Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τις επαφές τις έχω και στο gmail. Απλα σαν δεύτερό backup έχω το kies. Θα ήθελα όμως και τα sms. Και δυστυχώς το kies αν μου κανει δουλεία. Έχω δει και κάποιες εφαρμογες backup sms στο play αλλα δεν έχω δοκιμάσει κάποια.

 

Backup sms +

Κάνει backup στο Gmail όχι μόνο sms αλλά και call logs και όταν αλλάζεις κινητό κανείς restore. Εγώ επίσης κάθε χρόνο αποθήκευω στο Gmail τα sms και call logs και ξεκινάω την καινούρια χρονιά καθαρός.

Link to comment
Share on other sites

στα μηνύματα δίπλα σε κάποιες επαφές μου βγάζει μια πράσινη κουκκίδα. Τι είναι αυτό?

Νομίζω πως σημαίνει ότι οι επαφές αυτές είναι online (στο Chat της Google). Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

και μπορώ να στείλω κατευθείαν μήνυμα μέσω της εφαρμογής των μηνυμάτων στο chat τηςgoogle ή πρέπει να το κάνω με άλλη εφαρμογή (δηλαδή με το talk)?
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα το haxsync και το δοκιμασα στις επαφες αλλα οταν μπαινω στην επαφη διπλα στην φωτο μου βγαζει ενα παραθυρο που το λεει "ενημερωσεις" και εχει κατι σχολια οτι να ναι. Το εβγαλα αμεσως.

Αυτο παντως που ελεγα για την ειδοποιηση μου την εβγαλε π.χ. την Δευτερα και την Τεταρτη εκανα την επαναφορα και Παρασκευη που περιμενα νεα ειδοποιηση δεν την εβγαλε.

Ευχαριστω παντως.

 

Οι ενημερώσεις αυτές είναι οι ενημερώσεις της επαφής στο facebook. Μπορείς νομίζω να το απενεργοποιήσεις αν δεν το θες

 

i timi tou epese sto plesio

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/sumsung/Samsung-Galaxy-Note-II-Blue-With-maps-Ginius-GT-N7100RWDEUR.htm

 

Η ίδια μου φαίνεται

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

και μπορώ να στείλω κατευθείαν μήνυμα μέσω της εφαρμογής των μηνυμάτων στο chat τηςgoogle ή πρέπει να το κάνω με άλλη εφαρμογή (δηλαδή με το talk)?

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου οπότε δεν ξέρω να σου πω. Νομίζω ότι έχει να κάνει με το Google Talk. Δεν ξέρω αν μπορείς να στείλεις στο Google Talk κατευθείαν μέσω της εφαρμογής των μηνυμάτων.

 

Στις δικές μου επαφές μόνο εγώ έχω πράσινη κουκκίδα... Αν πατήσω στην επαφή μου και σκρολάρω λίγο προς τα κάτω εμφανίζεται η κατηγορία IM που μέσα γράφει Google Talk και έχει την πράσινη κουκκίδα δίπλα στο email μου (Gmail). Επίσης υπάρχουν δύο εικονίδια, το ένα είναι balloon (για chat) και το άλλο βιντεοκάμερα (μάλλον για video call). Αν πάω απ' το PC μου με τον browser στο Gmail και αλλάξω κατάσταση από Available σε Busy, η πράσινη κουκκίδα στο Note II γίνεται κόκκινη και γράφει Busy δίπλα της.

 

Δοκίμασε να μπεις σε μια απ' τις επαφές με την πράσινη κουκκίδα και να πατήσεις το balloon και να στείλεις ένα μήνυμα να δεις αν θα πάρεις απάντηση...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πού ακριβώς το διάβασες?Μπορείς να δώσεις την πηγή?Με παραξένεψε το port απο 3g

