Jump to content

blogging @myphone.gr: 30 λεπτά με τον νέο «Γαλαξία»


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι πολυεθνικές εταιρίες δεν είναι όμιλοι ιδεών και καλλιτεχνικών ανησυχιών που μέλημά τους είναι να προσφέρουν στην ανθρωπότητα ομορφιά και αγάπη. Μοναδικός στόχος τους είναι το κέρδος και αυτό μεταφράζεται σε πωλήσεις. Αν τώρα η samsung έχει καταφέρει να πωλήσει με το SI 10.000.000 κομμάτια και με το SII 20.000.000 κομμάτια και επιτύχει με το SIII να πωλήσει 30.000.000 κομμάτια χρησιμοποιώντας την ίδια συνταγή (αδιάφορη σχεδίαση, πρωτοποριακό hardware) τότε δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει πολιτική. Και γιατί να το κάνει άλλωστε. Απ' ότι φαίνεται πιστεύουν, και όχι άδικα, ότι αυτή είναι η συνταγή της επιτυχίας τους, και μόνο οι μειωμένες πωλήσεις μπορούν να τους αλλάξουν τα μυαλά.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Η Samsung είδε ότι οι φανατικοί πελάτες της είναι και αυτοί που θεωρούν περιττό να πληρώνει κάποιος 700€ για ένα iPhone, με ένα μεγάλο μερίδιο από αυτά να πηγαίνει στα εξωτερικά υλικά και στο τμήμα design. Δεν ξέρω αν αποδειχτεί κακό, αλλά ξέρω ότι πολλοί από όσους χλεύαζαν την Apple ίσως να μην μείνουν ικανοποιημένοι με το GSIII. Διότι πιστεύω ότι όσο geek και να είναι κάποιος, το κινητό δεν παύει να είναι μεταξύ άλλων, ένα αξεσουάρ που το έχουμε δίπλα μας ακόμα και στον ύπνο. Όλοι λίγο ή πολύ το θέλουμε όμορφο. Αυτό που μένει είναι να το δούμε από κοντά και να κρίνουμε καλύτερα αν η Σάμυ άκουσε πιο πολύ από όσο έπρεπε το φανατικό κοινό της.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μένα αυτή η κουβέντα είναι ανούσια γιατί όπως είπε ο Νίκος σε συσκευές τόσο ακριβές πιστεύω ολοι βάζουμε θήκες. Ετσι κι αλλιώς άλλωστε για να τις αγοράσουμε σημαίνει μας αρέσουν. Ναι το HOX είναι ομορφότερο απο το S3 αλλά το S3 είναι και αρκετά όμορφο και εχει περισσότερα στοιχεία που προτιμώ σε σχέση με το HOX.

 

Oσον αφορά το άρθρο, που και που είναι καλό να βλέπουμε προσωπικές εκτιμήσεις συντακτών, σε blog που μπορούνε να γράψουν πιο χαλαρά και οχι όπως στα reviews όπου οσο και αν τους αρέσει/δεν τους αρέσει μια συσκευή πρέπει να είναι οσο αντικειμενικοί γίνεται και να είναι επίσημος ο λόγος.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ελπίζω πως η Samsung με τις πωλήσεις (που λογικά θα παγώσουν) θα βάλει μυαλό και σε κάνα χρόνο από σήμερα θα συζητάμε για το S4 με unibody αλουμίνιο ή κέβλαρ ή κάτι πιο ποιοτικό τέλος πάντων...
Link to comment
Share on other sites

και γω εχω θηκη αλλα οχι πανω στο κινητο αλλα που μπαινει το κινητο μεσα για την μεταφορα και απολαμβανω καθε φορα που το πιανω την εξαιρετικη του ποιοτητα κατασκευης... 700 πληρωνεις, οχι 300! βαλε σοβαρα πλαστικα τουλαχιστον!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα αυτή η κουβέντα είναι ανούσια γιατί όπως είπε ο Νίκος σε συσκευές τόσο ακριβές πιστεύω ολοι βάζουμε θήκες. Ετσι κι αλλιώς άλλωστε για να τις αγοράσουμε σημαίνει μας αρέσουν. Ναι το HOX είναι ομορφότερο απο το S3 αλλά το S3 είναι και αρκετά όμορφο και εχει περισσότερα στοιχεία που προτιμώ σε σχέση με το HOX.

 

Oσον αφορά το άρθρο, που και που είναι καλό να βλέπουμε προσωπικές εκτιμήσεις συντακτών, σε blog που μπορούνε να γράψουν πιο χαλαρά και οχι όπως στα reviews όπου οσο και αν τους αρέσει/δεν τους αρέσει μια συσκευή πρέπει να είναι οσο αντικειμενικοί γίνεται και να είναι επίσημος ο λόγος.

