Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα εχω μια μικρή 28 ιντσών Samsung τηλεόραση στο δωμάτιο των γονιων μου η οποία είναι μια κοινή full HD τηλεόραση που δεν είναι smart TV. Σκεφτομαι λοιπόν να πάρω ένα Google chromecast είμαι ανάμεσα στο καινούργιο με το Google tv που βγήκε και στο 3rd generation. Το καινούργιο λέει ότι θέλει 4k TV. Δεν θα μπορούσε να δουλέψει με την τηλεόραση που έχω που είναι 1080p? αλλιώς αν είναι να πάρω το 3rd generation
Όχι τσάμπα θα πάει το 4k.

Πάρε το HD μοντέλο.

Πέρα από αυτό που προτείνεις, δες και το Αμαζον Firestick που είναι εξίσου πολύ καλό για online streaming και παίζει τέλεια τα πάντα από Netflix, Kodi, Τoutube.κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Έτσι μπήκα να πω ένα ευχαριστώ στον @ath156 . Εντάξει του το έχω πει απλά βολεύτηκα με το μποξάκι το H96 max x3 πλέον και δε γράφω τίποτα στο νήμα. Αν όμως δεν ήταν ο ath156 ακόμα θα παιδευόμουνα.

 

Καλά αφου το ξεκινησα να γράψω και μερικά ακόμα; Λοιπόν την αφορμή για να γράψω σχετικά με το μποξάκι μου την έδωσε αυτό που εμφανίστηκε τώρα, το (DEMO VERSION!).

 

1. Πληκτρολόγιο. Για το πληκτρολόγιο με τα ελληνικά δουλεύει και η απλη έκδοση του external keyboard help. Δε χρειάζεται δηλαδή κάποιος που αντιμετώπισε το δικό μου πρόβλημα να αγοράσει την pro. Και με την δωρεάν κάνει δουλειά, απλά κάποιες στιγμές εμφανίζει αυτό (DEMO VERSION!) όταν πατάμε το space. Εντάξει δε χάθηκε κι ο κόσμος. Δυο φορές μου το εμφάνισε μέχρι αυτό το σημείο του μηνύματός μου.

 

2. Launcher. Είχα εγκαταστήσει τον square home launcher 3 και είχα εντυπωσιαστεί κάπως. Έπαιζα και με τα εικονίδια και τις διαστάσεις. Ωστόσο για κάποιο λόγο που δεν είμαι σίγουρος από που μπορεί να οφείλεται, κόλαγε το μποξάκι σε σημείο που κάποιες φορές να κάνει και μόνο του επανεκίνηση. Νομίζω πως οφειλόταν στην εφαρμογή facebook αλλά και μετά που την αφαίρεσα πάλι κάτι μου μικρο έκανε κολυματάκια. Οπότε αφενός εγκατέστησα το facebook lite χωρίς απολύτως μα απολύτως κανενα πρόβλημα, και αφετέροου έδιωξα τον square home 3 και εγκατέστησα το Nova Launcer. Κανένα απολύτως κόλλημα καμία απολύτως επανεκίννηση αλλά όταν έκανα κλικ στα εικονίδια δε μου άνοιγε παράθυρο για να διαλέξω να εμφανίζονται και στη home screen. Είχα απογοητευτεί και ήμουν έτοιμος να απεγκαταστήσω και το nova launcher, ώσπου κάπως συμπτωματικά πάτησα το home key στο ασύρματο πληκτρολόγιο. Με το πρώτο πάτημα με πάει στην κεντρική οθόνη και με το δεύτερο μου ανοίγει ένα πινακάκι με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ συχνά. Προφανώς αυτό συμβαίνει σε όλα τα tv box με ασύρματο πληκτρολόγιο. Λοιπόν και από εκεί όταν πατούσα πάνω στις εφαρμογές άνοιγε το πινακάκι για να προσθέσω την εφαρμογή στη home screen. Κι έτσι λύθηκε το θέμα και με αυτό. Το ίδιο συμβαίνει και όταν βρίσκομαι στο χώρο με τις εφαρμογές και κάνω κλικ επάνω που λέει search apps. Μόλις πατάω το search apps ανοίγει το πινακάκι με τις πρόσφατες εφαρμογές τις οποίες και μπορώ να μετακινήσω.

