Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια ειμαι καινουριοσ στα android και σχεδον εχω στα χερια μου το πιο πανω τηλ.... που μπορω να βρω συμβουλεσ για να το κανω ροοτ...

 

15 χρονια symbian ειναι το πρωτο διαφορετικο τηλ που περνω...

 

ευχαριστω....

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Καλύτερα να ρωτήσεις στο άλλο θέμα των τροποποιήσεων του note 2.

Διάβασε καλά αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1896696 να καταλάβεις τι ακριβώς πρέπει να κάνεις και ποια προβλήματα μπορείς να αντιμετωπίσεις στην όλη διαδικασία. Αυτό που σ' ενδιαφέρει είναι στο 2ο και 3ο ποστ. Μετά ρωτά εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345660 αν έχεις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια ειμαι καινουριοσ στα android και σχεδον εχω στα χερια μου το πιο πανω τηλ.... που μπορω να βρω συμβουλεσ για να το κανω ροοτ...

 

15 χρονια symbian ειναι το πρωτο διαφορετικο τηλ που περνω...

 

ευχαριστω....

 

Αφού ακόμα δεν το έχεις στα χέρια σου πως αποφάσισες να το κάνεις ρουτ;

Αυτή τη στιγμή είναι το μοναδικό android τηλέφωνο που δουλεύει άψογα out of the box χωρίς να σου παρουσιάσει Κανένα Απολύτως Πρόβλημα!

Παρτο με το καλό, άστο όπως είναι να δουλέψει (να καταλάβεις την λειτουργία του android) και να δεις και αν θα σου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα που θα χρειαστείς την εγγύηση και αφού κατανοήσεις πλήρως τον τρόπο λειτουργίας του και κατασταλάξεις για το πως το θέλεις εσύ το τηλέφωνό σου τότε ψάχνεσαι παραπέρα.

Για να μην βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων... κράτα μια πισινή και μην βιάζεσαι... :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμα δεν το έχεις στα χέρια σου πως αποφάσισες να το κάνεις ρουτ;

Είναι πολλές οι εφαρμογές που απαιτούν root.

Και το σημαντικότερο, είναι κρίμα τέτοια οθόνη να είναι σε 320dpi, το έχω ρυθμίσει στα 240dpi και είναι πολύ ευχαριστημενος, όλα είναι λίγο μικρότερα, αλλά έχω πολύ περισσότερη πληροφορία (υψηλότερη ανάλυση) στην οθόνη μου. Αξιοποιεί πραγματικά το φοβερό κινητό. Μαμισιο είναι σαν σε 19" οθόνη να έχεις ανάλυση 1024χ768 ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλές οι εφαρμογές που απαιτούν root.

Και το σημαντικότερο, είναι κρίμα τέτοια οθόνη να είναι σε 320dpi, το έχω ρυθμίσει στα 240dpi και είναι πολύ ευχαριστημενος, όλα είναι λίγο μικρότερα, αλλά έχω πολύ περισσότερη πληροφορία (υψηλότερη ανάλυση) στην οθόνη μου. Αξιοποιεί πραγματικά το φοβερό κινητό. Μαμισιο είναι σαν σε 19" οθόνη να έχεις ανάλυση 1024χ768 ...

 

Αν καινούργιος χρήστης android όπως είναι το παλικάρι ξεκινήσει τέτοιες ιστορίες με το τηλέφωνο Χωρίς να γνωριζει τιποτα για το λειτουργικό του και για τις δυνατότητές του, είναι θέμα χρόνου να καταλήξει με ένα τούβλο στο χέρι και να το φυσάει και να μην κρυώνει! Και επειδή εδώ είμαστε για να λέμε την γνώμη μας και να δίνουμε συμβουλές στους νεότερους, εγώ προσωπικά του προτείνω να μην πειράξει τίποτα αν δεν κατανοήσει πλήρως τι κάνει και γιατί το κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά βαριέμαι να προσπαθώ να αποδείξω πράγματα που δεν έχουν διάφορα και είναι τριτευουσας σημασίας.

