Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα ο αδερφος μου πηρε το S3 απο τον Γερμανο εχθες...και θελω να το κανω ροοτ για σβισουμε καποιες σαβουρες!!!

τι ακριβως πρπει να κανω!???

 

Για αρχή ακολούθησε τον οδηγο για να γίνεις root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι από εμένα!

 

Έχω δύο ερωτήσεις σχετικές με τη συσκευή.

 

- Σήμερα το πρωί μου έβγαλε την ειδοποίηση για firmware update. Χαίρομαι κι εγώ, το περνάω επιτυχώς, και βλέπω πάλι version 4.1.2 ... Ξέρει κανείς το λόγο? Κανονικά δεν θα έπρεπε να περάσει κάποια πιο καινούρια? (4.2 νομίζω)

- Επίσης, από σήμερα το πρωί (πριν το update), σταμάτησε να λειτουργεί το swype στο πληκτρολόγιο, και το χειρότερο είναι πως η επιλογή είναι απενεργοποιημένη και δεν με αφήνει να την ενεργοποιήσω (είναι γκριζαρισμένη)! Αυτό είναι το χειρότερο, γιατι το swype to χρησιμοποιώ συνέχεια! Έχει κανείς κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Σημειωτέον πως το μόνο που έκανα χθες βράδυ, είναι να περάσω μια εφαρμογή (active notifications) η οποία είναι όμως άσχετη με το input method.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να ορίσεις τον ήχο που θες μέσα από τον Music player.

 

τα ιδια ακριβως φιλε ειτε απο τον music ειτε απο το google play. επειδη ειμαι αρχαριος μπορει να κανω και λαθος πχ δεν γνωριζω ποσο διαρκει ενας ηχος κλησης. για παραδειγμα στους default ηχους οταν χτυπα ακουγονται καμια 3-4 φορες και μετα τιποτα, ενω στα αλλα αρχεια που ειναι και μεγαλυτερα, ουτε το 1/3 τους δεν προλαβαινει να ολοκληρωσει!!

 

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν τους διαβαζει η συσκευη στην τοποθεσια media/audio/notifications οπως θα επρεπε κανονικα. εφτιαξα και την θεση media/notifications μπας και δουλεψει αλλα ματαια... καπου στον οδηγο λεει για StudioKUMA .nomedia manager. μηπως θα μπροουσε αυτη η εφαρμογη να απενεργοποιησει τους default ηχους του συστηματος?:worry:

Edited by fourtwo
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην μπροστινή κάμερα απο Τότε που το πηρα. Περιμένω κανα χρονο Επειδή η εγγύηση ειναι 2ετης για να το στειλω μήπως και πάθει τίποτα για να τα φτιάξω ολα. Μου είπαν απο το σερβις οτι Μπορεί να θέλει πλακέτα αλλαγμα.

 

Ολόκληρη η πλακέτα?:cry: Το θέμα είναι πως δεν είχε παρουσιαστεί εξ αρχής το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Κάποιος άλλος που ίσως είχε θέμα με την κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!

 

Έχω δύο ερωτήσεις σχετικές με τη συσκευή.

 

- Σήμερα το πρωί μου έβγαλε την ειδοποίηση για firmware update. Χαίρομαι κι εγώ, το περνάω επιτυχώς, και βλέπω πάλι version 4.1.2 ... Ξέρει κανείς το λόγο? Κανονικά δεν θα έπρεπε να περάσει κάποια πιο καινούρια? (4.2 νομίζω)

- Επίσης, από σήμερα το πρωί (πριν το update), σταμάτησε να λειτουργεί το swype στο πληκτρολόγιο, και το χειρότερο είναι πως η επιλογή είναι απενεργοποιημένη και δεν με αφήνει να την ενεργοποιήσω (είναι γκριζαρισμένη)! Αυτό είναι το χειρότερο, γιατι το swype to χρησιμοποιώ συνέχεια! Έχει κανείς κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Σημειωτέον πως το μόνο που έκανα χθες βράδυ, είναι να περάσω μια εφαρμογή (active notifications) η οποία είναι όμως άσχετη με το input method.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

 

1) Δεν υπάρχει επίσημη 4.2.2 ,κάποιο fix update είναι .

2) Κανε μια εκκαθάριση δεδομένων στο πληκτρολόγιο και αν συνεχιστεί κανε απεγκατάσταση την τελευταία εφαρμογή που έβαλες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πρότεινα να βάλεις κάποιο άλλο πληκτρολόγιο. Κυκλοφορούν πολλά ωραία στο store. Εγώ έχω SwiftKey και είναι κορυφή.
Link to comment
Share on other sites

παιδια οποιος εχει προβλημα με τα 50gb του dropbox να στειλει ενα μηνυμα στο support και θα λυθει αμεσα. σε μενα μου το φτιαξανε αμεσως και μου περασανε κανονικα τα 50gb για 2 χρονια μεσα σε λιγα λεπτα!!:D
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ακόμα πολύ μικρό θεματάκι. Σχεδόν από τότε που το πηρα, το κινητό έχει έναν μικροσκοπικό «λεκέ» που δεν έχω καταφέρει να καθαρίσω. Φαίνεται μόνο όταν καθαρίσω την οθόνη, την κλείσω και βάλω το κινητό στο φως.

