Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το note 2 εδώ και ένα μήνα περίπου και το χρησιμοποιώ με μια θήκη σιλικόνης αλλά μου αρέσει πολύ η χρήση χωρίς τη θήκη. Πιστέυω του δίνει πολύ όγκο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν υπάρχουν άτομα που το χρησιμοποιούν χωρίς θήκη και τα αποτελέσματα από τη φυσιολογική φθορά που θα έχει στη πλάτη. Αλλά κυρίως τί γίνεται με το τζαμάκι της κάμερας? Γρατζουνιέται? Ή μήπως είναι και αυτό από gorilla glass οπότε να μη φοβάμαι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με πολυ απλα λογια, επιλεγεις ποσο συχνα θα ψαχνει για καινουργια email σε εργασιμες ωρες και ποσο συχνα θα ψαχνει σε μη εργασιμες ωρες.

 

Πχ καθημερινη και σε εργασιμες ωρες να ψαχνει καθε 10 λεπτα

σ/κ να ψαχνει καθε ωρα ή και καθολου.

 

Δεν τρεχω samsung rom αυτη τη στιγμη για να σου πω ακριβως τις επιλογες, αλλα χοντρικα ειναι αυτο που σου εγραψα

 

Εισαι αψογος φιλε σ ευχαριστω..

Για να καταλαβω ομως, αν εγω το χω ρυθμισει καθε 5 λεπτα, κ μ στειλει καποιος στης 12 η ωρα email, αυτο θα μ ερθει μολις το ελέγξει στης 12:05 η κατευθείαν εκεινη την ωρα;

Ουσιαστικα θελω μολις καποιος στελνει να μ ερχεται κατευθείαν. .

Link to comment
Share on other sites

Εισαι αψογος φιλε σ ευχαριστω..

Για να καταλαβω ομως, αν εγω το χω ρυθμισει καθε 5 λεπτα, κ μ στειλει καποιος στης 12 η ωρα email, αυτο θα μ ερθει μολις το ελέγξει στης 12:05 η κατευθείαν εκεινη την ωρα;

Ουσιαστικα θελω μολις καποιος στελνει να μ ερχεται κατευθείαν. .

 

Τοτε το βαζεις στο push (δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει τετοια επιλογη σε pop mail)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, αφιέρωσα 2 γεμάτες μέρες για το Note II. Εξερεύνηση, σετάρισμα και γενικά εκμάθηση και χρήση. Ειλικρινά δεν έχω λόγια να περιγράψω το τι νιώθω αυτή τη στιγμή. Μακράν η καλύτερη αγορά smartphone που έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου. Δεν περίμενα να εντυπωσιαστώ τόσο πολύ από Android συσκευή. Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια όλους τους συμμετέχοντες στα σχετικά threads και ιδιαίτερα τους φίλους v@gelis και Te_salat, που με παρακίνησαν και με έπεισαν με τα posts τους να κάνω τη μετάβαση. Πόσο δίκιο είχατε... Κάθε υποστήριξη του iPhone έναντι του Note II δεν έχει πλέον κανένα νόημα πέραν του fan-boy-ισμού.

 

Από πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω... Η αρχική εγκατάσταση έγινε άψογα, συνδέθηκε στο Wi-Fi κανονικά, βρήκε όλες τις επαφές μου στο Gmail και ήμουν έτοιμος μέσα σε μερικά λεπτά. Μετά πήγα στα settings όπου το πλήθος των επιλογών είναι τεράστιο σε σχέση με τα settings του iPhone. Δεν υπήρξε κάτι που να ήθελα να κάνω και να μην βρήκα την αντίστοιχη ρύθμιση στα μενού. Το notification center είναι πολύ καλύτερο από αυτό του iOS και επιτέλους υπάρχουν συγκεντρωμένα όλα τα switches για τις διάφορες wireless μονάδες (Wi-Fi, BT) κτλ.