Έχω δίπλα δίπλα note και ipad. Έχουν ακριβώς το ίδιο ανεπαίσθητο σκαλωματάκι που συμβαίνει μάλλον σε ποστ που περιέχουν φωτογραφία μεγάλης ανάλυσης. Δεν επηρεάζει καθόλου την εμπειρία χρήσης της εφαρμογής.

Και εν πάση περιπτώσει ακόμα και αν έχει καθυστέρηση ενός millisecond προτιμώ το android και το Note για όλα τα άλλα σημαντικότερα που κάνει σαφώς καλύτερα.

Καλησπερα Κωστα. Δοκιμασε αν θελεις τις εφαρμογες ex dialer και quick pic οι οποιες ειναι εξαιρετικες, με αψογη, smooth συμπεριφορα. Ετσι θα ηθελα να ηταν και οι αντιστοιχες native εφαρμογες της σαμσουγκ. Μικρο το κακο βεβαια, αφου υπαρχουν πολλες εναλλακτικες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΡΑΔΙΟ ΣΤΟ BLUETOOTH???

Το Bluetooth plantronics voyage hd παίζει τον ήχο απο multimedia (video, music, κλπ). Όμως για να παίξει το ράδιο χρειάζεται κεραία, έτσι του καρφωνω ένα κομμένο βυσματάκι από καλώδιο ακουστικών (κομμένο για να μην σέρνονται καλώδια) και παίζει μια χαρά ράδιο στο ηχείο (Ανοιχτή ακρόαση), όχι όμως και στο Bluetooth ...διότι αναγνωρίζει το βύσματακι ως ακουστικά και υπερισχύουν της δρομολόγησης σε Bluetooth.

Υπάρχει λύση;;;

Που να ποστάρω;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κωστα. Δοκιμασε αν θελεις τις εφαρμογες ex dialer και quick pic οι οποιες ειναι εξαιρετικες, με αψογη, smooth συμπεριφορα. Ετσι θα ηθελα να ηταν και οι αντιστοιχες native εφαρμογες της σαμσουγκ. Μικρο το κακο βεβαια, αφου υπαρχουν πολλες εναλλακτικες.

 

Ο ex dialer αν δεις στις ρυθμίσεις του σε συμβουλεύει να μην τικάρεις το hardware acceleration. Αυτό είναι που δημιουργεί το οποίο πρόβλημα και είναι θέμα google.

Σε όλες τις συσκευές πλην του note 2 και GN που ο dialer του είναι παναλαφρος δημιουργεί πρόβλημα.

Εγώ στο note προτιμώ τον official γιατί κάνει πολλά πράγματα και δεν θέλω ξένες εφαρμογές. Οι επαφές μου είναι στα αγγλικά αφού είμαι στο εξωτερικό οπότε έχω και αναζήτηση κατευθείαν από το πληκτρολόγιο του.

Σίγουρα θα ήταν καλό να έχει αυτή την ευκολία και για την ελληνική γλώσσα.

 

Το quick pic πάντα το δοκιμάζω και πάντα το αφαιρώ γιατί καθυστερεί πολύ να φορτώσει όταν το ανοίγεις μετά από ώρες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις το Triangle Away σε Ελληνικο κινητο? Το εχω τρεξει 2-3 φορες και μου βγαζει παντα counter: 1. Μπηκα και σε Download mode και εκει μου λεει τα ιδια.

Μονο rooted ειναι το κινητο, δεν εχω περασει τιποτα αλλο.

 

Μηπως μετα το Triangle Away θελει wipe και περασμα official rom για να δουλεψει?

 

Και οταν βγει η 4.1.2, πως ακριβως γινεται να κανουμε την ενημερωση οσοι ειμαστε rooted?

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Ο ex dialer αν δεις στις ρυθμίσεις του σε συμβουλεύει να μην τικάρεις το hardware acceleration. Αυτό είναι που δημιουργεί το οποίο πρόβλημα και είναι θέμα google.

Σε όλες τις συσκευές πλην του note 2 και GN που ο dialer του είναι παναλαφρος δημιουργεί πρόβλημα.

Εγώ στο note προτιμώ τον official γιατί κάνει πολλά πράγματα και δεν θέλω ξένες εφαρμογές. Οι επαφές μου είναι στα αγγλικά αφού είμαι στο εξωτερικό οπότε έχω και αναζήτηση κατευθείαν από το πληκτρολόγιο του.

