Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

]Κωστή σε παρακαλώ πολύ πες μου αν θες για mac os το λεοπαρντ τι ακριβως χρειαζομαι?

Εδώ και πολύ καιρό μετά από κάποιο update του firmware o Mac σταμάτησε να βλέπει το Siii. Έκοψαν διπλωματικές σχέσεις.:)

Επειδή στα Mac υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν γίνονται, έχω windows με parallels. Μ αυτά φλασαρω και γενικά κάνω τα πάντα στο κινητό μου.

Δεν ξέρω αν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα στο Note.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό μετά από κάποιο update του firmware o Mac σταμάτησε να βλέπει το Siii. Έκοψαν διπλωματικές σχέσεις.:)

Επειδή στα Mac υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν γίνονται, έχω windows με parallels. Μ αυτά φλασαρω και γενικά κάνω τα πάντα στο κινητό μου.

Δεν ξέρω αν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα στο Note.

 

Το ιδιο ειναι και στο Note...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό μετά από κάποιο update του firmware o Mac σταμάτησε να βλέπει το Siii. Έκοψαν διπλωματικές σχέσεις.:)

Επειδή στα Mac υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν γίνονται, έχω windows με parallels. Μ αυτά φλασαρω και γενικά κάνω τα πάντα στο κινητό μου.

Δεν ξέρω αν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα στο Note.

Thx φιλαράκι για την απάντηση. επειδη είχα ξαναρωτήσει...χμμμ μάλλον θα παίζω με το λαπτοπιδιο για να έχω το κεφάλι μου στην θέση του:happy:! να σε ρωτήσω σχετικά με αυτά που ανάφερες με rom πρέπει να 0 counter η τσουκου?
ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

Εφτασε η θηκη απο handec... μαζι παρελαβα και μια διαφανη jel που ειχα παραγγείλει απο ebay...

 

Ps. Η θηκη καλύπτει σωστα την επιφάνεια του κινητου και δεν αφήνει κενο οπως στο βιντεο που ανεβασε καποιο μελος πριν απο καποιες σελιδες!

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

geovass, το πίσω καπάκι είναι λίγο πιο ψηλό από το κανονικό του κινητού ; δηλαδή κάνει την κάμερα να μην ακουμπάει όσο το έχεις κάτω;
Link to comment
Share on other sites

geovass, το πίσω καπάκι είναι λίγο πιο ψηλό από το κανονικό του κινητού ; δηλαδή κάνει την κάμερα να μην ακουμπάει όσο το έχεις κάτω;

 

Οριακα, οχι τοσο οσο στο 1 αλλα ναι το προστατευει...

Link to comment
Share on other sites

Οριακα, οχι τοσο οσο στο 1 αλλα ναι το προστατευει...

 

Έτσι ακριβώς. Λίγο καλύτερα από την "μαμά" πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Λίγο καλύτερα από την "μαμά" πλάτη.

 

Αυτό είναι καλό...

Περιμένω την λευκή και θα πάρω και την light blue...

Μου αρέσει παρά πολύ...

Άσχετο αλλά Δοκιμάστε τον καινούριο όπερα...

Εξαιρετικός...

Edited by galanakop

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

φορτιζει κανεις απο usb ή ολοι δουλευετε φορτιστη?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

φορτιζει κανεις απο usb ή ολοι δουλευετε φορτιστη?

 

Θα θες σίγουρα 8 9 ώρες για να το φόρτιση το usb...

Τουλάχιστον εγώ δεν το επιχείρησα ποτέ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Στην παλιά βάση του Note 1 (για όποιον μπορεί να την έχει) μπαίνει το Note 2 μαζί με τη θήκη :)

κάτι που στο note1 με ανάγκαζε να τη βγάζω και στο τέλος να μην χρησιμοποιώ τη βάση..

Link to comment
Share on other sites

Στην παλιά βάση του Note 1 (για όποιον μπορεί να την έχει) μπαίνει το Note 2 μαζί με τη θήκη :)

κάτι που στο note1 με ανάγκαζε να τη βγάζω και στο τέλος να μην χρησιμοποιώ τη βάση..

 

Μπορείς να δώσεις το λινκ για την θήκη;

Η original είναι ;

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Στην παλιά βάση του Note 1 (για όποιον μπορεί να την έχει) μπαίνει το Note 2 μαζί με τη θήκη :)

κάτι που στο note1 με ανάγκαζε να τη βγάζω και στο τέλος να μην χρησιμοποιώ τη βάση..