 

Πάμε στην οθόνη... Απλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ και με πραγματικό μαύρο και ζωντανά, φωτεινά χρώματα λόγω AMOLED. Τι άλλο να ζητήσεις; Η φωτεινότητα στο μέγιστο μου τρυπάει τα μάτια απ' την ένταση, οπότε το έχω στο auto που είναι πιο απαλό στα μάτια. Έβαλα μέσα μερικά .MKV videos (720p) που είχα πρόχειρα, της σειράς "Pioneer One" (αξίζει να τη δείτε αν δεν την ξέρετε, είναι δωρεάν web παραγωγή, Google it). Είναι πραγματικά απόλαυση να βλέπεις HD videos σε αυτή την οθόνη, κομπλέ με .SRT υπότιτλους κτλ.

 

Πενάκι: Πρωτόγνωρη εμπειρία! Απλά δεν κάνει λάθη στη μετατροπή σε κείμενο. Δεν ξέρω πώς το κάνουν, αλλά το κάνουν καλά. Το S Note είναι πολύ καλό και σε τραβάει να το χρησιμοποιήσεις ζωγραφίζοντας με το πενάκι. Σχετικά με το θέμα του ερωτηματικού ( ; ) στα ελληνικά, τελικά είναι θέμα font. Αν επιλέξετε "Helvetica S" ως γραμματοσειρά συστήματος το βγάζει κανονικά το ερωτηματικό στα ελληνικά με το πενάκι! Δείτε το screenshot:

 

http://i50.tinypic.com/308xeud.png

 

Κάμερα: Σαφώς καλύτερη απ' του iPhone 4 που μπορώ να συγκρίνω. Δυνατότερο flash, ταχύτατη απόκριστη στη λήψη και γρήγορο refresh στο framing. Δεν έχω να ζητήσω κάτι, με καλύπτει πλήρως.

 

SD card: Έχω τη SanDisk 64 GB microSDXC (Class 10). Έχω βάλει μέσα 2200 τραγούδια και αρκετά .MKV videos (720p) με υπότιτλους, τα οποία τα παίζει τέλεια και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης τη μουσική την έκανε index πολύ γρήγορα (δεν κατάλαβα πόσο χρόνο έκανε, απλά άνοιξα τον music player και τα είχε δει όλα, μαζί με τα album art κτλ.). Επίσης να αναφέρω ότι τα αρχεία τα αντέγραψα στο PC (με την microSD μέσα στον αντάπτορά της και στη συνέχεια σε card reader) και κατά την εγγραφή των αρχείων η ταχύτητα ήταν γύρω στα 12 MB/s αν θυμάμαι καλά. Η κάρτα ήρθε φορμαρισμένη σε exFAT και την άφησα όπως ήταν.

 

Ταχύτητα/απόκριση: Ο ορισμός του smoothness. H συσκευή απλά δεν μασάει. Δεν υπάρχουν lags. Έτρεχα τις εφαρμογές τη μία μετά την άλλη χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε κάποια φάση σκέφτηκα να πάω να δω τα tasks που τρέχουν, αλλά δεν ήξερα πού να πάω να το δω... :lol: Τελικά βρήκα κάτι στα settings με μια τεράστια λίστα με εφαρμογές, services και άλλα system components. Δεν ξέρω αν πήγα στο σωστό σημείο. Το προσπέρασα και συνέχισα την εξερεύνηση της συσκευής. Δεν ξέρω αν κόλλησε κάτι, τουλάχιστον δεν το αντιλήφθηκα να συμβαίνει. Γενικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Ερχόμενος απ' το iOS, το μόνο που χρειάστηκα να συνηθίσω ήταν το "Back" h/w button, γιατί πήγαινα σε μέρη που δεν ήξερα πώς να βγω. Μετά κατάλαβα ότι υπάρχει το "Back". Επίσης το άλλο πλήκτρο, το αριστερό, που περιέχει πολλές ρυθμίσεις και στην αρχή δεν το πάταγα και έχανα τις διάφορες επιλογές που υπήρχαν εκεί.

 

Αυτονομία: Από το Σάββατο το πρωί μέχρι τώρα το φόρτισα μόνο μία φορά και η μπαταριά μου είναι όπως στο παραπάνω screenshot! Νομίζω δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο!

