Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν με καταλαβες, στο S2 ειχα OMEGA και ειχε ολες τις κλησεις , μνματα κτλ. Στο S3 που ειναι με "μαμα" λογισμικο ΔΕΝ το κανει. Υπαρχει καποιος τροπος?

Είμαι Ninja ... ΤΕΛΟΣ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Ειμαι κατοχος εδω και 2 ημερες ενος galaxy s3 και οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ καλο τηλεφωνο. Ειχα εδω και χρονια iphone (ειχα σχεδον ολα τα μοντελα) απο τοτε που πρωτοηρθε στην Ελλαδα και ειπα να αλλαξω λιγο γιατι το βαρεθηκα! Θα ηθελα να ρωτησω τις εξης ερωτησεις μηπως και μπορεσετε να με βοηθησετε...

1. Στον τηλεφωνικο καταλογο στα δεξια εχει μια καθετη μπαρα με το αγγλικο αλφαβητο! Το θεμα ειναι οτι θελω να φαινεται και το ελληνικο αλφαβητο αλλα ακομη δεν εχω βρει τροπο!

2. Στα email οταν μου στελνε καποιος φωτογραφιες στο iphone εμφανιζοτανε προεπισκοπηση σε καθε φωτογραφια. Υπαρχει τροπος να το κανω και στο galaxy?

3. Καθε φορα που ανοιγω τον browser ή ενα video ριχνει υπερβολικα την φωτεινοτητα της οθονης. Το προβλημα λυνεται προσωρινα με χειροκινητη απενεργοποιηση καποιων ρυθμισεων αλλα καθε φορα πρεπει να επαναλαβω την διαδικασια! Δεν υπαρχει τροπος να γινεται αυτο αυτοματα?

4. Οταν ανοιγω καποιες εφαρμογες πως μπορω να εναλλάσσομαι απο την μια εφοαρμογη στην αλλη γρηγορα? (κοινως multitasking)

5. Μπορω με φωνητικη εντολη να καλεσω καποιον αριθμο? (ενοειται σε ελληνικα)

 

Σε μερικά που ξέρω ίσως σε βοηθήσω.

1.Αν εχω καταλαβει καλα και'γω δεν γίνεται στον μαμα dialer.

Βαλε ex dialer απο μαρκετ που το εχει απο μαμα και θα ησυχασεις.Ειναι εκπληκτικός και πολύ πολύ πιο γρηγορος!

2.Δοκίμασε άλλο προγραμματάκι για διαχειριση mail,εχει παρα πολλα στο market.

Ισως να το κανει το κ-9 mail,δεν ειμαι πολυ σιγουρος!

3.Δεν το γνωριζω

4.Κρατας πατημενο το home button και σου δειχνει τι τρεχει στο background.Πατας εκει που θες και πας απευθειας.

5.Υπαρχει μια εφαρμογη στο μαρκετ αλλα δεν δουλευει και πολυ καλα..Svox λεγεται.

Μια μου δουλευει καλα,μια οχι.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στις ρυθμίσεις αφου εισαι με OMEGA εκει που λεει Κίνηση και θα το ενεργοποιήσεις:

Θα κατέβεις προς τα κατω λεει κινήσεις με το χέρι.

Τσεκάρεις εκει που λεει Κιν.παλάμης για ληψη εικ.

Και μετά:

Για να κάνεις ScreenShot βάζεις τη περνάς τη παλάμη σου απο δεξιά προς τα αριστερά σε όλο το μήκος του τηλεφώνου..

 

Όσο για το δεύτερο αν δεν κάνω λάθος έχει αφαιρεθεί στην Omega.

Ας με διορθώσει κάποιος αν δεν είναι έτσι.

 

Το Screenshot ok ?

Πήρες ?

 

Όσο για το s2 η omega ήταν έτσι..

Στη μαμα μορφη το s3 είναι οπως ειναι τωρα και δεν μπορεις να το αλλαξεις.