 

Κουραστική περιγραφή...μάλλον έπρεπε να κάνω ένα βιντεάκι.

 

3. Browser. Τον chrome αναγκαστικά επειδή υπάρχει μέσα στο μποξάκι, τον οπερα για το vpn, τον samsung για το copy paste κτλ αφού λειτουργεί ακριβώς όπως ένας browser στο κινητό, και τον uc turbo γιατί μπορώ και βλέπω ταυτόχρονα youtube ή ελληνικά κανάλια τηλεόρασης σε όποια διάσταση θέλω, μέχρι και πολύ πολύ μικρή, και ταυτόχρονα κάνω και ότι άλλη δουλειά θέλω, μπορεί να παίζω τάβλι :) μπορεί να χαζεύω facebook κτλ.

 

4. Notification και home bar. Για επάνω για notification, χρησιμοποιώ το power shade και από τα settings έκανα κλικ κάπου εκεί που λέει να εμφανίζει μια μπάρα στο πλάι, όπως περίπου έχουν τα samsung κινητά. Οπότε είτε σέρνω το mouse απο πάνω προς τα κάτω είτε πατήσω τη μπάρα εμφανίζεται η notification bar. Κυρίως με την μπάρα το χρησιμοποιώ. Τέλειο.

Και για τη home bar εγκατέστησα το navigation bar. Με καλύπτει πλήρως.

 

Τι άλλα; ντάξει νομίζω αυτά είναι. Α ναι εντάξει το απεγκατέστησα το netflix που είχε το μποξάκι και κατέβασα τη γνωστή έκδοση παίζει οκ αν και δεν είμαι των ταινιών απλά έτσι την εγκατέστησα. just in case που λένε.

Και κάτι τελευταίο πως δεν έχω δυνατότητα να μου δείχνει τα ορθογραφικά μου λάθη στα ελληνικά. Στα αγγλικά έχω. Ελληνικά όχι αλλά θα τη βρούμε κι εδώ την άκρη.442f28c374b713fa197de0dcbcf36449.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Πώς θα ''διώξω'' αυτό το μήνυμα με το bluetooth που μου βγάζει συνέχεια το A95X F3?

https://imgur.com/VBVLFb4

 

Επίσης εκτός από αυτά που σου είπε ο gatos επειδή το είχα το συγκεκριμένο ήταν τα πρώτα που είχα πάρει 905 x3 είχα διαβάσει μέσα στο freaktab και όντως εμένα δούλεψε επειδή το είχα με ethernet μόλις ενεργοποιούσα και το WiFi ασχέτως εάν δεν το χρησιμοποιούσα το μήνυμα αυτό με το bluetooth δεν εμφανιζόταν πλέον οπότε δοκίμασέ το κι αυτό.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπήκα να πω ένα ευχαριστώ στον @ath156 . Εντάξει του το έχω πει απλά βολεύτηκα με το μποξάκι το H96 max x3 πλέον και δε γράφω τίποτα στο νήμα. Αν όμως δεν ήταν ο ath156 ακόμα θα παιδευόμουνα.

 

Καλά αφου το ξεκινησα να γράψω και μερικά ακόμα; Λοιπόν την αφορμή για να γράψω σχετικά με το μποξάκι μου την έδωσε αυτό που εμφανίστηκε τώρα, το (DEMO VERSION!).

 

1. Πληκτρολόγιο. Για το πληκτρολόγιο με τα ελληνικά δουλεύει και η απλη έκδοση του external keyboard help. Δε χρειάζεται δηλαδή κάποιος που αντιμετώπισε το δικό μου πρόβλημα να αγοράσει την pro. Και με την δωρεάν κάνει δουλειά, απλά κάποιες στιγμές εμφανίζει αυτό (DEMO VERSION!) όταν πατάμε το space. Εντάξει δε χάθηκε κι ο κόσμος. Δυο φορές μου το εμφάνισε μέχρι αυτό το σημείο του μηνύματός μου.

