Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια και αναφέρθηκατε στα giga καθε συσκευης...εγω πηρα σε προσφορα το 64αρι απο ενα μαγαζi του σκρουτζ.380ε! Ερχομαι να κανω μερικες.. μπορει και χαζες..ερωτήσεις!

1.οταν κανεις αναβάθμιση λογισμικού πχ οταν βγει η 4.2.2 οτι εχει η συσκευη μεσα στα 64g χωρο θα χαθουν?

2.αν φλασαρω απο recovery μια ρομ full-wipe θα χαθουν παλι?

3.αν επερνα ενα s3 16g και του εβαζα μια 64αρα καρτα δεν θα ηταν πιο ασφαλη σε οτιδήποτε παθει το κινητο ωστε να μην χαθουν τα δεδομενα?

Εκτος κλοπης...:D

 

1) οχι

2) οχι εκτός αν κάνεις factory reset.

3) ναι σε θέμα ασφάλειας είναι πολύ καλύτερη η εξωτερική μνήμη γιατί αν πάθει κάτι η συσκευή και δεν ανοίγει 90% να χάσεις τα αρχεία που έχεις στη εσωτερική..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια και αναφέρθηκατε στα giga καθε συσκευης...εγω πηρα σε προσφορα το 64αρι απο ενα μαγαζi του σκρουτζ.380ε! Ερχομαι να κανω μερικες.. μπορει και χαζες..ερωτήσεις!

1.οταν κανεις αναβάθμιση λογισμικού πχ οταν βγει η 4.2.2 οτι εχει η συσκευη μεσα στα 64g χωρο θα χαθουν?

2.αν φλασαρω απο recovery μια ρομ full-wipe θα χαθουν παλι?

3.αν επερνα ενα s3 16g και του εβαζα μια 64αρα καρτα δεν θα ηταν πιο ασφαλη σε οτιδήποτε παθει το κινητο ωστε να μην χαθουν τα δεδομενα?

Εκτος κλοπης...:D

 

1) οχι

2) οχι εκτός αν κάνεις factory reset.

3) ναι σε θέμα ασφάλειας είναι πολύ καλύτερη η εξωτερική μνήμη γιατί αν πάθει κάτι η συσκευή και δεν ανοίγει 90% να χάσεις τα αρχεία που έχεις στη εσωτερική..

 

2. Η full-wipe rom σημαίνει ότι κάνει factory reset :cool:

Link to comment
Share on other sites

2. Η full-wipe rom σημαίνει ότι κάνει factory reset :cool:

 

Γιατί Στράτο; όταν κάνεις full wipe για να αλλάξεις ρομ χάνεις τα αρχεία μέσα απο την sd;

Edited by motomoto00
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω το galaxy s3 16gb και τωρα τελευταία λαγκάρει πολλές φορές.... Αυτό το κάνει όταν είμαι για παράδειγμα στο αρχείο των κλήσεων ή στα μηνύματα.Αν με πάρει κάποιος εκείνη τη στιγμή και τελειώνοντας η κλήση πατήσω το βελάκι να επιστρέψει στην αρχική οθόνη μπορεί να κάνει και 4-5 δευτερόλεπτα να επιστρέψει....Επίσης όταν για παράδειγμα μου έρθει μνμ πως ήμουν κατειλλημένος για να σβήσω αυτό το μνμ πάλι καθυστερεί πολύ. Πατάω διαγραφή και δεν κάνει τπτ.Πρέπει να περάσουν 4-5 δλτ για να το κάνει.... Με εφαρμογές δεν έχω πρόβλημα τις ανοίγει ταχύτατα και δεν καθυστερεί.Να πώ πως το κινητό δεν είναι απο Ελλάδα αλλά απο άλλη χώρα ευρωπαική αγορασμένο απο τα γνωστά σκρουτζομάγαζα και πως απο την πρώτη μέρα ήταν αισθητά πιο αργό σε σχέση με s3 φίλου μου ''ελληνικό''. Τι μπορώ να κάνω για να διορθωθεί το πρόβλημα? Αν κάνω reset θα δω βελτίωση?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Μαλλον βγηκε το συμπερασμα οτι δεν πολυ αξίζει το 64αρι...ειδικά για καποιον που ασχολείται με φλασαρισματα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φιλο που πηγε σημερα και αλλαξε στο Χαϊδαρι την σπασμενη οθονη χαθηκε οτι ειχε και στην εσωτερικη μνημη ( δεν καταλαβαινω το γιατι...)