 

Έχουμε χάσει την μπάλα θεωρώ. Τι review ρε παιδιά; Ο άνθρωπος γράφει 30 λεπτά με το GS3... έτσι γράφονται τα reviews? Το ΄'επιασε έπαιξε λίγο και έγρταψε ακομπλεξάριστα τις απόψεις του. Το ανέβασε - όπως είπαν και άλλοι- σε αδιάφορο forum με τα νέα (ΑΠΟΨΕΙΣ), σου βάζει και ανάλογο τίτλο και στο δίνει. Διάβασέ το, κοίτα πως το γράφει και ξεκόλλα λίγο από το κλασσικό των νέων.

 

Όσο για το blog, νομίζω καλύτερη προώθηση από εδώ δεν θα είχε σε blog. Αν δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε σχόλιο και μικρές εντυπώσεις από μια 30λεπτη επαφή με κινητό από τα αναλυτικά reviews όλων των sites, τότε είμαστε σε λάθος χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι γίνεται σύγκριση σε επίπεδο σχεδιασμού - ποιότητας κατασκευής γιατί δεν αναφέρει κανεις και το One S που σε αυτο το τομέα αφήνει τα Οne Χ και S3 μίλια πίσω ? Καταλαβαίνω ότι η σύγκριση γίνεται με το Χ λόγω παρόμοιου μεγέθους συσκευών αλλά αφού μιλάμε για ποιότητα κατασκευής και design νομίζω ότι πρέπει να μπει στη συζήτηση και το One S που ξεχωρίζει απο όλα τα αλλά σε αυτούς τους τομείς..
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι γίνεται σύγκριση σε επίπεδο σχεδιασμού - ποιότητας κατασκευής γιατί δεν αναφέρει κανεις και το One S που σε αυτο το τομέα αφήνει τα Οne Χ και S3 μίλια πίσω ? Καταλαβαίνω ότι η σύγκριση γίνεται με το Χ λόγω παρόμοιου μεγέθους συσκευών αλλά αφού μιλάμε για ποιότητα κατασκευής και design νομίζω ότι πρέπει να μπει στη συζήτηση και το One S που ξεχωρίζει απο όλα τα αλλά σε αυτούς τους τομείς..

 

Άλλο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ άλλο κατασκευή. Σε design το One s τα σπάει. Σε κατασκευή το X .δεν εχει αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ άλλο κατασκευή. Σε design το One s τα σπάει. Σε κατασκευή το X .δεν εχει αντίπαλο.

 

Μάλλον το αντίθετο θέλεις να πεις ;)

 

 

Θέλω να ελπίζω πως η Samsung με τις πωλήσεις (που λογικά θα παγώσουν) θα βάλει μυαλό και σε κάνα χρόνο από σήμερα θα συζητάμε για το S4 με unibody αλουμίνιο ή κέβλαρ ή κάτι πιο ποιοτικό τέλος πάντων...

 

 

Ναι, 10 μύρια προπαραγγελίες..! :p

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευτικό το κινητό και εγώ εξάλλου δεν θα κράταγα touchwiz αν και φαίνεται συμπαθητικό στην τωρινή του έκδοση. Η οθόνη είναι πολύ καλή όπως και στα προηγούμενα της σειράς αλλά το συνολικό αποτέλεσμα είναι κάτω του αναμενόμενου από ότι πιστεύω :(
Not a fanboy. Just a minimal fan.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ άλλο κατασκευή. Σε design το One s τα σπάει. Σε κατασκευή το X .δεν εχει αντίπαλο.

 

Μήπως κανεις κάποιο λάθος και μπερδευεις τα μοντέλα ? Το Χ είναι κατασκευασμένο απο polycarbonate πλαστικο ενώ το S απο αλουμίνιο που εχει δεχτει κεραμική επίστρωση με την τεχνική micro arc oxidation.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ να έχω κινητό με πλαστικά εξωτερικά και όχι μεταλλικά που σημαίνει πολύ βαρύ. Στο τέλος θα κάνουμε και ασκήσεις για τους δικέφαλους με το κινητό!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανεις κάποιο λάθος και μπερδευεις τα μοντέλα ? Το Χ είναι κατασκευασμένο απο polycarbonate πλαστικο ενώ το S απο αλουμίνιο που εχει δεχτει κεραμική επίστρωση με την τεχνική micro arc oxidation.

 

Βρε παιδιά σορρυ αλλά προτιμώ την αίσθηση του one x στο χέρι. Ξέρω την τεχνολογία του S, αλλά σημασία εχει στην πράξη στον χρήστη τι άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ να έχω κινητό με πλαστικά εξωτερικά και όχι μεταλλικά που σημαίνει πολύ βαρύ. Στο τέλος θα κάνουμε και ασκήσεις για τους δικέφαλους με το κινητό!! :lol:

 

ιδιο βαρος με το Ν8 εχει...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ας ηταν και λιγο πιο βαρυ, μεγαλη διαφορα πχ. Ε7...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου τα ίδια δε λένε?

 

  • there's no doubt that the One X feels more premium in the hand thanks to being a touch more weighty… there's something about something so large being so light that some will find disconcerting.
  • It feels very lightweight (despite tipping the scales at 133g) in the hand, and some people will read this as feeling a little cheap.
  • Και το ότι τονίζει το But we'll be very clear on this - the Galaxy S3 is not a cheap-feeling phone. Δείχνει τις ανησυχίες και του ίδιου.