 

2. Launcher. Είχα εγκαταστήσει τον square home launcher 3 και είχα εντυπωσιαστεί κάπως. Έπαιζα και με τα εικονίδια και τις διαστάσεις. Ωστόσο για κάποιο λόγο που δεν είμαι σίγουρος από που μπορεί να οφείλεται, κόλαγε το μποξάκι σε σημείο που κάποιες φορές να κάνει και μόνο του επανεκίνηση. Νομίζω πως οφειλόταν στην εφαρμογή facebook αλλά και μετά που την αφαίρεσα πάλι κάτι μου μικρο έκανε κολυματάκια. Οπότε αφενός εγκατέστησα το facebook lite χωρίς απολύτως μα απολύτως κανενα πρόβλημα, και αφετέροου έδιωξα τον square home 3 και εγκατέστησα το Nova Launcer. Κανένα απολύτως κόλλημα καμία απολύτως επανεκίννηση αλλά όταν έκανα κλικ στα εικονίδια δε μου άνοιγε παράθυρο για να διαλέξω να εμφανίζονται και στη home screen. Είχα απογοητευτεί και ήμουν έτοιμος να απεγκαταστήσω και το nova launcher, ώσπου κάπως συμπτωματικά πάτησα το home key στο ασύρματο πληκτρολόγιο. Με το πρώτο πάτημα με πάει στην κεντρική οθόνη και με το δεύτερο μου ανοίγει ένα πινακάκι με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ συχνά. Προφανώς αυτό συμβαίνει σε όλα τα tv box με ασύρματο πληκτρολόγιο. Λοιπόν και από εκεί όταν πατούσα πάνω στις εφαρμογές άνοιγε το πινακάκι για να προσθέσω την εφαρμογή στη home screen. Κι έτσι λύθηκε το θέμα και με αυτό. Το ίδιο συμβαίνει και όταν βρίσκομαι στο χώρο με τις εφαρμογές και κάνω κλικ επάνω που λέει search apps. Μόλις πατάω το search apps ανοίγει το πινακάκι με τις πρόσφατες εφαρμογές τις οποίες και μπορώ να μετακινήσω.

 

Κουραστική περιγραφή...μάλλον έπρεπε να κάνω ένα βιντεάκι.

 

3. Browser. Τον chrome αναγκαστικά επειδή υπάρχει μέσα στο μποξάκι, τον οπερα για το vpn, τον samsung για το copy paste κτλ αφού λειτουργεί ακριβώς όπως ένας browser στο κινητό, και τον uc turbo γιατί μπορώ και βλέπω ταυτόχρονα youtube ή ελληνικά κανάλια τηλεόρασης σε όποια διάσταση θέλω, μέχρι και πολύ πολύ μικρή, και ταυτόχρονα κάνω και ότι άλλη δουλειά θέλω, μπορεί να παίζω τάβλι :) μπορεί να χαζεύω facebook κτλ.

 

4. Notification και home bar. Για επάνω για notification, χρησιμοποιώ το power shade και από τα settings έκανα κλικ κάπου εκεί που λέει να εμφανίζει μια μπάρα στο πλάι, όπως περίπου έχουν τα samsung κινητά. Οπότε είτε σέρνω το mouse απο πάνω προς τα κάτω είτε πατήσω τη μπάρα εμφανίζεται η notification bar. Κυρίως με την μπάρα το χρησιμοποιώ. Τέλειο.

Και για τη home bar εγκατέστησα το navigation bar. Με καλύπτει πλήρως.

 

Τι άλλα; ντάξει νομίζω αυτά είναι. Α ναι εντάξει το απεγκατέστησα το netflix που είχε το μποξάκι και κατέβασα τη γνωστή έκδοση παίζει οκ αν και δεν είμαι των ταινιών απλά έτσι την εγκατέστησα. just in case που λένε.