Ξέρετε πως μπορώ να το καθαρίσω;

Όπως καταλαβαινετε δεν με ενοχλεί καθόλου αλλά μιας και το θυμήθηκα τώρα είπα να κάνω την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν υπάρχει επίσημη 4.2.2 ,κάποιο fix update είναι .

2) Κανε μια εκκαθάριση δεδομένων στο πληκτρολόγιο και αν συνεχιστεί κανε απεγκατάσταση την τελευταία εφαρμογή που έβαλες .

 

Εγώ πάλι θα πρότεινα να βάλεις κάποιο άλλο πληκτρολόγιο. Κυκλοφορούν πολλά ωραία στο store. Εγώ έχω SwiftKey και είναι κορυφή.

 

Ευχαριστώ και τους 2 για την απάντηση.

Τελικά όπως λένε κι εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1924208

όταν εγκατασταθεί εφαρμογή που "πειράζει" το accessibility (όπως αυτή που έβαλα), λόγω κάποιου bug σταματάει να λειτουργεί το swype-like functionality του keyboard της Samsung.

Αν και διάβασα πως θα λυθεί το θέμα στο επόμενο update, μέχρι τότε να το έχετε υπόψιν σας.

Όντως έβαλα το swiftkey και φαίνεται πολύ καλό, οπότε θα βολευτώ με αυτό (ήταν μια καλή αφορμή να το μάθω ;))

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα! έχω περάσει εδώ και 3 μέρες την official XXEMG4 (πολωνικό firmware) και τώρα παρατήρησα ότι δεν δουλεύει σε καμία εφαρμογή το equalizer από ακουστικά (από ηχείο δουλεύει κανονικά). αλλά αυτό με σκοτώνει, καθώς ακούω πάντα μουσική από το S3 και πάντα παίζω με equalizer. δεν το έχω κάνει root, αλλά από ό,τι διάβασα υπάρχει fix με root. αν είναι να το κάνω root για να το λύσω, αλλά δεν βρίσκω το fix στο xda. μπορείτε να με βοηθήσετε; (δεν έχω πάρει backup το efs, γιατί όταν το πέρασα δεν είχαν βρει ότι είναι πρόβλημα, οπότε δεν μπορώ να γυρίσω σε προηγούμενο firmware επειδή δεν θα δουλεύει η sim)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους συνφορουμίτες. Σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ το s3 και θα ήθελα την εμπειρία χρήσης σας. Παραμένει καλή επιλογή μετά από περίπου 1 χρόνο κυκλοφορίας; Με προβληματίζει κυρίως το 1 GB ram. Επίσης, πώς τα πηγαίνει από αυτονομία (βγαίνει η μέρα, φαντάζομαι). Τέλος, έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα απο το skroutz; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους συνφορουμίτες. Σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ το s3 και θα ήθελα την εμπειρία χρήσης σας. Παραμένει καλή επιλογή μετά από περίπου 1 χρόνο κυκλοφορίας; Με προβληματίζει κυρίως το 1 GB ram. Επίσης, πώς τα πηγαίνει από αυτονομία (βγαίνει η μέρα, φαντάζομαι). Τέλος, έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα απο το skroutz; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Το s3 είναι άνετα κορυφαία επιλογή.

Καλά κάνεις και σε προβληματιζει η ram. Προσωπικά το θεωρώ το μεγαλύτερο μειονέκτημα του. Για την ακρίβεια δεν θα έλεγα πως το s3 έχει πραγματικό θέμα με την ram πάρα με την διαχείριση της. Όλη αυτή η σαβούρα που έχει βάλει η samsung στο tw έχει κάνει το κινητό να ζορίζεται σε αυτόν τον τομέα.

Για την μπαταρία δεν έχω κάποιο παράπονο. Εγώ το κινητό το υπερκαιω αυτόν τον καιρό και δεν μου βγάζει την μέρα αλλά με μια λογική χρήση θα σου μένει μπαταρία.

Γενικά πιστεύω ότι (αν και δεν το έχω κάνει ακόμα) με ένα root το κινητό θα γίνει υπερτουμπανο και θα σε βολέψει για αρκετό καιρό.

Είναι από τα λίγα κινητά που πραγματικά το root είναι σχεδόν υποχρεωτικό. Ειδικά αυτή η ram είναι σκέτος πόνος.