Δεν το διάβασα, μου το είπε αυτός που στήνει τα δίκτυα. Δυστυχώς Ελλάδα έρχεται μια φορά το χρόνο για περισσότερες λεπτομέρειες. Βέβαια μου τα εξήγησε ( εχει στήσει και ελέγχει τα δίκτυα σε Αμερική, Ισπανία, Ρωσσία κτλ) αλλά επειδή δεν με ενδιέφερε γιατί στην Καστοριά ακόμη και το 3g σέρνεται δεν έδωσα σημασία. Πάντως θυμάμαι ότι το LTE έχει μεγαλύτερες ταχύτητες από το 4G. Κάτι αντίστοιχο με το 3g και το hsdpa.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Δεν το διάβασα, μου το είπε αυτός που στήνει τα δίκτυα. Δυστυχώς Ελλάδα έρχεται μια φορά το χρόνο για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Δεν μπορει να υπαρχει αυτο.Μαλλον δεν το καταλαβες καλα.Τα μοντελα ειναι 2 συγκεκριμενα.Το ενα ειναι 3g και το αλλο lte.

 

Θελω να πω ή το τηλεφωνο εχει lte ή δεν εχει.Μεσοβεζικα δεν υπαρχουν

 

 

Οκ εσυ μιλας για δικτυα και εγω για το τηλεφωνο.Καλα παμε :-)))

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Βίντεο προ 2 μηνών περίπου από note 2 σε ανοιχτό χώρο (γύρω μου είναι πολλοί άνθρωποι με κάμερες/φωτογραφικές μηχανές) https://www.dropbox.com/sh/lhpcfh8ait7ppjf/IvtPojjZpw#f:20121209_221007.mp4

 

Σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου ν'ανεβάσεις το βίντεο! Ο ήχος είναι καθαρός και ομαλός! Μένει να δοκιμάσω και το δικό μου σε ανοιχτό χώρο με μουσική οπότε και θα καταλάβω αν όλα πάνε καλά με τη συσκευή και συγκεκριμένα με το μικρόφωνο του! Επίσης θα ψάξω να βρω και να δοκιμάσω διάφορες εφαρμογές κάμερας μήπως παίζει κάποιο ρόλο! Thanks και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου ν'ανεβάσεις το βίντεο! Ο ήχος είναι καθαρός και ομαλός! Μένει να δοκιμάσω και το δικό μου σε ανοιχτό χώρο με μουσική οπότε και θα καταλάβω αν όλα πάνε καλά με τη συσκευή και συγκεκριμένα με το μικρόφωνο του! Επίσης θα ψάξω να βρω και να δοκιμάσω διάφορες εφαρμογές κάμερας μήπως παίζει κάποιο ρόλο! Thanks και πάλι! :)

 

Τίποτα, ε ναι θα βρεις κάποιο παρόμοιο μέρος για να γράψεις ένα δοκιμαστικό βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διάβασα, μου το είπε αυτός που στήνει τα δίκτυα. Δυστυχώς Ελλάδα έρχεται μια φορά το χρόνο για περισσότερες λεπτομέρειες. Βέβαια μου τα εξήγησε ( εχει στήσει και ελέγχει τα δίκτυα σε Αμερική, Ισπανία, Ρωσσία κτλ) αλλά επειδή δεν με ενδιέφερε γιατί στην Καστοριά ακόμη και το 3g σέρνεται δεν έδωσα σημασία. Πάντως θυμάμαι ότι το LTE έχει μεγαλύτερες ταχύτητες από το 4G. Κάτι αντίστοιχο με το 3g και το hsdpa.

 

Και μαλλον σου ελεγε αυτο?4g vs 4g lte

http://gadgetwise.blogs.nytimes.com/2012/03/26/qa-the-need-for-speed/

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

sta katastimata exei diaforetiki timi. Parte ena til na rotisete ta katastimata.

Εννοείς 598 ή πιο χαμηλά? 598 είχε πέχρι πρότινος για αγορά από ιντερνετ.

