καθε ρομ εχει οδηγιες πως να κανεις ενγκατασταση.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω ενα πρόβλημα με ολες τις 4.4 και ήθελα αν ξερει καποιος κατι ενω στην 4,3 καποιες εφαρμογές παιζουν μια χαρα στην 4.4 δε παιζουν καθολου μου γραφουν οτι δεν ανταποκρινονται ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ειμαι 4.3 official και θελω να βαλω την archidroind.ολα τα ςιπε κανω και καποθ στο 50% κοβεται η εγκατασταση

 

Αρχικά θέλει root μετά custom recovery μετά να κάνεις όλα τα wipe μέσα από recovery και μετά περνάς την rom πάλι από recovery.

Αν δεν ίσως και η rom που κατέβασες δεν κατέβηκε σωστά.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρει κάνεις πως φεύγουν τα πλήκτρα από την οθόνη στην ArchiDroid 1.7.17; μου μικραίνουν την οθόνη έτσι όπως είναι μάλλον θα την βγάλω και είναι πολύ καλή
Link to comment
Share on other sites

Τα εικονικά μπρος πίσω και μενού ίσως δεν τα αναφέρω με την σωστή ονομασία τους

δεν φεύγω απλά πέρασα 4.4 απο Αρχιδρόιδ και απαλλάχτηκα και μου φαίνεται να τα πηγαίνει καλά είχα καιρό να παίξω με custom και ειδικά με kitkat

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να στειλουμε apps στην sd card.. πρεπει να το ειχαμε πει κ πιο παλια αλλα δν το βρισκω.. Εννοειτε οτι ειμαι ροοτ και τα σχετικα.. κατεβασα μια 2 εφαρμογες αλλα δν μπορουν... Αν ξερει κανεις.... ευχαριστω

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να στειλουμε apps στην sd card.. πρεπει να το ειχαμε πει κ πιο παλια αλλα δν το βρισκω.. Εννοειτε οτι ειμαι ροοτ και τα σχετικα.. κατεβασα μια 2 εφαρμογες αλλα δν μπορουν... Αν ξερει κανεις.... ευχαριστω

 

Για ποιο λόγο; Έχει αρκετή μνήμη ή συσκευή για εφαρμογές.

Υπάρχει επιλογή μέσα από Ρυθμίσεις/Περισσότερα/Διαχειριστής εφαρμογών/Κάρτα Sd.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2834793

 

Επικρατεί ένας πανικός με αυτή τη rom στο θέμα του S3 στο xda τις τελευταίες μέρες..

Ρίξτε μια ματιά :)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι βασισμένη σε σάμμυ αυτή ε;

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/themes-apps/app-02-06-lg-g3-keyboard-ported-to-sg3-t2770361/post53098268 αυτό εδώ είδα και δε θυμάμαι να έχει αναφερθεί στο παρελθόν.

 

θα το δοκιμάσω αργότερα (αν και με το swype είμαι γενικότερα ευχαριστημένος)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι βασισμένη σε σάμμυ αυτή ε;

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/themes-apps/app-02-06-lg-g3-keyboard-ported-to-sg3-t2770361/post53098268 αυτό εδώ είδα και δε θυμάμαι να έχει αναφερθεί στο παρελθόν.

 

θα το δοκιμάσω αργότερα (αν και με το swype είμαι γενικότερα ευχαριστημένος)

 

Aosp είναι αλλά έχει νομίζω νέους drivers και ένα hwc που απ ότι έχω καταλάβει κάνει την συσκευή απίστευτα smooth (Ίσως είναι αυτό του Android L που κρατά την συσκευή στα 60 fps)

 

Και να δουλέψει μιλάμε για ένα πληκτρολόγιο ενός κατασκευαστή. Swype και SwiftKey πιστεύω δεν θα ξεπεραστούν εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμα με την Imperium εδω και πολλους μηνες αλλα μετα το update αρχισε τα κολληματα. Ωραια rom μπορω να πω αλλα θελω να δοκιμασω αλλη. Οπως και να εχει ι ερωτηση μου ειναι. Δεν θελω να χασω καποιες ρυθμισεις οπως τους κωδικους για wifi απο διαφορα μερη. Εχω Titanium και ειναι και root εννοειτε. Ευχαριστω
From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμα με την Imperium εδω και πολλους μηνες αλλα μετα το update αρχισε τα κολληματα. Ωραια rom μπορω να πω αλλα θελω να δοκιμασω αλλη. Οπως και να εχει ι ερωτηση μου ειναι. Δεν θελω να χασω καποιες ρυθμισεις οπως τους κωδικους για wifi απο διαφορα μερη. Εχω Titanium και ειναι και root εννοειτε. Ευχαριστω

 

Για backup και restore ρίξε μια ματιά εδώ.. Για το wifi συγκεκριμένα πάντως, εκτός του titanium που τα αποθηκεύει, τα συγχρονίζει και το google account σου.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου περνάει απ'το μυαλό να δοκιμάσω την cyanogen, όποια τέλος πάντων είναι η τελευταία stable που έβγαλαν για το S3 (δεν μπήκα ακόμα στο site τους να δω). Την έχει κάποιος αυτή τη στιγμή να πει μια σύντομη άποψη; Επίσης κάτι που για μένα έχει μεγάλη σημασία, με την κάμερα πως τα πάει σε σύγκριση με την official; Αν έχει "θεματάκι" παύω να το σκέφτομαι αμέσως.. :)
Link to comment
Share on other sites

όταν θα κανω clean install διαφορετικη rom όμως δεν θα διαγραφουν οι ρυθμισεις wifi? Από google account πως ? βασικα θα προτιμουσα από Τιτανιουμ αν γνωρίζεις τι ακριβως κανω back up για το wifi
From N9
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα αποθηκευμένα passwords αυτά τα παίρνει backup και το titanium και μπορείς να τα πάρεις και μονός σου, είναι στο root directory /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf. Κάνε το αντιγραφή κάπου (pc, external sd card) και όταν περάσεις άλλη rom πέρασε τα passwords στο νέο wpa_supplicant.conf που θα δημιουργηθεί.

Φυσικά προϋποθέτει ότι είσαι root.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

όταν θα κανω clean install διαφορετικη rom όμως δεν θα διαγραφουν οι ρυθμισεις wifi? Από google account πως ? βασικα θα προτιμουσα από Τιτανιουμ αν γνωρίζεις τι ακριβως κανω back up για το wifi

 

Χρησιμοποίησε το wifi recovery.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...