Και κάτι τελευταίο πως δεν έχω δυνατότητα να μου δείχνει τα ορθογραφικά μου λάθη στα ελληνικά. Στα αγγλικά έχω. Ελληνικά όχι αλλά θα τη βρούμε κι εδώ την άκρη.442f28c374b713fa197de0dcbcf36449.jpg

Αρχικά ευχαριστώ τον φίλο για τα καλά του λόγια.

Επίσης ευχαριστώ όλους εκείνους που μέσα στην χρονιά που σε λίγο τελειώνει (ευτυχώς) εκφράστηκαν με παρόμοιο τρόπο είτε δημόσια είτε με PMs.:thanks:

 

Έχω την εντύπωση ότι την υποστήριξη που είχε η συγκεκριμένη “οικογένεια” των Tvboxes (H96 max X3, HK1 Box κλπ) δεν την είχε σε αυτό το Forum/Thread/Νήμα κανένα άλλο κουτί.

Κάποια στιγμή, εάν βρω, τον χρόνο μπορεί να κάνω και έναν σχετικό απολογισμό για αυτό με συγκεκριμένα links & αναφορές κομβικών αναρτήσεων εδώ.

 

Θα ήθελα μόνο με την ευκαιρία να επισημάνω την χρησιμότητα της τελευταίας μου ανάρτησης για τον τρόπο εγκατάστασης Armbian (Linux) στο H96 max X3, HK1 box κλπ. Μάλιστα με οδηγίες βήμα-βήμα.

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8112410#post8112410

Δεν είναι λοιπόν απλά μία άλλη εξωτική δυνατότητα. Είναι ίσως η λύση για όλους αυτούς που θέλουν με το μποξάκι να κάνουν επιπλέον και τηλεκπαίδευση, teleconferencing, Webex, Skype κλπ χρησιμοποιώντας web cameras, μικρόφωνα κλπ. Έχοντας ένα σύστημα Linux είναι πολύ πιο εύκολο να χρησιμοποιήσουν σε αυτό τους σχετικούς drivers που υπάρχουν σχεδόν για όλα αυτά.;)

 

Άρα να είμαστε όλοι καλά και όσοι τυχόν έχετε H96 max X3, HK1 Box, HK1 X3, Bqeel Y8 max, Transpeed X3 Air, Tictid TX6, Vontar X3 καθώς και κάποια άλλα που συνεχώς προστίθενται θα πρέπει να ξέρετε ότι :

 

You will never walk alone !

Χρόνια Πολλά σε όλους και Καλές Γιορτές.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πριν από οτιδήποτε άλλο ξέρεις την θερμοκρασία που έχει όταν σου κάνει τα reboots?

Εάν δεν έβαλες, βάλε μία τέτοια εφαρμογή και παρακολούθησέ το.;)

Έβαλα μια τέτοια εφαρμογή, όπως μου πρότεινες. Στο "ρελαντί" δείχνει 50-55 βαθμούς. Με ανοικτό το YouTube, φτάνει και τους 72. Πιάνοντας την συσκευή με το χέρι, δεν την νιώθω τόσο ζεστή.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια τέτοια εφαρμογή, όπως μου πρότεινες. Στο "ρελαντί" δείχνει 50-55 βαθμούς. Με ανοικτό το YouTube, φτάνει και τους 72. Πιάνοντας την συσκευή με το χέρι, δεν την νιώθω τόσο ζεστή.

Ωραία τώρα ξέρεις. Παρόλο που από 75+ βαθμούς και πάνω θεωρητικά αρχίζουν τα προβλήματα, καλό είναι να δουλεύει το μποξάκι όσο γίνεται πιο ξεκούραστα (από πλευράς θερμοκρασίας δηλαδή). Άρα η πρότασή μου είναι να βάλεις από κάτω έναν USB ανεμιστήρα που τον φτιάχνεις και μόνος σου (εάν πιάνουν τα χέρια σου) ή τον αγοράζεις έτοιμο (από 5-8 ευρώ). Φαντάσου ότι τώρα είναι χειμώνας, άρα το καλοκαίρι .........:rolleyes:

