Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τελευταία έχω μικρό προβλήματα με το original beta Swype.

Πολλές φορές την ώρα που σέρνω το δάχτυλο μου, δεν κάνει το χαρακτηριστικό κλικ και δεν παρουσιάζεται το ίχνος. Σε κάνει να νομίζεις ότι δεν πληκτρολογεί. Επίσης η λέξη εμφανίζεται με καθυστέρηση.

Το κάνει σε διάφορες χρήσεις. Mail, Tapatalk, Facebook κλπ.

Συμβαίνει συχνά. Κάποιες στιγμές στη διάρκεια που γράφω ένα κείμενο στρώνει αλλά στην επόμενη πρόταση μπορεί να το ξανακάνει.

 

Ενα άλλο πρόβλημα που μου κάνει είναι ότι κάποτε φορές που πάω να αλλάξω γλώσσα σέρνοντας από το ς στο status bar, μου κάνει επικόλληση ότι είχα αποθηκευμένο στο πρόχειρο από προηγούμενο copy.

 

Λέω να δοκιμάσω να διαγράψω το cache και τα δεδομένα του αλλά δεν θέλω να χάσω το λεξικό που έχω φτιάξει τόσο καιρό. Υπάρχει τρόπος να το κάνω backup και να το επαναφέρω?

 

Για την επικόλληση...

Είσαι σίγουρος ότι κατά το σύρσιμο το δάχτυλο τερματίζει στο space και όχι στο v;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα αγαπητοί

Μόλις μου έσκασε ΟΤΑ μία μικρή αναβάθμιση (31,2ΜΒ). Είμαι με Γερμανική ROM, unrooted, totally stock. Άντε να δούμε...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητοί

Μόλις μου έσκασε ΟΤΑ μία μικρή αναβάθμιση (31,2ΜΒ). Είμαι με Γερμανική ROM, unrooted, totally stock. Άντε να δούμε...

 

Δεν θα δεις κ καμια αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελευταία έχω μικρό προβλήματα με το original beta Swype.

Πολλές φορές την ώρα που σέρνω το δάχτυλο μου, δεν κάνει το χαρακτηριστικό κλικ και δεν παρουσιάζεται το ίχνος. Σε κάνει να νομίζεις ότι δεν πληκτρολογεί. Επίσης η λέξη εμφανίζεται με καθυστέρηση.

Το κάνει σε διάφορες χρήσεις. Mail, Tapatalk, Facebook κλπ.

Συμβαίνει συχνά. Κάποιες στιγμές στη διάρκεια που γράφω ένα κείμενο στρώνει αλλά στην επόμενη πρόταση μπορεί να το ξανακάνει.

 

Ενα άλλο πρόβλημα που μου κάνει είναι ότι κάποτε φορές που πάω να αλλάξω γλώσσα σέρνοντας από το ς στο status bar, μου κάνει επικόλληση ότι είχα αποθηκευμένο στο πρόχειρο από προηγούμενο copy.

 

Λέω να δοκιμάσω να διαγράψω το cache και τα δεδομένα του αλλά δεν θέλω να χάσω το λεξικό που έχω φτιάξει τόσο καιρό. Υπάρχει τρόπος να το κάνω backup και να το επαναφέρω?

 

Κώστα δε γνωρίζω για να σου απαντήσω αλλά, έτσι για να ευθυμήσουμε και λίγο, πρώτη φορά βλέπω post σου να ρωτάς!! Θα σε απομυθοποιήσουμε!! :p Sorry για το off topic!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Λέω να δοκιμάσω να διαγράψω το cache και τα δεδομένα του αλλά δεν θέλω να χάσω το λεξικό που έχω φτιάξει τόσο καιρό. Υπάρχει τρόπος να το κάνω backup και να το επαναφέρω?

 

Από ότι διαβάζω στο παρακάτω forum http://forum.swype.com/showthread.php?3703-Backing-up-and-restoring-your-user-dictionary-ROOT-USERS-ONLY μάλλον κανείς δεν έχει βρει λύση ακόμα για backup του προσωπικού λεξικού όσον αφορά στις τελευταίες και στις beta εκδόσεις του swype. :cry:

 

Έχω οργώσει ολόκληρο το κινητό (κάθε directory ξεχωριστά, αλλά και search σε όλο το root) αλλά το πολυπόθητο αρχειάκι UserData.udb δεν υπάρχει πουθενά. Έτσι ονομαζόταν τουλάχιστον στις παλιότερες εκδόσεις του swype. Τώρα ένας Θεός ξέρει που το καταχωνιάσανε. :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελευταία έχω μικρό προβλήματα με το original beta Swype.

