Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ αλλά δεν βλέπω το "πίνακας ειδοποιήσεων"

Το Led, από που αλλάζει χρώμα για την κάθε ειδοποίηση που θέλουμε;

 

Ίσως αυτή η επιλογή να υπάρχει μόνο στην έκδοση 4.1.2. Το led νομίζω ότι δεν μπορείς να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

'Οταν αφήνεις χώρο ανάμεσα στις λέξεις που γράφεις το αναγνωρίζει σαν ένα κενό (space). Όταν γεμίσει το περιθώριο πατάς το space και συνεχίζεις.

Για το δεύτερο που ρωτάς: Ρυθμίσεις-->εμφάνιση-->πίνακας ειδοποιήσεων

 

Επίσης όταν χαραξεις μεγάλη οριζόντια γραμμή πάλι αναγνωρίζει κενό.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αντιλήφθηκα ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον adobe flash player γιατί λέει δεν υποστηρίζεται από το κινητό. Έτσι λοιπόν δεν μπορώ να δω βιντεακια online και δεν μπορώ να δω live streaming τα κανάλια της ΕΡΤ. Υπάρχει κάποια λύση ?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αντιλήφθηκα ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον adobe flash player γιατί λέει δεν υποστηρίζεται από το κινητό. Έτσι λοιπόν δεν μπορώ να δω βιντεακια online και δεν μπορώ να δω live streaming τα κανάλια της ΕΡΤ. Υπάρχει κάποια λύση ?

 

Καιρό τώρα δεν υποστηρίζεται επίσημα απο την adobe ο flash player στο android.

Υποστηρίζεται όμως ανεπίσημα...:)

Κατεβασε τη παρακάτω τελευταία έκδοση και κάνε την εγκατάσταση σαν απλή εφαρμογή:

http://download.macromedia.com/pub/flashplayer/installers/archive/android/11.1.115.27/install_flash_player_ics.apk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εχω στο lap top ένα λεξικό σε pdf 8000 σελιδες, μπορώ να το πάρω στο note 2 και να το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα; Και πως θα το πάρω από το lap top;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εχω στο lap top ένα λεξικό σε pdf 8000 σελιδες, μπορώ να το πάρω στο note 2 και να το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα; Και πως θα το πάρω από το lap top;

 

Θα συνδέσεις το ΝΟΤΕ με το λαπτοπ και θα το ρίξεις στην κάρτα σου. Εφόσον είναι PDF θα το ανοίγεις με κάποια εφαρμογή για αναγνωση pdf. Καποιος ανέφερε την εφαρμογή Mantano Reader σαν πολύ καλή για μεγάλα pdf.

Για ευκολία μπορείς να κάνεις ένα shortcut σε καποια οθονη ωστε να το ανοίγεις αμεσα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καιρό τώρα δεν υποστηρίζεται επίσημα απο την adobe ο flash player στο android.

Υποστηρίζεται όμως ανεπίσημα...:)

Κατεβασε τη παρακάτω τελευταία έκδοση και κάνε την εγκατάσταση σαν απλή εφαρμογή:

http://download.macromedia.com/pub/flashplayer/installers/archive/android/11.1.115.27/install_flash_player_ics.apk

 

 

Και τότε πως μπορούσα να δω τα πάντα με το προηγούμενο HTC Desire HD μου ? Χωρίς να έχει τα τελευταία updates που έχουν τα superphones. Το έκανα αυτό που μου είπες αλλά δεν είχα διαφορετικό αποτέλεσμά... Βασικά το είχα δει από χθες γιατί το έψαξα στο google.

Link to comment
Share on other sites

Και τότε πως μπορούσα να δω τα πάντα με το προηγούμενο HTC Desire HD μου ? Χωρίς να έχει τα τελευταία updates που έχουν τα superphones. Το έκανα αυτό που μου είπες αλλά δεν είχα διαφορετικό αποτέλεσμά... Βασικά το είχα δει από χθες γιατί το έψαξα στο google.

 

Μπορούσες γιατι δεν έτρεχε Jelly Bean το Desire σου. ;)

Για να δουλέψει θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον official browser και να εχεις επιλέξει απο τις ρυθμίσεις τα πρόσθετα να είναι στο on.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θα συνδέσεις το ΝΟΤΕ με το λαπτοπ και θα το ρίξεις στην κάρτα σου. Εφόσον είναι PDF θα το ανοίγεις με κάποια εφαρμογή για αναγνωση pdf. Καποιος ανέφερε την εφαρμογή Mantano Reader σαν πολύ καλή για μεγάλα pdf.