 

Μερικές απορίες:

Σημαντικό: Χρησιμοποιώ το Xmarks Firefox add-on για τον συγχρονισμό των bookmarks, passwords κτλ. μεταξύ των συσκευών μου (PC, laptop). Κάπου διάβασα ότι το Note II συμπεριλαμβάνει το Xmarks. Ισχύει αυτό; Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Γενικά πώς συγχρονίζετε τα bookmarks ή/και τα passwords σας μεταξύ του PC (Firefox ή άλλον) και του Note II (stock browser); Είδα ότι το Xmarks υπάρχει στο Play Store. Είναι συμβατό με τον stock browser του Note II;

 

Ο λογαριασμός Samsung (Samsung Account) εξυπηρετεί σε κάτι; Υπάρχει λόγος να τον έχω ενεργό; Είδα ότι κάνει περιοδικό backup των SMS, MMS και του ιστορικού κλήσεων. Αυτό δεν το κάνει ήδη αυτόματα ο λογαριασμός της Google; Γιατί αν το κάνει αυτόματα η Google, τότε δεν έχει νόημα να γίνεται backup σε δύο σημεία.

 

Η φωτεινότητα στο auto μου κάνει κάτι απότομα ανεβοκατεβάσματα, σαν να μπερδεύεται με τη μέτρηση του φωτισμού του χώρου. Έτσι είναι ή δεν κάνω κάτι καλά;

 

Αυτά προς το παρόν, συγγνώμη για το μεγάλο και χαοτικό post, έχω άλλα τόσα να πω αλλά καλύτερα να σταματήσω εδώ. Η συσκευή είναι killer και συνίσταται ανεπιφύλακτα. :cool:

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το note 2 εδώ και ένα μήνα περίπου και το χρησιμοποιώ με μια θήκη σιλικόνης αλλά μου αρέσει πολύ η χρήση χωρίς τη θήκη. Πιστέυω του δίνει πολύ όγκο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν υπάρχουν άτομα που το χρησιμοποιούν χωρίς θήκη και τα αποτελέσματα από τη φυσιολογική φθορά που θα έχει στη πλάτη. Αλλά κυρίως τί γίνεται με το τζαμάκι της κάμερας? Γρατζουνιέται? Ή μήπως είναι και αυτό από gorilla glass οπότε να μη φοβάμαι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Έχω την συσκευή από 1 Οκτωβρίου. Πάντα χωρίς θήκη και προστατευτικό οθόνης όπως και όλα μου τα κινητά.

Μου έχει πέσει σε πλακάκι 5-6 φορές.

Σε γκρι χρώμα αν αυτό παίζει ρόλο.

Δεν έχει καν σημάδια χρήσης στην οθόνη και περιμετρικά.

Στην πίσω πλευρά όλα είναι άψογα εκτός από ένα σημείο δεξιά από το λογότυπο. Εκεί ακριβώς είναι οι ακροδέκτες της nfc κεραίας και μάλλον εξέχει απειροελάχιστα.

Εκείνο το σημείο λοιπόν έχει θολώσει η γυαλάδα.

Αυτό είναι όλο.

Γενικά την συσκευή μου την απολαμβάνω γυμνή.

Το καπάκι του σ2 ήταν πιο έξυπνα κατασκευασμένο και πιο ανθεκτικό αλλά προφανώς από την πολύ γκρίνια για το πάχος και την αίσθηση του οι Κορεάτες υπέκυψαν.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την συσκευή από 1 Οκτωβρίου. Πάντα χωρίς θήκη και προστατευτικό οθόνης όπως και όλα μου τα κινητά.

Μου έχει πέσει σε πλακάκι 5-6 φορές.

Σε γκρι χρώμα αν αυτό παίζει ρόλο.

Δεν έχει καν σημάδια χρήσης στην οθόνη και περιμετρικά.

Στην πίσω πλευρά όλα είναι άψογα εκτός από ένα σημείο δεξιά από το λογότυπο. Εκεί ακριβώς είναι οι ακροδέκτες της nfc κεραίας και μάλλον εξέχει απειροελάχιστα.

Εκείνο το σημείο λοιπόν έχει θολώσει η γυαλάδα.

Αυτό είναι όλο.

Γενικά την συσκευή μου την απολαμβάνω γυμνή.