 

Πολυ καλη ιδεα, για τον ιδιο ακριβως λογο την ειχα στην ακρη. Τωρα ειναι πιο χρησιμη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις το λινκ για την θήκη;

Η original είναι ;

 

Είχα την original που την έδωσα μαζί με το τηλέφωνο και είχα αγοράσει και αυτή από ebay ή οποία ήταν ακριβώς ίδια με τη γνήσια σε διαστάσεις με διαφορά οτι μπορούσα να φορτίσω και μια εξτρά μπαταρία που είχα ταυτόχρονα με την φόρτιση του τηλεφώνου ( το προηγούμενο με άφηνε κατά τις 6 το απόγευμα...).

Έχει θέση για την μπαταρία πίσω απο την πλάτη του τηλεφώνου, δεν χωράει βέβαια η μπαταρία του Note 2 αλλά δεν χρειάζεσαι και δεύτερη μπαταρία εδώ που τα λέμε.

 

Απο αυτόν την είχα πάρει http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200747205276&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

 

[ άσχετο... το ebay άλλαξε λογότυπο :-) ]

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

Κωστή καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου.

Το ΝΟΤΕ ειναι συσκευη που δεν χρειάζεται καμία απολύτως επέμβαση.

Όσοι το κάνουν ειναι απο χόμπι και σε καμία περιπτωση ανάγκη.

 

Αν λοιπόν δεν εχει αλλάξει κάτι σε σχέση με το Siii, ακόμα και αν σου έλθει με Γερμανική, υπάρχει λύση χωρις να χάσεις την εγγύηση.

Θα κατεβάσεις απο το samfirmware την rom που ήδη εχει η συσκευη σου και θα την κρατήσεις στο PC σου.

Θα κατεβάσεις την τελευταία Γαλλική και θα την εγκαταστησεις μέσω Odin.

Η διαδικασία ειναι πανεύκολη και απροβληματιστη. Δεν ενεργοποιηται ο counter.

Οταν κάποια στιγμη συμπεριληφθούν τα ελληνικά στην Γερμανική σε κάποιο επόμενο update, την περνάς και φέρνεις την συσκευη σου όπως ηταν πριν.

Ούτε root χρειάζεται.

Κώστα σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Χάρη σ' εσάς εδώ στο forum, είναι απ' τις λίγες φορές που νιώθω σίγουρος ότι θα ευχαριστηθώ στο μέγιστο την επόμενή μου συσκευή. Πραγματικά ανυπομονώ να την έχω στα χέρια μου. Καλώς ή κακώς έχω ένα θέμα με τις custom ROMs και θέλω πάντα να έχω τις συσκευές μου με επίσημες ROMs. Το ότι το Note II δεν χρειάζεται καμία απολύτως επέμβαση για να δουλέψει απροβλημάτιστα είναι πολύ σημαντικό για μένα.

 

Η δουλειά μου είναι απαιτητική και επιβάλλεται να έχω μια πολύ αξιόπιστη συσκευή που δεν θα με "κρεμάσει" εκεί που δεν το περιμένω. Το iPhone 4 με έχει καλύψει επαρκώς σ' αυτόν τον τομέα, αλλά πλέον έχω βαρεθεί το iOS και θέλω να γευτώ κάτι καινούριο και δυνατό και νομίζω πως το Note II + JB θα με υπερκαλύψει. Επίσης, σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με ανάπτυξη εφαρμογών για smartphones και η επιλογή του λειτουργικού είναι κρίσιμη. Ήθελα πολύ να παραμείνω στο iOS, αλλά 2 πράγματα με χάλασαν. Πρώτον, η ανάγκη να αγοράσω Mac h/w για να τρέξω το iOS SDK (δεν υπάρχει για Windows), οπότε μιλάμε για μια δαπάνη 1500-2000 € για ένα "πείραμα" που δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί. Δεύτερον, η απογοήτευση που ήρθε με το iPhone 5 και τα bugs/προβλήματά του και η στασιμότητα του iOS.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Είχα την original που την έδωσα μαζί με το τηλέφωνο και είχα αγοράσει και αυτή από ebay ή οποία ήταν ακριβώς ίδια με τη γνήσια σε διαστάσεις με διαφορά οτι μπορούσα να φορτίσω και μια εξτρά μπαταρία που είχα ταυτόχρονα με την φόρτιση του τηλεφώνου ( το προηγούμενο με άφηνε κατά τις 6 το απόγευμα...).