Βαλε omega και κει να ησυχάσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχεις κάποια υπ όψη σου?

 

NFC classic, NFC TagInfo κλπ.

Δεν έχω βρεί τρόπο να τις δοκιμάσω, αλλά με το διαβατήριο ανοίγουν κάποια στοιχεία (που δεν είναι και πολύ κατανοητά)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τα Screen Shot οκ!

Οσο για τα logs μαλ@κια αλλα τι να κανουμε, βαριεμαι να ασχοληθω παλι με σπασιματα root κτλ. Θα το αφησω οπως ειναι. Ευχαριστω πολυ και παλι ομως!

Είμαι Ninja ... ΤΕΛΟΣ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα Screen Shot οκ!

Οσο για τα logs μαλ@κια αλλα τι να κανουμε, βαριεμαι να ασχοληθω παλι με σπασιματα root κτλ. Θα το αφησω οπως ειναι. Ευχαριστω πολυ και παλι ομως!

 

Δεν θα σου πάρει πάνω απο 10 λεπτά να βάλεις την Omega 26 αφου τα ξέρεις πως γίνονται..

Έχει ωραία πραγματάκια (call recorder) και είναι και JellyBean ;)

Rootαρισμένη έτοιμη είναι..

Δουλεύει απροβλημάτιστα και δεν ξανασχολείσαι για καιρό..

Αξίζει η JB

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά που ξέρω ίσως σε βοηθήσω.

1.Αν εχω καταλαβει καλα και'γω δεν γίνεται στον μαμα dialer.

Βαλε ex dialer απο μαρκετ που το εχει απο μαμα και θα ησυχασεις.Ειναι εκπληκτικός και πολύ πολύ πιο γρηγορος!

2.Δοκίμασε άλλο προγραμματάκι για διαχειριση mail,εχει παρα πολλα στο market.

Ισως να το κανει το κ-9 mail,δεν ειμαι πολυ σιγουρος!

3.Δεν το γνωριζω

4.Κρατας πατημενο το home button και σου δειχνει τι τρεχει στο background.Πατας εκει που θες και πας απευθειας.

5.Υπαρχει μια εφαρμογη στο μαρκετ αλλα δεν δουλευει και πολυ καλα..Svox λεγεται.

Μια μου δουλευει καλα,μια οχι.

 

Σ ευχαριστώ πολύ! Όλα άψογα στο s3 με εξαίρεση αυτή την σπαστική ρύθμιση φωτεινότητας! Μήπως ξέρει κανείς αν αυτό το θέμα διορθώνεται κάνοντας root?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ! Όλα άψογα στο s3 με εξαίρεση αυτή την σπαστική ρύθμιση φωτεινότητας! Μήπως ξέρει κανείς αν αυτό το θέμα διορθώνεται κάνοντας root?

 

Ο browser και το πρόγραμμα αναπαραγωγής video, έχουν δικές τους ρυθμίσεις φωτεινότητας... Αν πας στις ρυθμίσεις τους, θα βρεις την επιλογή και μπορείς να την σεταρεις όπως επιθυμείς..

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Ο browser και το πρόγραμμα αναπαραγωγής video, έχουν δικές τους ρυθμίσεις φωτεινότητας... Αν πας στις ρυθμίσεις τους, θα βρεις την επιλογή και μπορείς να την σεταρεις όπως επιθυμείς..

 

Όντως!! Στο βίντεο τις βρήκα! Στον browser όμως δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις για φωτεινότητα....

Link to comment
Share on other sites

Όντως!! Στο βίντεο τις βρήκα! Στον browser όμως δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις για φωτεινότητα....

Το γράφει (λανθασμένα) σαν "χρώμα"

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Ειμαι κατοχος εδω και 2 ημερες ενος galaxy s3 και οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ καλο τηλεφωνο. Ειχα εδω και χρονια iphone (ειχα σχεδον ολα τα μοντελα) απο τοτε που πρωτοηρθε στην Ελλαδα και ειπα να αλλαξω λιγο γιατι το βαρεθηκα! Θα ηθελα να ρωτησω τις εξης ερωτησεις μηπως και μπορεσετε να με βοηθησετε...

