Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τσεκάρετε λίγο γιατι χθες που το δοκίμασα, μετα έβλεπα καθυστέρηση στα εφε που κάνει το wallpaper. Αλήθεια απενεργοποιηται η μετακίνηση του wallpaper? σήμερα δεν το έχω μαζι μου γιατι είναι σειρα του one Χ :p. Χρησιμοποιω στην δουλεια μια μέρα το ένα μια το άλλο για να δώ τις διάφορες στην πράξη :D:O

 

Κώστα τι καθυστέρηση ακριβώς έβλεπες? Είχες live wallpaper ή όχι? Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα πάντως με τις ρυθμίσεις που έγραψα στο 0,5x και το ίδιο trick έκανα και στο Note και ποτέ δεν παρατήρησα κάτι... πως μπορείς και το αφήνεις σπίτι???!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απορια :

 

Οι φωτογραφιες στους καλουντες που εχω βαλει εγω εχουν πλατος 720p. γενικα εχω δοκιμασει κ μικροτερες κ μεγαλυτερες.

Γιατι υφιστανται τετοια αλλοιωση οταν παταμε να καλεσουμε???

Αντιθετα στην λιστα των επαφων ειναι χαρμα οφθαλμων. Κανω κατι λαθος? Ειναι πολυ ασχημο να τις βλεπεις ετσι ...:confused:

 

Επισης ειναι δυνατον να σβησουμε τα OTA updates? Πειτε με στριμενο αλλα δεν θελω να μου κανει updates εκτος κ αν το επιλεξω εγω!

 

edit : πηρα την εξυπηρετηση ...πρωτη φορα που καταφευγω σε κατι τετοιο, αλλα το googlarisma δεν ευγαλε πουθενα.... ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ. Μου ειπαν να δοκιμασω να βαλω φωτογραφια απο την καμερα του κινητου κ να τους ξανακαλεσω αν συνεχισει να συμβαινει αυτο ...Καλα κρασααα.

Για την δε αναβαθμιση, δεν υπαρχει τροπος να την σβησεις ... ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΟΜΟΛΟΓΩ . Μου δινεται η αισθηση οτι δινω ενα σκασμο λεφτα κ η κυριοτητα του τηλεφωνου παραμενει στη SAMSUNG. Κριμα ... κριμα κριμα.

Και ερωτω : τι γινεται αν εχεις κανει root??

Οι φωτογραφιες εχουν χαμηλη αναλυση γιατι ανεβαινουν στους server της Google,οποτε καταλαβαινεις τοσα εκατομμυρια χρηστες αν ανεβαιναν οι φωτο σε HD θα γινοταν πανικος.

 

Τα updates δεν γινονται αυτοματα,απλος σου βγαζει ειδοποιηση και πατας εσυ να το κατεβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

Μετάβαση από Desire (rooted) σε s3 (Unrooted). Κάνω back up από desire με titanium (για root users) και τα μεταφέρω με titanium (για unrooted users) στο s3 (αφού μεταφέρω το φάκελο του titanium στο s3).

Εκτός από το σπαστικό που κάνω restore την εφαρμογή μία-μία, λογικά δεν έχω άλλο θέμα.... έτσι δεν είναι?

 

Ο φορτιστής του s3 είναι output 5.0V-1.0A. ;Exv 2 HTC που είναι output το ίδιο. Να τους χρησιμοποιήσω? Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για τη χρήση μη original φορτιστών αλλά δεν θυμάμαι που το έχω διαβάσει.... (ούτε αν ισχύει φυσικά)

Ένας άλλος που έχω της Samsung είναι output 5.0V αλλά 0,7 Α.. με αυτόν τι παίζει?

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες εχουν χαμηλη αναλυση γιατι ανεβαινουν στους server της Google,οποτε καταλαβαινεις τοσα εκατομμυρια χρηστες αν ανεβαιναν οι φωτο σε HD θα γινοταν πανικος.

 

Τα updates δεν γινονται αυτοματα,απλος σου βγαζει ειδοποιηση και πατας εσυ να το κατεβασεις.