Έχει θέση για την μπαταρία πίσω απο την πλάτη του τηλεφώνου, δεν χωράει βέβαια η μπαταρία του Note 2 αλλά δεν χρειάζεσαι και δεύτερη μπαταρία εδώ που τα λέμε.

 

Απο αυτόν την είχα πάρει http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200747205276&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

 

[ άσχετο... το ebay άλλαξε λογότυπο :-) ]

Μου αρέσει η γκρι θηκη στο λευκό τελικά!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις το λιμανι σου. Εγω ουτε καν το εχω ρουταρει ακομα. Καποια στιγμη θα το κανω για τα backup του titanium και... τελος. Δεν εχω καμια διαθεση για custom. Ολυ αργότερα θα γινει αυτο. Δουλευει υποδειγματικα με αυτες τις πρωτες roms...

Κώστα σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Χάρη σ' εσάς εδώ στο forum, είναι απ' τις λίγες φορές που νιώθω σίγουρος ότι θα ευχαριστηθώ στο μέγιστο την επόμενή μου συσκευή. Πραγματικά ανυπομονώ να την έχω στα χέρια μου. Καλώς ή κακώς έχω ένα θέμα με τις custom ROMs και θέλω πάντα να έχω τις συσκευές μου με επίσημες ROMs. Το ότι το Note II δεν χρειάζεται καμία απολύτως επέμβαση για να δουλέψει απροβλημάτιστα είναι πολύ σημαντικό για μένα.

 

Η δουλειά μου είναι απαιτητική και επιβάλλεται να έχω μια πολύ αξιόπιστη συσκευή που δεν θα με "κρεμάσει" εκεί που δεν το περιμένω. Το iPhone 4 με έχει καλύψει επαρκώς σ' αυτόν τον τομέα, αλλά πλέον έχω βαρεθεί το iOS και θέλω να γευτώ κάτι καινούριο και δυνατό και νομίζω πως το JB θα με υπερκαλύψει. Επίσης, σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με ανάπτυξη εφαρμογών για smartphones και η επιλογή του λειτουργικού είναι κρίσιμη. Ήθελα πολύ να παραμείνω στο iOS, αλλά 2 πράγματα με χάλασαν. Πρώτον, η ανάγκη να αγοράσω Mac h/w για να τρέξω το iOS SDK (δεν υπάρχει για Windows), οπότε μιλάμε για μια δαπάνη 1500-2000 € για ένα "πείραμα" που δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί. Δεύτερον, η απογοήτευση που ήρθε με το iPhone 5 και τα bugs/προβλήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η γκρι θηκη στο λευκό τελικά!!!

 

..... δεν πάει το μυαλό σου είναι απίστευτα ωραίο (και οι φώτο είναι απαράδεκτες ).. με έχουν ρωτήσει πάνω απο 5 άτομα που το είδαν :D

θα ήθελα βέβαια σαγρέ πλάτη να μη φαίνονται οι δαχτυλιές αλλά δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος πληροφόρηση για το πότε θα το διαθέσει η ελληνική αντιπροσωπεία;

Στο μεταξύ εμφανίσθηκε στο πλαίσιο ως coming soon σε μπλέ και μαύρο :lol: Παγκόσμια αποκλειστικότητα στα χρώματα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος πληροφόρηση για το πότε θα το διαθέσει η ελληνική αντιπροσωπεία;

Στο μεταξύ εμφανίσθηκε στο πλαίσιο ως coming soon σε μπλέ και μαύρο :lol: Παγκόσμια αποκλειστικότητα στα χρώματα :lol:

 

Απ' όσο ξέρω τελευταίο 10ήμερο Οκτωβρίου και μόνο η έκδοση 16GB..

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις το λιμανι σου. Εγω ουτε καν το εχω ρουταρει ακομα. Καποια στιγμη θα το κανω για τα backup του titanium και... τελος. Δεν εχω καμια διαθεση για custom. Ολυ αργότερα θα γινει αυτο. Δουλευει υποδειγματικα με αυτες τις πρωτες roms...

 

Και εγω ετσι ειμαι Βαγγέλη. Δεν χρειάζεται τιποτα για την ωρα.