Τώρα δεν ξέρω τι χρήση θες να κάνεις με το κινητό και αν θες να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία αλλιώς το nexus 4 θα είναι καλή επιλογή λόγω του stock android (αν και νομίζω είναι λίγο πιο ακριβό)

 

Για κατάστημα δεν ξέρω. Εγώ το πήρα από το kinitomania επειδή μένω κοντά. Δεν ξέρω για αλλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους συνφορουμίτες. Σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ το s3 και θα ήθελα την εμπειρία χρήσης σας. Παραμένει καλή επιλογή μετά από περίπου 1 χρόνο κυκλοφορίας; Με προβληματίζει κυρίως το 1 GB ram. Επίσης, πώς τα πηγαίνει από αυτονομία (βγαίνει η μέρα, φαντάζομαι). Τέλος, έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα απο το skroutz; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Μπορεις να αγορασεις το S3 LTE που εχει 2giga ram (αν σε αγχωνει τοσο πολυ στον τομεα αυτον) αλλα με την μονη διαφορα οτι δεν θα εχεις ραδιοφωνο! Την μερα την βγαζεις σιγουρα με φυσιολογικη χρηση, δηλαδη ομιλια, μηνυματα, ιντερνετ, μουσικη. Φυσικα εγω μιλαω για την δικη μου συσκευη που ειναι η LTE εκδοση και οχι το απλο S3, διαφορες ομως δεν υπαρχουν πιστευω!

 

Οσο για καταστηματα (skorutzομαγαζα) υπαρχουν ενα σωρο που μπορεις να βρεις και ειναι αξιοπιστα. Εμενα το δικο μου ας πουμε ειναι αγορασμενο απο το Kaizer στο κεντρο της Αθηνας.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους συνφορουμίτες. Σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ το s3 και θα ήθελα την εμπειρία χρήσης σας. Παραμένει καλή επιλογή μετά από περίπου 1 χρόνο κυκλοφορίας; Με προβληματίζει κυρίως το 1 GB ram. Επίσης, πώς τα πηγαίνει από αυτονομία (βγαίνει η μέρα, φαντάζομαι). Τέλος, έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα απο το skroutz; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα φίλε μου, προέρχομαι από iphone και αγόρασα τον γαλαξία το Πάσχα. Ομολογώ ότι το μηλόφωνο δεν μου λείπει καθόλου. Εγώ το χρησιμοποιώ και για εταιρικό (mail, vpn, κτλ), η οθόνη του είναι απίστευτη, μεγάλο πλεονέκτημα η αφαιρούμενη μπαταρία, ο ραδιοφωνικός δέκτης και ότι παίρνει κάρτα μνήμης. Θεωρώ απαραίτητο το root και την απενεργοποίηση-αφαίρεση κάποιων services-εφαρμογών που δεν θα χρησιμοποιείς. Είμαι root, έχω απενεργοποιήσει κάποια πράγματα που προσωπικά μου είναι περιττά (π.χ. samsung apps) και με 1giga ram το τηλέφωνο τρέχει άψογα με την μνήμη να κειμαίνεται από 450-680 τις περισσότερες φορές που κοιτάω. Για την μπαταρία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος καθώς μου βγάζει περίπου 2 ημέρες (δεν είναι και λίγο για smartphone με τέτοια οθόνη).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το S3 από Kaiser Shop και ένα S3 mini από το Kaiser Store. Και τα δύο είναι Ομόνοια και πολύ αξιόπιστα. Το 2ο δίνει δώρο θήκη και ζελατίνα με κάθε συσκευή.. ;)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διαπίστωσα πως η έκδοση Android 4.2.2 που έχει το S4 δεν γίνεται να βάλεις flash player χωρίς root. Νομίζω πως δεν ήταν και το σοφότερο.

 

Αρα η αναβαθμιση που περιμενουμε ισως και να μην αξιζει και τοσο

Edited by Tna
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εγω αγορασα εδω κ 2,5 μηνες το S3 LTE και πραγματικα πεταει. Η διαφορα με το απλο S3 του κολλητου μου ειναι τεραστια στη Ram. Δε κολλαει ποτε κ το σημαντικοτερο, οσες εφαρμογες κ αν ειναι ανοικτες τσουλαει σαν να μην ειναι ουτε μια. Και η μπαταρια μου με μετρια προς συχνη χρηση κραταει 2 μερες! Ο κωλ..φαρδος ομως κερδισα ενα Galaxy S4 οποτε το S3 LTE το πουλαω για οποιον ενδιαφερεται!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, προέρχομαι από iphone και αγόρασα τον γαλαξία το Πάσχα. Ομολογώ ότι το μηλόφωνο δεν μου λείπει καθόλου. Εγώ το χρησιμοποιώ και για εταιρικό (mail, vpn, κτλ), η οθόνη του είναι απίστευτη, μεγάλο πλεονέκτημα η αφαιρούμενη μπαταρία, ο ραδιοφωνικός δέκτης και ότι παίρνει κάρτα μνήμης. Θεωρώ απαραίτητο το root και την απενεργοποίηση-αφαίρεση κάποιων services-εφαρμογών που δεν θα χρησιμοποιείς. Είμαι root, έχω απενεργοποιήσει κάποια πράγματα που προσωπικά μου είναι περιττά (π.χ. samsung apps) και με 1giga ram το τηλέφωνο τρέχει άψογα με την μνήμη να κειμαίνεται από 450-680 τις περισσότερες φορές που κοιτάω. Για την μπαταρία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος καθώς μου βγάζει περίπου 2 ημέρες (δεν είναι και λίγο για smartphone με τέτοια οθόνη).