Το περίεργο είναι ότι online παραγγελία είχε 598 και 699 στα καταστήματα πριν 3 μέρες και σήμερα έχει online τιμή 699 σκέτο. Μάλλον κάποιο πρόβλημα στο νέο σάιτ.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το CloudAgent,που μέσα σε 4 ημέρες έχει καταναλώσει 32ΜΒ!!! και αυτά στο φόντο;
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια δεν καταλαβαινω τι σημαινει 4.1.2 vodafone ποια η διαφορα απο αυτην που κανονικα κανει αυτοματα official update? εγω δηλαδη που εχω vodafone να την κατεβασω κ να την περασω μρσω kies?
Link to comment
Share on other sites

Απ'αυτά που διαβάζω σε αρκετά sites το πιο πιθανό να μην βγεί η 4.1.2 για όλους και να πάμε κατευθείαν για 4.2 που στο κάτω κάτω αυτό είναι το ποιο σωστό. το Note 2 μάλλον θα είναι το πρώτο Samsung που θα πάρει 4.2 :X
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το CloudAgent,που μέσα σε 4 ημέρες έχει καταναλώσει 32ΜΒ!!! και αυτά στο φόντο;

 

 

 

ναι, k εγώ έχω απορίες σχετικά με τα mb, έχω κάρτα, έβαλα 5 ευρώ k στην άλλη μέρα έκανε στερά!!!! μέσα στο σπίτι μου με το wifi το 24ορο:mad:

Link to comment
Share on other sites

Που το ειδες φιλε μου 545 το νοτε ιι ολοι plaisio public media κωτσοβολος γερμανος 699 το εχουν ανεβηκε δεν επεσε η τιμη 599 το είχαν web ...

 

Τωρα ολοι 699 ....

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το CloudAgent,που μέσα σε 4 ημέρες έχει καταναλώσει 32ΜΒ!!! και αυτά στο φόντο;

 

 

 

ναι, k εγώ έχω απορίες σχετικά με τα mb, έχω κάρτα, έβαλα 5 ευρώ k στην άλλη μέρα έκανε στερά!!!! μέσα στο σπίτι μου με το wifi το 24ορο:mad:

 

Αν πας ρυθμισεις->cloud θα δεις που ακριβως καταναλώνει τα mb το CloudAgent. Το πρόβλημα συνήθως είναι στον συγχρονισμό με dropbox οπου τις φωτογραφίες και τα βίντεο τα ανεβάζει πρώτα στο dropbox και μετα τα ξανακατεβάζει στο κινητό.

Έχει επιλογή για εικόνες και βιντεο....καλύτερα να τα απενεργοποιήσεις.

Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

Που το ειδες φιλε μου 545 το νοτε ιι ολοι plaisio public media κωτσοβολος γερμανος 699 το εχουν ανεβηκε δεν επεσε η τιμη 599 το είχαν web ...

 

Τωρα ολοι 699 ....

 

Πράγματι. Τι είναι αυτό τώρα? Είδαν ότι έχει ζήτηση και το αύξησαν 100 ευρώ? Είχε επίσημη τιμή (οχι προσφορα) όλον τον ιανουαρίο 599. Και τώρα 699. Απαράδεκτο για την μέχρι τώρα λογική της samsung.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω ότI υπάρχουν 2 ειδών 4g. Aυτό που είναι port από 3g και εμφανίζεται ως 4g και το καθαρό που εμφανίζεται ως LTE. Τώρα στην Ελλάδα δεν ξέρω τι έχουμε :)

 

Δεν το ήξερα αυτό που αναφέρεις για τα δύο είδη 4G... Ενδιαφέρον! Πάω στοίχημα ότι το ελληνικό 4G είναι το πρώτο που λες...

 

Και ποια η διαφορά τους, τεχνικά; Στην απόδοση κ λειτουργία;

 

Ο φίλος μάλλον εννοεί το HSPA+ το οποίο είναι εξέλιξη του 3G χρησιμοποιώντας όμως τις ίδιες κεραίες κτλ...

Το LTE έχει εντελώς διαφορετική τοπολογία δικτύου οπότε και δεν μπορεί να θεωρηθεί port. Στην Ελλάδα έχει αρχίσει πιλοτικά και με λίγες ακόμα κεραίες (οπότε και μικρή κάλυψη..)το LTE η cosmote σίγουρα και μάλλον και Wind και Vodafone..

