Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μου ανάβει το Note 2. Αν και είναι πλήρως φορτισμένο, δε μπορεί καν να ανάψει. Ουτε πάει να μπουτάρει. Είναι όλα μαμίσια, χωρις πειραγμένα ποτέ root & ROM. Δε μπαίνει ούτε σε recovery mode. Να υποθέσω ότι με χτυπησε το insane chip ? :wacko:

 

Btw ευτυχώς του χα κανει πλήρες backup πριν καμιά βδομάδα :p.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε μου ανάβει το Note 2. Αν και είναι πλήρως φορτισμένο, δε μπορεί καν να ανάψει. Ουτε πάει να μπουτάρει. Είναι όλα μαμίσια, χωρις πειραγμένα ποτέ root & ROM. Δε μπαίνει ούτε σε recovery mode. Να υποθέσω ότι με χτυπησε το insane chip ? :wacko:

 

Btw ευτυχώς του χα κανει πλήρες backup πριν καμιά βδομάδα :p.

 

Βγάλε την μπαταρία για κανένα λεπτό και ξαναβάλτην.

Αν δεν ανοίξει και πάλι, άστο στο φορτιστή για κανένα μισάωρο χωρίς να το πειράξεις.

Αν και πάλι δε δώσει σημεία ζωής, ή παρέδωσε πνεύμα η μπαταρία ή η κεντρική πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία για κανένα λεπτό και ξαναβάλτην.

Αν δεν ανοίξει και πάλι, άστο στο φορτιστή για κανένα μισάωρο χωρίς να το πειράξεις.

 

Τίποτα από τα δύο δεν έκανε κάτι.

 

(τα χα δοκιμάσει πριν ποστάρω)

 

Αν και πάλι δε δώσει σημεία ζωής, ή παρέδωσε πνεύμα η μπαταρία ή η κεντρική πλακέτα.

 

Κατάλαβα, τον ήπιαμε :p. Ευχαριστώ.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι θα ριχνεις καντηλια αυτη τη στιγμη αλλα οποτε μπορεσεις μπορεις να μας πεις πως συνεβη? Το ειχες κλειστο και φορτιζε και μετα δεν ανοιξε ξανα; Ή ενω ηταν ανοικτο παρεδωσε το πνευμα; Σου εκανε κατι (οτιδηποτε) ως ειδοποιηση οτι ερχεται το μοιραιο;

Ευτυχως που ειχες κανει μπακαπ (αποψε θα κανω κι εγω παραδειγματιζομενος απο εσενα) αλλα και παλι ειναι μεγαλο σπασιμο....

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε... Έχουν καθυστερήσει πολύ οι αναβαθμίσεις... Αν και όπως το βλέπω πάμε για του χρόνου...

 

Εχουν αργησει τοσο πολυ που αν δεν είχε ενα δυο πραγματάκια που με βολευουν στο note 2 θα ειχα παει ή sony ή nexus. Ημαρτον πια με την samsung. Και πλαστικο και αναβαθμίσεις οποτε της φεξει.

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει,δεν γινεται να εχουμε τα παντα,και ελαφρυ και αλουμινιο,και σταθεροτητα και ταχυτητα και γρηγορα τις αναβαθμισεις.
Link to comment
Share on other sites

Μα το αλουμινιο δεν επηρεαζει ουτε την σταθερότητα ουτε την ταχυτητα. Απλα θελω να βαλει premium υλικα στα κινητα της.

 

Αν δεν είχε το stylus που με έχει βολέψει απίστευτα θα είχα ήδη φύγει.

 

Κινηταρα, δεν λέω το αντίθετο. Το απολαμβάνω καθημερινά αλλά βλέπω κατι z1 κατι htc one και λιιιιγο ζηλευω.

Link to comment
Share on other sites

Μα το αλουμινιο δεν επηρεαζει ουτε την σταθερότητα ουτε την ταχυτητα. Απλα θελω να βαλει premium υλικα στα κινητα της.

