Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να πάρω Tanix tx3 ή A95xF3 από Τσεχία; τα έχει και τα δύο διαθεσιμα

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ πάντως χτύπησα με την βοήθεια του ath156 το H96 max X3 από cz

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1271

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Εγώ πάντως χτύπησα με την βοήθεια του ath156 το H96 max X3 από cz
Επειδή είναι για φίλο που δεν έχει και πολύ σχέση με αυτά, θα ήθελα κάτι όσο πιο plug n play γίνεται...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αντιμετωπιζω το εξής θέμα με τον ήχο στην εφαρμογή zoom που την εγκατέστησα στο mecool KM1, ενώ το ηχείο bluetooth που έχω συνδέσει παίζει στο youtube και σε παιχνίδια κανονικά όταν κάνω κλήση στο Zoom δεν βγάζει ήχο ενώ παραμένει συνδεδεμένο. Γνωρίζει κανείς εαν μπορώ να κάνω κάτι; Η άλλη σκέψη είναι να του βάλω ηχεία υπολογιστή αλλά έχω την εντύπωση ό,τι δεν θα παίζουν στην θύρα για καρφί 3.5mm που έχει γιατί είναι για ήχο και εικόνα ή κάνω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω ένα παλιό μποξ το cs968 με android 4,4,2 υπάρχη κάτι καλύτερο να του περάσω για να το δώσω. Έχει πολύ λίγο χώρο για εφαρμογές αυτή η Ρομ που φοράω.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αντιμετωπιζω το εξής θέμα με τον ήχο στην εφαρμογή zoom που την εγκατέστησα στο mecool KM1, ενώ το ηχείο bluetooth που έχω συνδέσει παίζει στο youtube και σε παιχνίδια κανονικά όταν κάνω κλήση στο Zoom δεν βγάζει ήχο ενώ παραμένει συνδεδεμένο. Γνωρίζει κανείς εαν μπορώ να κάνω κάτι; Η άλλη σκέψη είναι να του βάλω ηχεία υπολογιστή αλλά έχω την εντύπωση ό,τι δεν θα παίζουν στην θύρα για καρφί 3.5mm που έχει γιατί είναι για ήχο και εικόνα ή κάνω λάθος;
Αν το θέμα στο κάνει μόνο στο Ζοομ, τότε δες τις ρυθμίσεις του μήπως θέλει κάτι διαφορετικό.

 

Όσο για τα ηχεία, αν το βύσμα ήχου ταιριάζει, όλα τα ηχεία πρέπει να παίζουν.

Με μπερδεύει που Ρωτάς όμως για ήχο και εικόνα μαζί. Η εικόνα που κολλάει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα στο κάνει μόνο στο Ζοομ, τότε δες τις ρυθμίσεις του μήπως θέλει κάτι διαφορετικό.

 

Όσο για τα ηχεία, αν το βύσμα ήχου ταιριάζει, όλα τα ηχεία πρέπει να παίζουν.

Με μπερδεύει που Ρωτάς όμως για ήχο και εικόνα μαζί. Η εικόνα που κολλάει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

Απ΄ότι διαβάζω το πρόβλημα με τon ήχο τελικά δεν έιναι μόνο στο Zoom αλλά και στο webex και sto skype. Είναι κάποιο θέμα υποστήριξης των εν λόγω προγραμματων σε κάποιες ( μη πιστοποιημενες συσκευες με τα συγκεκριμενα προγράμματα) γιατί διάβασα ότι παρουσιάζεται σε συσκευες no name και όχι σε επ'ωνυμες.

Τώρα όσον αφορά την στο θέμα της εικόνας, η έξοδος av 3.5mm (audio-visual) το να βάλεις ένα οποιοδήποτε καρφ'ι 3.5mm δεν είμαι σιγουρος ότι θα παίζει. Φαντάζομαι ότι θέλει 1 αντάπτορα αρσενικό 3.5mm σε θηλυκά rca κοκκινο άσπρο και κίτρινο και έναν αντ'απτορα με δύο ή τρία αρσενικά rca όπου θα συνδεθουν μόνο το κοκκινο και άσπρο (του ήχου) και να τελειώνει σε θηλυκό 3.5mm όπου θα κουμπ'ωσει το 3.5mm των ηχείων του υπολογιστή. Ρώτησα μ'ηπως γλιτώσω την ταλαιπωρία με τους αντάπτορες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα πριν ένα περίπου μήνα το A95X. Κατέβασα την ERTFLIX και ενώ ανοίγει και δείχνει όλες τις διαθέσιμες ταινίες, όταν κλικάρω για κάποια ταινία δεν παίζει γράφοντας: video decoder or demuxer had an error with the content (playback_video_decoder_error). :( Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω; Υπάρχει πρόβλημα; Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση από όποιον μπορεί. Επίσης, κάποιος που το έχει, ας με πληροφορήσει αν το KODI είναι εγκατεστημένο ή όχι. Το μόνο σχετικό που βλέπω στα εικονίδια είναι ένα K-addons που όταν πατήσω πάνω του ανοίγει και γράφει No update. Σας ευχαριστώ!

Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα πριν ένα περίπου μήνα το A95X. Κατέβασα την ERTFLIX και ενώ ανοίγει και δείχνει όλες τις διαθέσιμες ταινίες, όταν κλικάρω για κάποια ταινία δεν παίζει γράφοντας: video decoder or demuxer had an error with the content (playback_video_decoder_error). :( Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω; Υπάρχει πρόβλημα; Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση από όποιον μπορεί. Επίσης, κάποιος που το έχει, ας με πληροφορήσει αν το KODI είναι εγκατεστημένο ή όχι. Το μόνο σχετικό που βλέπω στα εικονίδια είναι ένα K-addons που όταν πατήσω πάνω του ανοίγει και γράφει No update. Σας ευχαριστώ!

 

 

Το Ertflix με την τελευταία αναβάθμιση που έγινε η 1.6, έχει αυτό το πρόβλημα σε όλα τα google authorize boxes.Απο ότι διάβασα το γνωρίζουν και θα το φτιάξουν

Μέχρι τότε η λύση είναι,να βρεις και να κάνεις εγκατάσταση σε apk την προηγούμενη έκδοση και να απενεργοποιησει το auto update μέχρι να δώσουν νεα εκδοση

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Ertflix με την τελευταία αναβάθμιση που έγινε η 1.6, έχει αυτό το πρόβλημα σε όλα τα google authorize boxes.Απο ότι διάβασα το γνωρίζουν και θα το φτιάξουν

Μέχρι τότε η λύση είναι,να βρεις και να κάνεις εγκατάσταση σε apk την προηγούμενη έκδοση και να απενεργοποιησει το auto update μέχρι να δώσουν νεα εκδοση

Ή ακόμα καλύτερα να εγκαταστήσει το KODI και σε αυτό ένα από τα Ελληνικά builds (που εκτός όλων των άλλων, έχουν μέσα προεγκατεστημένο και λειτουργικό το ERTflix). Με ένα σμπάρο 2 τρυγώνια;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ή ακόμα καλύτερα να εγκαταστήσει το KODI και σε αυτό ένα από τα Ελληνικά builds (που εκτός όλων των άλλων, έχουν μέσα προεγκατεστημένο και λειτουργικό το ERTflix). Με ένα σμπάρο 2 τρυγώνια;)

 

 

Σωστό κι αυτό,και θα χει και kodi

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα προσπαθήσω να προχωρήσω όπως τα λέτε!

Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα προσπαθήσω να προχωρήσω όπως τα λέτε!

 

Γεια.Έχεις δοκιμάσει κάποια custom rom?Πως σου φαίνεται το tv box?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Δυστυχώς δεν ντρέπομαι να πω πως γενικά είμαι άσχετος σε πειράγματα κλπ. Το μηχανάκι θεωρώ ότι είναι καλό, είναι και το δυνατό με 4-64gb αλλά ακόμη θέλει πολύ δουλειά να κάνω. Μόνο u tube δουλεύω προς το παρόν...

Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε 17 μόνο μέρες ήρθε από banggood η φτηνή κάμερα που πιο πάνω μας είπε ο φίλος! Καταρχάς να πω ότι τρέχω ported slimbox aosp rom απο AM3 οπότε δεν είναι σίγουρο οτι φταίει η κάμερα.Ειδικα σε ported roms που είναι οι χειροτερ γενικά.Τη δοκιμασα στο messenger οπου είναι κλινικά νεκρή (εικόνα+μικροφωνο) και στο viber οπου λειτουργεί μόνο η εικόνα! Από περιέργεια τη δοκίμασα στο PC και είναι τζάμι for money! Περιμένω τώρα να έρθει το X88 King και θα επανελθω με νέα..
Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες εντυπωσεις απο το X96 Max Plus S905X3 4/32GB ειναι ακρως θετικες !!!

Στα βασικα χαρακτηριστικα που βλεπω με το μαμα λογισμικο ειναι η ελλειψη μπαρων , η συνηθισμενη πανω απο 60 βαθμους θερμοκρασια και οτι στα βασικα αρχεια δεν εχει χοντρα θεματακια...