 

Δεν το διάβασα, μου το είπε αυτός που στήνει τα δίκτυα. Δυστυχώς Ελλάδα έρχεται μια φορά το χρόνο για περισσότερες λεπτομέρειες. Βέβαια μου τα εξήγησε ( εχει στήσει και ελέγχει τα δίκτυα σε Αμερική, Ισπανία, Ρωσσία κτλ) αλλά επειδή δεν με ενδιέφερε γιατί στην Καστοριά ακόμη και το 3g σέρνεται δεν έδωσα σημασία. Πάντως θυμάμαι ότι το LTE έχει μεγαλύτερες ταχύτητες από το 4G. Κάτι αντίστοιχο με το 3g και το hsdpa.

 

Και μαλλον σου ελεγε αυτο?4g vs 4g lte

http://gadgetwise.blogs.nytimes.com/2012/03/26/qa-the-need-for-speed/

 

Παιδιά να το μαζέψουμε και να το λήξουμε εδώ το θέμα με το 3G vs 4G, LTE, HSPA+ κτλ κτλ

 

Μια βόλτα στην Wikipedia, λύνει πολλές απορίες σε συνδυασμό με gsmarena και πολλούς πειραματισμούς με παρόχους κινητής και mobile Internet.

 

Λοιπόν, από τα περισσότερα από 10 διαφορετικά μοντέλα Note 2 που κυκλοφορούν παγκοσμίως, εμάς μας ενδιαφέρουν κατά βάση τα International και από τα International μας ενδιαφέρουν τα Ευρωπαϊκά δηλαδή τα εξής δύο:

GT-N7100 και GT-N7105.

Το πρώτο που έχουμε οι περισσότεροι (Ν7100) είναι αυτό που λέμε 3G κινητό.

Στην πραγματικότητα δεν είναι 3G, είναι 3.5G που είναι αδόκιμος όρος και βγήκε για να δείξει ότι μπορεί το κινητό να συνδεθεί μέσω HSPA+ σε θεωρητικές ταχύτητες download έως 21.6 Mbps, πολύ πάνω από το απλό 3G και θεωρητικές ταχύτητες upload μέσω HSUPA έως 5.76 Mbps

Αυτά τα όρια είναι του κινητού, η τεχνολογία της οικογένειας του HSPA+ πάει πολύ παραπάνω σε ταχύτητες.

 

Το σηματάκι του HSPA+ στο κινητό μας, είναι το H+ που εμφανίζεται στο Status bar, ενώ το σκέτο H είναι το HSPA.

 

Υπήρξε κάποια στιγμή μετά από πιέσεις του marketing, όπου η ITU αποφάσισε ότι το WiMAX, το HSPA+ και το LTE μπορούν να ονομαστούν 4G δίκτυα.

Αργότερα, καθώς οι πρώτες υλοποιήσεις του LTE στα κινητά έδιναν 100Mbps download και 50Mbps upload, έπεσε το marketing να το διαφοροποιήσει από το HSPA+ που το ονόμασε απλώς 3G ή στην καλύτερη 3.5G και το LTE το ονόμασε - μόνο αυτό - 4G.

Η τεχνολογία προχώρησε και βγήκε το LTE Advanced και το WiMAX advanced και η ITU για να τα ξεχωρίσει από τα απλά LTE και WiMAX τα ονόμασε True 4G

 

Άρα για να αφήσουμε το Marketing και την ITU πάμε στα πρακτικά που μας ενδιαφέρουν.

Το Note 2 N7100 πιάνει μέγιστη θεωρητική ταχύτητα Download/upload 21.6 Mbps/5.76 Mbps μέσω HSPA+/HSUPA και πείτε το 3G, 3.5G, "Κώστα" ή όπως αλλιώς θέλετε και το Note 2 N7105 πιάνει μέγιστη θεωρητική ταχύτητα download/upload 100Mbps/50Mbps μέσω LTE και πείτε το 4G. Μην το πείτε αλλιώς για να μην μπερδευτούμε κι άλλο :p

 

Μια σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι το N7105 - το LTE δηλαδή - υποστηρίζει και το DC-HSPA+ στα προηγούμενης γενιάς 3G δίκτυα με μέγιστη θεωρητική ταχύτητα 42.2 Mbps.