 

Αν δεν είχε το stylus που με έχει βολέψει απίστευτα θα είχα ήδη φύγει.

 

Κινηταρα, δεν λέω το αντίθετο. Το απολαμβάνω καθημερινά αλλά βλέπω κατι z1 κατι htc one και λιιιιγο ζηλευω.

 

Το αλουμίνιο επηρεάζει το σήμα... Αν είχες z1 και htc πάλι θα ζήλευες :p

Link to comment
Share on other sites

 

Κινηταρα, δεν λέω το αντίθετο. Το απολαμβάνω καθημερινά αλλά βλέπω κατι z1 κατι htc one και λιιιιγο ζηλευω.

 

Εγω παλι δεν ζηλευω καθολου!!!

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Ισως εχετε δικιο. Παρολαυτα οταν βλεπω τα αλλα κινητα με αλουμινια, γυαλια μπρος πισω, οσο νανε σε τραβαει. Τεσπα. Ναχαμε να λεγαμε.

 

Το 3 το προσπερναω για πλακα. Ισως το 4. :)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκατε ποτε πως οι δευτερες εταιριες ξεπερνουν το ζητημα τεχνογνωσιας που κατεχει η Σαμυ, και προσπαθουν με "προσθηκες" περιτυλιγματων να εντυπωσιασουν-εξαγορασουν πωλησεις? Ουτε το Ζ1, ουτε το HTC One το βαζω μπροστα στο Νοτελι μου! Δεν ειναι καθολου ιδιοτελεια. Ειναι αντικειμενικα η σταση κ αντιπροσωπευση της ανταγωνιστικοτητας. Κατ εμε η πρωτια ειναι και θα ειναι απο οτι φαινεται κ στο 2014. Ασχετο, αλλα το note 3 δεν με εντυπωσιασε. Θα περιμενω το 4.
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Ισως εχετε δικιο. Παρολαυτα οταν βλεπω τα αλλα κινητα με αλουμινια, γυαλια μπρος πισω, οσο νανε σε τραβαει. Τεσπα. Ναχαμε να λεγαμε.

 

Το 3 το προσπερναω για πλακα. Ισως το 4. :)

 

Μπορείς να διαλέξεις από ebay με ελάχιστο κόστος ό,τι καπάκι θέλεις. Αλουμίνιο, δέρμα, carbon fiber... δεν έχεις περισσότερες επιλογές από το να μη αλλάζει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι θα ριχνεις καντηλια αυτη τη στιγμη αλλα οποτε μπορεσεις μπορεις να μας πεις πως συνεβη? Το ειχες κλειστο και φορτιζε και μετα δεν ανοιξε ξανα; Ή ενω ηταν ανοικτο παρεδωσε το πνευμα; Σου εκανε κατι (οτιδηποτε) ως ειδοποιηση οτι ερχεται το μοιραιο;

Ευτυχως που ειχες κανει μπακαπ (αποψε θα κανω κι εγω παραδειγματιζομενος απο εσενα) αλλα και παλι ειναι μεγαλο σπασιμο....

 

Το είχα βάλει χθες βράδυ να φορτίζει και το πρωί το έβγαλα xωρίς να το κοιτάξω. Πήγα στο εργαστηριο του Πολυτεχνειου (στο Αϊντχοφεν ειμαι) που είχα ένα meeting πρωι-πρωι με τον supervisor και με το που τελείωσε σκέφτομαι "Ωραια, τώρα που τελειωσε το meeting ,ας μπω myphone να λιώσω :ninja: :ninja:". Το βγαζω από την τσέπη και απλά δεν αναβε :p. Φαίνεται με πήρε πρέφα ο supervisor και με καταραστηκε :p. Εχει μείνει έκθαμβος διψήφιο αριθμό φορών με τις δυνατοτητες του και τον είχα ψησει να πάρει το ΙΙ,αλλά τελικά έκανε υπομονή και θα πάρει το ΙΙΙ σύντομα :p.