Ρουτ εχω κανει για τα backup μου αλλα ειμαι στη Γαλλικη στοκ.

Ενα θεμα εχω με τα ΟΤΑ ομως μιας και αναγκαστικα να περασω custom cwm για να βαλω root.

Υπάρχει αλλος τροπος να ειμαι stock + root αλλα να μπορω να παρω ΟΤΑ κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι ειμαι Βαγγέλη. Δεν χρειάζεται τιποτα για την ωρα.

Ρουτ εχω κανει για τα backup μου αλλα ειμαι στη Γαλλικη στοκ.

Ενα θεμα εχω με τα ΟΤΑ ομως μιας και αναγκαστικα να περασω custom cwm για να βαλω root.

Υπάρχει αλλος τροπος να ειμαι stock + root αλλα να μπορω να παρω ΟΤΑ κανονικα?

 

Για την ωρα θα παίζεις ετσι. Αργότερα κατι εχω στο νου μου...

Link to comment
Share on other sites

..... δεν πάει το μυαλό σου είναι απίστευτα ωραίο (και οι φώτο είναι απαράδεκτες ).. με έχουν ρωτήσει πάνω απο 5 άτομα που το είδαν :D

θα ήθελα βέβαια σαγρέ πλάτη να μη φαίνονται οι δαχτυλιές αλλά δεν πειράζει.

 

H titanium grey είναι αν δεν κανω λάθως...

http://www.handtec.co.uk/product.php/7882/samsung-galaxy-note-2--ii--official-flip-cover---titanium-grey--efc-1j9fsegstd-

 

Αυτη δεν είναι???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Χάρη σ' εσάς εδώ στο forum, είναι απ' τις λίγες φορές που νιώθω σίγουρος ότι θα ευχαριστηθώ στο μέγιστο την επόμενή μου συσκευή. Πραγματικά ανυπομονώ να την έχω στα χέρια μου. Καλώς ή κακώς έχω ένα θέμα με τις custom ROMs και θέλω πάντα να έχω τις συσκευές μου με επίσημες ROMs. Το ότι το Note II δεν χρειάζεται καμία απολύτως επέμβαση για να δουλέψει απροβλημάτιστα είναι πολύ σημαντικό για μένα.

 

Η δουλειά μου είναι απαιτητική και επιβάλλεται να έχω μια πολύ αξιόπιστη συσκευή που δεν θα με "κρεμάσει" εκεί που δεν το περιμένω. Το iPhone 4 με έχει καλύψει επαρκώς σ' αυτόν τον τομέα, αλλά πλέον έχω βαρεθεί το iOS και θέλω να γευτώ κάτι καινούριο και δυνατό και νομίζω πως το Note II + JB θα με υπερκαλύψει. Επίσης, σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με ανάπτυξη εφαρμογών για smartphones και η επιλογή του λειτουργικού είναι κρίσιμη. Ήθελα πολύ να παραμείνω στο iOS, αλλά 2 πράγματα με χάλασαν. Πρώτον, η ανάγκη να αγοράσω Mac h/w για να τρέξω το iOS SDK (δεν υπάρχει για Windows), οπότε μιλάμε για μια δαπάνη 1500-2000 € για ένα "πείραμα" που δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί. Δεύτερον, η απογοήτευση που ήρθε με το iPhone 5 και τα bugs/προβλήματά του και η στασιμότητα του iOS.

 

Θα ασχοληθείς και με τις δύο πλατφόρμες αν το σκέφτεσαι σοβαρά.

http://www.hackintosh.com/

 

Και εγω ετσι ειμαι Βαγγέλη. Δεν χρειάζεται τιποτα για την ωρα.

Ρουτ εχω κανει για τα backup μου αλλα ειμαι στη Γαλλικη στοκ.

Ενα θεμα εχω με τα ΟΤΑ ομως μιας και αναγκαστικα να περασω custom cwm για να βαλω root.

Υπάρχει αλλος τροπος να ειμαι stock + root αλλα να μπορω να παρω ΟΤΑ κανονικα?

 

Δεν είδα αν βγήκαν insecure kernels (στοκ με root/cwm).

Με αυτόν τον τρόπο νομίζω παίρνεις κανονικά τα ota.

 

Για την ωρα θα παίζεις ετσι. Αργότερα κατι εχω στο νου μου...

 

Τι έχεις στο νου σου Βαγγέλη?

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...