 

Εισαι σιγουρος γι αυτο που λες? Οι επαφες μου ειναι ολες στη μνημη του τηλεφωνου ... κ οχι στο account του google μου.... μεγαλη χαζομαρα οπως κ να χει. :mad:

 

Κ αυτο που λες για τα updates δεν ισχυει φιλε μου. Ελαβα το πρωτο OTA σημερα κ ειμαι σιγουρος οτι το firmware το κατεβασε διχως συγκαταθεση. To μονο που μπορεις να διαλεξεις ειναι αν θα κανεις τις αλλαγες ΤΩΡΑ η ΑΡΓΟΤΕΡΑ. Κ σου λεω οτι το ειχε κατεβασει διοτι το μονο που χρειαστηκε ηταν να κανει ενα απλο restart κ να περιμενω 1 λεπτο να ενημερωθουν τα αρχεια του συστηματος. Δεν εχω ΤΟΣΟ γρηγορη συνδεση εδω που ειμαι για να γινει αυτη η διαδικασια σε 1 λεπτο, στο λεω σουπερ υπευθυνα. Και ετσι να ειναι οπως λες παλι ειναι απογητευτικο δεν σου δινει δυνατοτητα να μην το κανεις. το μονο που σου λεει ειναι "ΤΩΡΑ Η ΜΕΤΑ".

Edited by Quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Πάντως,άσχετα με το ποιο module κάμερας έχει η συσκευή του καθενός,η έλλειψη ξεχωριστου κουμπιού για το shutter της φωτογραφικής μηχανής είναι μειονέκτημα.Εμένα με βρίσκει συνέχεια να μην θέλω να βγάζω φωτό.Με το Ν8 όλα κάθονταν γάντι στον τομέα αυτό,απο πλευράς πρακτικότητας.Θυμάμαι άπειρες εκδρομές όπου χρησιμοποιούσα το Ν8,δίνοντάς το σε τρίτους για να μας φωτογραφίσουν.Τους έδειχνες το κουμπάκι και όλα ΟΚ.Με το S3 άντε να τους δείξεις τι πρέπει να πατήσεις...

Ακριβως ετσι φιλε μου για αυτο και εγω παντα θα εχω μια Sony συσκευη παντα ποτε μονο μια συσκευη και ειδικα οταν δεν εχει αυτο το χαρακτηριστικο οπως το S3.

Ειναι τρομερη ευκολια και πολυ βολικο:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι φιλε μου για αυτο και εγω παντα θα εχω μια Sony συσκευη παντα ποτε μονο μια συσκευη και ειδικα οταν δεν εχει αυτο το χαρακτηριστικο οπως το S3.

Ειναι τρομερη ευκολια και πολυ βολικο:)

 

Αν είσαι rooted γίνεται με τα κουμπιά του ήχου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ! για το αν το κινητο αξιζει... και αν βγαζει καλες φωτο σε ολα τα σ3 η στα μισα....

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος γι αυτο που λες? Οι επαφες μου ειναι ολες στη μνημη του τηλεφωνου ... κ οχι στο account του google μου.... μεγαλη χαζομαρα οπως κ να χει. :mad:

 

Κ αυτο που λες για τα updates δεν ισχυει φιλε μου. Ελαβα το πρωτο OTA σημερα κ ειμαι σιγουρος οτι το firmware το κατεβασε διχως συγκαταθεση. To μονο που μπορεις να διαλεξεις ειναι αν θα κανεις τις αλλαγες ΤΩΡΑ η ΑΡΓΟΤΕΡΑ. Κ σου λεω οτι το ειχε κατεβασει διοτι το μονο που χρειαστηκε ηταν να κανει ενα απλο restart κ να περιμενω 1 λεπτο να ενημερωθουν τα αρχεια του συστηματος. Δεν εχω ΤΟΣΟ γρηγορη συνδεση εδω που ειμαι για να γινει αυτη η διαδικασια σε 1 λεπτο, στο λεω σουπερ υπευθυνα. Και ετσι να ειναι οπως λες παλι ειναι απογητευτικο δεν σου δινει δυνατοτητα να μην το κανεις. το μονο που σου λεει ειναι "ΤΩΡΑ Η ΜΕΤΑ".

 

Για τις επαφες τι να σου πω φιλε μου δεν ξερω.......εδω και τρια χρονια τις εχω στο gmail μου.

 

Για τα updates στο Note με ρωτουσε αν θελω να την κατεβασω και μου ειχε επιλογη να κανω ενημερωση η να την κανω αργοτερα ΑΜΑ πατουσα αργοτερα και την εκανα μετα την κατεβαζε τοτε δεν ηταν ηδη κατεβασμενη και απλος εκανε εγκατασταση.Μπορει τωρα στο S3 να αλλαξαν τα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας τον κωδικό για να δω το module της κάμερας πάτησα (κακώς προφανώς) στο μενού που εμφανίζεται την επιλογή CAM to Phone FW Dump (Rear). Δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

 

Ο φορτιστής του s3 είναι output 5.0V-1.0A. ;Exv 2 HTC που είναι output το ίδιο. Να τους χρησιμοποιήσω? Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για τη χρήση μη original φορτιστών αλλά δεν θυμάμαι που το έχω διαβάσει.... (ούτε αν ισχύει φυσικά)

Ένας άλλος που έχω της Samsung είναι output 5.0V αλλά 0,7 Α.. με αυτόν τι παίζει?