Πολλές φορές την ώρα που σέρνω το δάχτυλο μου, δεν κάνει το χαρακτηριστικό κλικ και δεν παρουσιάζεται το ίχνος. Σε κάνει να νομίζεις ότι δεν πληκτρολογεί. Επίσης η λέξη εμφανίζεται με καθυστέρηση.

Το κάνει σε διάφορες χρήσεις. Mail, Tapatalk, Facebook κλπ.

Συμβαίνει συχνά. Κάποιες στιγμές στη διάρκεια που γράφω ένα κείμενο στρώνει αλλά στην επόμενη πρόταση μπορεί να το ξανακάνει.

 

Ενα άλλο πρόβλημα που μου κάνει είναι ότι κάποτε φορές που πάω να αλλάξω γλώσσα σέρνοντας από το ς στο status bar, μου κάνει επικόλληση ότι είχα αποθηκευμένο στο πρόχειρο από προηγούμενο copy.

 

Λέω να δοκιμάσω να διαγράψω το cache και τα δεδομένα του αλλά δεν θέλω να χάσω το λεξικό που έχω φτιάξει τόσο καιρό. Υπάρχει τρόπος να το κάνω backup και να το επαναφέρω?

 

Έχει μια ρύθμιση που κάνει backup στο server τους(Swype connect λέγεται στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου). Μερικοί λένε ότι δεν τους δούλεψε, δεν το έχω δοκιμάσει. Κάνε κι ένα με το carbon καλού κακού.

Κι εμένα μου έκανε κάτι περίεργα και όταν έκανα καθαρή εγκατάσταση δούλευε πάλι πολύ καλά, αλλά είχα χάσει το λεξικό.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό του φίλου Te salat:

 

Ευχαριστω πολυυυυ εφτιαξε οπως το περιεγραψες! Εκανα την εκκαθάριση δεν ειχε cache αλλα μολις κατεβασα την ελληνικη γλωσσα δεν εγινε τιποτα! Μετα απο επανεκκίνηση της συσκευης να τα τα ελληνικα χαχαχαχαχα να ρωτησω κατι??? Στην εξοδο κειμενου σε ομιλια μπορουμε να βαλουμε ελληνικα αντι για αγγλικα??? Και αν ναι καμια προταση????

Edited by liontaris
galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ επίσης γίνεται μεγάλη κουβέντα και πέφτει αρκετό "μπινελίκι" :p στους developers, για την ανυπαρξία πρόβλεψης backup του προσωπικού λεξικού του Swype. Αν έχετε όρεξη ρίξτε μια ματιά. :cool:

 

http://forum.swype.com/showthread.php?9985-Swype-Beta-1-3-1-9274-Update-erases-own-dictionary

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια ρύθμιση που κάνει backup στο server τους(Swype connect λέγεται στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου). Μερικοί λένε ότι δεν τους δούλεψε, δεν το έχω δοκιμάσει. Κάνε κι ένα με το carbon καλού κακού.

Κι εμένα μου έκανε κάτι περίεργα και όταν έκανα καθαρή εγκατάσταση δούλευε πάλι πολύ καλά, αλλά είχα χάσει το λεξικό.

 

Εγω μετα απο factory reset περασα το Swype, εκανα login στο Swype Connect και επανηλθε κανονικοτατα το λεξικο μου

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Θα δοκιμάσω. Πάντως πριν από τα τελευταία δύο updates δούλευε πολύ καλά.

 

Πέρασα το Swift keyboard που το είχα αγορασμένο από παλιά και το βρίσκω αρκετά καλό. Ίσως είναι πολύ κοντά στο swype όχι 100% αλλά σίγουρα κατά 80-85. Απλά θέλει λίγο μεγαλύτερη προσοχή όταν κάνεις swype του στυλ ότι να ναι. Το γνήσιο πολλές φορές τις βρίσκει. Από την άλλη το Swift είναι καλύτερο στην κανονική πληκτρολογηση.

Θα το δοκιμάσω κάνα δυο μέρες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα το HDTV HDMI MHL Cable απο τον γνωστό μας Κινέζο.Ημερομηνια αποστολης 26/01/12.Το καλωδιο δουλευει αψογα.Αυτα για ενημερωση οσων το εχουν παραγγειλει.Το κινητο ειναι χωρις ρουτ και με γερμανικη ρομ.Οσον αφορα τη γερνανικη ρομ,μολις πηρα μια μικρη αναβαθμιση 31,17mb.Η μοναδικη διαφορα που ειδα ειναι η προσθηκη του Google play music.Για ολα τα υπολοιπα:θεμα μπαταριας κλπ .θα δειξει τις επομενες μερες.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Λέω να δοκιμάσω μια official από Ταϊλάνδη που βγήκε πρόσφατα. Δεν σκοπεύω να αλλάξω csc όμως.

