Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρα πολυ περιεργο.Θα δοκιμαζα factory reset και αν συνεχιζε το προβλημα θα το πηγαινα πισω asap

 

 

 

 

Τοτε κατσε με τη σαβουρα :lol::lol:

 

Χεχε. Άσχετο, μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι ο kernel;γιατί αν κάνω root θα αρχίσω να δοκιμάσω καμιά custom .αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ο kernel που αλλάζουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χεχε. Άσχετο, μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι ο kernel;γιατί αν κάνω root θα αρχίσω να δοκιμάσω καμιά custom .αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ο kernel που αλλάζουν όλοι.

 

Ο κερνελ ρυθμίζει ουσιαστικά και "ελεγχει" τον επεξεργαστή. Με έναν custom kernel μπορείς να κάνεις overclock, underclock, undervolt κτλ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Χεχε. Άσχετο, μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι ο kernel;γιατί αν κάνω root θα αρχίσω να δοκιμάσω καμιά custom .αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ο kernel που αλλάζουν όλοι.

 

O kernel ειναι αυτος που "δενει" το hardware με το software.Ειναι ο συνδετικος κρικος.

Ναι πυρηνας ειναι !

 

edit : oopss. Αργησα :lol: Καλημερα Ηλια

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ο κερνελ ρυθμίζει ουσιαστικά και "ελεγχει" τον επεξεργαστή. Με έναν custom kernel μπορείς να κάνεις overclock, underclock, undervolt κτλ.

 

Καλά το φανταζόμουν. Κάτι σαν πυρήνας μου έμοιαζε η λέξη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Οταν το ΝΟΤΕ ειναι στην αρχικη οθονη (home screen) και το γυρισουμε στο πλαι (landscape) η αρχικη οθονη δεν γυρναει παραμενει καθετη. Στις εφαρμογες βεβαια (ιντερνετ .κτλ) γυρναει κανονικα.

Μονο το δικο μου δεν γυρναει στην αρχικη οθονη η ολα ετσι ειναι??

 

Απαντηση βρεθηκε!

Στην εκδοση 4.1.2 θα διορθωθει το προβλημα αρα απο οτι καταλαβα ειναι σε ολους ετσι.

Edited by greekn1c
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Οταν το ΝΟΤΕ ειναι στην αρχικη οθονη (home screen) και το γυρισουμε στο πλαι (landscape) η αρχικη οθονη δεν γυρναει παραμενει καθετη. Στις εφαρμογες βεβαια (ιντερνετ .κτλ) γυρναει κανονικα.

Μονο το δικο μου δεν γυρναει στην αρχικη οθονη η ολα ετσι ειναι??

 

Απαντηση βρεθηκε!

Στην εκδοση 4.1.2 θα διορθωθει το προβλημα αρα απο οτι καταλαβα ειναι σε ολους ετσι.

 

Καλημέρα. Ναι με stock launcher δεν δουλεύει:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω εαν περασουμε την επισημη πολωνική ρομ θα πρεπει να αλλαξουμε και τοSCS σε αυτο που αντιστοιχει στη Πολωνία;
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Προσφορά του myphone με συνεργαζομενο κατάστημα.

Note II στα 518.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=352373

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά του myphone με συνεργαζομενο κατάστημα.

Note II στα 518.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=352373

 

