Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...και exfat την φορμαρω απο τον υπολογιστη , σωστα?

 

Μπορεις να τη βαλεις στο τηλεφωνο και να τη φορμαρεις απο εκει.settings-storage πηγαινε κατω κατω format sdcard

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Αργύρη, να ΄σαι καλά.

 

Εμένα η microSD μου ήρθε φορμαρισμένη σε exFAT. Δεν την πείραξα, απλά τη γέμισα με αρχεία. Το Note II την είδε κανονικά με τα αρχεία που της είχα βάλει. Δεν ξέρω αν το θέμα με τα flags έχει να κάνει και με το exFAT.

 

Αν μπορείς και δεν βαριέσαι βάλε απ' το PC σου στη microSD κάποια αρχεία που να τα έχεις κάνει read-only (απ' το PC). Μετά βάλε την κάρτα στο Note II και χωρίς root δοκίμασε να τα σβήσεις ή να αλλάξεις flags (να κλείσεις το read-only για να γίνει writable).

 

 

Είμαι περίεργος, το παραδέχομαι. Μου το έχουν πει κι άλλοι. :lol:

 

Κάποτε πολύ παλιά στα Windows μου είχε συμβεί με έναν player που πήγε και μου γέμισε τα tags με στοιχεία απ' το CDDB και μου χάλασε τα δικά μου που τα είχα περάσει με το χέρι και ήταν πιο σωστά. Ίσως δεν χρειάζεται πλέον να είμαι τόσο προσεκτικός, φαντάζομαι πως είναι μικρές οι πιθανότητες να ξανασυμβεί.

 

Όχι άλλο iTunes! :X Παραδίνομαι! Άσε που 3 στις 10 φορές μου κόλλαγε με το που συνέδεα το iPhone με το PC και έπρεπε να σκοτώνω το task και να ξανασυνδέω... Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το γουστάρω το Note II που όλα γίνονται στο σύννεφο (Gmail, Dropbox κτλ.). Δεν το έχω ακόμα συνδέσει στο PC. Μόνο στον φορτιστή. Δεν υπάρχει λόγος πλέον να μεταφέρω ή να συγχρονίζω κάτι μέσω καλωδίου. Ούτε εξαρτιέμαι πλέον απ' το bloated M$ Outlook (και το σόι μου μέσα...).

 

Στην αρχή ξενέρωσα με τα flags και την αδυναμία της διαγραφής των αρχείων, αλλά τώρα που κατάλαβα τον λόγο που συμβαίνει το δέχτηκα και δεν με χαλάει. Απλά θέλει προσοχή να μην είναι τα αρχεία read-only.

 

Δεν χρειαζεται παντως να τη βγαλεις απο το κινητο για σβησεις τα αρχεια.Με τη συνδεση του κινητου,με τον υπολογιστη με usb καλωδιο τα σβηνεις μια χαρα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα προβλημα με την καρτα sd. Μπαινω στο app sd και μου λέει ότι η συσκευή δεν έχει εξωτερική μνήμη ή η η εξωτερική μνήμη είναι προσομειωμενη..

 

Βέβαια από την εφαρμογη του κινητού διαβάζει τα αρχεία της sd κανονικά.

 

Καμία ιδέα κανείς;

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται παντως να τη βγαλεις απο το κινητο για σβησεις τα αρχεια.Με τη συνδεση του κινητου,με τον υπολογιστη με usb καλωδιο τα σβηνεις μια χαρα.

Σωστός! Δεν το είχα σκεφτεί. Αν βάλω μόνο τους drivers του Kies θα είμαι OK ή χρειάζεται να βάλω ολόκληρη την εφαρμογή Kies; Η συσκευή δεν έχει συνδεθεί ποτέ στο PC. Γενικά προσπαθώ να κρατάω το PC καθαρό από σαβούρα και το Kies το έχω για σαβούρα απ' ό,τι έχω διαβάσει μέχρι τώρα...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Δεν το είχα σκεφτεί. Αν βάλω μόνο τους drivers του Kies θα είμαι OK ή χρειάζεται να βάλω ολόκληρη την εφαρμογή Kies; Η συσκευή δεν έχει συνδεθεί ποτέ στο PC. Γενικά προσπαθώ να κρατάω το PC καθαρό από σαβούρα και το Kies το έχω για σαβούρα απ' ό,τι έχω διαβάσει μέχρι τώρα...

