Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα θα υπάρχει και άλλος τρόπος μέσω εφαρμογής αλλά προτίμησα το NFC

Ήρθαν την Παρασκευή τα tags που είχα παραγγείλει απο eBay και όλες οι ρυθμίσεις έχουν γίνει πια απλές με ένα πέρασμα της συσκευής από το NFC tag.

Χρησιμοποίησα τα 4 tags, για το όταν μπαίνω στο σπίτι, το υπνοδωμάτιο, αυτοκίνητο και γραφείο :)

 

ps

οι ρυθμίσεις έγιναν με NFC Task Launcher

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά σκεφτόμουν αυτό που λέτε με το πρόβλημα του alarm και το ότι η συσκευή μπαίνει σε deep sleep και μου ήρθε μια ιδέα. Εγώ στη συσκευή μου από την πρώτη μέρα ρύθμισα τον mail client (χρησιμοποιώ το AquaMail) να ελέγχει για emails σε 2 POP3 email accounts κάθε 15 λεπτά (και μέσω IMAP Push στο Gmail). Αναρωτιέμαι αν αυτός ο συνεχής έλεγχος που γίνεται στο background κρατάει τη συσκευή σε "εγρήγορση" και δεν την αφήνει να μπει σε deep sleep όπως λέτε... Ίσως αυτός είναι ο λόγος που δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με το alarm.

 

Εσείς που έχετε το πρόβλημα, έχετε ρυθμίσει τον email client να ελέγχει περιοδικά για emails ή όχι; Αν όχι, τότε δοκιμάστε να το κάνετε και μετά να δείτε τι κάνει το alarm.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκεφτόμουν αυτό που λέτε με το πρόβλημα του alarm και το ότι η συσκευή μπαίνει σε deep sleep και μου ήρθε μια ιδέα. Εγώ στη συσκευή μου από την πρώτη μέρα ρύθμισα τον mail client (χρησιμοποιώ το AquaMail) να ελέγχει για emails σε 2 POP3 email accounts κάθε 15 λεπτά (και μέσω IMAP Push στο Gmail). Αναρωτιέμαι αν αυτός ο συνεχής έλεγχος που γίνεται στο background κρατάει τη συσκευή σε "εγρήγορση" και δεν την αφήνει να μπει σε deep sleep όπως λέτε... Ίσως αυτός είναι ο λόγος που δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με το alarm.

 

Εσείς που έχετε το πρόβλημα, έχετε ρυθμίσει τον email client να ελέγχει περιοδικά για emails ή όχι; Αν όχι, τότε δοκιμάστε να το κάνετε και μετά να δείτε τι κάνει το alarm.

 

Εγώ δεν έχω κανένα συγχρονισμό ανοικτό. Θέλω να τα κάνω όλα χειροκίνητα. Νομίζω έχει βάση αυτό που λες.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα συγχρονισμό ανοικτό. Θέλω να τα κάνω όλα χειροκίνητα. Νομίζω έχει βάση αυτό που λες.

Θα απενεργοποιήσω τους συγχρονισμούς και θα δω αν χτυπήσει το alarm αύριο. Θα βάλω κι ένα άλλο μηχανικό ξυπνητήρι που έχω (κουρδιστό :lol:) 5 λεπτά μετά σε περίπτωση που το Note II δεν χτυπήσει.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Προ λίγων ημερών αγόρασα το Note 2, κινητάρα. Έχω όμως ένα θέμα, δυο τρεις φορές μου έχει κάνει τον ήχο για τα notifications, το κλασικό wistle αλλά δεν είχα κανένα μήνυμα, ούτε ειδοποίηση για updates ούτε τίποτα, ήταν σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Ξέρουμε γιατί το έκανε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Θα απενεργοποιήσω τους συγχρονισμούς και θα δω αν χτυπήσει το alarm αύριο. Θα βάλω κι ένα άλλο μηχανικό ξυπνητήρι που έχω (κουρδιστό :lol:) 5 λεπτά μετά σε περίπτωση που το Note II δεν χτυπήσει.