Θα στη σπασω τωρα ( :lol::lol::lol: ) αλλα πωλειται στα 449 ευρω

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα παιδια και συγχαρητηρια για την πολυτιμη βοηθεια σας.ειμαι καινουριος γενικοτερα με συσκευη android ειχα iphone γενικοτερα και θεωρω υστερα απο μια εβδομαδα αγορας του samsung galaxy note 2 οτι εκανα την καλυτερη αγορα που θα μπορουσα.ολα πανε μια χαρα με το κινητο εκτος απο ενα πραγμα.τη συνδεση του με τον υπολογιστη μου μεσω usb καλωδιου.καταρχην να αναφερω οτι εχω windows 7 στο λαπτοπ μου,δευτερον εχω εγκαταστησει το kies και ασυρματα το βλεπει το κινητο μου,μεσω browser.ομωςθελω την συνδεση μεσω usb σε περιπτωση που καποιες φορες δεν εχω δικτυο.τι προβλημα εχω λοιπον,ενω φαινεται εγκατεστημενος ο driver δεν το βλεπει το κινητο για κανενα λογο.συνδεεται μονο για φορτιση και για τιποτα αλλο.επισης μου λεει οτι δεν εγκατασταθηκε σωστα o driver.αυτο ειναι το σημαντικοτερο προβλημα μου.το δευτερο προβλημα ειναι αν γινεται να μην φορτιζει αυτοματα οταν συνδεεται μεσω usb για να μην μου χαλασει την μπαταρια.να σημειωθει οτι το κινητο μου ειναι οπως το πηρα δεν εχω κανει ουτε root ουτε εχω σκοπο να κανω προς το παρον.αν καποιος μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα.συγγνωμη για ολο αυτο,απλα ηθελα να το εξηγησω οσο πιο αναλυτικα μπορω.σας ευχαριστω εκ των προταιρων!
Metropolis watches and thoughtfully smiles...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα παιδια και συγχαρητηρια για την πολυτιμη βοηθεια σας.ειμαι καινουριος γενικοτερα με συσκευη android ειχα iphone γενικοτερα και θεωρω υστερα απο μια εβδομαδα αγορας του samsung galaxy note 2 οτι εκανα την καλυτερη αγορα που θα μπορουσα.ολα πανε μια χαρα με το κινητο εκτος απο ενα πραγμα.τη συνδεση του με τον υπολογιστη μου μεσω usb καλωδιου.καταρχην να αναφερω οτι εχω windows 7 στο λαπτοπ μου,δευτερον εχω εγκαταστησει το kies και ασυρματα το βλεπει το κινητο μου,μεσω browser.ομωςθελω την συνδεση μεσω usb σε περιπτωση που καποιες φορες δεν εχω δικτυο.τι προβλημα εχω λοιπον,ενω φαινεται εγκατεστημενος ο driver δεν το βλεπει το κινητο για κανενα λογο.συνδεεται μονο για φορτιση και για τιποτα αλλο.επισης μου λεει οτι δεν εγκατασταθηκε σωστα o driver.αυτο ειναι το σημαντικοτερο προβλημα μου.το δευτερο προβλημα ειναι αν γινεται να μην φορτιζει αυτοματα οταν συνδεεται μεσω usb για να μην μου χαλασει την μπαταρια.να σημειωθει οτι το κινητο μου ειναι οπως το πηρα δεν εχω κανει ουτε root ουτε εχω σκοπο να κανω προς το παρον.αν καποιος μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα.συγγνωμη για ολο αυτο,απλα ηθελα να το εξηγησω οσο πιο αναλυτικα μπορω.σας ευχαριστω εκ των προταιρων!

 

Κατ αρχας η μπαταρία δεν χαλάει.

Μου έχει συμβεί σε w7 κατι παρόμοιο με τους drivers και την αδυναμία εγκατάστασης τους.

Έκανα restart στο pc και προσπάθησα πάλι απο αλλη θύρα usb. Εγκατασταθηκαν κανονικά και έληξε το θεμα.

Ειναι πρόβλημα των Windows και οχι της συσκευής.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας η μπαταρία δεν χαλάει.

Μου έχει συμβεί σε w7 κατι παρόμοιο με τους drivers και την αδυναμία εγκατάστασης τους.

Έκανα restart στο pc και προσπάθησα πάλι απο αλλη θύρα usb. Εγκατασταθηκαν κανονικά και έληξε το θεμα.

Ειναι πρόβλημα των Windows και οχι της συσκευής.

 

Κώστα μου δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα...

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο Google πχ για samsung missing id drivers, θα βρεις πολλούς χρήστες, με διαφορετικές συσκευές Samsung. Ένας από αυτούς είμαι κι εγώ... Ακόμα και μετά από εγκατάσταση win8,αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα. Αλλά πλέον ζω με αυτό γιατί λύση δεν υπάρχει... Πανάκια μόνο...

Απεγκατασταση και εγκατάσταση πάλι Samsung drivers.

Έχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις που έχω βρει, αλλά μετά από 2-3 συνδέσεις χωρίς πρόβλημα, το πρόβλημα επιστρέφει...

Και το είχα επίσης και στο s3 παρεπιπτοντως...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μου δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα...

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο Google πχ για samsung missing id drivers, θα βρεις πολλούς χρήστες, με διαφορετικές συσκευές Samsung. Ένας από αυτούς είμαι κι εγώ... Ακόμα και μετά από εγκατάσταση win8,αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα. Αλλά πλέον ζω με αυτό γιατί λύση δεν υπάρχει... Πανάκια μόνο...

Απεγκατασταση και εγκατάσταση πάλι Samsung drivers.

Έχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις που έχω βρει, αλλά μετά από 2-3 συνδέσεις χωρίς πρόβλημα, το πρόβλημα επιστρέφει...

Και το είχα επίσης και στο s3 παρεπιπτοντως...

 

Εγω παντως με windows 8 δεν εχω πρόβλημα.Το αναγνωρισε απο την πρωτη στιγμη το pc μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με windows 8 δεν εχω πρόβλημα.Το αναγνωρισε απο την πρωτη στιγμη το pc μου.

 

Φίλε μου δεν είπα ότι όλοι έχουν πρόβλημα.

Αλλά είναι αρκετοί και χωρίς να υπάρχει εξήγηση....

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

για την μπαταρια το ελπιζω γιατι θα ειναι κριμα..οσο αφορα το θεμα που εθιξα για τους drivers εχω ψαξει και εγω παρα πολυ εδω και 4 ημερες στο google και εντοπισα παρα πολλους χρηστες που ειχαν το ιδιο προβλημα αλλα καμια λυση.δεν ξερω τι ακριβως κολλημα τρωωει.δοκιμασα και σε xp μηπως ηταν θεμα των 7 αλλα παλι τα ιδια.και θα συμφωνησω στο θεμα οτι ειναι προβλημα των windows και οχι των κινητων,αλλα μεσα στην μεγαλειοτητα του,ειναι απαραδεκτο να υπαρχει ενα τετοιο προβλημα η καλυτερα ασυμβατοτητα αναμεσα τους.αυτο που με ενδιαφερει να μαθω ειναι οτι υπαρχει καποιος που να ΜΗΝ εχει αυτο το προβλημα?γιατι αν υπαρχει συμαινει οτι υπαρχουν δυνατοτητες να λυθει το θεμα με βαση καποιοων ρυθμισεων υποθετω.εικασιες κανω ετσι?
Metropolis watches and thoughtfully smiles...
Link to comment
Share on other sites

για την μπαταρια το ελπιζω γιατι θα ειναι κριμα..οσο αφορα το θεμα που εθιξα για τους drivers εχω ψαξει και εγω παρα πολυ εδω και 4 ημερες στο google και εντοπισα παρα πολλους χρηστες που ειχαν το ιδιο προβλημα αλλα καμια λυση.δεν ξερω τι ακριβως κολλημα τρωωει.δοκιμασα και σε xp μηπως ηταν θεμα των 7 αλλα παλι τα ιδια.και θα συμφωνησω στο θεμα οτι ειναι προβλημα των windows και οχι των κινητων,αλλα μεσα στην μεγαλειοτητα του,ειναι απαραδεκτο να υπαρχει ενα τετοιο προβλημα η καλυτερα ασυμβατοτητα αναμεσα τους.αυτο που με ενδιαφερει να μαθω ειναι οτι υπαρχει καποιος που να ΜΗΝ εχει αυτο το προβλημα?γιατι αν υπαρχει συμαινει οτι υπαρχουν δυνατοτητες να λυθει το θεμα με βαση καποιοων ρυθμισεων υποθετω.εικασιες κανω ετσι?

 

Οι περισσότεροι ΔΕ το έχουν αυτό το πρόβλημα...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση,θα το ψαξω να δω τι θα κανω.εχω κανει πολλες απεγκαταστασεις και επανεγκαταστασεις αλλα τιποτα.θα δω τι αλλο μπορω να κανω.αν την βρω την ακρη θα το πω εδω μηπως εχουν κι αλλα παιδια το προβλημα και τους βοηθησω.
Metropolis watches and thoughtfully smiles...
Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω και'γώ ότι σε φρεσκοφορμαρισμένο pc με windows 7 ultimate 64bit σύνδεσα το τηλέφωνο έκανε εγκατάσταση τους drivers απο μόνο του (έγραφε Ν7100) και έκανα back up όλη την sd κανονικά.

Κies ούτε γι'αστείο,να φανταστείτε δεν τα έχω τσεκάρει καν στον aroma installer της omega.