Για ευκολία μπορείς να κάνεις ένα shortcut σε καποια οθονη ωστε να το ανοίγεις αμεσα.

 

Το έκανα στο άνοιγμα αρχείων το εβαλα με αντιγραφη στη καρτα και έβγαλε Αντίγραφο.lnk που δεν λειτουργεί, μήπως πρέπει να το περάσω αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εχω στο lap top ένα λεξικό σε pdf 8000 σελιδες, μπορώ να το πάρω στο note 2 και να το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα; Και πως θα το πάρω από το lap top;

Δε θα μπορούσες να το ανέβασεις στο Drobox?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι απλό αρχείο με copy paste είσαι εντάξει. Φαντάζομαι όμως πως δεν είναι ένα απλό αρχείο για να μην στο αντιγράφει. Μήπως είναι κάποιο πρόγραμμα που διαβάζει το αρχείο; Αλλιώς τι να το κάνεις ένα pdf με 8000 σελίδες;
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα στο άνοιγμα αρχείων το εβαλα με αντιγραφη στη καρτα και έβγαλε Αντίγραφο.lnk που δεν λειτουργεί, μήπως πρέπει να το περάσω αλλιώς;

 

Τι εννοείς στο άνοιγμα αρχείων?

Απλά βάλτο στη κάρτα σου. Μετα μ ενα explorer της προκοπής, πχ ES Explorer, βρες το παρατεταμενο κλικ πάνω του και απο το μενου που θα σου βγάλει, επέλεξε Σελιδοδείκτης.

θα δημιουργηθεί ένα εικονίδιο σε κάποια απο τις οθόνες σου. Αν κάνεις κλικ πάνω του θα σε ρωτήσει με ποια εφαρμογή θες να το ανοιξεις. Θα επιλέξεις αυτη που θες και θα ανοίξει ετοιμο για χρηση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπορούσες γιατι δεν έτρεχε Jelly Bean το Desire σου. ;)

Για να δουλέψει θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον official browser και να εχεις επιλέξει απο τις ρυθμίσεις τα πρόσθετα να είναι στο on.

 

 

 

Έχεις δίκιο. Δούλεψε έτσι αλλά μόνο στον official. Δεν πειράζει, κάτι είναι κ αυτό. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς στο άνοιγμα αρχείων?

Απλά βάλτο στη κάρτα σου. Μετα μ ενα explorer της προκοπής, πχ ES Explorer, βρες το παρατεταμενο κλικ πάνω του και απο το μενου που θα σου βγάλει, επέλεξε Σελιδοδείκτης.

θα δημιουργηθεί ένα εικονίδιο σε κάποια απο τις οθόνες σου. Αν κάνεις κλικ πάνω του θα σε ρωτήσει με ποια εφαρμογή θες να το ανοιξεις. Θα επιλέξεις αυτη που θες και θα ανοίξει ετοιμο για χρηση.

Ευχαριστώ δουλέυει τέλεια.

Μήπως υπάρχει κανένα καλό ερμηνευτικό λεξικό; να κατεβάσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πως μπορώ να γράφω 160 χαρακτήρες σε SMS με Ελληνικά στην μαμά εφαρμογή;;

Εχω Ελληνική ROM, κύρια γλώσσα τα Αγγλικά.

 

 

@elthis, @trinity1 ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

Edited by sado
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πως μπορώ να γράφω 160 χαρακτήρες σε SMS με Ελληνικά στην μαμά εφαρμογή;;

Εχω Ελληνική ROM, κύρια γλώσσα τα Αγγλικά

 

Μονο κεφαλαια 160 χαρακτηρες

:)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πως μπορώ να γράφω 160 χαρακτήρες σε SMS με Ελληνικά στην μαμά εφαρμογή;;

Εχω Ελληνική ROM, κύρια γλώσσα τα Αγγλικά.

 

Στην εφαρμογή μηνυμάτων, ρυθμίσεις - εισαγωγή λειτουργίας - αλφάβητο gsm.