 

Υπαρχει καποιος τροπος ανακτησης οσων ειχε εκει ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Στράτο; όταν κάνεις full wipe για να αλλάξεις ρομ χάνεις τα αρχεία μέσα απο την sd;

 

Το full wipe είναι factory reset.

Υπό νορμάλ συνθήκες το factory reset στο S3 σβήνει και την sd.

Σε κάποια recoveries δε συμβαίνει, αλλά αυτό δεν είναι το "φυσιολογικό".

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φιλο που πηγε σημερα και αλλαξε στο Χαϊδαρι την σπασμενη οθονη χαθηκε οτι ειχε και στην εσωτερικη μνημη ( δεν καταλαβαινω το γιατι...)

 

Υπαρχει καποιος τροπος ανακτησης οσων ειχε εκει ?

 

Ευχαριστω.

 

Του έκαναν και επαναφορά εργοστασιακών ,λογικό είναι , άλλα αν δεν είχε κράτηση κάποιο backup δεν νομίζω οτι μπορεί να τα επαναφέρει ξανά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Στο διαχειριστή εφαρμογών θα βρεις την εφαρμογή που θες, θα την πατήσεις και θα έχει μετά την επιλογή που θες.

 

είσαι άρχοντας, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! το έφτιαξα! :)

Link to comment
Share on other sites

Το full wipe είναι factory reset.

Υπό νορμάλ συνθήκες το factory reset στο S3 σβήνει και την sd.

Σε κάποια recoveries δε συμβαίνει, αλλά αυτό δεν είναι το "φυσιολογικό".

 

Το factory reset είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τίποτα δεν χάνεται από την sd (εσωτερική μνήμη του τηλ.).Τα αρχεία της sd θα χαθούν αν κάποιος κάνει format ή διαμόρφωση της sd (όπως θέλετε πείτε το).

 

Για να κάνει κάποιος full wipe πρέπει να είναι root και να έχει custom recovery,αλλιώς δεν μπορεί από την recovery του τηλ. (εγώ τουλάχιστον δεν θυμάμαι να γίνεται,αλλά έχω πολλούς μήνες να βρεθώ με stock rom).

 

Από την αναβάθμιση από ics σε jb με το kies δεν σβήνονται αρχεία από την sd,άρα από 4.1.2 σε 4.2.2 πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Όπως και να έχει όλοι μας θα πρέπει να έχουμε ένα backup στο pc με τα αρχεία του τηλ. για να είμαστε καλυμμένοι.

 

Όσοι είναι root θα πρέπει να έχουν κι αυτοί ένα nandroid backup σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά,να μπορούν να το επαναφέρουν στην προηγούμενη κατάσταση.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Το factory reset είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τίποτα δεν χάνεται από την sd (εσωτερική μνήμη του τηλ.).Τα αρχεία της sd θα χαθούν αν κάποιος κάνει format ή διαμόρφωση της sd (όπως θέλετε πείτε το).

 

Για να κάνει κάποιος full wipe πρέπει να είναι root και να έχει custom recovery,αλλιώς δεν μπορεί από την recovery του τηλ. (εγώ τουλάχιστον δεν θυμάμαι να γίνεται,αλλά έχω πολλούς μήνες να βρεθώ με stock rom).

 

Από την αναβάθμιση από ics σε jb με το kies δεν σβήνονται αρχεία από την sd,άρα από 4.1.2 σε 4.2.2 πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Όπως και να έχει όλοι μας θα πρέπει να έχουμε ένα backup στο pc με τα αρχεία του τηλ. για να είμαστε καλυμμένοι.

 

Όσοι είναι root θα πρέπει να έχουν κι αυτοί ένα nandroid backup σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά,να μπορούν να το επαναφέρουν στην προηγούμενη κατάσταση.

 

Εγώ όταν έκανα factory reset στο S3 με εντελώς μαμά ρομ έσβησε και την sd.

Είχα δοκιμάσει και 2 φορές μάλιστα για να το σιγουρέψω, γιατί συνηθισμένος από το S2 δε το περίμενα.

Μετά την πέταξα τη μαμά και δε ξέρω αν άλλαξε κάτι στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Το factory reset είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τίποτα δεν χάνεται από την sd (εσωτερική μνήμη του τηλ.).Τα αρχεία της sd θα χαθούν αν κάποιος κάνει format ή διαμόρφωση της sd (όπως θέλετε πείτε το).

 

Για να κάνει κάποιος full wipe πρέπει να είναι root και να έχει custom recovery,αλλιώς δεν μπορεί από την recovery του τηλ. (εγώ τουλάχιστον δεν θυμάμαι να γίνεται,αλλά έχω πολλούς μήνες να βρεθώ με stock rom).