 

Μόνο τους drivers κράτησε. Δεν υπάρχει λόγος να έχεις εγκατεστημενο το kies.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που ξαναρωτάω, δεν το βρηκα στις τελευταιες σελιδες, αν βαλω την πολωνικη 4.1.2 επισημη, θα έχω ελληνικα στο πενακι; Δε βλέπω να υπάρχει και άλλη 4.1.2.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται παντως να τη βγαλεις απο το κινητο για σβησεις τα αρχεια.Με τη συνδεση του κινητου,με τον υπολογιστη με usb καλωδιο τα σβηνεις μια χαρα.

Δυστυχώς δεν δουλεύει... Τα βλέπει κανονικά τα αρχεία απ' το PC, αλλά είναι read-only και δεν σε αφήνει να τα σβήσεις. Ούτε σε αφήνει να αλλάξεις το flag σε writable.

 

Ξανατονίζω ότι τα αρχεία που έχω μέσα στην κάρτα είναι read-only, δηλαδή έχουν σηκωμένο το read-only flag. Τα άλλα αρχεία που δεν είναι read-only μπορώ να τα σβήσω κανονικά και από το Note II και από το PC.

 

Δεν πειράζει, no problem, θα βγάλω την καρτούλα και θα σβήσω ό,τι θέλω μέσα από τον card reader στο PC. Θα αφαιρέσω και όλα τα read-only flags απ' τα υπόλοιπα αρχεία και από εδώ και πέρα θα προσέχω να μη βάζω ποτέ μέσα read-only αρχεία...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που ξαναρωτάω, δεν το βρηκα στις τελευταιες σελιδες, αν βαλω την πολωνικη 4.1.2 επισημη, θα έχω ελληνικα στο πενακι; Δε βλέπω να υπάρχει και άλλη 4.1.2.

 

Όχι φίλε.Ελληνικά στο S-Pen δεν υποστηρίζονται στην Πολωνική

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν δουλεύει... Τα βλέπει κανονικά τα αρχεία απ' το PC, αλλά είναι read-only και δεν σε αφήνει να τα σβήσεις. Ούτε σε αφήνει να αλλάξεις το flag σε writable.

 

Ξανατονίζω ότι τα αρχεία που έχω μέσα στην κάρτα είναι read-only, δηλαδή έχουν σηκωμένο το read-only flag. Τα άλλα αρχεία που δεν είναι read-only μπορώ να τα σβήσω κανονικά και από το Note II και από το PC.

 

Δεν πειράζει, no problem, θα βγάλω την καρτούλα και θα σβήσω ό,τι θέλω μέσα από τον card reader στο PC. Θα αφαιρέσω και όλα τα read-only flags απ' τα υπόλοιπα αρχεία και από εδώ και πέρα θα προσέχω να μη βάζω ποτέ μέσα read-only αρχεία...

 

ή γίνεσαι root και η λύση είναι υπόθεση δευτερολέπτων.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε.Ελληνικά στο S-Pen δεν υποστηρίζονται στην Πολωνική

Υποστηρίζονται κανονικά. Την έχω περάσει απο το μεσημέρι.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το νέο note 2 πέρα από την διάφορα του 4 g , είναι και dual sim !!! Για μένα η πιο σημαντική διάφορα... Παίρνει μια κανονική sim και μια μικρή, έχει δύο δέκτες αν δείτε στο πίσω μέρος της συσκευής, πίσω από το καπάκι.

 

Δεν ισχύει αυτό...μήπως μπερδεύεσαι από την υποδοχή της microsd ?

 

Στο xda ειχα διαβασει οτι δεν εχει ραδιοφωνο απο ανθρωπο που το εχει

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1970738

τελευταιο post

 

Tο επιβεβαιώνω και εγώ ως κάτοχος...για κάποιους αρνητικό, για μένα προσωπικά καθόλου...έτσι και αλλιώς αν θέλω να ακούσω ράδιο θα βάλω internet radio για να έχω τους ελληνικούς...οι Αυστραλέζικοι δεν με απασχολούν...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζονται κανονικά. Την έχω περάσει απο το μεσημέρι.

 

Σοβαρά;Ένας φίλος είχε γράψει αν θυμάμαι καλά εδώ ότι δεν τα υποστήριζε γι'αυτό και απάντησα έτσι.Δηλαδή την βάζουμε την Πολωνική και είμαστε καλυμένοι από κάθε άποψη στα Ελληνικα;

 

Δεν ισχύει αυτό...μήπως μπερδεύεσαι από την υποδοχή της microsd ?

