Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας.εχω το κινητο ενος φιλου s3 το οποιο απο τοτε που εκανε την αναβαθμιση σε 4.3 εχει συνεχεια κολληματα.μαυριζει η οθονη και γενικα ειναι πολυ σπαστικο.εχει βγει κανενα update μηπως της 4.3 ή να του περασω ξανα την 4.1.2 που την εχω στον υπολογιστη μου για μενα (εχω και εγω το ιδιο).

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει γιατι και εγω δεν γνωριζω πολυ καλα την διαδικασια αλλα απο οτι θυμαμαι πρεπει να γινεται με odin.Απλα θελω να ρωτησω αν το κανω με odin και περασω την 4.1.2 θα εχω προβλημα με το imei μου ή γενικα με κατι αλλο?

ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

συγνωμη αν εχει απαντηθει το θεμα αλλα λογω δουλειας δεν εχω το χρονο για περισσοτερο ψαξιμο.οποτε ζητω την κατανοηση σας στο θεμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε τη τελευταία αναβάθμιση που έχει βγει που υποτίθεται ότι διορθώνει τα προβλήματα.

Εγώ έχω custom και δεν έχω προσωπική εμπειρία από τη συγκεκριμένη αλλά η κοπέλα μου που την έβαλε χτες είδε διαφορά αμέσως σε κάποια πράγματα προς το καλύτερο.

Edited by Devil_7
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που ρωταω εδω για την δικη μου συσκευη (GT-I9305), επειδη αναβαθμιστηκε στην επισημη 4.3 εκδοση δεν ξερω πως να το rootαρω. Εχει κανεις κατι στα υποψιν?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Cm 11 έχει δοκιμάσει κανένας;

Πώς πάει σε επίπεδα σταθερότητας;

Με cyanogenmod installer περνάει την τελευταία nightly ή την τελευταία stable;

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την mk6 και όλα δούλευαν ρολόι μέχρι πριν λίγο που πήγα να αλλάξω μια ρύθμιση της lockscreen. Μου βγάζει ότι οι ρυθμίσεις σταμάτησαν και με πετάει στην αρχική. Το μόνο που φλασαρα είναι ένα πληκτρολόγιο από το note3.λέτε να έχει σχέση το πληκτρολόγιο με την lockscreen? Μήπως μπορώ να κάνω wipe την εφαρμογών της lockscreen? Ή ίσως να ξανά περασω την ρομ με οντιν αλλά κάπως ώστε να μην χάσω τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την mk6 και όλα δούλευαν ρολόι μέχρι πριν λίγο που πήγα να αλλάξω μια ρύθμιση της lockscreen. Μου βγάζει ότι οι ρυθμίσεις σταμάτησαν και με πετάει στην αρχική. Το μόνο που φλασαρα είναι ένα πληκτρολόγιο από το note3.λέτε να έχει σχέση το πληκτρολόγιο με την lockscreen? Μήπως μπορώ να κάνω wipe την εφαρμογών της lockscreen? Ή ίσως να ξανά περασω την ρομ με οντιν αλλά κάπως ώστε να μην χάσω τίποτα

 

Δοκίμασε να κάνεις κάτι άλλο που απαιτεί πληκτρολόγηση πχ πήγαινε να γράψεις ένα μήνυμα κλπ να δεις αν κολλάει το πληκτρολόγιο ή όχι. Αν κολλάει τότε μπορεί να είναι και αυτό γιατί έβαλαν δυνατότητα να βάζεις δικό σου κείμενο στην lockscreen οπότε ίσως σκαλώνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις κάτι άλλο που απαιτεί πληκτρολόγηση πχ πήγαινε να γράψεις ένα μήνυμα κλπ να δεις αν κολλάει το πληκτρολόγιο ή όχι. Αν κολλάει τότε μπορεί να είναι και αυτό γιατί έβαλαν δυνατότητα να βάζεις δικό σου κείμενο στην lockscreen οπότε ίσως σκαλώνει εκεί.

