Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους έχουν εξωτερική κάρτα microSD δύο ερωτήσεις:

 

1) Έχετε καταφέρει μέσα από το κινητό ή από τα Windows 7, να φορμάρετε την κάρτα με επιλογή file system ?

 

Σε εμένα είτε από το κινητό, είτε από το PC δεν μου βγάζει επιλογές. Κάνει format χωρίς να ρωτάει το file system.

 

2) Έχετε καταφέρει να περάσετε από το PC στην εξωτερική κάρτα microSD αρχείο μεγαλύτερο από 4GB με copy από το σκληρό δίσκο ?

Π.χ ταινία .mkv

 

Σε εμένα πάντα διακόπτει την μεταφορά στα 3,99GB.

Αυτό δεν φαίνεται από την αρχή ούτε κατά την διάρκεια της μεταφοράς.

Το μέγεθος του temporary αρχείου στα 3,99GB που μου αφήνει πάνω στην microSD, το βλέπω μετά την διακοπή της αντιγραφής και μετά από restart του κινητού.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια τελευταία ερώτηση: στο αλλάζουν επί τόπου ή σου λένε άστο θα το δει τεχνικός και βλέπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση: στο αλλάζουν επί τόπου ή σου λένε άστο θα το δει τεχνικός και βλέπουμε...

 

Επιτόπου αν έχουν στοκ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς απ'ότι φαίνεται εδώ δεν υπάρχει η επιλογή όπως στο νεξους και στο go sms να δονείται μόνο όταν απενεργοποιείς τον ήχο/βάζεις σε δόνηση.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν το είχα ψάξει και πίστευα πως στο Desire ήταν επιλογή της custom αλλά αφού είναι γενικό, ΟΚ. Τουλάχιστον μου λύθηκε η απορία! Λάθος όμως που το έβγαλαν.

Για όσους έχουν εξωτερική κάρτα microSD δύο ερωτήσεις:

 

1) Έχετε καταφέρει μέσα από το κινητό ή από τα Windows 7, να φορμάρετε την κάρτα με επιλογή file system ?

 

Σε εμένα είτε από το κινητό, είτε από το PC δεν μου βγάζει επιλογές. Κάνει format χωρίς να ρωτάει το file system.

 

2) Έχετε καταφέρει να περάσετε από το PC στην εξωτερική κάρτα microSD αρχείο μεγαλύτερο από 4GB με copy από το σκληρό δίσκο ?

Π.χ ταινία .mkv

 

Σε εμένα πάντα διακόπτει την μεταφορά στα 3,99GB.

Αυτό δεν φαίνεται από την αρχή ούτε κατά την διάρκεια της μεταφοράς.

Το μέγεθος του temporary αρχείου στα 3,99GB που μου αφήνει πάνω στην microSD, το βλέπω μετά την διακοπή της αντιγραφής και μετά από restart του κινητού.

1) Όταν κάνεις δεξί κλικ για φορμάτ δεν σου έχει βελάκι να επιλέξεις file system? Είναι γκρι? Νομίζω πως όταν έκανα την δική μου είχε επιλογή αλλά θα σου πω με σιγουριά αύριο που θα είμαι σε υπολογιστή.

2) Το fat έχει περιορισμό στα 4gb. Θέλει ntfs για μεγαλύτερα αρχεία.

 

Επιτόπου αν έχουν στοκ

Ε, φαντάζομαι πως ίσως του κάνουν νούμερα για να δουν ότι όντως κάτι δεν δουλεύει αλλά να επιμείνει και θα του το αλλάξουν.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν θες να μου εξηγησεις πιο αναλυτικα; Η σαμσουνγκ ελλας δεχτηκε να σου επιστρεψει 100€ παρολο που το ΙΜΕΙ ειναι γερμανικο; επισης πηρε κανονικα αναβαθμιση ΟΤΑ παροτι γερμανικο; σε ρωτω γιατι παρα πολλοι με γερμανικη συσκευη ακομα περιμενουν την αναβαθμιση. Καλοριζικο παρεπιπτοντως.