Το καπάκι του σ2 ήταν πιο έξυπνα κατασκευασμένο και πιο ανθεκτικό αλλά προφανώς από την πολύ γκρίνια για το πάχος και την αίσθηση του οι Κορεάτες υπέκυψαν.

 

Σ' ευχαριστώ φίλος, δηλαδή να μη φοβάμαι μη μου κάνει γρατζουνιές το τζαμάκι στη κάμερα? Για το πίσω καπάκι δε καίγομαι και τόσο επειδή ξέρω ότι μπορείς να το αντικαταστήσεις με άλλο ίδιο. Αλλά για το τζαμάκι της κάμερας είχα αμφιβολίες... Ξέρεις αν είναι και αυτό από gorilla glass? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλος, δηλαδή να μη φοβάμαι μη μου κάνει γρατζουνιές το τζαμάκι στη κάμερα? Για το πίσω καπάκι δε καίγομαι και τόσο επειδή ξέρω ότι μπορείς να το αντικαταστήσεις με άλλο ίδιο. Αλλά για το τζαμάκι της κάμερας είχα αμφιβολίες... Ξέρεις αν είναι και αυτό από gorilla glass? Ευχαριστώ

 

Και να είναι gorilla glass, δε σημαίνει ότι δε χαρασεται... Να μη τα μπερδεύουμε...

To gorilla glass είναι απλά ένα πιο ανθεκτικό γυαλί.. :)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Και να είναι gorilla glass, δε σημαίνει ότι δε χαρασεται... Να μη τα μπερδεύουμε...

To gorilla glass είναι απλά ένα πιο ανθεκτικό γυαλί.. :)

 

Είναι πιο ανθεκτικό στις χαρακιές.

Σπάει και αυτό φυσικά.

Ας μην έχουμε τόσο πολύ εμπιστοσύνη στην τεχνολογία όμως.

 

 

 

 

 

Σ' ευχαριστώ φίλος, δηλαδή να μη φοβάμαι μη μου κάνει γρατζουνιές το τζαμάκι στη κάμερα? Για το πίσω καπάκι δε καίγομαι και τόσο επειδή ξέρω ότι μπορείς να το αντικαταστήσεις με άλλο ίδιο. Αλλά για το τζαμάκι της κάμερας είχα αμφιβολίες... Ξέρεις αν είναι και αυτό από gorilla glass? Ευχαριστώ

 

Δεν γνωρίζω αν είναι gorilla.

Δεν θυμάμαι σε κάποιο από τα τελευταία μου κινητά να είχα θέμα με το τζαμί της κάμερας.

Βλέπω όμως πως το bezel γύρω από την κάμερα είναι ελαφρά υπερυψωμένο, προφανώς για να την προστατέψει από την καθημερινή τριβή με τις επιφάνειες.

 

Σίγουρα είναι πολύ πιο ασφαλής η συσκευή σε θήκη, δεν το συζητάω.

Απλά στην απλή χρήση δεν θα έχει φθορά, κινδυνεύει όμως από ατυχή περιστατικά.

Είναι μια επιλογή που κάνεις και προχωράς.

Προσωπικά το ρίσκο θεωρώ πως είναι μικρό μπροστά στο να χαίρομαι την συσκευή όπως είναι κατασκευασμένη.

Σίγουρα άλλοι θα προτιμούν την θήκη και την έξτρα ασφάλεια που προσφέρει.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

@drmobile

Κώστα πολύ χαίρομαι που ευχαριστήθηκες(όπως όλοι μας) την μετάβαση απ' το iphone.Είμαι σίγουρος ότι θα ανακαλύπτεις συνεχώς κι άλλα ωραία στη συσκευή.Thanks για το tip με το ελληνικό ερωτηματικό.

edit αυτό με το back button κι εγώ άργησα να το συνηθίσω.Η πλάκα είναι ότι τώρα ,όταν χρησιμοποιώ το ipad πιάνω τον εαυτό μου να πατάω την αντίστοιχη επιφάνεια προσπαθώντας να πάω πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω από που γίνεται η αλλαγη font στην ελληνική γραματοσειρά. Με ενδιαφέρει αυτό με το ερωτηματικό. Ευχαριστώ.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω από που γίνεται η αλλαγη font στην ελληνική γραματοσειρά. Με ενδιαφέρει αυτό με το ερωτηματικό. Ευχαριστώ.