Σίγουρα θα ήταν καλό να έχει αυτή την ευκολία και για την ελληνική γλώσσα.

 

Το quick pic πάντα το δοκιμάζω και πάντα το αφαιρώ γιατί καθυστερεί πολύ να φορτώσει όταν το ανοίγεις μετά από ώρες.

Επειδή το Note έχει πολύ καλό στήσιμο και καλές native εφαρμογές είπα κι εγώ να αλλάξω συνήθειες και να δοκιμάσω να μείνω με τις official. Παλιά οι exDialer, handcent και quickpic έμπαιναν χωρίς δεύτερη σκέψη.

Η έλλειψη SmartDial στα ελληνικά κάνει απαγορευτική για μένα τη χρήση του stock dialer. Για μηνύματα κρατάω ακόμα την stock αν και η συμπεριφορά της σε μηνύματα με ελληνικά έχει προβλήματα. Θα έπρεπε να λειτουργεί όπως η 3rd. Να γράφεις όπως θες και να τα στέλνει κεφαλαία άτονα.

Η Συλλογή έχει κάτι ανεπαίσθητες καθυστερήσεις που και που στην εναλλαγή αλλά μου αρέσει. Έβαλα το Quick Pic και το έβγαλα για τον λόγο που αναφέρεις. Σε παλιότερες συσκευές έβλεπες μεγάλη διαφορά. Στο Note για μένα δεν προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο.

Γενικώς πάντως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά με τις stock εφαρμογές που δεν σε αναγκάζουν με το καλημέρα να ψάχνεις εναλλακτικές στο market.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έιμαι εδώ και 2 μέρες κάτοχος του note ii.

Σαν πρώην "μηλαρακιας" μου λείπει η φωνητική κλήση. Να πω στη συσκευή "κλήση" ή "call" και κατόπιν το όνομα απο τις επαφές μου.

Η εφαρμογή που τρέχει στο note ii δε φαίνεται να αναγνωρίζει ελληνικές επαφές.

Κάνω εγώ κάτι λάθος;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε βάλει την 4.1.2 σε αυτές τις εφαρμογές (dialer, contacts) έχετε παρατηρήσει κάποια βελτίωση σε αυτά τα σκαλώματα;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχει δοκιμασει κανεις το Triangle Away σε Ελληνικο κινητο? Το εχω τρεξει 2-3 φορες και μου βγαζει παντα counter: 1. Μπηκα και σε Download mode και εκει μου λεει τα ιδια.

Μονο rooted ειναι το κινητο, δεν εχω περασει τιποτα αλλο.

 

Μηπως μετα το Triangle Away θελει wipe και περασμα official rom για να δουλεψει?

 

Και οταν βγει η 4.1.2, πως ακριβως γινεται να κανουμε την ενημερωση οσοι ειμαστε rooted?

Πώς έκανες root και ποια rom φοράει η συσκευή σου; To triangle away δουλεύει κανονικά στην τελευταία επίσημη ελληνική με autoroot του chainfire.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο ex dialer αν δεις στις ρυθμίσεις του σε συμβουλεύει να μην τικάρεις το hardware acceleration. Αυτό είναι που δημιουργεί το οποίο πρόβλημα και είναι θέμα google.

Το ξερω οτι ειναι θεμα google, δηλαδη android. Σε ολες τις συσκευες , η συμπεριφορα ειναι παρομοια. Λιγο λαγκ στο αρχειο καταγραφης, καθολου στη λιστα επαφων. 3 χρονια τωρα, τα ιδια πραγματα βρισκω μπροστα μου, ανεξαρτητως συσκευης.

Και τις επαφες μου στα αγγλικα τις εχω εδω και περιπου 10χρονια.

 

Το quick pic πάντα το δοκιμάζω και πάντα το αφαιρώ γιατί καθυστερεί πολύ να φορτώσει όταν το ανοίγεις μετά από ώρες.