Επίσης εάν δεν έχεις βάλει custom firmware βάλε από αυτές που σου πρότεινε ο gatos814.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια τέτοια εφαρμογή, όπως μου πρότεινες. Στο "ρελαντί" δείχνει 50-55 βαθμούς. Με ανοικτό το YouTube, φτάνει και τους 72. Πιάνοντας την συσκευή με το χέρι, δεν την νιώθω τόσο ζεστή.
Άρα δεν φταίει η θερμοκρασία για τα reboots. Αλλαγή ρομ όπως σου πρότειναν τα παιδιά για να δεις αν είναι θέμα software ή αν πρέπει να το ψάξεις για hardware.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν φταίει η θερμοκρασία για τα reboots. Αλλαγή ρομ όπως σου πρότειναν τα παιδιά για να δεις αν είναι θέμα software ή αν πρέπει να το ψάξεις για hardware.

Εγώ σε όλα τα μποξάκια έχω μόνιμα την θερμοκρασία σε κάποια γωνίτσα της οθόνης. Δεν ενοχλεί καθόλου. Εάν μάλιστα βάλεις κάποιο από αυτά τα apk που την "σέρνεις" όπου θέλεις (floating), ακόμα και στην εξαιρετική περίπτωση που εμποδίσει κάτι την μεταφέρεις πανεύκολα;)

Επίσης για τον φίλο πιο πάνω δεν ξέρω εάν το 72 max είναι το πραγματικό Max ή μήπως μετά από πολύωρη χρήση ή σε κάποια άλλη εφαρμογή ή σε κάποιο ειδικό αρχείο (π.χ. 4Κ) αυτή εκτινάσσεται απότομα :rolleyes::blink:

Η χρήση βέβαια custom rom προτείνεται σε κάθε περίπτωση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όλα τα μποξάκια έχω μόνιμα την θερμοκρασία σε κάποια γωνίτσα της οθόνης. Δεν ενοχλεί καθόλου. Εάν μάλιστα βάλεις κάποιο από αυτά τα apk που την "σέρνεις" όπου θέλεις (floating), ακόμα και στην εξαιρετική περίπτωση που εμποδίσει κάτι την μεταφέρεις πανεύκολα;)

 

Επίσης για τον φίλο πιο πάνω δεν ξέρω εάν το 72 max είναι το πραγματικό Max ή μήπως μετά από πολύωρη χρήση ή σε κάποια άλλη εφαρμογή ή σε κάποιο ειδικό αρχείο (π.χ. 4Κ) αυτή εκτινάσσεται απότομα :rolleyes::blink:

 

Η χρήση βέβαια custom rom προτείνεται σε κάθε περίπτωση.

Αν με YouTube πιάνει 72 σίγουρα με χρήση πχ kodi θα ανεβάζει παραπάνω, κατι το οποίο προσωπικά το θεωρώ φυσιολογικό, οπότε δεν ξερω αν δικαιολογεί αυτά τα προβλήματα εκτός και αν μιλάμε για χαμηλής ποιότητας υλικών.

Πάντως είναι χρήσιμο αυτό που αναφέρεις να έχει μόνιμα τη θερμοκρασία για να δει συμπεριφορά σε διαφορετικές θερμοκρασίες και χρήση γιατί όπως λες μπορεί να ανεβάζει ξαφνικά και αδικαιολογητα για μεγάλα διαστήματα υψηλές θερμοκρασίες κάτι το οποίο λύνεται τις περισσότερες φορές με μια καλογραμμένη ρομ.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ασχετοσχετικό, αλλά αν κάποιος έχει θέμα με το κουμπί enter όταν χρησιμοποιεί external keyboard, κάνει απλά αυτό.Αν δεν υπάρχει το 2ο βήμα δε τρέχει κάτι, απλά το 1ο reboot και έτοιμος!1603fc7be11fc2b96351d0e1652b47d7.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ασχετοσχετικό, αλλά αν κάποιος έχει θέμα με το κουμπί enter όταν χρησιμοποιεί external keyboard, κάνει απλά αυτό.Αν δεν υπάρχει το 2ο βήμα δε τρέχει κάτι, απλά το 1ο reboot και έτοιμος!1603fc7be11fc2b96351d0e1652b47d7.jpg