Ρυθμισεις-Εμφανιση-Γραμματοσειρα-Στυλ γραμματοσειράς-Helvetica s

edit Στα sms και τα mail το αναγνωρίζει κανονικά.Στο S Note το αναγνωρίζει αν αλλάξουμε από ελληνικά σε αγγλικά.

Edited by thakost
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-Εμφανιση-Γραμματοσειρα-Στυλ γραμματοσειράς-Helvetica s

edit Στα sms και τα mail το αναγνωρίζει κανονικά.Στο S Note το αναγνωρίζει αν αλλάξουμε από ελληνικά σε αγγλικά.

Κάτι παίζεται με τα fonts. Δυστυχώς το S Note δεν έχει το Helvetica S... Προσπάθησα με 2-3 απ' τις γραμματοσειρές που έχει και δεν το έδειχνε. Το παράξενο είναι ότι το ερωτηματικό στα αγγλικά υπάρχει, άρα όλα τα fonts περιέχουν τον χαρακτήρα ( ; ). Εκτός κι αν στα ελληνικά χρησιμοποιείται ειδικός χαρακτήρας εκτός του 0x3B (59) που είναι η standard ASCII θέση του ερωτηματικού.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Το νοτε μου στην κατω αριστερη γωνια πολυ κοντα στη γωνια φαινετε να μην δουλευει το s-pen σωστα....

Συμβαινει σε κανενα αλλον?Και να το παω για service?αλλα ειμαι στο ηρακλειο και δεν ξερω το που καθως επισεις βιαζομαι γτ ειμαι ναυτικος και θα ταξιψω συντομα.... :Χ ολα τα καλα μαζι.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,αυριο θα το παρω και εγω.Επειδη βρισκω με γερμανικη rom απο σκρουτζομαγαζο,ποια προτεινετε να βαλω? Την ελληνικη η΄την γαλλικη? Ποια δεχεται πιο συχνα και ποιο γρηγορα αναβαθμισεις?Το csc στην ελληνικη ειναι EUR,και στη γαλλικη XEF ,σωστα?Το τελευταιο το ρωταω γιατι βρηκα απαντηση με αναζητηση ,διφορουμενη.Δηλαδη καποιος ελεγε στην γαλλικη XEF,ενω αλλος EUR:blink:

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το νοτε μου στην κατω αριστερη γωνια πολυ κοντα στη γωνια φαινετε να μην δουλευει το s-pen σωστα....

Συμβαινει σε κανενα αλλον?Και να το παω για service?αλλα ειμαι στο ηρακλειο και δεν ξερω το που καθως επισεις βιαζομαι γτ ειμαι ναυτικος και θα ταξιψω συντομα.... :Χ ολα τα καλα μαζι.....

Σε όλη την κάτω βάση γράφει περίπου εως 1mm απ' το τέρμα της οθόνης.Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

@@drMobile

Κώστα μου έφυγε ένα βάρος :)

Περίμενα πως και πως το feedback σου.

Έτσι για να βεβαιωθώ ότι δεν είμαι fan boy στα όσα υποστηρίζω.:)

 

Αν χρησιμοποιείς Firfox στον υπολογιστή σου θα σου έλεγα να κάνεις το ίδιο στο Note. Είναι πάρα πολύ καλός και έχει φοβερά add on. Επίσης κάνει αυτό πού θες με τα bookmarks.

 

To samsung cloud το χρησιμοποιώ μόνο για τι S-Note. Εχω ξετικαρει τα υπόλοιπα. Είναι ο μοναδικός τρόπος να πάρεις backup τις σημειώσεις σου. Και εχω παρα πολλές. Περίπου 20 κάθε μέρα.

 

Η αυτόματη ρύθμιση του φωτισμού της οθόνης είναι υπέρ ευαίσθητη και μια μικρή αλλαγή της γωνίας σε σχεση με την πηγή φωτισμού αρκεί. Εγω το έχω μόνιμα στο 25% και μονο έξω το ανεβάζω απο την μπάρα.