 

O ΗΤC ειναι ολοιδιος με το Samsung οσον αφορα το output. Φωρτιζει κανονικα, το δοκιμασα, αλλα δεν ημουν κ τοσο ηρεμος διοτι θεωρω οτι ειναι καλο οι φορτιστες να ειναι "της μαμας", γιατι διαφορα ακους απο δω κ απο κει ... μπορει να ειναι ραδιο αρβυλα αλλα γιατι να το ρισκαρεις?

Link to comment
Share on other sites

μολις το εκανα παραγγελια... εκτος και αν το ακυρωσω.... ο θεος βοηθος να βγει καλο και να ειναι τοσο καλο οσο το εδειξαν στην παρουσιαση και να μην προσπαθουν να μας παραπλανησουν...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ! για το αν το κινητο αξιζει... και αν βγαζει καλες φωτο σε ολα τα σ3 η στα μισα....

 

Κατά την γνώμη μου φίλε βγάζει πολύ καλές φώτο για κινητό και το flash του είναι πολύ δυνατό. Γενικά για μένα είναι πολύ υπερβολικά όσα ακούγονται και αν δεν τα είχες διαβάσει δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβαινες διαφορά. Εγώ τουλάχιστον είμαι πολύ ικανοποιημένος και από τις φωτογραφίες και ειδικά από το κινητό γενικότερα.

 

Και υποτίθεται ότι δεν έχω το καλό module.

Edited by Devil_7
Link to comment
Share on other sites

και γω μαζι σου ειμαι φιλε ολα αυτα μου ακουγονται υπερβολες εδω μεσα.. κ ελπιζω αυριο η μεθαυριο που θα ρθει το κινητο να με κανει να χαρω που το πηρα... κοιτα εγω εχω λοξα μετις φωτο... εχω προς το παρων το νοκια ν8 που βγαζει φοβερες...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

και γω μαζι σου ειμαι φιλε ολα αυτα μου ακουγονται υπερβολες εδω μεσα.. κ ελπιζω αυριο η μεθαυριο που θα ρθει το κινητο να με κανει να χαρω που το πηρα... κοιτα εγω εχω λοξα μετις φωτο... εχω προς το παρων το νοκια ν8 που βγαζει φοβερες...

 

Μην ανησυχεις. Το προβλημα αφορα συγκεκριμενες συνθηκες και αντιμετοπιζεται κατα μεγαλο ποσοστο. Κατα τα αλλα οι φωτογραφιες του S3 θα σε ικανοποιησουν.

Δες ενα δειγμα σε μετριο φωτισμο τραβηγμενο απο πολυ κοντα για να δεις ποσο καλη ευκρινεια διαθετει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο φίλο που ρώτησε για το LG2X δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Και σαν συσκευές και σαν φωτογραφικές δυνατότητες. Η κάμερα του 2Χ είναι...μέτρια, οι φωτογραφίες out of the phone είναι σαφώς ανώτερες στο S3. Το ίδιο για όλη την συσκευή που το 2Χ κάθε τόσο με εκνεύριζε με τα προβλήματα στο software (Και έχω δοκιμάσει ότι custom rom έχει βγεί μέχρι να καταλήξω στην ανεκτή CM7)

 

Τώρα για τους άλλους φίλους που παραπονιούνται για τις σκοτεινές λήψεις, αν δεν κάνει κάποιος συγκριτικό σε συνθήκες στούντιο (απόλυτα ελεγχόμενες) δεν μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς διαφορά έχει στις διάφορες εκδόσεις της κάμερας και αν πράγματι αυτές είναι ορατές.

 

Επίσης πουθενά, επίσημα ή ανεπίσημα, δεν έχει αναφέρει η samsung κατασκευαστή κάμερας. Οπότε δεν μπορεί κανείς να την κατηγορήσει για απάτη ή ότι έκανε κάτι διαφορετικό από αυτό που κάνουν όλοι οι κατασκευαστές τηλεφώνων της apple συμπεριλαμβανομένης.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3-4 μέρες μπήκα πάλι στο θέμα του Σ3 να ρίχω καμία ματία και να δω κάνα νέο και γίνεται χαμός !!! Έχασα την μπάλα και το μυαλό μου στην κυριολεξία!!

Πρώτα διαβάζω αυτό :

Apparently Samsung ships S3 with two different camera modules, one with metal casing and one with mostly plastic casing. I'm waiting confirmation what firmware the one with metal casing has

Edit: the camera module with metal casing has:

Cam FW Ver: ZDFE02

Phone FW Ver: ZDFE02

 

και βάζοντας τον κωδικό βλέπω ZDFE02 άρα ΣΚΑ... :X

 

Έπειτα, από σήμερα και το τονίζω από σήμερα το μεσημέρι έπειτα από τη φόρτιση και αφού συνδεθώ στο WIFI το κινητό μου ΜΙΛΑΕΙ !!! Πριν δεν το έκανε και ας είχα συνδεθεί στο WIFI .