Αν θελήσω να γυρίσω στην δική μου θα διατηρηθεί το csc που είχα; η με την αλλαγή θα μπει το ασιατικό και μετά θα θέλει διαδικασία να το επαναφέρω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!

Ειμαι νεος εδω.. μολις εκανα την παραγγελια μου απο το birdphone!!μου ειπαν ειναι ευρωπαικη εισαγωγη με 2 χρονια εγγυηση με ελληνιικο μενο και πληκτρολογια!! αυριο λογικα θα ειναι εδω.. Ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημμα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!

Ειμαι νεος εδω.. μολις εκανα την παραγγελια μου απο το birdphone!!μου ειπαν ειναι ευρωπαικη εισαγωγη με 2 χρονια εγγυηση με ελληνιικο μενο και πληκτρολογια!! αυριο λογικα θα ειναι εδω.. Ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημμα!

 

Με γειά σου! κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις.:)

Όταν το πάρεις, έλεγξε το για τυχόν γρατζουνίτσες στο ασημί. Το δικό μου είχε και το γύρισα πίσω. (δεν το πήρα από το δικό σου κατάστημα, μην μου τρομάζεις :) )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λέω να δοκιμάσω μια official από Ταϊλάνδη που βγήκε πρόσφατα. Δεν σκοπεύω να αλλάξω csc όμως.

Αν θελήσω να γυρίσω στην δική μου θα διατηρηθεί το csc που είχα; η με την αλλαγή θα μπει το ασιατικό και μετά θα θέλει διαδικασία να το επαναφέρω.

 

Λογικά ναι ,προσωπικά όσες φορές έχω περάσει άλλη rom το csc χρειάστηκε να το αλλάξω με την εφαρμογη γιατί δεν άλλαζε μόνο του .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εσπασε η οθονη.

βαρεσε επανω αριστερα και ραγισε

Τι κανω?

 

ολα μαυρα

note2

Δεν νομίζω ότι είναι και πολλές οι επιλογές δυστυχώς...:/ Η θα πας service και θα πληρώσεις την αλλαγή (δεν γνωρίζω κόστος, ίσως κάποιος από τα παιδιά να ξέρει) ή αν πιάνουν τα χέρια σου ψάχνεις να βρεις οθόνη και την αλλάζεις μόνος σου.. Κρίμα όμως...

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Youtube , τον σταυρό σου και άλλαξε τη μόνος σου. Δεν ξερω πόσο εχει.

Πως σου έπεσε; ΜΕ πολύ δύναμη;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να αλλαζει

 

Ότι αλλάζει αλλάζει. Το θέμα είναι ότι στο επίσημο Σερβις ίσως χρειαστεις παραπάνω από 200 ευρώ. Στο s2 ζητούσαν 180 ευρώ περίπου.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εσπασε η οθονη.

βαρεσε επανω αριστερα και ραγισε

Τι κανω?

 

Πω πω :heat: Κρίμα ρε φίλε...

 

Δεν ανεβάζεις καμια φωτογραφία να δούμε ?

 

Υπάρχει καμία πιθανότητα να έχει βλάβη μόνο το digitizer που το έχει εδώ (http://www.ebay.com/itm/OEM-Digitizer-Touch-Screen-Sensor-Board-Fix-for-SAMSUNG-GALAXY-NOTE-2-II-N7100-/140919292249?pt=PDA_Accessories&hash=item20cf71c159) ο κινέζος με 16 $ ?

Σκεπτόμενος θετικά, λέω εγώ τώρα...:what:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην λέμε μ@λακίες του ανθρώπου, ΜΙΑ είναι η λύση...Smarteck στο Χαϊδάρι.

Αν είναι δυνατόν σε Τέτοιο τηλέφωνο να πάρει οθόνη και να την αλλάξει μόνος του!!!

Φίλε μου απλά πράγματα. Η οθόνη αλλάζει. Πάρε τηλέφωνο στη Smarteck και ρώτα πόσο κοστίζει. Ο Freddy στο άλλο thread άλλαξε την οθόνη του Note1 στα 200€ αν θυμάμαι καλά (πριν Κανά μήνα). Περίπου τόσο πρέπει να κάνει και του δικού μας. Αν τα έχεις το στέλνεις και στην αλλάζουν. Αν δεν τα έχεις, τα μαζεύεις και το στέλνεις ή το πουλάς μείον το κόστος της επισκευής.

Όσο και να πιάνουν τα χέρια σου Δεν είναι και το πιο απλό πράγμα η αλλαγή της οθόνης του, χώρια που μπορεί να του κάνεις και ζημιά ανεπανόρθωτη.

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...