 

Από την αναβάθμιση από ics σε jb με το kies δεν σβήνονται αρχεία από την sd,άρα από 4.1.2 σε 4.2.2 πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Όπως και να έχει όλοι μας θα πρέπει να έχουμε ένα backup στο pc με τα αρχεία του τηλ. για να είμαστε καλυμμένοι.

 

Όσοι είναι root θα πρέπει να έχουν κι αυτοί ένα nandroid backup σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά,να μπορούν να το επαναφέρουν στην προηγούμενη κατάσταση.

 

To nandroid backup πως γίνεται?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

To nandroid backup πως γίνεται?

 

Είναι το backup που θα κάνεις μέσα από ένα custom recovery

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Εχω εδω και μια εβδομάδα το s3 και δεν σας κρύβω οτι με μεγαλη μου χαρά αποχωριστηκα το iphone που ειχα για 4,5 χρόνια. Ειχα παρει επισης εδω και δυο χρόνια ενα bluetooth συγκεκριμενα το clipdradio της itech με το οποίο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Ειχα ολες της επαφες μου στα λατινικά περασμενες στο iphone και οταν μου τηλεφωνούσε κάποιος απο τις επαφες μου κτυπουσε το dradio και μου εμφανιζε την επαφη στα λατινικά χωρις να εμφανιζει το τηλέφωνο αλλα το ονομα του.Πολυ πρακτικό αλλα δεν συμβαινει το ιδιο με το s3 μου.Τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν ειναι συμβατά μεταξυ τους; Μπορω με κάποιον τροπο να λυσω το προβλημα μου;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To nandroid backup πως γίνεται?

Aπό iathe εδώ

 

-Nandroid Backup

Για να πάρουμε Nandroid Backup πρέπει να έχουμε 2 GB ελεύθερα στην sdcard.

Κάνουμε boot σε clockwork recovery.

Με κλειστή την συσκευή πατάμε ταυτόχρονα και συνεχεία το πάνω πλήκτρο του ήχου - το Home πλήκτρο - και το Power πλήκτρο μέχρι να κάνει η συσκευή boot σε clockwork recovery

http://img3.imageshack.us/img3/5283/cwmrecovery.jpg

Επιλέγουμε -backup and restore και περνούμε το Nandroid Backup.

Το Nandroid Backup παίρνει backup την μνήμη του τηλεφώνου.

*TIP: Πριν πάρετε Nandroid Backup κάντε εγκατάσταση από το Android market το App 2 SD και με το πρόγραμμα αυτό μεταφέρετε όλα τα προγράμματα σας από την sdcard στην μνήμη του τηλεφώνου ώστε το Nandroid Backup να τα πάρει όλα Backup και αν χρειαστεί να κάνετε restore δεν θα σας λείπει κανένα πρόγραμμα - ρύθμιση.

Από youtube:

 

Android: How To Make A Nandroid Backup

Edited by vaskef69
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Γύρνα τη γλώσσα του κινητού σου στα αγγλικά

 

Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Αλλάζει ολο το μενού σε αγγλικα έτσι. Η τουλάχιστον να εμφανίζεται και στα αγγλικά και στα ελληνικά

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φιλο που πηγε σημερα και αλλαξε στο Χαϊδαρι την σπασμενη οθονη χαθηκε οτι ειχε και στην εσωτερικη μνημη ( δεν καταλαβαινω το γιατι...)

 

Υπαρχει καποιος τροπος ανακτησης οσων ειχε εκει ?

 

Ευχαριστω.[/quote

με ποιο κοστος αλλαξε την οθονη ? ξερεις ? επειδη ενδιαφέρομαι

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω το galaxy s3 16gb και τωρα τελευταία λαγκάρει πολλές φορές.... Αυτό το κάνει όταν είμαι για παράδειγμα στο αρχείο των κλήσεων ή στα μηνύματα.Αν με πάρει κάποιος εκείνη τη στιγμή και τελειώνοντας η κλήση πατήσω το βελάκι να επιστρέψει στην αρχική οθόνη μπορεί να κάνει και 4-5 δευτερόλεπτα να επιστρέψει....Επίσης όταν για παράδειγμα μου έρθει μνμ πως ήμουν κατειλλημένος για να σβήσω αυτό το μνμ πάλι καθυστερεί πολύ. Πατάω διαγραφή και δεν κάνει τπτ.Πρέπει να περάσουν 4-5 δλτ για να το κάνει.... Με εφαρμογές δεν έχω πρόβλημα τις ανοίγει ταχύτατα και δεν καθυστερεί.Να πώ πως το κινητό δεν είναι απο Ελλάδα αλλά απο άλλη χώρα ευρωπαική αγορασμένο απο τα γνωστά σκρουτζομάγαζα και πως απο την πρώτη μέρα ήταν αισθητά πιο αργό σε σχέση με s3 φίλου μου ''ελληνικό''. Τι μπορώ να κάνω για να διορθωθεί το πρόβλημα? Αν κάνω reset θα δω βελτίωση?