το πληκτρολογιο δουλευει μια χαρα. απλα οταν παω ρυθμισεις συσκευης και απο εκει ρυθμισεις οθονης κλειδωματος βγαζει μηνυμα οι ρυθμισεις σταματησαν. φανταζομαι φταιει το πληκτρολογιο που φλασαρα γιατι δεν εκανα τιποτα αλλο το οποιο μπορει να το επηρρεασε. αν μπορει καποιος να μου δωσει τα αρχεια που αντικαθηστα το .zip να τα βαλω μηπως φτιαξει. 'η αν ξερεις πως θα φλασαρω την ρομ ξανα χωρις ομως να χασω κατι.

το .zip το κατεβασα απο εδω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2512818

Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο δουλευει μια χαρα. απλα οταν παω ρυθμισεις συσκευης και απο εκει ρυθμισεις οθονης κλειδωματος βγαζει μηνυμα οι ρυθμισεις σταματησαν. φανταζομαι φταιει το πληκτρολογιο που φλασαρα γιατι δεν εκανα τιποτα αλλο το οποιο μπορει να το επηρρεασε. αν μπορει καποιος να μου δωσει τα αρχεια που αντικαθηστα το .zip να τα βαλω μηπως φτιαξει. 'η αν ξερεις πως θα φλασαρω την ρομ ξανα χωρις ομως να χασω κατι.

το .zip το κατεβασα απο εδω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2512818

 

Απ'ότι βλέπω στο zip όλα τα αρχεία είναι στο system οπότε απλά αν ξαναπεράσεις την rom χωρίς wipe θα είσαι εντάξει. Πριν προχωρήσεις καθάρισε τα data του keyboard και δες αν έγινε τίποτα. Αν όχι ξαναπέρνα την rom. Την OXA έβαλες που κάνει wipe? Αν ναι έχουμε θεματάκι γιατί αναγκαστικά κάνει wipe

 

Edit: Σου έφτιαξα ένα zip με τα default της MK6 απλά το φλασάρεις και είναι όπως πριν. Προσοχή όμως δεν το δοκίμασα να δω αν όλα είναι οκ. Πιστεύω θα είναι όμως απλά άλλαξα τα αρχεία με αυτά της MK6. Download.

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω στο zip όλα τα αρχεία είναι στο system οπότε απλά αν ξαναπεράσεις την rom χωρίς wipe θα είσαι εντάξει. Πριν προχωρήσεις καθάρισε τα data του keyboard και δες αν έγινε τίποτα. Αν όχι ξαναπέρνα την rom. Την OXA έβαλες που κάνει wipe? Αν ναι έχουμε θεματάκι γιατί αναγκαστικά κάνει wipe

 

Edit: Σου έφτιαξα ένα zip με τα default της MK6 απλά το φλασάρεις και είναι όπως πριν. Προσοχή όμως δεν το δοκίμασα να δω αν όλα είναι οκ. Πιστεύω θα είναι όμως απλά άλλαξα τα αρχεία με αυτά της MK6. Download.

 

ναι την OXA έβαλα οπότε δεν το γλυτώνω το wipe. έκανα καθαρισμό τα data του πληκτρολογίου και δεν έγινε τίποτα. τώρα μόλις φλάσαρα το zip που εφτιαξες και περιμένω να ανοίξει το κινητό για να δω αν άλλαξε κάτι. πάντως αν δεν φτιάξει και έτσι φαντάζομαι ότι δεν έφταιγε το πληκτρολόγιο πράγμα που σημαίνει ότι το factory reset δεν το γλυτώνω δυστυχώς

 

edit: το πληκτρολόγιο άλλαξε αλλά οι ρυθμίσεις ακόμα δεν δουλέυουν. σπάω το κεφάλι μου να δω τι μπορεί να το επηρρέασε. το άνοιξα και σε safe mode με όλες τις εφαρμογές απενεργοποιημένες όπως είναι απο την μάνα του και πάλι δεν δουλεύει άρα δεν φταίει κάποια εφαρμογή. ίσως να έκανα κάποια βλακεία με το restore από το backup από το titanium αν και δεν είχα κάποια εφαρμογή συστήματος μέσα