Τις φωτο τις εχεις στην καρτα μνημης ή στη συσκευη?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκιμάστε στις ρυθμίσεις-επιλογές προγραμματιστη - και εκεί που έχει τρεις επιλογές που λέει για κίνηση, τις τιμές κάντε τες 0 και μετά δείτε απόδοση συσκευής, πως πάει! !!!!!
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει σε ένα βίντεο ξένο και το ειχε βαλει. 0.5 ο τυπος. Τωρα το απ ενεργοποίησα τελείως. Λες να εχουμε κανα προβλημα;

 

Επειδή το κινητό ειναι ήδη γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει σε ένα βίντεο ξένο και το ειχε βαλει. 0.5 ο τυπος. Τωρα το απ ενεργοποίησα τελείως. Λες να εχουμε κανα προβλημα;

 

Επειδή το κινητό ειναι ήδη γρήγορο.

 

Κανενα προβλημα. Το ειχα απενεργοποιημενο σε ολες τις συσκευες μου που το υποστηριζαν γιατι δε μου αρεσουν τα εφεδακια :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή να κλείσεις (power off) το κινητό, χωρίς να πατήσεις το power button; Θα ήθελα αυτή να δουλεύει χωρίς να γίνεις root, γιατί όσες έχω δει το έχουν προαπαιτούμενο.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει εφαρμογή να κλείσεις (power off) το κινητό, χωρίς να πατήσεις το power button; Θα ήθελα αυτή να δουλεύει χωρίς να γίνεις root, γιατί όσες έχω δει το έχουν προαπαιτούμενο.

 

Μόνο με root σου παρέχεται αυτή η δυνατότητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι θεμα google, δηλαδη android. Σε ολες τις συσκευες , η συμπεριφορα ειναι παρομοια. Λιγο λαγκ στο αρχειο καταγραφης, καθολου στη λιστα επαφων. 3 χρονια τωρα, τα ιδια πραγματα βρισκω μπροστα μου, ανεξαρτητως συσκευης.

Και τις επαφες μου στα αγγλικα τις εχω εδω και περιπου 10χρονια.

 

 

Τις φωτο τις εχεις στην καρτα μνημης ή στη συσκευη?

 

Τις φωτο τις εχω σε 10 class card και με την official Συλλογή φορτώνουν άμεσα. Δεν έχω βέβαια 5000 φωτο γιατί δεν τους χρειάζομαι να είναι πάντα μαζί μου. Επιλέγω συγκεκριμένα άλμπουμ.

 

Στο iphone εχε υπ οψη σου ότι οι φωτο που μπαίνουν μέσω itunes τουλάχιστον σε μένα που έχω Mac, μειώνονται πολύ σε μέγεθος. Οπότε μπορείς να έχεις μεγάλο αριθμό χωρίς να επηρεάζεται η εφαρμογή της συλλογής.

Το ίδιο γίνεται και στα WP.

Έχω 1000 φωτο μαζί μου αλλά όλες είναι από 2,5 έως 7 ΜΒ συν τα βίντεο.

 

Για το android ξέρουμε ότι κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από όλα τα άλλα λειτουργικά.

Αν σ αυτά προστεθούν όλες αυτές οι έξτρα δυνατότητες, τότε μπορούμε να κάνουμε σύγκριση.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ενα ενδιαφέρων συγκριτικό Note 2 vs DNA vs Nexus 4 απο χρήστη στο xda, είναι μεγάλο για να το παραθέσω εδώ.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=34773728&postcount=1

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Τις φωτο τις εχω σε 10 class card και με την official Συλλογή φορτώνουν άμεσα. Δεν έχω βέβαια 5000 φωτο γιατί δεν τους χρειάζομαι να είναι πάντα μαζί μου. Επιλέγω συγκεκριμένα άλμπουμ.

 

Στο iphone εχε υπ οψη σου ότι οι φωτο που μπαίνουν μέσω itunes τουλάχιστον σε μένα που έχω Mac, μειώνονται πολύ σε μέγεθος. Οπότε μπορείς να έχεις μεγάλο αριθμό χωρίς να επηρεάζεται η εφαρμογή της συλλογής.

Το ίδιο γίνεται και στα WP.

Έχω 1000 φωτο μαζί μου αλλά όλες είναι από 2,5 έως 7 ΜΒ συν τα βίντεο.