Σαν hardware να σημειωσω οτι οπως και στο air το τσιπακι ειναι απο την πανω μερια με την διαφορα οτι εδω υπαρχουν καποιες τρυπες απο κατω που με εναν απλο ανεμηστηρα δουλευει σε πολυ καλες θερμοκρασιες!

Στο αλλο (air) απλα χρειαστηκε να ανοιχτουν μερικες!

Και να τελειωσω οτι ο ανεμηστηρας εδω σταματαει να δουλευει οταν κλεινει το μποξακι οπως και στο air πραγμα για μενα πολυ πολυ χρησιμο σε αυτους που θα το χρησιμοποιουν με καποιο ανεμηστηρα!

Ουτε διακοπτακια λοιπον ουτε βαλε βγαλε το usb ουτε ξεχωριστο τροφοδοτικο και φυσικα ουτε παρατημενο να δουλευει συνεχεια!

Και μεχρι στιγμης αυτα τα 2 X96 ειναι τα μοναδικα S905X3 απο αυτα που εχω δοκιμασει που κλεινουν το ρευμα στις εξοδους usb!

Περισσοτερα συμπερασματα για την εν γενει συμπεριφορα του με slimbox...!

Περιμενω τελος μεχρι τα Χριστουγεννα (ελπιζω) και το TOX1 για να δω τι ακριβως γινεται και εκει!!!

 

0-02-05-d8fd2da9218f6bf3d59125cc179617ebbd25e92592f5d726838dfffed233c163-3d82ef55.jpg

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζετε, έχω δύο ερωτήσεις σε αυτές τις ρυθμίσεις του CoreELEC:

 

1) Στο System > Display > Number of buffers used by graphics driver βάζουμε 2 ή 3 ; (Default είναι 2)

2) Στο System > CoreELEC > Use 4:2:2 colour subsampling το έχουμε ON ή OFF ; (Default είναι OFF)

 

Το setup μου είναι coreelec σε ένα H96 Max X3 (4/32) και η TV είναι LG C9 (OLED).

 

Ευχαριτώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζετε, έχω δύο ερωτήσεις σε αυτές τις ρυθμίσεις του CoreELEC:

 

1) Στο System > Display > Number of buffers used by graphics driver βάζουμε 2 ή 3 ; (Default είναι 2)

2) Στο System > CoreELEC > Use 4:2:2 colour subsampling το έχουμε ON ή OFF ; (Default είναι OFF)

 

Το setup μου είναι coreelec σε ένα H96 Max X3 (4/32) και η TV είναι LG C9 (OLED).

 

Ευχαριτώ εκ των προτέρων...

 

Υπαρχει ειδικο νημα...

Για ρωτα ... προς τα εκει ...!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=480748

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλές γιορτές να έχουμε όλοι.

Είμαι κάτοχος ενός X-96 Air 4/64. Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι κρασάρει πότε-πότε και κάνει μόνο του επανεκκινήσεις. Άλλες φορές η απόκριση των εφαρμογών αργεί πολύ. Μια αλλαγή rom θα βοηθούσε; Και αν ναι ποια προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλές γιορτές να έχουμε όλοι.

Είμαι κάτοχος ενός X-96 Air 4/64. Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι κρασάρει πότε-πότε και κάνει μόνο του επανεκκινήσεις. Άλλες φορές η απόκριση των εφαρμογών αργεί πολύ. Μια αλλαγή rom θα βοηθούσε; Και αν ναι ποια προτείνετε;

Πριν από οτιδήποτε άλλο ξέρεις την θερμοκρασία που έχει όταν σου κάνει τα reboots?

Εάν δεν έβαλες, βάλε μία τέτοια εφαρμογή και παρακολούθησέ το.;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλές γιορτές να έχουμε όλοι.

Είμαι κάτοχος ενός X-96 Air 4/64. Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι κρασάρει πότε-πότε και κάνει μόνο του επανεκκινήσεις. Άλλες φορές η απόκριση των εφαρμογών αργεί πολύ. Μια αλλαγή rom θα βοηθούσε; Και αν ναι ποια προτείνετε;

 

Κοιτα στις πληροφοριες του λογισμικου σου ποια βερσιον του X96 Air εχεις (P1,P2,P3,P4 η V2) και βαλε slimbox!

https://yadi.sk/d/WMZA52GRlOjL7A?w=1

Καλα θα ειναι να την αλλαξεις με την μεθοδο του υπολογιστη...