 

edit2: άλλαξα το κλείδωμα απο κύλιση σε πιν μέσα απο ενα third party lockscreen και είναι όλα καλά άρα το πρόβλημα είναι μόνο στην κύλιση. αν ήξερα ποια διεργασία είναι το κλείδωμα οθόνης να έκανα ένα καθαρισμό τα δεδομένα? ή ακόμα καλύτερα αν μου έστελνες την διεργασία να την περάσω και να αντικαταστήσει την δικιά μου μπορεί και να φτιάξει. έκανα καθαρισμό την αρχική touchwiz πάντως και δεν άλλαξε κάτι οπότε το κλείδωμα οθόνης δεν είναι μέρος της αρχικής

Edited by eimai
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό. Αν δεν ρίξει καμιά ιδέα κανένα άλλο παιδί τότε αναγκαστικά προχωράς σε επανεγκατάσταση με wipe. Αν θες δοκίμασε αυτήν που πέρασα εγώ σήμερα. Είναι η OXA και την φλασάρεις μέσω CWM recovery έτοιμη rooted, zipaligned + busybox. Δεν κάνει wipe. Και μου δουλεύει μια χαρά κανένα θέμα. Link.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό. Αν δεν ρίξει καμιά ιδέα κανένα άλλο παιδί τότε αναγκαστικά προχωράς σε επανεγκατάσταση με wipe. Αν θες δοκίμασε αυτήν που πέρασα εγώ σήμερα. Είναι η OXA και την φλασάρεις μέσω CWM recovery έτοιμη rooted, zipaligned + busybox. Δεν κάνει wipe. Και μου δουλεύει μια χαρά κανένα θέμα. Link.

 

μήπως μπορώ να την φλασάρω με odin? ή με mobile odin? δεν έχω CWM και ότι φλασάρω είναι με mobileodin ή με odin αν πρόκειται για ρομ

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορώ να την φλασάρω με odin? ή με mobile odin? δεν έχω CWM και ότι φλασάρω είναι με mobileodin ή με odin αν πρόκειται για ρομ

 

Τότε καλύτερα να κάνεις υπομονή μέχρι να βγει καμία odin flashable χωρίς wipe (μέσα στην εβδομάδα πιστεύω θα βγει) μιας που δεν έχεις και κανένα σοβαρό πρόβλημα. Αλλιώς κατεβάζεις rom manager απο το store και εγκαθιστάς CWM recovery. 1 λεπτό θα πάρει. Και μετά περνάς αυτήν που σου έστειλα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλύτερα να κάνεις υπομονή μέχρι να βγει καμία odin flashable χωρίς wipe (μέσα στην εβδομάδα πιστεύω θα βγει) μιας που δεν έχεις και κανένα σοβαρό πρόβλημα. Αλλιώς κατεβάζεις rom manager απο το store και εγκαθιστάς CWM recovery. 1 λεπτό θα πάρει. Και μετά περνάς αυτήν που σου έστειλα.

 

κάτι τέτοιο θα κάνω. ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Cm 11 έχει δοκιμάσει κανένας;

Πώς πάει σε επίπεδα σταθερότητας;

Με cyanogenmod installer περνάει την τελευταία nightly ή την τελευταία stable;

 

 

Έχω την ίδια απορία μιας και το σκέφτομαι να φύγω από στοκ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια απορία μιας και το σκέφτομαι να φύγω από στοκ ρομ.

 

Παιδιά πριν βγει η 10.2 final μου είχε περάσει nightly o installer. Μετα μου έβγαλε update μονο όταν βγήκε η final.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν βγει η 10.2 final μου είχε περάσει nightly o installer. Μετα μου έβγαλε update μονο όταν βγήκε η final.