Aνοίγω έναν φάκελο στην επιφάνεια εργασίας που έχω μέσα browsers , play store κλπ κλπ και το κινητό μου λέει σε σπαστά Ελληνικά ¨

"o φάκελος είναι ανοιχτός " και όταν τον κλείνω μου λέει " ο φάκελος έκλεισε "

 

Τι σ***ά έχει γίνει κοωτεύω να τρελαθώ , είναι σαν να έχω άλλο τηλέφωνο στα χέρια μου

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3-4 μέρες μπήκα πάλι στο θέμα του Σ3 να ρίχω καμία ματία και να δω κάνα νέο και γίνεται χαμός !!! Έχασα την μπάλα και το μυαλό μου στην κυριολεξία!!

Πρώτα διαβάζω αυτό :

Apparently Samsung ships S3 with two different camera modules, one with metal casing and one with mostly plastic casing. I'm waiting confirmation what firmware the one with metal casing has

Edit: the camera module with metal casing has:

Cam FW Ver: ZDFE02

Phone FW Ver: ZDFE02

 

και βάζοντας τον κωδικό βλέπω ZDFE02 άρα ΣΚΑ... :X

 

Έπειτα, από σήμερα και το τονίζω από σήμερα το μεσημέρι έπειτα από τη φόρτιση και αφού συνδεθώ στο WIFI το κινητό μου ΜΙΛΑΕΙ !!! Πριν δεν το έκανε και ας είχα συνδεθεί στο WIFI .

Aνοίγω έναν φάκελο στην επιφάνεια εργασίας που έχω μέσα browsers , play store κλπ κλπ και το κινητό μου λέει σε σπαστά Ελληνικά ¨

"o φάκελος είναι ανοιχτός " και όταν τον κλείνω μου λέει " ο φάκελος έκλεισε "

 

Τι σ***ά έχει γίνει κοωτεύω να τρελαθώ , είναι σαν να έχω άλλο τηλέφωνο στα χέρια μου

 

Κλείσε το talkback στην προσβασιμότητα

Edited by Superuser

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις το lightflow; Αν ναι αυτο δημιουργει το προβλημα.

 

Ναι έχω το lightflow

γνωριζει κανενας πως περναω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης???

 

Δεν μπορείς μόνο στην μνήμη του τηλεφώνου προς το παρόν , το έχουν αναφέρει πάρα πολλές φορές πιο πίσω .

 

 

Η λειτουργία οδήγησης ξέρει κανείς τι κάνει ? τι ενεργοποιεί και τι απενεργοποιεί ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας! Θα πάω αύριο, νωρίς το πρωί και θα επιμείνω για αντικατάσταση οθόνης ή και συσκευής. Υπενθυμίζω ότι αύριο κλείνει εβδομάδα.

 

Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη του θέματος.

Πήγα την Δευτέρα στο κατάστημα Vodafone και μου είπαν να το στείλουν στην Arvato για επισκευή, ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ για ολική αντικατάσταση παρόλο που δεν είχε κλείσει εβδομάδα. Δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω γιατί έχω ακούσει τα χειρότερα για την Arvato και ο χρόνος δεν με παίρνει.:mad:

 

Πήγα αμέσως στην Smartec. Σε 20 λεπτά με πήραν στο κινητό να με ενημερώσουν ότι δεν έχουν το ανταλλακτικό και ότι θα χρειαστεί να το αφήσω 1-2 μέρες για να τους έρθει και να επισκευαστεί. Την επόμενη (Τρίτη) μου ήρθε μήνυμα ότι η επισκευή ολοκληρώθηκε. Το παρέλαβα σήμερα (Τετάρτη) και είναι τέλειο! Πιο καλό και από καινούριο!:D

 

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ SMARTEC ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΨΟΓΗ(:!:) ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ρε παιδια πως μπορω να τραβηξω φωτογραφια οταν κανω εγγραφη βιντεο;Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στην camera;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ρε παιδια πως μπορω να τραβηξω φωτογραφια οταν κανω εγγραφη βιντεο;Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στην camera;

 

Τίποτα απολύτως! Δοκίμασε να τραβήξεις βίντεο και σου βγάζει ένα button φωτογραφικής μηχανής καθώς τραβάς βίντεο.. Αν το πατήσεις θα βγάλει φωτογραφία.. Απλά κάνε το μια φορά και θα το καταλάβεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...