https://telegra.ph/Instructions-for-installing-firmware-via-UBT-09-12

Αν παλι δεν υπαρχει η δυνατοτητα του υπολογιστη κοιτα εδω για πληροφοριες εγκαταστασης με καρτα...

https://telegra.ph/Firmware-with-microSD-card-09-12

Καλη επιτυχια!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Πώς θα ''διώξω'' αυτό το μήνυμα με το bluetooth που μου βγάζει συνέχεια το A95X F3?

https://imgur.com/VBVLFb4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Πώς θα ''διώξω'' αυτό το μήνυμα με το bluetooth που μου βγάζει συνέχεια το A95X F3?

https://imgur.com/VBVLFb4

 

Πηγαινεις στις ρυθμισεις και ψαχνεις για τις εφαρμογες ...

Εκει μεσα πατας εμφανιση ολων των εφαρμογων και μετα εμφανιση εφαρμογων συστηματος ...

Ψαχνεις για τις εφαρμογες bluetooth και bluetoothremote ...

Μπαινεις μεσα στην καθε μια και πατας διαγραφη δεδομενων!

Αυτο ειναι!

Αν πανε ολα καλα θα σταματησει ολο αυτο!

Υπαρχει ομως περιπτωση να εχει κρασαρει εντελως η εφαρμογη και σε συνδιασμο με καποια αλλη να συνεχισει να την παρασερνει σε διακοπη !

Τοτε η μονη λυση ενδεχομενως ειναι ενα ολικο reset και σαν τελευταια λυση το περασμα ξανα του λογισμικου απο την αρχη !

Τσεκαρισε ομως την πιο απλη λυση και δες αν αλλαξει κατι!

Καλη επιτυχια!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Όσοι τυχόν θέλετε να δοκιμάσετε Armbian (Linux) σε καρτούλα sd στο H96 max X3, HK1 Box, κλπ. μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ όλα όσα χρειάζεσθε : https://mega.nz/folder/A5kmDZAC#6t5FO2NUlIr-070EsGtfPA

 

Εκεί μέσα υπάρχει και ένα αρχείο PDF με λεπτομερείς οδηγίες (βήμα-βήμα). Επειδή αυτός ο οδηγός φτιάχθηκε μετά από αίτημα χρηστών του 4pda προφανώς αδιαφορήστε για τα links στις Ρωσικές εκδόσεις της ρομ μου- μάλλον δεν τις χρειάζεσθε :lol:

 

Σημείωση 1: Εάν ήδη χρησιμοποιείτε το coreelec, καλύτερα μην το δοκιμάσετε, εφόσον χρειάζονται ειδικά βήματα/ενέργειες που έχουν σχέση με τον bootloader.

Σημείωση 2 : Για να χρησιμοποιήσετε Armbian πρέπει να έχετε την στοκ rom ή την δική μου custom rom. Μπορείτε να δοκιμάσετε και εάν έχετε άλλες custom roms όμως το πιο πιθανό είναι να μην σας ξεκινάει η Armbian. Δεν μπορεί να πάθει τίποτα το μποξάκι σας-απλώς δεν θα τρέξει η Armbian.;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω μια μικρή 28 ιντσών Samsung τηλεόραση στο δωμάτιο των γονιων μου η οποία είναι μια κοινή full HD τηλεόραση που δεν είναι smart TV. Σκεφτομαι λοιπόν να πάρω ένα Google chromecast είμαι ανάμεσα στο καινούργιο με το Google tv που βγήκε και στο 3rd generation. Το καινούργιο λέει ότι θέλει 4k TV. Δεν θα μπορούσε να δουλέψει με την τηλεόραση που έχω που είναι 1080p? αλλιώς αν είναι να πάρω το 3rd generation
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω μια μικρή 28 ιντσών Samsung τηλεόραση στο δωμάτιο των γονιων μου η οποία είναι μια κοινή full HD τηλεόραση που δεν είναι smart TV. Σκεφτομαι λοιπόν να πάρω ένα Google chromecast είμαι ανάμεσα στο καινούργιο με το Google tv που βγήκε και στο 3rd generation. Το καινούργιο λέει ότι θέλει 4k TV. Δεν θα μπορούσε να δουλέψει με την τηλεόραση που έχω που είναι 1080p? αλλιώς αν είναι να πάρω το 3rd generation

Έχω την εντύπωση ότι οποιοδήποτε μέλος αυτού του νήματος θα σου έλεγε να πάρεις ένα με S905X3 αντί για αυτά που λες;)

Και εάν ήθελες οπωσδήποτε κάποιο πιστοποιημένο από google κλπ άντε το Mi Box S.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...