Όπου δηλαδή κάποιος δεν έχει LTE υποστήριξη 4G από το πάροχο, μπορεί να έχει 3G με ταχύτητες μέχρι και 42Mbps.

 

Στην πράξη, χρησιμοποιώντας την Vodafone και την εφαρμογή SpeedTest.net από το Play https://play.google.com/store/apps/details?id=org.zwanoo.android.speedtest&hl=en έχω δει ταχύτητες με το H+ μέχρι και 11 Mbps download και 3 Mbps upload.

Οι μέσοι όροι όμως σε πλήθος σημείων με σήμα H ή H+ είναι περίπου 2 - 3 Mbps download οπότε ας μην φτιαχνόμαστε με τους θεωρητικούς αριθμούς 21, 42, 100 και ας προσγειωθούμε στις πραγματικές υλοποιήσεις των παρόχων στην Ελλάδα.

Edited by NikosDi

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε θα μαζευτεί επιτέλους αυτό το νήμα...

Παιδιά...για τιμές και διαθεσιμότητα υπάρχει συγκεκριμένο thread:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=347426

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιες φορές όταν πατώ σε ένα πεδίο και περιμένω να μου εμφανίσει το πληκτρολόγιο, δεν το εμφανίζει και το σύμβολο με το πληκτρολόγιο έχει αντικατασταθει από ένα γρανάζι που με πάει στις ρυθμίσεις . Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να γράψω χειρόγραφα με το πενάκι και που δεν βολεύει γιατί δεν αναγνωρίζει ελληνικά το πενάκι. Είναι bug αυτό? Συμβαίνει μόνο όταν έχω το πενάκι έξω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιες φορές όταν πατώ σε ένα πεδίο και περιμένω να μου εμφανίσει το πληκτρολόγιο, δεν το εμφανίζει και το σύμβολο με το πληκτρολόγιο έχει αντικατασταθει από ένα γρανάζι που με πάει στις ρυθμίσεις . Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να γράψω χειρόγραφα με το πενάκι και που δεν βολεύει γιατί δεν αναγνωρίζει ελληνικά το πενάκι. Είναι bug αυτό? Συμβαίνει μόνο όταν έχω το πενάκι έξω.

 

Κράτα πατημένο το εικονίδιο με το γρανάζι και θα σου εμφάνίσει το εικονίδιο με το πληκτρολόγιο.

Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Μολις αγορασα το καλωδιο hdtv της samsung,συνεδσα το νοτε 2 μου μεσω hdmi στην τηελοραση μου και ενω ολα δουλεουν αψογα ο ηχος δεν μεταφερεται μεσω του καλωδιου hdmi στην οθονη αλλα ακουγεται μονο απο το ηχειο του κινητου.Ετσι ειναι το σωστο η κανω κατι λαθος?

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχω μία τηλεόραση Philips.

Nokia N95, SonyEricsson W960i, HTC TyTN II, HTC Touch Dual, Nokia N95 8 GB, HTC Touch Diamond, SE C902, Samsung SGH i-900 Omnia, HTC Touch HD, SE Xperia X1, LG Arena, SE W995, Samsung i8910 HD, Samsung i8000 Omnia II, iPhone 3GS, HTC HD2, iPhone 4, Xperia Mini, iPhone 4S, Galaxy Note II, Sony Xperia S, Galaxy S4, Galaxy Note3, LG Nexus 5, Galaxy Note 8, Galaxy Note 10.1 LTE 2014 Edition, LG G3, Galaxy Note 4, iPhone 6S Plus, iPhone 7 Plus.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να το μαζέψουμε και να το λήξουμε εδώ το θέμα με το 3G vs 4G, LTE, HSPA+ κτλ κτλ

 

Μια βόλτα στην Wikipedia, λύνει πολλές απορίες σε συνδυασμό με gsmarena και πολλούς πειραματισμούς με παρόχους κινητής και mobile Internet.

 

Λοιπόν, από τα περισσότερα από 10 διαφορετικά μοντέλα Note 2 που κυκλοφορούν παγκοσμίως, εμάς μας ενδιαφέρουν κατά βάση τα International και από τα International μας ενδιαφέρουν τα Ευρωπαϊκά δηλαδή τα εξής δύο:

GT-N7100 και GT-N7105.