 

Ε,ειναι κλασσικο αυτο με τον dialer του s3(ενταξει δεν κανει και 5 sec ,αλλα αργει οκ) :) κατεβασε καποιον dialer απο το μαρκετ και ολα θα φτιξουν...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους πριν μια βδομάδα αγόρασα το s3. Το σύνδεσα με το pc μου, μου έβγαλε το τελευταίο update (kernel νομίζω), το πέρασα κανονικά και όλα ωραία. Στην συνέχεια κατέβασα διάφορες εφαρμογές κτλπ (μαζί και το GO Launcher) και όλα μια χαρά. Ύστερα απο λίγες μέρες το κινητό άρχισε να δονάει όποτε του καπνίσει χωρίς λόγο. Μπορεί πχ να δονήσει τώρα αλλά μπορεί να ξανά δονήσει μετά από 5 ώρες χωρίς να υπάρχει λόγος, ακόμα και όταν δεν ασχολούμαι με αυτό. Ξέρει κανείς γιατί συμβάνει αυτό? Αν το κάνω Επ. Εργοστασιακών μπορεί να γίνει τίποτα ή χρειάζετε service?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους πριν μια βδομάδα αγόρασα το s3. Το σύνδεσα με το pc μου, μου έβγαλε το τελευταίο update (kernel νομίζω), το πέρασα κανονικά και όλα ωραία. Στην συνέχεια κατέβασα διάφορες εφαρμογές κτλπ (μαζί και το GO Launcher) και όλα μια χαρά. Ύστερα απο λίγες μέρες το κινητό άρχισε να δονάει όποτε του καπνίσει χωρίς λόγο. Μπορεί πχ να δονήσει τώρα αλλά μπορεί να ξανά δονήσει μετά από 5 ώρες χωρίς να υπάρχει λόγος, ακόμα και όταν δεν ασχολούμαι με αυτό. Ξέρει κανείς γιατί συμβάνει αυτό? Αν το κάνω Επ. Εργοστασιακών μπορεί να γίνει τίποτα ή χρειάζετε service?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.!!

 

Δε δονείται χωρίς λόγο.

Κάποια εφαρμογή είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δε δονείται χωρίς λόγο.

Κάποια εφαρμογή είναι.

 

Έχω κατεβάσει το GO launcher και έχω ανοιχτό και το GO weather, υπάρχει περίπτωση τίποτα, όταν ενημερώνετε ο καιρός να δονείτε? Η δόνηση που κάνει δεν είναι παρατεταμένη.. Είναι στιγμιαία. Τι χρειάζεται να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ε,ειναι κλασσικο αυτο με τον dialer του s3(ενταξει δεν κανει και 5 sec ,αλλα αργει οκ) :) κατεβασε καποιον dialer απο το μαρκετ και ολα θα φτιξουν...:rolleyes:

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση θα κατεβάσω κάποιον dialer και ελπίζω να διορθωθεί η κατάσταση!! Πάντως το δικό μου κάνει 5 sec... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει το GO launcher και έχω ανοιχτό και το GO weather, υπάρχει περίπτωση τίποτα, όταν ενημερώνετε ο καιρός να δονείτε? Η δόνηση που κάνει δεν είναι παρατεταμένη.. Είναι στιγμιαία. Τι χρειάζεται να κάνω?

 

Θα είναι κάποια ρύθμιση μέσα σε κάποια εφαρμογή.

Θα ψάξεις σε όλες τις εφαρμογές που έχεις, τις ρυθμίσεις τους μία μία.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι κάποια ρύθμιση μέσα σε κάποια εφαρμογή.

Θα ψάξεις σε όλες τις εφαρμογές που έχεις, τις ρυθμίσεις τους μία μία.

 

Επειδή το κινητό είναι της κοπέλας μου, απλά ανέφερα ότι είναι δικό μου για διευκόλυνση. Της είπα να ψάξει όλες τις ρυθμίσεις μία μία. Αν κάνει επαναφ εργοστασιακών χάνονται οι εφαρμογές που είναι περασμένες στο κινητό? Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το κινητό??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...