 

Προσπάθησε να συνηθίσεις να χρησιμοποιείς την έξυπνη πληκτρολόγιση. Σχεδόν προβλέπει την επόμενη λέξη, αντε να χρειαστεί να πληκτρολογισεις 2-3 γράμματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που βλεπω οτι δεν φαινεται να δουλευει καλα,ειναι η αυτοματη κληση,μολις ανεβασεις το τηλεφωνο στο υψος του αυτιου σου,απο τη στιγμη που εχεις την επαφη στην οθονη.

Καπιες φορες,δουλευει αλλα τις περισσοτερες,οχι.

Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση ευαισθησιας;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι το κυκλακι που βγαζει οταν εχεις κοντα το S-PEN σταματει να φαινετε και στοχη απο εκει ποθ σιμαδευω εγω με μια αποκλειση 1mm ενω αν το παω πιο δεξια πηγαινει μεχρι το τερμα της οθονης ενω σε εκεινη τη γωνια σταματαει να ακοθει τι του λεω καπου στα 5 mm
Link to comment
Share on other sites

@@drMobile

Κώστα μου έφυγε ένα βάρος :)

Περίμενα πως και πως το feedback σου.

Έτσι για να βεβαιωθώ ότι δεν είμαι fan boy στα όσα υποστηρίζω.:)

 

Αν χρησιμοποιείς Firfox στον υπολογιστή σου θα σου έλεγα να κάνεις το ίδιο στο Note. Είναι πάρα πολύ καλός και έχει φοβερά add on. Επίσης κάνει αυτό πού θες με τα bookmarks.

 

To samsung cloud το χρησιμοποιώ μόνο για τι S-Note. Εχω ξετικαρει τα υπόλοιπα. Είναι ο μοναδικός τρόπος να πάρεις backup τις σημειώσεις σου. Και εχω παρα πολλές. Περίπου 20 κάθε μέρα.

 

Η αυτόματη ρύθμιση του φωτισμού της οθόνης είναι υπέρ ευαίσθητη και μια μικρή αλλαγή της γωνίας σε σχεση με την πηγή φωτισμού αρκεί. Εγω το έχω μόνιμα στο 25% και μονο έξω το ανεβάζω απο την μπάρα.

 

Προσπάθησε να συνηθίσεις να χρησιμοποιείς την έξυπνη πληκτρολόγιση. Σχεδόν προβλέπει την επόμενη λέξη, αντε να χρειαστεί να πληκτρολογισεις 2-3 γράμματα.

Κώστα όχι δεν είσαι fan-boy, η συσκευή είναι κορυφαία, είναι η ωμή αλήθεια και όποιος τη χρησιμοποιήσει είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρει ψεγάδι.

 

Για το Samsung cloud έκανα απ' την αρχή ακριβώς ό,τι κάνεις κι εσύ. Ξετικάρισα όλα τα άλλα εκτός απ' το S Note. Σκέφτηκα ότι αφού τα άλλα τα έχω στο Gmail δεν έχει νόημα να τα κρατάει και στο Samsung Account.

 

Το auto-correct (ή predictive text όπως το λέει) είναι κορυφαίο, καμία σχέση με αυτό του iOS. Είναι απόλαυση να πληκτρολογείς στο Note II. Κάτι άλλο που έκανα παίζοντας μαζί του είναι να ενεργοποιήσω το writing pad (την περιοχή που είναι για να γράψεις με πενάκι) αλλά χωρίς να βγάλω το πενάκι και δοκίμασα να γράψω με το δάχτυλό μου. Το άτιμο τα πιάνει κατά 99%, η αναγνώριση γραφής είναι πολύ ακριβής.

 

Γενικά είναι απόλαυση να το δουλεύεις σε όλους τους τομείς, εκτός του ότι έχει άπειρα πράγματα να κάνεις και να εξερευνήσεις. Πόσος χρόνος χαμένος με το iPhone... Δεν πειράζει, έπρεπε να το περάσω για να μπορέσω να το καταλάβω από πρώτο χέρι. Για μένα το iOS (τουλάχιστον σε επίπεδο smartphone) έχει πλέον πεθάνει.