Μάλλον το διαβάζεις όπως θες :

To τελευταίο τονίζει (ΤΟΝΙΖΕΙ) το ότι το S3 ΔΕΝ ειναι cheap feeling phone σε πλήρη αντίθεση με αυτά που γράφει ο editor in chief. Aποψη του (και της φίλης του) αλλά όπως ειπα, δεν πιστεύουν όλοι τα ίδια, όπως και οι περισσότεροι διαφωνούν πλήρως με τα περι φτηνής ποιότητας του SGS2 (εγώ θεωρώ βλακώδη την υλοποίηση του iPhone ας πούμε σε επίπεδο υλικών, και οποιού αλλου κινητού που σε αναγκάζει να παίρνεις θηκη για να μη τρέχεις στο service από τη πρώτη πτώση ας πουμε).

Επίσης, το ότι λέει ότι κάποιοι θα βρουνε αβολο το οτι ειναι ελαφρύ ενώ ειναι τόσο μεγάλο κάπου λέει ότι υπάρχει κοινό που το γουστάρει αυτό και φάνηκε αυτό με το SGS2.

Και τέλος, αναφέρει (και συμφωνώ) ότι το μπλέ ειναι πολύ πιο εμφανίσημο από το λευκό που είδε ο φίλος στο blog entry.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ελπίζω πως η Samsung με τις πωλήσεις (που λογικά θα παγώσουν) θα βάλει μυαλό και σε κάνα χρόνο από σήμερα θα συζητάμε για το S4 με unibody αλουμίνιο ή κέβλαρ ή κάτι πιο ποιοτικό τέλος πάντων...

 

Γιατί θα πρέπει δηλαδή να είναι όλα τα κινητά unibody,χωρίς να μπορείς να αλλάξεις μπαταρία και χωρίς microSD?(αν και αυτό παίζει..)

Προσωπικά το καπάκι πίσω δεν με χαλάει.. είναι ένας ακόμα λόγος να μην βάζω θήκη.Αν γρατσουνιστεί, απλά το αλλάζεις..

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Aπό τη μια λέω μου λείπουν όλα αυτά, αλλά όχι για πολύ ακόμα, αλλά από την άλλη έλεος ρε παιδιά... H γνώμη ένος ατόμου που το έπιασε στα χέρια του δεν μετράει;

 

Eπειδή δεν ήρθε ακόμα στην Eλλάδα και δεν το διαπιστώσαμε, δεν σημαίνει ότι μιλάμε με αέρα σιγουριάς... Aς έρθει με το καλό και βλέπουμε τι κάνει και κυρίως, τι ποιότητα έχει κανονικά...

 

Πάντως αν είναι τόσο μάπα, πραγματικά ''κοιμήθηκαν'' στη Samsung...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα δεν με ενοχλησε αυτο που γραφει αλλα το τροπος που το γραφει. Αλλο πραγμα η παραθεση αποψεων και αλλο δυσφημιση στην πρωτη σελιδα.

Ας αφησουν και εμας να δημοσιευουμε "blogs" στην πρωτη σελιδα να δουμε τι θα γινει...ελεοοοοος

 

Συμφωνώ και γω. Μου δίνει την αίσθηση ότι προσπαθεί να θάψει το κινητό για τα πλαστικά του, ειδικά όταν παραθέτει εκείνον τον διάλογο... είναι όλα τα λεφτά.

 

-Θα το αγόραζες το κινητό?

-Όχι, δεν θα αγόραζα αυτήν τεράστια πλαστικούρα αλλα θα αγόραζα το καταπληκτικό και φοβερο HTC one x.

-Εσυ?

-Όχι, καλύτερα να πετούσα τα λεφτα μου στον υπόνομο.:lol::lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για όσους σχολίασαν το blogging section. Είναι ο τρόπος των Editors να γράφουν αυτό που αγαπούν μια φορά όποτε θελήσουν, στην κεντρική μας σελίδα, χωρίς τους περιορισμούς που τους θέτουμε, για την παρουσίαση ειδήσεων. Γιαυτό και ανεβαίνουν σε ξεχωριστό sub forum, το Απόψεις (για να δικαιολογήσει και τον τίτλο του). Έχετε όλοι τη δυνατότητα να σχολιάσετε αυτά που γράφουν.

 

Σε όποιους δεν αρέσουν, δεν ποστάρουν απλά. Ευχαριστώ.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα πρέπει δηλαδή να είναι όλα τα κινητά unibody,χωρίς να μπορείς να αλλάξεις μπαταρία και χωρίς microSD?(αν και αυτό παίζει..)

 

η Micro-SD που κολλαει? δεν εχει σχεση με unibody η οχι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

η Micro-SD που κολλαει? δεν εχει σχεση με unibody η οχι

 

κανονικά δεν θα έπρεπε, αλλά αν αναλογιστείς ότι η πλειοψηφία των unibody δεν έχει..την παίρνει και αυτή η μπόρα..

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...