 

Παιδια τι τοσο κακο εχει το kies? Δεν το εχω εχω χρησιμοποιησει πολυ αλλα ενα πραγμα που ηθελα να μεταφερω τις επαφες μου που ειχα στο hd2 μεσω outlook το εκανε αψογα.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το κάνατε αυτό ποστάρετε αν αλλάζει ο counter και το status αν λέει modified

 

Σε μενα ο counter δειχνει No και το status Official οποτε ειμαι οκ νομιζω:)

 

Τοτε αναγκαστικα root και titanium backup.Το ξηλωμα απο τη σαβουρα στο δικο μου τηλεφωνο (svoice,hubs κτλ κτλ)μου εδωσε 250mb επιπλεον +το πιθανο battery saving

 

Απλα αν το κανεις, μην αρχισεις να σβηνεις ο,τι να ναι.Υπαρχουν εφαρμογες που ειναι απαραιτητες για τη σωστη λειτουργια του τηλεφωνου

 

Μπορεις να αναφερεις τις σαβουρες για να μην πειραξω κατι απαραιτητο για την συσκευη?

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Κώστα μου δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα...

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο Google πχ για samsung missing id drivers, θα βρεις πολλούς χρήστες, με διαφορετικές συσκευές Samsung. Ένας από αυτούς είμαι κι εγώ... Ακόμα και μετά από εγκατάσταση win8,αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα. Αλλά πλέον ζω με αυτό γιατί λύση δεν υπάρχει... Πανάκια μόνο...

Απεγκατασταση και εγκατάσταση πάλι Samsung drivers.

Έχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις που έχω βρει, αλλά μετά από 2-3 συνδέσεις χωρίς πρόβλημα, το πρόβλημα επιστρέφει...

Και το είχα επίσης και στο s3 παρεπιπτοντως...

 

Φίλε.Κι εγώ το έχω αυτό το θέμα.Και με το S2 που είχα και με το Note II ακόμα.Ξαφνικά άρχισε η όλη φάση.Αλλά έχω βρεί μια λύση πιο γρήγορη από το restart του pc που έπρεπε να κάνω.Γράφω στο τηλέφωνο *#7284# και σε αυτό που εμφανίζει στο USB επιλέγω από το PDA το MODEM και μετά ξανά το PDA.Αφού το κλείνω και συνδέω απευθείας την συσκευή, την αναγνωρίζει κανονικά σε αντίθεση με πρίν 2 λεπτά που δεν την αναγνώριζε.Δοκίμασε και πές μου αν θέλεις

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Μπορεις να αναφερεις τις σαβουρες για να μην πειραξω κατι απαραιτητο για την συσκευη?

 

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0AnO2-4y6yE1gdDJRekl4QmkyNmIzUmRvX2h3UDVkQXc&output=html

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος από ρύθμιση να κάνουμε το φόντο αρχικής οθόνης να μετακινείται μαζί με το οριζόντιο scrolling;Ή μόνο με κάποια εφαρμογή;Ή καθόλου;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος από ρύθμιση να κάνουμε το φόντο αρχικής οθόνης να μετακινείται μαζί με το οριζόντιο scrolling;Ή μόνο με κάποια εφαρμογή;Ή καθόλου;

 

Ο μαμά launcher δεν το έχει αυτό. Εγώ που έχω nova launcher κάνει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε.Κι εγώ το έχω αυτό το θέμα.Και με το S2 που είχα και με το Note II ακόμα.Ξαφνικά άρχισε η όλη φάση.Αλλά έχω βρεί μια λύση πιο γρήγορη από το restart του pc που έπρεπε να κάνω.Γράφω στο τηλέφωνο *#7284# και σε αυτό που εμφανίζει στο USB επιλέγω από το PDA το MODEM και μετά ξανά το PDA.Αφού το κλείνω και συνδέω απευθείας την συσκευή, την αναγνωρίζει κανονικά σε αντίθεση με πρίν 2 λεπτά που δεν την αναγνώριζε.Δοκίμασε και πές μου αν θέλεις

 

Φιλε με εσωσες...σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ,το εκανα και για πρωτη φορα το αναγνωρισε,δεν ξερω αν θα κρατησει για παντα,η αν θα χρειαζεται καθε φορα να συνδεω το usb και να κανω την ιδια διαδικασια,αλλα ακομη κι ετσι,αφου λειτουργησε αυτο εχει σημασια.σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ!

Metropolis watches and thoughtfully smiles...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για όποιον ενδιαφέρεται να επιβεβαιώσω ότι το Allshare cast λειτουργεί απροβλημάτιστα τόσο στο Note 2 όσο και στο 10.1 μου. Να σημειώσω ότι και τα δύο φορούν μαμά rom γιατί σε κάποιους που έχουν φλασαρει άλλες ή είναι root κτλ παρουσιάζονται προβλήματα σύνδεσης. Τέλος να προσθέσω ότι δείχνει κανονικά και τους υπότιτλους.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...