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση -όπως και όλα τα υπόλοιπα μέλη του forum. Το κινητό προορίζεται για τη σύζυγο, η οποία χρησιμοποιεί iPhone και νομίζω ότι θα μου είναι πολύ χρήσιμη η συγκεκριμένη απάντηση. Κι εγώ πρώην χρήστης του iPhone είμαι και παρά την εμπειρία χρήσης από ένα πολύ υποδεέστερο του S3 κινητό με android, δεν πρόκειται να επιστρέψω στο iOS.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα!

 

Το κινητό δε λέει να συνδεθεί με τίποτα στο wifi του σπιτιού μου όταν βάζω κωδικό (WPA2) ενω αλλα κινητά συνδέονται κανονικά!

 

Ολα ξεκίνησαν όταν στο ρούτερ ενεργοποίησα το wireless device managment τότε το κινητό αποσυνδέθηκε κ παρ' οτι έβαζα τον κωδικό που είναι σωστός μου λεει λαθος κωδικος κ σφάλμα πιστοποίησης!

 

Τωρα εχω απενεργοποίησει τον κωδικο κ μπαινω ετσι αλλα επειδη μόλις το μυριστούν στη γειτονια θα γίνει χαμός όπως καταλαβαίνεται πρέπει να βρω μια λυση! Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

εβγαλες ακρη τελικα?

αν οχι δοκιμασε να κανεις και ενα reset το router σου....το εχω αντιμετωπισει παλαιοτερα με ενα thomson.

αν λυθηκε με αλλον τροπο θα με ενδιεφερε να μαθω το πως....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα!

 

Το κινητό δε λέει να συνδεθεί με τίποτα στο wifi του σπιτιού μου όταν βάζω κωδικό (WPA2) ενω αλλα κινητά συνδέονται κανονικά!

 

Ολα ξεκίνησαν όταν στο ρούτερ ενεργοποίησα το wireless device managment τότε το κινητό αποσυνδέθηκε κ παρ' οτι έβαζα τον κωδικό που είναι σωστός μου λεει λαθος κωδικος κ σφάλμα πιστοποίησης!

 

Τωρα εχω απενεργοποίησει τον κωδικο κ μπαινω ετσι αλλα επειδη μόλις το μυριστούν στη γειτονια θα γίνει χαμός όπως καταλαβαίνεται πρέπει να βρω μια λυση! Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Εναλακτικα μεχρι μα δεις τι φταιει κλειδωσε το access με MAC address.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για efs backup, ποιον τρόπο προτείνετε;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4845566#post4845566

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μου εβγαλε αυτο σημερα το κινητο https://www.dropbox.com/s/4v6z2k286a1t1x7/Screenshot_2013-08-15-14-46-12.png λετε να ερχετε καμια αναβαθμηση εχω το galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

γεια σας μου εβγαλε αυτο σημερα το κινητο https://www.dropbox.com/s/4v6z2k286a1t1x7/Screenshot_2013-08-15-14-46-12.png λετε να ερχετε καμια αναβαθμηση εχω το galaxy s3

 

Ακριβώς ότι ήρθε σε εμενα. Εγώ απλώς το έχω βάλει στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται είμαι νέος στα κινητά και θα ήθελα κάποια βοήθεια.

Έχω καταλήξει στα έξεις κινητά Samsung Galaxy SIII 16GB blue,

Sony Xperia SP black και Lg Optimus L9 black

Με μεγαλύτερες πιθανότητες το S3 και το SP

Τι ακριβός μου προτείνεται δεδομένου ότι το SP είναι 4G αλλά το S3 έχει τετραπύρινο επεξεργαστή. Επίσης το S3 έχει μεγαλύτερη μνήμη αλλά το SP καλύτερο και νεότερο λειτουργικό.

 

Ευχάριστο.

 

ΥΓ Επίσης εάν έβαλα το σχόλιο σε λάθος ενότητα ζητώ συγνώμη και σας παρακαλώ να μου πείτε πια είναι η σωστή για τέτοια θέματα.

 

:confused:

Edited by trelamenoss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...