1. Στον τηλεφωνικο καταλογο στα δεξια εχει μια καθετη μπαρα με το αγγλικο αλφαβητο! Το θεμα ειναι οτι θελω να φαινεται και το ελληνικο αλφαβητο αλλα ακομη δεν εχω βρει τροπο!

2. Στα email οταν μου στελνε καποιος φωτογραφιες στο iphone εμφανιζοτανε προεπισκοπηση σε καθε φωτογραφια. Υπαρχει τροπος να το κανω και στο galaxy?

3. Καθε φορα που ανοιγω τον browser ή ενα video ριχνει υπερβολικα την φωτεινοτητα της οθονης. Το προβλημα λυνεται προσωρινα με χειροκινητη απενεργοποιηση καποιων ρυθμισεων αλλα καθε φορα πρεπει να επαναλαβω την διαδικασια! Δεν υπαρχει τροπος να γινεται αυτο αυτοματα?

4. Οταν ανοιγω καποιες εφαρμογες πως μπορω να εναλλάσσομαι απο την μια εφοαρμογη στην αλλη γρηγορα? (κοινως multitasking)

5. Μπορω με φωνητικη εντολη να καλεσω καποιον αριθμο? (ενοειται σε ελληνικα)

 

Καλησπέρα φίλε μου...

1. ΔΕΝ γίνεται...αν σύρεις μέχρι το Ζ (τελευταίο γραμμα) μετά αρχίζουν τα ελληνικά

3. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την αυτόματη φωτεινότητα του browser από τις ρυθμίσεις

4. με παρατεταμενο πατημα του home button εμφανίζονται οι ενεργές εφαρμογές. σέρνοντάς τις τις κλείνεις, αν πατήσεις πάνω μεταβαίνεις σε αυτή.

 

για τα υπόλοιπα δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη...:)

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει (λανθασμένα) σαν "χρώμα"

 

Που είναι ρε παιδιά θα τρελαθώ! Δεν μπορώ να την βρω αυτή την ρύθμιση! Έχω τον default browser και πάτησα όλες τις επιλογές στο μενού των ρυθμίσεων! Έχω την έκδοση λογισμικού 4.0.4...

Link to comment
Share on other sites

Πατάς το menu στον browser και είναι η όγδοη επιλογή προς τα κάτω.

 

Λοιπον εχω πατησει menu. H 8η επιλογη ειναι το "Ρυθμισεις". Εν συνεχεια εχω τις εξης επιλογες : Γενικα, Ιδιωτικο απορρητο και ασφαλεια, Προσβασημοτητα, Για προχωρημενους, Διαχειρηση ευρους ζωνης, Εργαστηρια. Που ακριβως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω πατησει menu. H 8η επιλογη ειναι το "Ρυθμισεις". Εν συνεχεια εχω τις εξης επιλογες : Γενικα, Ιδιωτικο απορρητο και ασφαλεια, Προσβασημοτητα, Για προχωρημενους, Διαχειρηση ευρους ζωνης, Εργαστηρια. Που ακριβως ειναι?

Το μενού είναι το κουμπί αριστερά του home button, και βγάζει κατά σειρά: Νέο παράθυρο(Νο1), Προσθήκη σελιδοδείκτη (Νο2), ..., Χρώμα (Νο 8). Εκεί σου δίνει τέσσερις επιλογές επιπέδου χρώματος για εξεικον. ενέργειας.

Το ρυθμίσεις είναι το Νο11

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το μενού είναι το κουμπί αριστερά του home button, και βγάζει κατά σειρά: Νέο παράθυρο(Νο1), Προσθήκη σελιδοδείκτη (Νο2), ..., Χρώμα (Νο 8). Εκεί σου δίνει τέσσερις επιλογές επιπέδου χρώματος για εξεικον. ενέργειας.