 

Για το android ξέρουμε ότι κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από όλα τα άλλα λειτουργικά.

Αν σ αυτά προστεθούν όλες αυτές οι έξτρα δυνατότητες, τότε μπορούμε να κάνουμε σύγκριση.

Εγώ τις πέρασα στην εσωτερική μνήμη, ελπίζοντας σε ταχύτερη πρόσβαση. (παρότι η κάρτα μου είναι class 10).

H φόρτωση γίνεται άμεσα, κανένα παράπονο σε αυτό. Θα ήθελα όμως λίγο πιο smooth όλη την εφαρμογή. Ίσως φταίει ο όγκος των φωτογραφιών τελικά, γιατί 5500 φώτο δεν είναι και λίγο πράγμα.

 

Δεν θα ήθελα να επεκταθεί το θέμα στο τι κάνει το android Κώστα. Δεν το πάω σε θέματα σύγκρισης με άλλα λειτουργικά. Τουλάχιστον όχι στο παρόν νήμα. Όλοι εδώ μέσα, το ίδιο κινητό έχουμε, android έχουμε και αυτό κρίνουμε.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

 

Μετά από τα θρυλικά Nokia E71 & Iphone3gs πέρασα και εγώ με τη σειρά μου στο NoteII το οποίο έχει ήδη τη δική του λαμπρή πορεία και θα πάει ακόμα καλύτερα.

 

Προσωπικά, οι λόγοι ήταν 2 :

1. Ο απίστευτος ενθουσιασμός όσων γράφουν εδώ μέσα και το φανταστικό κλίμα προς την τεχνολογία ασχέτως πλατφόρμας, τεχνολογίας και εταιριών (οι περισσότεροι εδώ μέσα άλλωστε έχουν περάσει από πολλά λειτουργικά). Νομίζω ότι η προσφορά όσων γράφουν εδώ είναι πολυτιμότερη από κάθε άλλη παράμετρο που μπορεί να επηρεάσει κάποιον στην επιλογή στη νέα του συσεκυή.

2. Η πολύ καλή προσφορά των τελευταίων ημερών.

 

Προχωρώ στο bug :

 

Τις τελευταίες μέρες παρουσιάζει πρόβλημα όταν πάω να καλέσω κάποιον από το μητρώο των κλήσεων (αρχείο καταγραφής). Μου εμφανίζει « ο αριθμός δεν είναι εγγεγραμμένος στο δίκτυο» και δεν παίρνει κανένα τηλέφωνο.

Οταν δοκιμάζω απο Επαφές, το ίδιο.

Με επανεκκίνηση δεν λύνεται το πρόβλημα.

Το λύνω στέλνοντας πρώτα ένα sms. Μετά φτιάχνει και καλώ κανονικά.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά και τις 2 φορές που παρουσιάστηκε αυτό άκουγα ραδιόφωνο.

Η συσκευή είναι στοκ Ελληνική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

 

Μετά από τα θρυλικά Nokia E71 & Iphone3gs πέρασα και εγώ με τη σειρά μου στο NoteII το οποίο έχει ήδη τη δική του λαμπρή πορεία και θα πάει ακόμα καλύτερα.

 

Προσωπικά, οι λόγοι ήταν 2 :

1. Ο απίστευτος ενθουσιασμός όσων γράφουν εδώ μέσα και το φανταστικό κλίμα προς την τεχνολογία ασχέτως πλατφόρμας, τεχνολογίας και εταιριών (οι περισσότεροι εδώ μέσα άλλωστε έχουν περάσει από πολλά λειτουργικά). Νομίζω ότι η προσφορά όσων γράφουν εδώ είναι πολυτιμότερη από κάθε άλλη παράμετρο που μπορεί να επηρεάσει κάποιον στην επιλογή στη νέα του συσεκυή.

2. Η πολύ καλή προσφορά των τελευταίων ημερών.

 

Προχωρώ στο bug :

 

Τις τελευταίες μέρες παρουσιάζει πρόβλημα όταν πάω να καλέσω κάποιον από το μητρώο των κλήσεων (αρχείο καταγραφής). Μου εμφανίζει « ο αριθμός δεν είναι εγγεγραμμένος στο δίκτυο» και δεν παίρνει κανένα τηλέφωνο.