 

 

 

Tο επιβεβαιώνω και εγώ ως κάτοχος...για κάποιους αρνητικό, για μένα προσωπικά καθόλου...έτσι και αλλιώς αν θέλω να ακούσω ράδιο θα βάλω internet radio για να έχω τους ελληνικούς...οι Αυστραλέζικοι δεν με απασχολούν...:lol:

 

Μάλλον μπερδεύεται.Για να τα ξεχωρίσουμε.Το κλασικό Note II είναι το Ν7100.Το Νote ΙΙ LTE 4G είναι το Ν7105 όπου και δεν έχει ραδιόφωνο αν υποθέσουμε πώς λέει αλήθεια ένα μέλος στο xda που ανέφερε ότι δεν έχει.Τέλος το Note II με Dual Sim είναι το Ν7102 το οποίο δεν έχει 4G.Στο hardware είναι όλα ίδια παρεπτιπτόντως

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Το Νote ΙΙ LTE 4G είναι το Ν7105 όπου και δεν έχει ραδιόφωνο αν υποθέσουμε πώς λέει αλήθεια ένα μέλος στο xda που ανέφερε ότι δεν έχει.

 

Μην υποθέτετε...αυτό έχω και εγώ και ΔΕΝ έχει ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Μην υποθέτετε...αυτό έχω και εγώ και ΔΕΝ έχει ραδιόφωνο.

 

Μεγάλο μείον. Τι να το κάνεις το 4G ? Σάμπως σε ενδιαφέρει η ταχύτητα που κατεβάζεις όταν είσαι στο δρόμο ? Και με το 3G πάει σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα. Εχω παρατηρησει στην καμερα οταν κανεις focus πανω σε ενα φως πχ δεν σκουραινει καθολου η φωτογραφια. Δεν ξερω πως λεγεται αυτο το χαρακτηριστικο, αλλα το ειχε και το LG Optimus 4X HD που ειχα (το οποιο ηταν και μαπα οι φωτογραφιες του) και το ψιλο μουφεξ Alcatel 995. Επισης το εχουν και ολα τα iPhone τα οποια ειχα (4, 4S). Γινεται αυτο το κινητο το οποιο εχει αρκετα καλο φακο να μην εχει τετοιο χαρακτηριστικο?

 

Σε περιπτωση που δεν καταλαβατε, εννοοω, focus σε ενα σκοτεινο μερος του πλανου και το φωτιζει, focus σε ενα φωτεινο μερος του πλανου και το σκουραινει.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

ή γίνεσαι root και η λύση είναι υπόθεση δευτερολέπτων.

 

Πάντως θα βοηθούσε και ένα sudo. Από την άλλη πάλι τόσα χρόνια σε android δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα. Εχω παρατηρησει στην καμερα οταν κανεις focus πανω σε ενα φως πχ δεν σκουραινει καθολου η φωτογραφια. Δεν ξερω πως λεγεται αυτο το χαρακτηριστικο, αλλα το ειχε και το LG Optimus 4X HD που ειχα (το οποιο ηταν και μαπα οι φωτογραφιες του) και το ψιλο μουφεξ Alcatel 995. Επισης το εχουν και ολα τα iPhone τα οποια ειχα (4, 4S). Γινεται αυτο το κινητο το οποιο εχει αρκετα καλο φακο να μην εχει τετοιο χαρακτηριστικο?

 

Σε περιπτωση που δεν καταλαβατε, εννοοω, focus σε ενα σκοτεινο μερος του πλανου και το φωτιζει, focus σε ενα φωτεινο μερος του πλανου και το σκουραινει.

 

Ναί δυστυχώς δέν υπάρχει κάτι τέτοιο στις συσκευές της Samsung.

Όμως υπάρχει τρόπος να το πετύχεις και να έχεις καλύτερα αποτελέσματα απ' ότι στο iPhone.

 

Πρώτον από τις ρυθμίσεις θα επιλέξεις στην ρύθμιση "Μέτρηση" τη επιλογή σημείο. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να κάνεις focus σε όποιο σημείο του πλάνου επιθυμείς.

Όμως μην περιμένεις στην προεσκόπιση να δεις διαφορά. Στην φωτογραφία όμως υπάρχει.