Το ρυθμίσεις είναι το Νο11

 

Τι *****, λες να χω αλλη εκδοση? Εγω εχω !1. Νεο παραθυρο, 2. Προσθηκη σελιδοδεικτη, 3. Προσθ. συντ. στην Αρχικη, 4. Κοινη χρηση σελιδας, 5. Ευρ. σε σελιδα, 6. Προβολη επιφανειας ε..., 7. Αποθηκευση και αναγνωση, 8. Ληψεις, 9. Εκτυπωση, 10. Ρυθμισεις αυτα δεν εχει κατι αλλο

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Aυτό προτέθηκε στην τελευταία έκδοση του browser, που ήρθε με την LH1 rom. Προφανώς gthebest έχεις παλιότερη έκδοση. Γράψε *#1234# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο να δεις ακριβώς ποια έχεις. ("4.0.4" έχουμε όλοι :))
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aυτό προτέθηκε στην τελευταία έκδοση του browser, που ήρθε με την LH1 rom. Προφανώς gthebest έχεις παλιότερη έκδοση. Γράψε *#1234# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο να δεις ακριβώς ποια έχεις. ("4.0.4" έχουμε όλοι :))

AP : i9300bublg3

cp : i9300bulg2

csc : i9300vfgblg3

 

Τι σκατα, μου πουλησανε παλιο τηλεφωνο? Καινουργιο το πηρα απο vodafone

Link to comment
Share on other sites

AP : i9300bublg3

cp : i9300bulg2

csc : i9300vfgblg3

 

Nαι έχεις rom της vodafone. (LG3). Θα πρέπει να περιμένεις αναβάθμιση (εκτός αν τη βάλεις μόνος σου). Όχι δεν είναι πιο παλιό το τηλέφωνό σου, η LG3 με την LH1 έχουν διαφορά μια βδομάδα. Απλά οι branded roms είναι γενικά λίγο πίσω σε σχέση με τις sim free. (και γεμάτες με βλακείες logo κτλ. αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Anyway, απλά πρέπει να κάνεις υπομονή αν θέλεις να κρατήσεις την εγγύησή σου. Η jellybean είναι προ των πυλών...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι έχεις rom της vodafone. (LG3). Θα πρέπει να περιμένεις αναβάθμιση (εκτός αν τη βάλεις μόνος σου). Όχι δεν είναι πιο παλιό το τηλέφωνό σου, η LG3 με την LH1 έχουν διαφορά μια βδομάδα. Απλά οι branded roms είναι γενικά λίγο πίσω σε σχέση με τις sim free.

Ουφ ειπα και γω! Αντε να δουμε... Οταν λεμε αναβαθμιση ενοουμε την Jelly που αναμενεται σωστα?

Σας εχω ζαλισει γενικα σημερα αλλα εχω και αλλες αποριες...

1. Καποια tips μπας και κραταει περισσοτερο η μπαταρια?

2. Μετα απο ποσες φορτισεις - εκφορτισεις η μπαταρια "στρωνει" καπως? (ειμαι ηδη στην 2η φορτιση)

3. Εχω εγκαταστησει χειροκινητα την εκδοση flash την Adobe-Flash-Player_11 11.1.115.7.apk, και δουλευει μια χαρα. Μετα την αναβαθμιση σε jelly ενδεχεται να μην λειτουργει?

4. Το SVOX το βρηκα με την ελληνικη φωνη αλλα στην εκδοση 2.2. Δεν ειναι ομως συμβατο με την εκδοση 3.0 του βασικου προγραμματος SVOX Classic TTS. Δυστυχως οτι λινκ βρηκα σε 3.0 της ελληνικης φωνης ειναι dead. Ξερει κανεις κανα link εστω σε p.m. ?

5. Εχω δει ενα βιντεο που κανουν τα παντα στην οθονη και δεν παθαινει τιποτα. Ισχυει, ή ειναι μουφα? Γιατι τις μισω γενικα τις θηκες!