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14 Μαρτίου 2020 - 2η ανάρτησή μου για το θέμα αυτό !!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7987949#post7987949

 

Από πάνω ακριβώς ανάρτηση του φίλου @kostas_kanal0011 !!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol: (Επίσης στις 14 Μαρτίου 2020)

 

τελικά φίλε @kostas_kanal0011 μάλλον είσαι βαλτός να μας τρελλάνεις:lol::lol::lol::lol:

 

(και έτσι για την Ιστορία ορίστε και η 1η μου ανάρτηση για αυτό το θέμα : https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7928763#post7928763)

 

Καλές γιορτές.:)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική όμως και ο mojojojo67 θα μπορούσε να δημοσιεύσει ένα post και να πει γιατί εσύ αναδημοσιεύεις ένα post μου του 2019 Μάρτιο το 2019 Νοέμβριο , που εγώ δημοσίευσα το 2019 Μάρτιο σε άλλο φόρουμ οικειοποιόντας τον , χωρίς να αναφέρεις πηγή; του post μου οδηγού; Και μην μου πεις ότι δεν το πήρες από εκεί...

"So heres the solution:

(you need root to fix it !)

open (with a root file browser):

system/usr/keylayout/Generic.kl

and set "key28" to "ENTER" (key28 ENTER)

also open:

vendor/usr/keylayout/Generic.kl

and set "key28" to "ENTER" too..

Ούτε κόμμα ούτε τελεία δεν άλλαξε και στα Αγγλικά.

Σημασία δεν έχει παιδιά ποιός είναι πιο κουρού (Τυρόπιτα) αλλά να βρεθεί μια λύση σε προβλήματα που ταλαιπωρούν τους χρήστες.

Καλές γιορτές και καλά Χριστούγεννα.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική όμως και ο mojojojo67 θα μπορούσε να δημοσιεύσει ένα post και να πει γιατί εσύ αναδημοσιεύεις ένα post μου του 2019 Μάρτιο το 2019 Νοέμβριο , που εγώ δημοσίευσα το 2019 Μάρτιο σε άλλο φόρουμ οικειοποιόντας τον , χωρίς να αναφέρεις πηγή; του post μου οδηγού; Και μην μου πεις ότι δεν το πήρες από εκεί...

"So heres the solution:

(you need root to fix it !)

open (with a root file browser):

system/usr/keylayout/Generic.kl

and set "key28" to "ENTER" (key28 ENTER)

also open:

vendor/usr/keylayout/Generic.kl

and set "key28" to "ENTER" too..

Ούτε κόμμα ούτε τελεία δεν άλλαξε και στα Αγγλικά.

Σημασία δεν έχει παιδιά ποιός είναι πιο κουρού (Τυρόπιτα) αλλά να βρεθεί μια λύση σε προβλήματα που ταλαιπωρούν τους χρήστες.

Καλές γιορτές και καλά Χριστούγεννα.

Και επειδή όταν κάποιος θέλει να κάνει υποδείξεις καλό θα είναι να είναι προσεκτικός, σε παραπέμπω στο 1ο μου Ποστ, το λινκ του οποίου υπάρχει επίσης για "Ιστορικούς" λόγους όπως λέω και όπως θα δεις εκεί στο τέλος-τέλος αναφέρει σαφώς ( https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7928763#post7928763):

Πανεύκολο όπως βλέπεις.Το παραπάνω είναι από Freaktab.

 

Πάντοτε αναφέρω τις πηγές μου και πάντοτε αποδίδω "τα του Κάισαρος τω Καίσαρι....."

Μήπως λοιπόν θα ήταν καλό να διορθώσεις την ανάρτησή σου?...........................................:(

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σώζεις και επιβεβαίωση των όσο λέω είναι το modified boot image για magisk σε android pie.