Το πρώτο που έχουμε οι περισσότεροι (Ν7100) είναι αυτό που λέμε 3G κινητό.

Στην πραγματικότητα δεν είναι 3G, είναι 3.5G που είναι αδόκιμος όρος και βγήκε για να δείξει ότι μπορεί το κινητό να συνδεθεί μέσω HSPA+ σε θεωρητικές ταχύτητες download έως 21.6 Mbps, πολύ πάνω από το απλό 3G και θεωρητικές ταχύτητες upload μέσω HSUPA έως 5.76 Mbps

Αυτά τα όρια είναι του κινητού, η τεχνολογία της οικογένειας του HSPA+ πάει πολύ παραπάνω σε ταχύτητες.

 

Το σηματάκι του HSPA+ στο κινητό μας, είναι το H+ που εμφανίζεται στο Status bar, ενώ το σκέτο H είναι το HSPA.

 

Υπήρξε κάποια στιγμή μετά από πιέσεις του marketing, όπου η ITU αποφάσισε ότι το WiMAX, το HSPA+ και το LTE μπορούν να ονομαστούν 4G δίκτυα.

Αργότερα, καθώς οι πρώτες υλοποιήσεις του LTE στα κινητά έδιναν 100Mbps download και 50Mbps upload, έπεσε το marketing να το διαφοροποιήσει από το HSPA+ που το ονόμασε απλώς 3G ή στην καλύτερη 3.5G και το LTE το ονόμασε - μόνο αυτό - 4G.

Η τεχνολογία προχώρησε και βγήκε το LTE Advanced και το WiMAX advanced και η ITU για να τα ξεχωρίσει από τα απλά LTE και WiMAX τα ονόμασε True 4G

 

Άρα για να αφήσουμε το Marketing και την ITU πάμε στα πρακτικά που μας ενδιαφέρουν.

Το Note 2 N7100 πιάνει μέγιστη θεωρητική ταχύτητα Download/upload 21.6 Mbps/5.76 Mbps μέσω HSPA+/HSUPA και πείτε το 3G, 3.5G, "Κώστα" ή όπως αλλιώς θέλετε και το Note 2 N7105 πιάνει μέγιστη θεωρητική ταχύτητα download/upload 100Mbps/50Mbps μέσω LTE και πείτε το 4G. Μην το πείτε αλλιώς για να μην μπερδευτούμε κι άλλο :p

 

Μια σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι το N7105 - το LTE δηλαδή - υποστηρίζει και το DC-HSPA+ στα προηγούμενης γενιάς 3G δίκτυα με μέγιστη θεωρητική ταχύτητα 42.2 Mbps.

Όπου δηλαδή κάποιος δεν έχει LTE υποστήριξη 4G από το πάροχο, μπορεί να έχει 3G με ταχύτητες μέχρι και 42Mbps.

 

Στην πράξη, χρησιμοποιώντας την Vodafone και την εφαρμογή SpeedTest.net από το Play https://play.google.com/store/apps/details?id=org.zwanoo.android.speedtest&hl=en έχω δει ταχύτητες με το H+ μέχρι και 11 Mbps download και 3 Mbps upload.

Οι μέσοι όροι όμως σε πλήθος σημείων με σήμα H ή H+ είναι περίπου 2 - 3 Mbps download οπότε ας μην φτιαχνόμαστε με τους θεωρητικούς αριθμούς 21, 42, 100 και ας προσγειωθούμε στις πραγματικές υλοποιήσεις των παρόχων στην Ελλάδα.

 

Μια χαρά, αλλά μπορείς σε παρακαλώ να το κάνεις ακόμα πιο απλό; κάτι σαν ένα πίνακα που να λέει, G είναι αυτό, ταχύτητες από τόσο έως τόσο, μετά H,μετά 3G, κλπ δηλαδή πια είναι η σειρά από το πιο αργό στο πιο γρήγορο.

Αν είναι oftopic δέχομαι και pm :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...