 

Έχω ήδη πακετάρει το iPhone 4 για να το βάλω για πούλημα στο Buy & Sell...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα όχι δεν είσαι fan-boy, η συσκευή είναι κορυφαία, είναι η ωμή αλήθεια και όποιος τη χρησιμοποιήσει είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρει ψεγάδι.

 

Για το Samsung cloud έκανα απ' την αρχή ακριβώς ό,τι κάνεις κι εσύ. Ξετικάρισα όλα τα άλλα εκτός απ' το S Note. Σκέφτηκα ότι αφού τα άλλα τα έχω στο Gmail δεν έχει νόημα να τα κρατάει και στο Samsung Account.

 

Το auto-correct (ή predictive text όπως το λέει) είναι κορυφαίο, καμία σχέση με αυτό του iOS. Είναι απόλαυση να πληκτρολογείς στο Note II. Κάτι άλλο που έκανα παίζοντας μαζί του είναι να ενεργοποιήσω το writing pad (την περιοχή που είναι για να γράψεις με πενάκι) αλλά χωρίς να βγάλω το πενάκι και δοκίμασα να γράψω με το δάχτυλό μου. Το άτιμο τα πιάνει κατά 99%, η αναγνώριση γραφής είναι πολύ ακριβής.

 

Γενικά είναι απόλαυση να το δουλεύεις σε όλους τους τομείς, εκτός του ότι έχει άπειρα πράγματα να κάνεις και να εξερευνήσεις. Πόσος χρόνος χαμένος με το iPhone... Δεν πειράζει, έπρεπε να το περάσω για να μπορέσω να το καταλάβω από πρώτο χέρι. Για μένα το iOS (τουλάχιστον σε επίπεδο smartphone) έχει πλέον πεθάνει.

 

Έχω ήδη πακετάρει το iPhone 4 για να το βάλω για πούλημα στο Buy & Sell...

 

Πως γίνεται η ενεργοποίηση του writing pad στα μυνήματα;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μετά το σημερινό δεν έχω λόγια. Το skype να στέλνει αρχείο σε φίλο που δεν είναι στο pc και προσπαθεί μέχρι να το πάρει, να ετοιμάζω email, να κάνω chat στο fb, multiwindow με email app, να χρησιμοποιώ google translate app για το email, να σώζω μετάφραση στο s note και να ενημερώνει το skype ότι το αρχείο παραδόθηκε. Τι να πω... Με το iphone μου αν δεν χρησιμοποιούσα για λίγο skype έκανε logout.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους αύριο θα το έχω και εγώ στα χέρια μου!

Δεν ξέρετε πόσο πολύ ανυπομονώ! Δεν αντέχω άλλο! Λιώνω στην ιδέα να το κρατάω! Όλη μέρα το σκέφτομαι :D

 

Και αυτές τις μέρες είχα και κάτι ωραία περιστατικά με κάτι συμφοιτητές που έμαθαν το τι κινητό είναι το note 2 και εξακολουθούσαν να προσπαθούν να μου αποδείξουν το πόσο μπροστά είναι το Παιχνίδι 5 όπως το αποκαλώ εγώ, από ό,τι άλλο υπάρχει :lol:

Edited by ktar_i
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μετά το σημερινό δεν έχω λόγια. Το skype να στέλνει αρχείο σε φίλο που δεν είναι στο pc και προσπαθεί μέχρι να το πάρει, να ετοιμάζω email, να κάνω chat στο fb, multiwindow με email app, να χρησιμοποιώ google translate app για το email, να σώζω μετάφραση στο s note και να ενημερώνει το skype ότι το αρχείο παραδόθηκε. Τι να πω... Με το iphone μου αν δεν χρησιμοποιούσα για λίγο skype έκανε logout.
Πραγματικά το συγκεκριμένo smartphone απλά δεν υπάρχει. Εμένα μου κοστίζει ώρες ύπνου και έχει σχεδόν αντικαταστισει το laptop μου.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται η ενεργοποίηση του writing pad στα μυνήματα;

 

Πατάς το εικονίδιο δίπλα στη μπάρα αλλαγής γλώσσας. είναι ένα Κεφαλαίο φωνήεν με το πενάκι δίπλα.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...