Και γράφεις μόνο με κεφαλαία.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ευτυχισμένος κάτοχος Galaxy S2 εδώ και 1.5 χρόνο πλέον, σκέφτομαι εάν ήρθε η ώρα να κάνω αναβάθμισή. Πως θα τα βρω εάν πάω στο Note 2? θα δω πολλές αλλαγές εκτός τον εμφανέστατων όπως οθόνη και μνήμη; Από μπαταρία τι λέει θα έχω μόνιμα ανοιχτά τα δεδομένα.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ενος μηνός καταγραφή της κατανάλωσης στο 8 ωρο που είμαι στο γραφείο πάντα με wifi έχω 25% κατα μέσο όρο με 2+15' οθόνη.

Η χρήση περιλαμβάνει κλήσεις, ολόκληρη την διαχείριση mail μου, ημερολόγιο, πολλές σημειώσεις στο S-Note που περιέχουν και φωτογραφίες που παίρνω για την δουλειά μου, Άνοιγμα διάφορων αρχείων, tapatalk, news, Flipboard, κανα βιντεακι απο το youtube και λίγο browsing.

Με τις προηγούμενες συσκευες μου έφευγα γυρω στο 70% και πάλι, αλλά με σχεδόν μηδενική χρήση πέρα των κλήσεων, λίγο in.gr και καποιων mail, αφού όλη την δουλειά την έκανα με το ipad.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ενος μηνός καταγραφή της κατανάλωσης στο 8 ωρο που είμαι στο γραφείο πάντα με wifi έχω 25% κατα μέσο όρο με 2+15' οθόνη.

Η χρήση περιλαμβάνει κλήσεις, ολόκληρη την διαχείριση mail μου, ημερολόγιο, πολλές σημειώσεις στο S-Note που περιέχουν και φωτογραφίες που παίρνω για την δουλειά μου, Άνοιγμα διάφορων αρχείων, tapatalk, news, Flipboard, κανα βιντεακι απο το youtube και λίγο browsing.

Με τις προηγούμενες συσκευες μου έφευγα γυρω στο 70% και πάλι, αλλά με σχεδόν μηδενική χρήση πέρα των κλήσεων, λίγο in.gr και καποιων mail, αφού όλη την δουλειά την έκανα με το ipad.

 

Δηλαδή εξυπηρετεί και ανάγκες tablet όχι μόνο smartphone? To S-Note είναι καλό?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνάδελφος στη δουλειά, άσχετος με κινητά, είδε το νοτέλι μέσα στη δερμάτινη θήκη. Το πιάνει στα χέρια του και σχολιάζει το πολύ ωραίο δέρμα της θήκης (πράγματι η Zenus Neo Vintage είναι φτιαγμένη από δέρμα Nubuck που είναι απ' τα καλύτερα του κόσμου). Πριν ανοίξει τη θήκη μου λέει "Τι είναι, Apple;" Του λέω "Όχι..." και πριν προλάβω να τελειώσω την πρόταση μου, μου λέει "Τότε Samsung θα είναι! Τα καλά κινητά που παίζουν σήμερα είναι Apple ή Samsung."

 

Θα μου πείτε γιατί τα λέω όλα αυτά... Απλά θέλω να καταγράψω την τάση που υπάρχει και την εμφανή αναβάθμιση του brand της Samsung ως status symbol και γενικότερα ως κάτι αναγνωρίσιμο, σημαντικό και trendy, ακόμα και από ανθρώπους άσχετους με κινητά και τεχνολογία. Όχι ότι με απασχολούν ιδιαίτερα όλα αυτά, αλλά είναι ενδιαφέρον να παρατηρείς την αλλαγή που υπάρχει...

 

BTW, μέχρι στιγμής κανένας στον κύκλο μου δεν έχει σχολιάσει αρνητικά το Note II. Μένουν ουδέτεροι μέχρι να τους κάνω ένα demo όπου μετά ρωτάνε από πού το πήρα και πόσο και αν μπορώ να τους βοηθήσω να πουλήσουν το iPhone τους (όσοι έχουν) και πόσο θα πιάσει... :lol:

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

παιδια,δε ξερω αν ειναι offtopic αλλα θα το ρωτησω.....θα σκασω αν δε το ρωτησω.....