 

Οσο για τα "σημαδια", το μόνο που είχα παρατηρησει,αλλά μπορεί κάλλιστα να ήταν συμπτωματικό, ήταν η ασύρματη κάτα δικτύου. Τις τελευταίες 3 μερες δυσκολευόταν να συνδεθει σε wi-fi : όταν έφτανα στο εργαστηριο το πρωί και στο σπίτι το απογευμα ,δε συνδεοταν αυτοματα πια,αλλά έπρεπε να το κάνω χειροκινητα,ενώ στο δε Πολυτεχνειο επρεπε κάθε φορά να περάσω εκ νέου τα credentials. Αυτό μου το χε κανει 4-5 φορές τους προηγουμενους 9 μηνες,ενώ το εμφανίζει και σε άλλα κινητα, Android & iOS, αφού τα Access Points που χουν βάλει είναι γτπ (για τα πανηγυρια :lol: ) . Επίσης, ενώ κανονικά είχα 3 στις 4 γραμμές σήμα wi-fi στο γραφειο μου, τις 3 τελευταιες μερες είχα 1 γραμμή. Μπορεί βεβαια αυτά να ηταν συμπτωση,δεν ξερω.

 

Η πλάκα είναι ότι μια μέρα πριν έπαιρνα κάτι μετρήσεις για να κανω μια προσομοιωση και είχα ανοιχτα: whatsapp,viber,Skype,SIP client, gmail & hotmail συγχρονισμους (όλα αυτα τρέχουν ασταματητα 24/7 εδώ και 9 μήνες με διαλειμμα μόνο οταν μπαίνω σε αεροπλάνο :p) συν ανοιχτο ένα .txt για κάτι μετρησεις,μια φώτο που είχα τραβηξει μια εκφώνηση, το σημειωματαριο για σημειωσεις, επιστημονικο κομπιουτεράκι , browsing για googling και TuneIn Radio για radio streaming στο background. Το κινητο πετούσε. Κοιτάζω απο περιέργεια και είχε 1,56/1,75 GB RAM δεσμευμενα,αλλά δεν εμφανισε το παραμικρό lag. Επειδή ο χώρος στο εργαστηριο Οπτικών Επικοινωνιών είναι σχετικά περιορισμενος όταν παίνω μετρήσεις,προτιμω να τα κάνω όλα αυτά με το Note,αντί να παίρνω το netbook ή εστω ένα tablet και αφήνω το netbook για το γραφείο. Δεν κολλάει πουθενα, πλην του sudden death :lol:.

 

To πρωί θα το πάω για επισκευή. Ελπίζω να χω νεότερα από τη Samsung Netherlands. Γενικά,να κανετε backup και το backup να το έχετε και online (όχι μόνο στην κάρτα μνήμης πχ). Εμένα μ'εσωσε.

Edited by voithostyrempora

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

to νοτε 2 παιρνει word, excel κτλ??

 

Δεν είναι θέμα συσκευής αλλά software. Και εννοείται ότι υπάρχουν πχ Quickoffice (της Google), Κingsoft κτλ και τα δύο δωρεάν. Εχει και επι πληρωμή αλλά αυτά που σου γράφω είναι κορυφαία.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

to νοτε 2 παιρνει word, excel κτλ??

Το ms office είναι κορυφαίο και δυστυχώς είναι η μεγαλύτερη έλλειψη τόσο στο android όσο και στο linux!!! Είναι ίσως το τελευταίο χαρτί της Microsoft να ξαναμπεί στο παιχνίδι των smartphones / tablets ως laptop / desktop replacements!!!

 

Off-topic, το libreoffice (openoffice) είναι ικανοποιητικό για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών, όμως δεν καλύπτει power users και απέχει από το ms office ...και είναι τραγικό, έχασε την μεγάλη ευκαιρία, ότι ακόμα δεν υπάρχει για android!!!