 

Άρα τώρα θα μας περάσει την τελευταία stable έτσι;

 

Και κάτι ακόμα... Διαγραφεί τα πάντα στο κινητό; φωτογραφίες και τέτοια εννοώ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε μπορω να το ξέρω. Εμένα πέρασε 10.2 nightly ενω μπορούσε να μου περάσει 10.1 final. Τώρα πραγματικα δεν ξέρω τι μπορεί να περάσει. Μπορεί πχ να βάλει κ 11 nightly αν το παει όπως σε μένα.

Ναι απο όσο θυμάμαι τα σβήνει όλα.. Κάνε backup οποιαδήποτε.

Μοιράσου κ την εμπειρία σε περιπτωση που το κανεις, τι τελικά εγκατέστησε ο installer.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν βγει η 10.2 final μου είχε περάσει nightly o installer. Μετα μου έβγαλε update μονο όταν βγήκε η final.

 

Όταν λοιπόν σου πέρασε τη final σαν update φαντάζομαι ότι δεν χρειάστηκε να σου σβήσει τα πάντα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν σου πέρασε τη final σαν update φαντάζομαι ότι δεν χρειάστηκε να σου σβήσει τα πάντα σωστά?

 

Ναι όταν έκανε το update στην final απο μονο του αυτόματα, δεν πειραχτηκε τίποτα στο κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλύτερα να κάνεις υπομονή μέχρι να βγει καμία odin flashable χωρίς wipe (μέσα στην εβδομάδα πιστεύω θα βγει) μιας που δεν έχεις και κανένα σοβαρό πρόβλημα. Αλλιώς κατεβάζεις rom manager απο το store και εγκαθιστάς CWM recovery. 1 λεπτό θα πάρει. Και μετά περνάς αυτήν που σου έστειλα.

 

τελικά δεν άντεξα και ξανα πέρασα την ρομ. προσπάθησα να επαναλάβω ότι έκανα την προηγούμενη φορά μήπως ξανασυμβεί το πρόβλημα από περιέργεια να δω τι το προκάλεσε αλλά δεν τα κατάφερα. οπότε μετά από ρεστορ με τιτάνιουμ όλα καλά. πολύ καλή η ΜΚ6. άξιζε τελικά η αναμονή για την 4.3! ευχαριστώ για τον χρόνο σου και το .zip

Link to comment
Share on other sites

Στο recovery τι πρεπει να πατήσω για να κανω την εσωτερική καρτα του τηλεφώνου όπως ήταν τη πρώτη φορά που το άνοιξα .

Το format system μεσα στο recovery mount /storage τι κάνει στο τηλέφωνο εχω

PhilZ Touch v6.008

Link to comment
Share on other sites

Στο recovery τι πρεπει να πατήσω για να κανω την εσωτερική καρτα του τηλεφώνου όπως ήταν τη πρώτη φορά που το άνοιξα .

Το format system μεσα στο recovery mount /storage τι κάνει στο τηλέφωνο εχω

PhilZ Touch v6.008

 

Το factory reset φέρνει το λειτουργικό στην αρχική κατάσταση όπως όταν το πρωτοάνοιξες.

To format σβήνει τα πάντα.Και το λειτουργικό.

Θα πρέπει να το ξαναβάλεις από την αρχή εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Το factory reset φέρνει το λειτουργικό στην αρχική κατάσταση όπως όταν το πρωτοάνοιξες.

To format σβήνει τα πάντα.Και το λειτουργικό.

Θα πρέπει να το ξαναβάλεις από την αρχή εσύ.

 

Δηλαδη κανω format system απο recovery και μετα παλι απο recovery φλασαρω τη ripper rom v18.5 που μου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κανω format system απο recovery και μετα παλι απο recovery φλασαρω τη ripper rom v18.5 που μου αρεσει

Όχι , κανε μόνο wipe data ,wipe cache / dalvik και είσαι έτοιμος .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...