 

Δεν νομίζω ότι έχει βάση αυτό με τους συγχρονισμούς .Εγώ κάθε βράδυ το βάζω σε airplane mode και χτυπάει κανονικά το ξυπνητήρι ,κάτι άλλο παίζει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι αν και έκανα πρόσφατα ενα hard reset και έλυσαν τα θέματα μπαταρίας και lagging, συνεχίζω να έχω θέμα με το auto rotation. Συχνά-πυκνά κολλάει στο portrait mode και αρνείται να γυρίσει σε landscape. Το πρόβλημα λύνεται ΜΟΝΟ με reboot. Για να σας προλάβω: το έκανε ακόμα και αμέσως μετά απο το hard reset, προτού ακόμα προλάβω να περάσω κάποια εφαρμογή που ενδέχεται να το προκαλεί. Δοκίμασα την λύση που ανέφερε κάποιος φίλος μερικές σελίδες πριν (άνοιγμα της gallery, άνοιγμα και rotation μίας φωτό για να επανέλθει), αλλα εν ματαίω... Καμία άλλη πρόταση;

 

Δυστυχώς δε φαίνεται να υπάρχει τώρα λύση γι' αυτό το bug... όσο και να έψαξα δε βρήκα λύση. Αυτό που ανέφερα (και σε μένα δουλεύει) είναι αποτελεσματικό, μόνο όταν το rotation κολλήσει σε landscape. Τότε, η επαναφορά μέσω του album το λύνει το πρόβλημα. Αν όμως κολλήσει σε Portrait, τότε μόνο επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όλα χειροκίνητα τα έχω συγχρονισμοι κλειστοί το βράδυ και πάλι το ξυπνητήρι εκεί.... σπαστικό! :p
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όλα χειροκίνητα τα έχω συγχρονισμοι κλειστοί το βράδυ και πάλι το ξυπνητήρι εκεί.... σπαστικό! :p

:lol: :lol:

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το βαζω σε plane mode και δεν ειχα κάποιο θεμα με ξυπνητήρι. Το χρησιμοποιώ καθε μερα το τηλέφωνο για ξυπνητήρι.
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία.

 

Το μπεζελ το περιμετρικο αλλαζει στο κινητο μας; το πλαστικό αλλάζει το ξέρω, αλλά με το γυρω γυρω τι γίνεται;

 

Αν πάρω την Samsung αύριο για να ρωτήσω θα το πάρει το κινητό σε περίπτωση που αλλαζει για να το φτιάξουν ή επειδή είναι παραεισαγωγη δεν το παίρνουν;

 

Το χτύπησε η μικρή μου σε ένα τοίχο πριν την προλάβω και έκανε 2 μικρες λακουβιτσες πάνω αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία.

 

Το μπεζελ το περιμετρικο αλλαζει στο κινητο μας; το πλαστικό αλλάζει το ξέρω, αλλά με το γυρω γυρω τι γίνεται;

 

Αν πάρω την Samsung αύριο για να ρωτήσω θα το πάρει το κινητό σε περίπτωση που αλλαζει για να το φτιάξουν ή επειδή είναι παραεισαγωγη δεν το παίρνουν;

 

Το χτύπησε η μικρή μου σε ένα τοίχο πριν την προλάβω και έκανε 2 μικρες λακουβιτσες πάνω αριστερά.

 

Με μια πολυ μικρη αναζητηση βρηκα αυτο και πολλα αλλα

http://www.ebay.com/itm/OEM-Housing-Middle-Frame-Bezel-Cover-for-Samsung-AT-T-Galaxy-Note-2-i317-White-/121020034693?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2d5b2e85

 

εχει αναφερθει οτι ειναι γυρω στις 8 βιδες και δεν νομιζω να αξιζει να το στειλεις στη sammy. Πιστευω πως θα το πληρωσεις χρυσο.

Αν πιανουν τα χερια σου μπορεις μεμια καλη ααζητηση να βρεις ισως και original

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Με μια πολυ μικρη αναζητηση βρηκα αυτο και πολλα αλλα

http://www.ebay.com/itm/OEM-Housing-Middle-Frame-Bezel-Cover-for-Samsung-AT-T-Galaxy-Note-2-i317-White-/121020034693?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2d5b2e85

 

εχει αναφερθει οτι ειναι γυρω στις 8 βιδες και δεν νομιζω να αξιζει να το στειλεις στη sammy. Πιστευω πως θα το πληρωσεις χρυσο.