 

On-topic, αν το note 2 ή 3 (με τα μοναδικά χαρακτηριστικά) είχε ms office (για android) θα ήταν -- μαζί με το "smart-dock" και εξωτερική οθόνη, πληκτρολόγιο, εξωτερικό σκληρό, ποντίκι -- full desktop replacement!!! Αυτο περιμένω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Kingsoft Office είναι άψογο για τo 90% των χρηστών του Note 2, με το μόνο μειονέκτημα για μένα, ότι δεν υποστηρίζει ορθογραφικό έλεγχο. Μιλάω και για την desktop έκδοση και για την mobile.
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θελήσω να περάσω custom rom, εκτός από efs backup τι άλλο πρέπει να προσέξω; Στόχος είναι να μπορέσω να επαναφέρω τη συσκευή στη πρότερη μη ανιχνεύσιμη από τη samsung κατάσταση, αν χρειαστεί.

Έχω διαβάσει πως υπάρχουν πολλές αξιόλογες roms αλλά προ εγκατάστασής τους θα ήθελα να ειμαι προσεκτικός για παν ενδεχόμενο!

 

Συγνώμη για το μακροσκελές post μου, που ενδεχομένως να έχει ηδη απαντηθεί και μου διαφεύγει.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανονικό Microsoft Office για Android αλλά απαιτεί να έχεις συνδρομή office 365 γύρω στα 100 € τον χρόνο, εκτός αν είσαι φοιτητής που νομίζω είναι 80€ για 4 χρόνια
Link to comment
Share on other sites

Μα τι να το κάνεις το κανονικό (που δύσκολα βρίσκεις στο ανδροιδ) από την στιγμή που έχεις μια χαρά εναλλακτικές;
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μα τι να το κάνεις το κανονικό (που δύσκολα βρίσκεις στο ανδροιδ) από την στιγμή που έχεις μια χαρά εναλλακτικές;

 

Ισως γιατι κανενα δεν ειναι απολυτως μια χαρα. Καπου πλησια ζει το ενα, καπου το αλλο αλλα οπως το windows office δεν ειναι ακομα κανενα. Εκτος βεβαια κι εχεις να προτςινεις καποιο που μου διαφευγει

Link to comment
Share on other sites

Μα τι να το κάνεις το κανονικό (που δύσκολα βρίσκεις στο ανδροιδ) από την στιγμή που έχεις μια χαρά εναλλακτικές;

Σκέφτομαι, όπως είπα παραπάνω (post #12631), να επιχειρήσω το note 2 ως desktop replacement στο σπίτι ... Τότε μάλλον είναι απαραίτητο το ms office

Link to comment
Share on other sites

Ισως γιατι κανενα δεν ειναι απολυτως μια χαρα. Καπου πλησια ζει το ενα, καπου το αλλο αλλα οπως το windows office δεν ειναι ακομα κανενα. Εκτος βεβαια κι εχεις να προτςινεις καποιο που μου διαφευγει

 

Το Google QuickOffice είναι απόλυτα ικανοποιητικό για smartphone. Μην περιμένετε την ευκολία του desktop ms office στο κινητό σας ούτε από την ίδια την microsoft. Κάνεις παραχωρήσεις αφού μιλάμε για τηλέφωνο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω δοκιμάσει, το μοναδικό πακέτο Office που δείχνει τα αρχεία μου φορμαρισμένα ακριβώς όπως στο PC είναι το OfficeSuite Pro 7, σε συνδυασμό με το OfficeSuite Font Package. Είναι λίγο ακριβή λύση, αλλά είναι πολύ ποιοτικό s/w και μου έχει λύσει τα χέρια σε θέματα Office.

 

Σχετικά με τη χρήση του Note II ως desktop replacement, νομίζω πως θα είναι δύσκολο και με προβλήματα, όχι λόγω ταχύτητας, αλλά λόγω λειτουργικού. Κακά τα ψέμματα, δύσκολα αντικαθιστάς το καθαρόαιμο Windows PC...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...