 

Καλημέρα. Τα 100 ευρώ δεν τα πήρα γνωρίζοντας ότι τα παίρνεις μόνο με συσκευή από samsung Hellas μέσω των μαγαζιών. Η απάντησή τους για το ΙΜΕΙ ήταν ότι προορίζεται για την Γερμανική αγορά και δεν μπορώ να συμμετάσχω στην επιστροφή χρημάτων. Την αναβάθμιση την πήρα κανονικά, χωρίς sim, όταν πρωτολειτούργησα τη συσκευή, διαβάζοντας το μήνυμα που είχε στη μπάρα ειδοποιήσεων. Σ' ευχαριστώ, να είσαι καλά. Λίγη υπομονή και όλα θα γίνουν.

Huawei Mate 20 Pro, Oneplus 3, Samsung Galaxy Tab 8 s2, Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy Note 2, Nokia n8, Samsung Galaxy Tab, Htc touch cruise, samsung Innov8, nokia n73
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν εξωτερική κάρτα microSD δύο ερωτήσεις:

 

1) Έχετε καταφέρει μέσα από το κινητό ή από τα Windows 7, να φορμάρετε την κάρτα με επιλογή file system ?

 

Σε εμένα είτε από το κινητό, είτε από το PC δεν μου βγάζει επιλογές. Κάνει format χωρίς να ρωτάει το file system.

 

2) Έχετε καταφέρει να περάσετε από το PC στην εξωτερική κάρτα microSD αρχείο μεγαλύτερο από 4GB με copy από το σκληρό δίσκο ?

Π.χ ταινία .mkv

 

Σε εμένα πάντα διακόπτει την μεταφορά στα 3,99GB.

Αυτό δεν φαίνεται από την αρχή ούτε κατά την διάρκεια της μεταφοράς.

Το μέγεθος του temporary αρχείου στα 3,99GB που μου αφήνει πάνω στην microSD, το βλέπω μετά την διακοπή της αντιγραφής και μετά από restart του κινητού.

 

Για να περάσεις αρχείο >4Gb πρέπει να έχεις κάρτα διαμορφωμένη σε exfat. Αυτό μπορεί να γίνει από Windows 7,νομίζω και από το Note.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω λαγκαρισματα, στις επαφες στα μηνυματα, γενικα στο scrollαρισμα. Σκαλωνει και κανει κινηση. εχω καμια 10 εφαρμογες και κινηση στο off, συγχρονισμος καθολου κα μνημη ram παιζω κατασταση 700-800/1.75G. Δεν ξερω τι γινετε. Δεν ειναι smooth οπως λενε οι περισσοτεροι εδω.

 

Στο tapatalk είναι εμφανές και σε μένα στο scrool, καμια σχεση με το μηλο.

Σαν να σκαλώνει καπου οταν κατεβαίνεις

Link to comment
Share on other sites

Στο tapatalk είναι εμφανές και σε μένα στο scrool, καμια σχεση με το μηλο.

Σαν να σκαλώνει καπου οταν κατεβαίνεις

 

Παιδια, αυτο ειναι προβλημα του tapatalk σε ολες τις android συσκευες. Και οπου αλλου τυχον υπαρχει λαγκ, ειναι προβλημα της εκαστοτε εφαρμογης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

1) Όταν κάνεις δεξί κλικ για φορμάτ δεν σου έχει βελάκι να επιλέξεις file system? Είναι γκρι? Νομίζω πως όταν έκανα την δική μου είχε επιλογή αλλά θα σου πω με σιγουριά αύριο που θα είμαι σε υπολογιστή.

Όχι δεν έχει επιλογή, αυτό είναι το πρόβλημα. Κάνει σκέτο format χωρίς να ρωτάει και χωρίς να ξέρεις σε ποιο file system.

 

2) Το fat έχει περιορισμό στα 4gb. Θέλει ntfs για μεγαλύτερα αρχεία.

 

Το γνωρίζω και για αυτό θέλω να είμαι σίγουρος ότι η κάρτα είναι φορμαρισμένη σε exFAT.