Οταν δοκιμάζω απο Επαφές, το ίδιο.

Με επανεκκίνηση δεν λύνεται το πρόβλημα.

Το λύνω στέλνοντας πρώτα ένα sms. Μετά φτιάχνει και καλώ κανονικά.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά και τις 2 φορές που παρουσιάστηκε αυτό άκουγα ραδιόφωνο.

Η συσκευή είναι στοκ Ελληνική

Ενδιαφέρον ακούγεται.

Σε συγκεκριμένη επαφή;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται.

Σε συγκεκριμένη επαφή;

 

όχι, δοκίμασα και με άλλες επαφες οταν είχε το πρόβλημα.

προσπάθησα να το αναπαράξω τώρα που έχω χρόνο αλλά δεν τα κατάφερα (και με ραδιόφωνο και χωρίς).

περιμένω αν θα υπάρξει και άλλη φορά (πιο υποψιασμένος τώρα για τα βήματα που τυχόν το προκαλούν)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Note έχει πολύ καλό στήσιμο και καλές native εφαρμογές είπα κι εγώ να αλλάξω συνήθειες και να δοκιμάσω να μείνω με τις official. Παλιά οι exDialer, handcent και quickpic έμπαιναν χωρίς δεύτερη σκέψη.

Η έλλειψη SmartDial στα ελληνικά κάνει απαγορευτική για μένα τη χρήση του stock dialer. Για μηνύματα κρατάω ακόμα την stock αν και η συμπεριφορά της σε μηνύματα με ελληνικά έχει προβλήματα. Θα έπρεπε να λειτουργεί όπως η 3rd. Να γράφεις όπως θες και να τα στέλνει κεφαλαία άτονα.

Η Συλλογή έχει κάτι ανεπαίσθητες καθυστερήσεις που και που στην εναλλαγή αλλά μου αρέσει. Έβαλα το Quick Pic και το έβγαλα για τον λόγο που αναφέρεις. Σε παλιότερες συσκευές έβλεπες μεγάλη διαφορά. Στο Note για μένα δεν προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο.

Γενικώς πάντως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά με τις stock εφαρμογές που δεν σε αναγκάζουν με το καλημέρα να ψάχνεις εναλλακτικές στο market.

 

Ελενη και εγω πρωτα το ex dialer εβαζα και μετα το handcent sms αλλα εδω εχω τη στοκ για sms και ακριβως για το λόγο που λες εσυ(ελειψη smart dialer στα ελληνικα)το ex dialer.

Στο GN το ειχα κανει εφαρμογη συστηματος και δουλευε τελεια κυριως το θεμα που εχει με το notification οταν σε καλουν η εχεις αναπαντητη.

Στο τελευταιο noteli που εχω παρει ομως κ μιας και δε το εχω ρουταρη ακομα το εχω να ανοιγει ο στοκ dialer πραγμα ομως που μου τη δινει καθως δε θελω να μπλεκουν και να ανοιγουν 2 εφαρμογες χωρια τη μικρη καθυστερηση.

Για αυτό το λόγο λοιπόν ίσως το ρουταρω κάποια στιγμή και για να του πετάξω μερικά άχρηστα της samsung αν και γενικα η συσκευή είναι μια χαρά.

Θα το όμως κανω μόνο αν αποφάσισω να το χρησιμοποιη σω και σα κινητό μιας και τώρα το έχω κυρίως σα mini tablet πολυσυσκευή.

Τελειωνοντας παντως θέλω να πω πως είναι μεγάλο λάθος που δεν έχουν smart dialing εταιρίες όπως η samsung,sony κ.α. και μόνο η htc(κ η nokia στα συμπιαν)σεβοντε τον ελληνα καταναλωτη.

Γιατί δε μπορεί μια χούφτα άνθρωποι να έχουν φτιάξει την υπεροχη εφαρμογή ex dialer με αυτό το πολύ σημαντικό future για όσους εχουν τις ελληνικες επαφές στα..ελληνικα και να μη μπορεί κοτζαμ κολοσσός όπως γη samsung ή η sony, απλά μας ψιλοεχουν...χεσμ....ς!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...