Εγώ κάνω κάτι άλλο.

Όταν στο πλάνο μου υπάρχουν πολύ έντονες διαφορές φωτισμού, χρησιμοποιώ το HDR και αφήνω το auto focus να κάνει τα υπόλοιπα.

Είναι μια πολύ χρήσιμη ρύθμιση που στο note δουλεύει τέλεια.

Το χρησιμοποιώ πάντα όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους με έντονες φωτοσκιάσεις.

Ενεργοποιείται εύκολα αφού η επιλογή βρίσκεται στο κεντρικό button του μενού αριστερά σρην οθόνη της κάμερας.

Θα φτιάξω κάποια tips για να μπορούν όλοι να εκμεταλλευτούν την υπέροχη κάμερα του Note II

Δες εδω:

Στην πάνω φωτογραφία έχω χρησιμοποιήσει HDR.

 

http://img94.imageshack.us/img94/2555/photostrip201212151.jpg

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρει μια καρτούλα 64 gb xc αλλα μου γράφει οτι η συσκευή δεν διαθέτει εξωτερική μνήμη ή η εξωτερική μνήμη είναι προσομειωμένη.

Έπρεπε πρώτα να κάνω μορφοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρει μια καρτούλα 64 gb xc αλλα μου γράφει οτι η συσκευή δεν διαθέτει εξωτερική μνήμη ή η εξωτερική μνήμη είναι προσομειωμένη.

Έπρεπε πρώτα να κάνω μορφοποίηση?

Ρυθμίσεις-->Χώρος αποθήκευσης-->Διαμόρφωση κάρτας sd

Link to comment
Share on other sites

Te_Salat επειγόντως οδηγό! Δεν ήξερα ότι κάνει τέτοιες μαγκιές το HDR!
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-->Χώρος αποθήκευσης-->Διαμόρφωση κάρτας sd

 

Το εκανα αλλά εξακολουθεί να μην την αναγνώριζει το app2sd..

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλά εξακολουθεί να μην την αναγνώριζει το app2sd..

 

App2sd το ξεχνας.Το τηλεφωνο μεσω του file manager τη βλεπει?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ναί δυστυχώς δέν υπάρχει κάτι τέτοιο στις συσκευές της Samsung.

Όμως υπάρχει τρόπος να το πετύχεις και να έχεις καλύτερα αποτελέσματα απ' ότι στο iPhone.

 

Πρώτον από τις ρυθμίσεις θα επιλέξεις στην ρύθμιση "Μέτρηση" τη επιλογή σημείο. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να κάνεις focus σε όποιο σημείο του πλάνου επιθυμείς.

Όμως μην περιμένεις στην προεσκόπιση να δεις διαφορά. Στην φωτογραφία όμως υπάρχει.

Εγώ κάνω κάτι άλλο.

Όταν στο πλάνο μου υπάρχουν πολύ έντονες διαφορές φωτισμού, χρησιμοποιώ το HDR και αφήνω το auto focus να κάνει τα υπόλοιπα.

Είναι μια πολύ χρήσιμη ρύθμιση που στο note δουλεύει τέλεια.

Το χρησιμοποιώ πάντα όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους με έντονες φωτοσκιάσεις.

Ενεργοποιείται εύκολα αφού η επιλογή βρίσκεται στο κεντρικό button του μενού αριστερά σρην οθόνη της κάμερας.

Θα φτιάξω κάποια tips για να μπορούν όλοι να εκμεταλλευτούν την υπέροχη κάμερα του Note II

Δες εδω:

Στην πάνω φωτογραφία έχω χρησιμοποιήσει HDR.

 

http://img94.imageshack.us/img94/2555/photostrip201212151.jpg

 

Φτιάξε έναν οδηγό να τον προσθέσω στη Βίβλο... Περιμένω pm... ;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Απο το file manager την βλέπει την εξωτερικη sd! Απο το app2sd οχι..
N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Παίδες βρήκα λύση στο θέμα των read-only flags. Χρησιμοποίησα τον File Expert, ο οποίος σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις τα αρχεία της συσκευής απ' το PC μέσω browser (σαν το AirDroid). Μέσα από εκεί τα read-only αρχεία διαγράφονται κανονικά... :cool:

 

Το AirDroid δεν το δοκίμασα ακόμα. Πιθανόν να γίνεται και με αυτό.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...