Εχω παρατηρησει εδω και 3+βδομαδες οτι καθε φορα που συμπληρωνουν οι εφαρμογες 166ωρες που βλεπω στις ρυθμισεις,αρχιζουν καποια κολληματα,κυριως στο πληκτρολογιο και ισως καμια φορα στο touch και δεν πατιεται τπτ εκτος απο το hard button...ετσι δεν ανταποκρινεται τιποτα και ας αναβουν ολα..... παιζει να φταιει καμια εφαρμογη? και στο gps βλεπω λιγο αλαλουμ.....αμα το κανω επανεκινηση ολα καλα μετα.... καμια ιδεα?? ΧΙΛΙΑ συγνωμη αν ειμαι εκτος....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ευτυχισμένος κάτοχος Galaxy S2 εδώ και 1.5 χρόνο πλέον, σκέφτομαι εάν ήρθε η ώρα να κάνω αναβάθμισή. Πως θα τα βρω εάν πάω στο Note 2? θα δω πολλές αλλαγές εκτός τον εμφανέστατων όπως οθόνη και μνήμη; Από μπαταρία τι λέει θα έχω μόνιμα ανοιχτά τα δεδομένα.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Aν και δε το εχω πολυ καιρο ειναι φοβερο κινητο.Απιστευτη οθονη και πολυ καλη ram καθως και επεξεργαστης.

Δεν σε κουραζει καθολου και δεν κολαει.

Οι διαφορες που λες ειναι καπως υποκειμενικο δηλαδη εχει αρκετα παραπανω πραγματα τοσο σε software οσο και σε hardware αρκει να τα χρησιμοποιεις.

Γνωμη μου πανε στο Note 2 αφου μπορεις με χιλια!:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εξυπηρετεί και ανάγκες tablet όχι μόνο smartphone? To S-Note είναι καλό?

 

Βεβαίως και εξυπηρετεί ανάγκες tablet. Διαφορετικά δεν θα υπηρχε λόγος να κουβαλάμε μια τόσο μεγάλη συσκευή.

Το S-Note κάνει πολλά πράγματα που διαφορετικά χρειάζεσαι 2-3 εφαρμογές για να γίνουν. Και τα κάνει πολύ καλά μάλιστα.

Μοναδικό μειονέκτημα ότι καθυστερεί λίγο αν ανοίγει απο εντελώς κλειστή φαση. Εγώ επειδή την χρησιμοποιώ πολύ, δεν την κλεινω πότε από το button επιστροφης αλλα από το home button για να διατηρείται ενεργή.

 

 

 

 

παιδια,δε ξερω αν ειναι offtopic αλλα θα το ρωτησω.....θα σκασω αν δε το ρωτησω.....

Εχω παρατηρησει εδω και 3+βδομαδες οτι καθε φορα που συμπληρωνουν οι εφαρμογες 166ωρες που βλεπω στις ρυθμισεις,αρχιζουν καποια κολληματα,κυριως στο πληκτρολογιο και ισως καμια φορα στο touch και δεν πατιεται τπτ εκτος απο το hard button...ετσι δεν ανταποκρινεται τιποτα και ας αναβουν ολα..... παιζει να φταιει καμια εφαρμογη? και στο gps βλεπω λιγο αλαλουμ.....αμα το κανω επανεκινηση ολα καλα μετα.... καμια ιδεα?? ΧΙΛΙΑ συγνωμη αν ειμαι εκτος....

 

Πολυ περίεργο και μάλιστα στο 166 :)

Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το cache με μια εφαρμογή οπως το android cleaner ωστε να δεις ποσο ειναι το συνολικο οταν σου παρουσιάζει το προβλημα.

Πες μας τι είδες και μετά βλέπουμε τι μπορείς να κάνεις.

Η συσκευή πάντως δεν χρειάζεται επανεκινησεις για καθαρισμό όπως γίνονταν σε παλαιότερες εκδόσεις android και συσκευές με χαμηλά specs.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Σήμερα έλαβα κι εγώ το Note II από το birdphone και θέλω να μου πείτε αν είμαι καλυμένος με την συσκευή που έχω όσο αφορά τα ελληνικά, τα updates κ.τ.λ. και από ποιά χώρα είναι.Έχω την εντύπωση ότι είναι Γερμανικό το τηλέφωνο.Πάντως έχει κανονικά Ελληνικά μέσα χωρίς να τα έχω περάσει εγώ.Εδώ λοιπόν είναι οι πληροφορίες:Και τέλος.Τί προτείνετε οι έμπειροι;Να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή όχι;Βλέπω πολλές εφαρμογές προεγακτεστημένες γι'αυτό ρωτάω.Δεν ξέρω αν τις χρησιμοποιήσω όλες

 

AP:N7100XXALJ1

 

CP:N7100DDALIA

 

CSC:N7100ODDALJ1

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...