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Εχω να προβλημα που επανερχεται κατα καιρους.

Αμα τελειωσω ενα τηλεφωνημα,που εχω παρει εγω,και αναζητησω το κοκκινο κουμπι,που τερματιζει την κληση,δεν το βρισκω.Παταω το κεντρικο κατω κουμπι,αλλα δεν εμφανιζεται η οθονη που το εχει.

Ετσι,αναγκαζομαι να το κανω επανεκκινηση για να τερματισω την κληση.:mad:

Τι συμβουλευετε;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ ειπα και γω! Αντε να δουμε... Οταν λεμε αναβαθμιση ενοουμε την Jelly που αναμενεται σωστα?

Σας εχω ζαλισει γενικα σημερα αλλα εχω και αλλες αποριες...

1. Καποια tips μπας και κραταει περισσοτερο η μπαταρια?

2. Μετα απο ποσες φορτισεις - εκφορτισεις η μπαταρια "στρωνει" καπως? (ειμαι ηδη στην 2η φορτιση)

3. Εχω εγκαταστησει χειροκινητα την εκδοση flash την Adobe-Flash-Player_11 11.1.115.7.apk, και δουλευει μια χαρα. Μετα την αναβαθμιση σε jelly ενδεχεται να μην λειτουργει?

4. Το SVOX το βρηκα με την ελληνικη φωνη αλλα στην εκδοση 2.2. Δεν ειναι ομως συμβατο με την εκδοση 3.0 του βασικου προγραμματος SVOX Classic TTS. Δυστυχως οτι λινκ βρηκα σε 3.0 της ελληνικης φωνης ειναι dead. Ξερει κανεις κανα link εστω σε p.m. ?

5. Εχω δει ενα βιντεο που κανουν τα παντα στην οθονη και δεν παθαινει τιποτα. Ισχυει, ή ειναι μουφα? Γιατι τις μισω γενικα τις θηκες!

 

 

1. Tα κλασσικά, κλείσε αυτόματους συγχρονισμούς, gps, bluetooth, και βγάλε ή απενεργοποίησε εφαρμογές που σου ρουφάνε τη μπαταρία. Το better battery stats είναι ένας καλός τρόπος για να τα βρεις.

2. Δεν υπάρχει κάποιος αριθμός. Μάλιστα πολλοί ειδικοί υποστηρίζουν ότι αυτό με τις εκφορτίσεις δεν κάνει απολύτως τίποτα στις μπαταρίες ιόντων λιθίου, είναι συνήθεια που έχει ξεμείνει από τις παλιές μπαταρίες νικελίου-καδμίου. Οι εκφορτίσεις δεν κάνουν τίποτα στη μπαταρία (εκτός από το να της μειώνουν το χρόνο ζωής), το μόνο πράγμα που ενδέχεται να κάνουν είναι να "καλιμπράρουν" τα στατιστικά του τηλεφώνου για τη μπαταρία, σε επίπεδο λογισμικού. Κι αυτό παίζει. Πάντως δε χάνεις τίποτα με τις αποφορτίσεις, και εφόσον κάποιοι ακόμα πιστεύουν ότι κάνουν δουλειά, γιατί όχι.

3. Το flash δε θα υποστηρίζεται επίσημα στην jelly bean. Υπάρχουν ανεπίσημα apk που λειτουργούν, αλλά η adobe σταματάει την υποστήριξη.

4. Τέτοιες συζητήσεις απαγορεύονται στο myphone.gr. Αν σου είναι απαραίτητη η Αριάδνη, αγόρασέ την. Εξάλλου κανένα κρακ της SVOX μέχρι τώρα δε δουλεύει πάνω από μια βδομάδα.

5. Η οθόνη είναι ανθεκτική για χαρακιές, και μέχρι ενός σημείου. Δεν είναι ανθεκτική στο σπάσιμο. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Αν είναι να σου πέσει, πάρε θήκη.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...