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Όταν κάποιος κάνει λάθος (και όλοι κάποια στιγμή θα κάνουμε) πρέπει να έχει την γενναιότητα να το παραδέχεται.

Έκανες λάθος όταν με εγκάλεσες ότι δεν έκανα αναφορά στην πηγή μου? Προφανώς εφόσον υπάρχει σαφέστατα στην 1η μου ανάρτηση.

Δεν το πρόσεξες - μικρό το κακό. Να επιμένεις άδικα όμως, είναι άλλο πράγμα ....................

Τώρα εάν έχεις όρεξη για άλλες συζητήσεις, προφανώς και δεν έχω και ούτε έχω την ανάγκη να αποδείξω τίποτα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο , εάν δεν ήταν οι Ρώσοι , τι rom θα είχες βγάλει ; Κάναν το 99,9% της δουλειάς , πρόσθεσες μπάρες άλλαξες γλώσσα και key28 και παρουσιάζεις κάτι δικό σου; Όσον αφορά αποδίδουμε το "τα του Καίσαρος τω Καίσαρι".

Καλή συνέχεια και καλά Χριστούγεννα.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε είστε σοβαροί;Για ένα άτομο μιλάω, ξέρει αυτός..Τι ******** είναι αυτές;Τι χαζοπερηφανεια,αλαζονεια και πονηριά είναι αυτή;Τι το περασες εδώ ρε αδερφέ;Να βάζω κάτι με την καρδιά μου να βοηθήσω και να ξυπνάω το πρωι και να βλεπω βλακείες;Γιατι περι αυτού πρόκειται!!! Δηλαδή να μη τολμάμε να βοηθήσουμε κάποιους η να πρέπει να ψάχνουμε καμία μέρα πρίν αν ξαναεχει ειπωθεί;;Ειστε σοβαροί;;;;;;;;;;;;Να τη χέσω τη βοήθεια σου αν είναι έτσι δε τη θελω!!!Αυτο που θέλω είναι να μη ξανασχολιασεις τίποτα σε ότι γράψω από εδώ και πέρα ξανά.Το παιδί σου εξήγησε.Και τότε με το boot image το είχες παρουσιάσει σαν δικό σου,δεν έβαλες πηγές.Εγω πάντα λεω τις πηγές,η απλά φαίνονται. (ss) Φιλε δε ξέρω τι θέματα έχεις, απλά κοφτο φτάνει.Αρκετα τα ανεχτηκαμε τα τερτιπια σου,εδω είναι φορουμ να μιλάμε ωραία και οχι να δημιουργούμε θέματα.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά Ήμαρτον. Τι κάνετε ? Σας έκλεψε κάποιος την πνευματική ιδιοκτησία? αν θέλετε να προσθέσετε κάτι για να βοηθήσετε κάποιον έχει καλώς Αν δεν θέλετε πάλι φίλοι είμαστε?

και τέλος πάντων αν έχετε διαφορές υπάρχουν και τα pm Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κάποιον το πρόβλημά σας.

Πάντα φιλικά και καλές γιορτές Να έχουμε

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ε μα ρε φίλε έχω αγανακτήσει πραγματικά!Δε προλαβαίνω να βάλω κάτι απλά για βοήθεια προς εσάς και τσουπ μη πω σαν τι πετάγεται με τις ανοησιες του,βαζει εκεί και κάτι εντονα γράμματα και κάτι βλακωδες σκέψεις και δημιουργεί αναταραχές στο φορουμ.Ειλικρινα δε ξέρω τι ρόλο παίζει ο τύπος.Γιαυτο του απαγορεψα να σχολιάζει σε οτιδήποτε βάζω απο εδώ και πέρα και όλα καλά.Το τι θα βαζουμε είναι θέμα διαχειριστών και μόνο και οχι του κάθε χαζοεξυπνου.Αντε συγχιστηκα τώρα,ειχα και όρεξη να κάνω μια δωρεά τροφίμων με καλό ποσό σήμερα και με έπιασε σύγχιση έλεος πια με τον κάθε περίεργο.Αντε καλά Χριστούγεννα σε όλους..
Link to comment
Share on other sites