 

Για να περάσεις αρχείο >4Gb πρέπει να έχεις κάρτα διαμορφωμένη σε exfat. Αυτό μπορεί να γίνει από Windows 7,νομίζω και από το Note.

 

Όχι δεν υπάρχει τρόπος να επιλέξεις διαμόρφωση ούτε από τα Windows 7, ούτε από το Note.

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι η κάρτα είναι διαμορφωμένη σε exFAT, σας λέω να δοκιμάσετε οι ίδιοι να περάσετε αρχείο >4GB σε διαμορφωμένη κάρτα exFAT.

Δεν περνάει.

 

Μιλάω πάντα για την περίπτωση συνδεδεμένης κάρτας microSD μέσα στο κινητό.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αυτο ειναι προβλημα του tapatalk σε ολες τις android συσκευες. Και οπου αλλου τυχον υπαρχει λαγκ, ειναι προβλημα της εκαστοτε εφαρμογης.

 

Quoted for emphasis.

Νομιζω πως το lag πρεπει να ελεγχεται στις στοκ εφαρμογες και οχι σε third party καθως δεν ειναι ευκολο να γνωριζει κανεις τι γινεται με την καθε υλοποιηση. Συν οτι τις στοκ τις εχουμε (σχεδον) ολοι οποτε γινεται ευκολοτερα ο ελεγχος.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα root και triangle.

 

Στο στατους δείχνει τροποποίηση

 

Οταν παω στην αναβάθμιση κάνει time out.

 

Αν βγαλω το root θα μπορώ να έχω ΟΤΑ αναβάθμιση?

 

Το root βγαινει με απλη απ εγκατάσταση?

 

 

Ενημερωτικα, το triangle away το αγορασμένο απο play store( οχι το δωρεάν από το xda)

έχει σαν επιλογή να αφαιρεί προσωρινά το root.

 

Το τσεκάρεις, κάνεις reboot, και μπορείς να κατεβάσεις ΟΤΑ αναβαθμίσεις.

Σε 5 λεπτά επανανενεργοποιειται το root.

Ετσι δεν χρειάζεται απεγκατάσταση .

Νομίζω αξίζει τα 2,45 euro

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τα laggs αυτο που παρατηρω ειναι πχ μπαινω στις επαφες στην στοκ εφαρμογη και στην πρωτη κινηση σκαλωνει, ΜΟΝΟ στην πρωτη κινηση, μετα ειναι νερακι η κινηση, αυτο συμβαινει σε πολλα πραγραμματα που εχω, πιστευω οτι ειναι λογο android και οχι (εννοειτε) λογο δυνατοτητας hardware.
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τα laggs αυτο που παρατηρω ειναι πχ μπαινω στις επαφες στην στοκ εφαρμογη και στην πρωτη κινηση σκαλωνει, ΜΟΝΟ στην πρωτη κινηση, μετα ειναι νερακι η κινηση, αυτο συμβαινει σε πολλα πραγραμματα που εχω, πιστευω οτι ειναι λογο android και οχι (εννοειτε) λογο δυνατοτητας hardware.

 

Εάν βγάλεις την εξοικονόμηση ενέργειας δεν θα σου κάνει πουθενά laggs (συγκεκριμένα την CPU) . Τουλάχιστον σε εμένα αυτό συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως μπορεί ταξί να βοήθησε ταξί μετέωρο την τελευταία αναβάθμιση 31 mb που έκανα στο κινητό εξαφανίστηκε η μπάρα στην αριστερή θέση της οθόνης με διάφορες εφαρμογές που εμφανίζεται μήπως ξερεται πως μπορώ να την επαναφέρουν πάλι ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κανονικά το OTA της 4.1.2 για το Exynos bug.

Δημιουργεί όμως ένα νέο θέμα.

 

Δεν λειτουργεί πια η δυνατότητα αλλαγής CSC.

 

Όσοι έχουν unbranded συσκευές με multi-CSC, η Samsung μας τιμωρεί και μας κλειδώνει στην CSC που έχουμε.

 

Πρέπει να περιμένουμε το XDA να μας βρει λύση.