Αν πιανουν τα χερια σου μπορεις μεμια καλη ααζητηση να βρεις ισως και original

 

Το συγκεκριμένο που βρήκες γράφει τα εξής στην περιγραφή :

 

Compatible with AT&T Samsung Galaxy Note II i317.

Note: Not Fit For Samsung Galaxy Note II N7100

 

συνεπώς μάλλον δεν κάνει για το δικό μας από ότι κατάλαβα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα και σας Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν μπορώ να το αφήσω έτσι, είναι κρίμα τέτοιο κινητό να έχει και το παραμικρό.

 

Ψαχνω και εγώ αλλά αν πέσει τίποτα στην αντίληψη σας στείλτε ένα μήνυμα αν φυσικά μπορειτε.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

 

Edit: βρήκα αυτό αλλά δεν ξέρω αν είναι το γνήσιο της Samsung. Δεν θέλω καμιά κινεζια περίεργη. Έχει και free shipping για Ελλάδα περίπου στα 10 ευρώ.

 

http://dx.com/p/replacement-middle-plate-frame-bezel-cover-for-samsung-galaxy-note-ii-n7100-grey-black-188209

Edited by gagailos
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο που βρήκες γράφει τα εξής στην περιγραφή :

 

Compatible with AT&T Samsung Galaxy Note II i317.

Note: Not Fit For Samsung Galaxy Note II N7100

 

συνεπώς μάλλον δεν κάνει για το δικό μας από ότι κατάλαβα

 

όπως έγραψα ήταν μια απλή αναζήτηση. Ενδεικτική για να δείξω στο φίλο πόσο εύκολα μπορούμε να βρούμε ανταλακτικα γα το μηχάνημα μας άλλο που αυτό δεν κάνει ;)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry για το ολίγον off topic αλλά ήθελα να ρωτήσω μιας και έχει αναφερθεί και στο παρόν thread και οι φίλοι te-salat και galanakop

βλέπω "ψήνονται" :lol::lol: για sony xperia z ή το HTC one ήθελα να ρωτήσω ποιό από τα 2 να προτιμήσω εννοείται για 2η συκευή!! (Το note θα παραμείνει σαν βασική!!). Έχω μια καλή ςπιδότηση από Wind και το ψάχνω. Οπότε εκτός από τα 2 παιδιά αν κάποιος άλλος έχει χρησιμοποιήσει και δει και τις 2 παραπάνω συσκευές, οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!!! thanks!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry για το ολίγον off topic αλλά ήθελα να ρωτήσω μιας και έχει αναφερθεί και στο παρόν thread και οι φίλοι te-salat και galanakop

βλέπω "ψήνονται" :lol::lol: για sony xperia z ή το HTC one ήθελα να ρωτήσω ποιό από τα 2 να προτιμήσω εννοείται για 2η συκευή!! (Το note θα παραμείνει σαν βασική!!). Έχω μια καλή ςπιδότηση από Wind και το ψάχνω. Οπότε εκτός από τα 2 παιδιά αν κάποιος άλλος έχει χρησιμοποιήσει και δει και τις 2 παραπάνω συσκευές, οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!!! thanks!!

 

Επειδη ειχα τις 2 πρωτες στην κατοχη μου και δοκιμασα και το One θα σου ελεγα αδιαμφισβητητα one για δευτερο.

Αλλα εισαι off topic εδω, ανοιξε νημα στους διαξιφισμους...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα τις 2 πρωτες στην κατοχη μου και δοκιμασα και το One θα σου ελεγα αδιαμφισβητητα one για δευτερο.

Αλλα εισαι off topic εδω, ανοιξε νημα στους διαξιφισμους...

 

Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη!

Χρόνια σου πολλά κιόλας, πολύχρονος!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα και σας Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν μπορώ να το αφήσω έτσι, είναι κρίμα τέτοιο κινητό να έχει και το παραμικρό.