Ε μα ρε φίλε έχω αγανακτήσει πραγματικά!Δε προλαβαίνω να βάλω κάτι απλά για βοήθεια προς εσάς και τσουπ μη πω σαν τι πετάγεται με τις ανοησιες του,βαζει εκεί και κάτι εντονα γράμματα και κάτι βλακωδες σκέψεις και δημιουργεί αναταραχές στο φορουμ.Ειλικρινα δε ξέρω τι ρόλο παίζει ο τύπος.Γιαυτο του απαγορεψα να σχολιάζει σε οτιδήποτε βάζω απο εδώ και πέρα και όλα καλά.Το τι θα βαζουμε είναι θέμα διαχειριστών και μόνο και οχι του κάθε χαζοεξυπνου.Αντε συγχιστηκα τώρα,ειχα και όρεξη να κάνω μια δωρεά τροφίμων με καλό ποσό σήμερα και με έπιασε σύγχιση έλεος πια με τον κάθε περίεργο.Αντε καλά Χριστούγεννα σε όλους..

 

καλά Δεν πιστεύω ότι υπήρχε κακή πρόθεση. Εντάξει είναι μία ιδιοτροπία που Ίσως ενοχλεί λίγο θα προχωρήσουμε παρακάτω και θα τα ξεχάσουμε όλα.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε κανονικά ERTFLIX στα μποξάκια σας; Μετά την τελευταία ενημέρωση σε xiaomi mi box δεν παίζει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε κανονικά ERTFLIX στα μποξάκια σας; Μετά την τελευταία ενημέρωση σε xiaomi mi box δεν παίζει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε ένα ελληνικό build στο KODI και εκεί έχει ERTFLIX που παίζει κανονικά (έτοιμο).

Αλλιώς πρέπει να βρεις έκδοση που παίζει. Υπάρχει ίδιο ερώτημα λίγο πιο πίσω.

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8111404#post8111404

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινεις στις ρυθμισεις και ψαχνεις για τις εφαρμογες ...

Εκει μεσα πατας εμφανιση ολων των εφαρμογων και μετα εμφανιση εφαρμογων συστηματος ...

Ψαχνεις για τις εφαρμογες bluetooth και bluetoothremote ...

Μπαινεις μεσα στην καθε μια και πατας διαγραφη δεδομενων!

Αυτο ειναι!

Αν πανε ολα καλα θα σταματησει ολο αυτο!

Υπαρχει ομως περιπτωση να εχει κρασαρει εντελως η εφαρμογη και σε συνδιασμο με καποια αλλη να συνεχισει να την παρασερνει σε διακοπη !

Τοτε η μονη λυση ενδεχομενως ειναι ενα ολικο reset και σαν τελευταια λυση το περασμα ξανα του λογισμικου απο την αρχη !

Τσεκαρισε ομως την πιο απλη λυση και δες αν αλλαξει κατι!

Καλη επιτυχια!

 

Ευχαριστώ πολύ, δεν έγινε κάτι και το μήνυμα εξακολουθεί και εμφανίζεται, καλά Χριστούγεννα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης εκτός από αυτά που σου είπε ο gatos επειδή το είχα το συγκεκριμένο ήταν τα πρώτα που είχα πάρει 905 x3 είχα διαβάσει μέσα στο freaktab και όντως εμένα δούλεψε επειδή το είχα με ethernet μόλις ενεργοποιούσα και το WiFi ασχέτως εάν δεν το χρησιμοποιούσα το μήνυμα αυτό με το bluetooth δεν εμφανιζόταν πλέον οπότε δοκίμασέ το κι αυτό.

 

Απενεργοποίησα το WiFi και δεν μου ξαναεμφανίστηκε!

Ευχαριστώ φίλε @xloupas και σένα αλλά και τον φίλο @gatos παραπάνω για την βοήθειά σας.

Καλά Χριστούγενα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...