 

Η κατάσταση αρχίζει να θυμίζει Apple.

Και νόμιζα ότι την είχα ξεφορτωθεί αυτή την νοοτροπία αγοράζοντας Samsung.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως μπορεί ταξί να βοήθησε ταξί μετέωρο την τελευταία αναβάθμιση 31 mb που έκανα στο κινητό εξαφανίστηκε η μπάρα στην αριστερή θέση της οθόνης με διάφορες εφαρμογές που εμφανίζεται μήπως ξερεται πως μπορώ να την επαναφέρουν πάλι ευχαριστω

 

Πατησε παρατεταμενα το πληκτρο "πισω".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κανονικά το OTA της 4.1.2 για το Exynos bug.

Δημιουργεί όμως ένα νέο θέμα.

 

Δεν λειτουργεί πια η δυνατότητα αλλαγής CSC.

 

Όσοι έχουν unbranded συσκευές με multi-CSC, η Samsung μας τιμωρεί και μας κλειδώνει στην CSC που έχουμε.

 

Πρέπει να περιμένουμε το XDA να μας βρει λύση.

 

Η κατάσταση αρχίζει να θυμίζει Apple.

Και νόμιζα ότι την είχα ξεφορτωθεί αυτή την νοοτροπία αγοράζοντας Samsung.

 

ναι οντως με την καινουργια ωμεγα που εβαλα δεν μπορω να αλλαξω csc με κανενα τροπο ουτε με την εφαρμογη ουτε με το κωδικο

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως με την καινουργια ωμεγα που εβαλα δεν μπορω να αλλαξω csc με κανενα τροπο ουτε με την εφαρμογη ουτε με το κωδικο

 

Αν ειναι τοσο σημαντικο κανε downgrade αλλαξε csc και περνα ξανα την τελευταία αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τοσο σημαντικο κανε downgrade αλλαξε csc και περνα ξανα την τελευταία αναβαθμιση.

 

οχι απαρετητο δεν ειναι . βρηκα και ενα προγραμματακι που λεγετε csc changer ( οχι το selector απο το market ) το οποιο δειχνει να δουλευει.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αυτο ειναι προβλημα του tapatalk σε ολες τις android συσκευες. Και οπου αλλου τυχον υπαρχει λαγκ, ειναι προβλημα της εκαστοτε εφαρμογης.

Θα συμφωνήσω!

Όχι δεν έχει επιλογή, αυτό είναι το πρόβλημα. Κάνει σκέτο format χωρίς να ρωτάει και χωρίς να ξέρεις σε ποιο file system.

 

Το γνωρίζω και για αυτό θέλω να είμαι σίγουρος ότι η κάρτα είναι φορμαρισμένη σε exFAT.

 

Όχι δεν υπάρχει τρόπος να επιλέξεις διαμόρφωση ούτε από τα Windows 7, ούτε από το Note.

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι η κάρτα είναι διαμορφωμένη σε exFAT, σας λέω να δοκιμάσετε οι ίδιοι να περάσετε αρχείο >4GB σε διαμορφωμένη κάρτα exFAT.

Δεν περνάει.

 

Μιλάω πάντα για την περίπτωση συνδεδεμένης κάρτας microSD μέσα στο κινητό.

Αποκλείεται να μη σου δείχνει σε τι την φορμάρει.

Αν εννοείς ότι προσπαθείς να το κάνεις με το κινητό συνδεδεμένο σε usb τότε αλλάζει. Βγάλε την sd κάνε φορμάτ και μετά βάλ' την πάλι στο κινητό.