 

Ψαχνω και εγώ αλλά αν πέσει τίποτα στην αντίληψη σας στείλτε ένα μήνυμα αν φυσικά μπορειτε.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

 

Edit: βρήκα αυτό αλλά δεν ξέρω αν είναι το γνήσιο της Samsung. Δεν θέλω καμιά κινεζια περίεργη. Έχει και free shipping για Ελλάδα περίπου στα 10 ευρώ.

 

http://dx.com/p/replacement-middle-plate-frame-bezel-cover-for-samsung-galaxy-note-ii-n7100-grey-black-188209

 

45 ευρω συνολικα θα σου παει. (Ανταλλακτικο και εργατικα). Εχω ρωτησει. Παρολα αυτα, ενα τηλεφωνο δεν βλαπτει για να δεις αν εχουν ανταλλακτικο.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με αφορμή την κουβέντα για το ξυπνητήρι, δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε εκκαθάριση της μνήμης στο Note 2. Ούτε χρειάζεται, ούτε κερδίζετε κάτι. Εγώ ούτε reboot δεν κανω και το κινητό δεν μασάει πουθενά.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

45 ευρω συνολικα θα σου παει. (Ανταλλακτικο και εργατικα). Εχω ρωτησει. Παρολα αυτα, ενα τηλεφωνο δεν βλαπτει για να.δεις αν εχουν ανταλλακτικο.

Πολλά ζητάνε και αυτοί ρε παιδί μου.

 

Αυτό φαίνεται να είναι γνήσιο : http://www.ebay.co.uk/itm/Original-Housing-Back-Chassis-Frame-For-Samsung-Galaxy-Note-2-II-N7100-Black-/140939259615?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item20d0a26edf

και ο πωλητής έχει καλή βαθμολογία.

 

Γενικότερα, θα πρότεινα για όποιον έχει ασταθή χέρια ή το κινητό έρχεται σε επαφή με παιδιά να πάρει χθες κιόλας μία καλή θήκη. Και ας χρεωθεί με λίγο μεγαλύτερο όγκο και βάρος. Συνήθειο είναι. :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Τα 45 ευρώ που λέει ο φίλος ddr2 πιο πάνω είναι στην Samsung εδώ λογικά, σωστά; πολλά είναι.

 

Αυτό που έβαλες είναι γνήσιο απο οτι λεει, οπότε κάνει. Και στα 15 ευρώ περίπου μια χαρά είναι.

 

Έχω βρει και μια θήκη μαγνητική από ebay επίσης, οπότε θα είμαι οκ. Τώρα που το έμαθα απο εκεί θα τα παίρνω όλα. :)

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Τα 45 ευρώ που λέει ο φίλος ddr2 πιο πάνω είναι στην Samsung εδώ λογικά, σωστά; πολλά είναι.

Αυτό που έβαλες είναι γνήσιο απο οτι λεει, οπότε κάνει. Και στα 15 ευρώ περίπου μια χαρά είναι.

Έχω βρει και μια θήκη μαγνητική από ebay επίσης, οπότε θα είμαι οκ. Τώρα που το έμαθα απο εκεί θα τα παίρνω όλα. :)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

Και εγώ από εκεί έπαιρνα χρόνια τώρα (προσέχοντας περιγραφή και βαθμολογία πωλητή) αλλά τώρα που έκοψα τις πιστωτικές μόνο... κοιτάω. :lol:

 

Μην πάρεις μαγνητική θήκη όμως. Όπως έχουν γράψει κάποια παιδιά εδώ κάποιες επηρεάζουν την συμπεριφορά της πένας. Η με κουμπάκι που κλικάρει η χωρίς να πάρεις.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ναι, εγω λεω για τιμη στη σαμσουγκ. Οποιου ομως πιανουν τα χερια του, μαγκια του. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ναι, εγω λεω για τιμη στη σαμσουγκ. Οποιου ομως πιανουν τα χερια του, μαγκια του. :)

 

Μια μικρή απροσεξία η κάτι που θα φανερώσει ότι ανοίχτηκε η συσκευή αξίζει για 30 ευρώ όταν πληρώνουμε τόσα χρήματα για διάφορα αξεσουάρ;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...