 

Σε άλλα νέα, να πω για την ποιότητα κατασκευής που τόσο θέμα έχει γίνει ότι αν εξαιρέσουμε ένα μικρό κενό που καταλαβαίνω στην πλάτη στο σημείο του nfc κοντά στην κάμερα γενικά το βρίσκω μια χαρά ποιοτικό. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει περιθώριο να χρησιμοποιήσουν καλύτερα υλικά αλλά ότι δεν το θεωρώ κακής ποιότητας αλλά μια συσκευή με πολύ καλή αίσθηση στο χέρι.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αύριο κι ο Θεός βοηθός. Δυο προβλήματα μέσα σε δυο ημέρες είναι πολλά. Το δεύτερο είναι ότι το πενάκι δεν "ακούσει" στην κάτω δεξιά γωνία και γενικά παρατήρησα ότι δεν τα πάει καλά με την κάτω πλευρά της οθόνης. Πρέπει να πήρα Friday phone... :lol:

 

Όντως πήρα Friday phone και θα μου το αλλάζουν. Ψαχτείτε καλού κακού όσοι από εσάς το πήρατε πρόσφατα, μην παίζει καμιά ελαττωματική παρτίδα. Ουργκ :X:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εάν βγάλεις την εξοικονόμηση ενέργειας δεν θα σου κάνει πουθενά laggs (συγκεκριμένα την CPU) . Τουλάχιστον σε εμένα αυτό συμβαίνει

 

Φιλε μου δεν εχω την εξοικονομηση ενεργειας ενεργη αλλα την ενεργοποιησα , ξετικαρα την εξοικονόμηση ενέργειας CPU και απενεργοποιησα παλι μετα την εξοικονόμηση ενέργειας . Πραγματικα τα laggαρισματα κατα 80-90 % μειωθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πήρα Friday phone και θα μου το αλλάζουν. Ψαχτείτε καλού κακού όσοι από εσάς το πήρατε πρόσφατα, μην παίζει καμιά ελαττωματική παρτίδα. Ουργκ :X:lol:

 

Τι ειναι το Friday phone;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το τολμησα το βημα,εφυγα απο IOS k iPhone 4 μετα απο 2 μιση χρονια κπαρηγγειλα το note... το περιμενω πεμπτη,διαβαζω τα παντα απο την βιβλο μεχρι τη ν καθε απλη απορεια...ελπιζω να συνηθησω το μεγεθος μονο ολα τ αλλα με την βοηθεια σας κ το ψαξιμο μου θα τα βρω...καλως ηρθα λοιπον
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα παρελαβα αυτο http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-MHL-HDTV-Adapter-EPL-3FHUBEGMHL-MicroUSB-to-HDMI-Adapter-MicroUSB-to-11-Pin-HDMI-Samsung-Galaxy-S3-III-i9300-Galaxy-Note-2-N7100.639668.html .Το δοκιμασα με 2 ταινιες που κατεβασα με το Νοτε ΙΙ και ενω εχω εικονα και ηχο κανονικα, δεν μου εμφανιζει τους υποτιτλους στην τηλεοραση (στην οθονη του τηλεφωνου εμφανιζονται κανονικα) . Τι μπορω να κανω; Υποψην οτι οι υποτιτλοι ειναι σε ξεχωριστα αρχεια και στις 2 ταινιες και χρησιμοποιω Bsplayer και δοκιμασα και τον Mx μηπως και ηταν αυτο, αλλα τιποτα. Καμια ιδεα;

 

Να ενημερωσω για οποιον μπορει να εχει το ιδιο προβλημα οτι τελικα η λυση ειναι να επιλεξετε το software decoding στον Bsplayer.

menu-> preferences-> playback preferences-> decoding mode-> και επιλεγετε το πρωτο software deconding mode. Στον Bsplayer μου δουλεψε, στον Mx δεν μπορεσα να βρω λυση.

 

 

 

 

Με την φωτογραφικη πως τα πατε; Εμενα μου βγαζει μια πρασινηλα στις φωτογραφιες και καπως σαν κουκιδες, γενικα δεν ειναι πολυ καθαρες. Ειδα και τον οδηγο στην "Βιβλο" αλλα δεν βρηκα καμια ιδιαιτερη ρυθμιση για να μου φτιαξει την ποιοτητα των φωτογραφιων. Μονο οταν τραβαω HDR βγαινουν πιο καλες αλλα και παλι μολις τις ζουμαρω λιγο φαινονται σαν κουκουδιαστες. Το GS2 τραβουσε τελειες φωτο. Καμια ιδεα;

 

Γι' αυτο ξερει κανεις τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...