Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και έχω το hk1 box θα την κατεβάσω να την έχω για αρχείο και κάποια στιγμή μπορεί να την δοκιμάσω απλά μέχρι στιγμής το κουτάκι δουλεύει πάρα πολύ καλά, έχω και τη στοκ αρχείο αν όμως η custom περνάει με το burn card maker ψήνομαι γιατί μέσω pc έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ αν και έχω και USB to USB male cable.

Όλες περνάνε με καλώδιο USBm-USBm(& USB burning tool).Για εμένα είναι ο καλύτερος τρόπος.Υπάρχει και ο τρόπος με sd burn card maker, αλλά κατά την γνώμη μου όποιος θέλει να ασχοληθεί με το σπορ των custom roms καλό είναι πριν ξεκινήσει να έχει στην άκρη ένα τέτοιο καλώδιο.:)

Όσον αφορά το ENTER το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην αλλάξεις attributes στο φάκελλο (αν θυμάμαι καλά είναι rw-r-r).Προτείνω με διαφορά τον ES file Explorer.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Με το netflix σε κουτιά που δεν ειναι συμβατά τι συμβαίνει?

Ενα αρχαίο app που είχαν δεν παίζει.

Υπάρχει κάποιο apk η διαδικασία να παίζει έστω σε ποιότητα dvd αν οχι 720?

Μέσω kodi γίνεται τίποτα?

 

Από aptoide κατεβάζεις την έκδοση 6.22.0 build 31619

ποιότητα SD 960χ540

Πάντως και το coreelec δεν είναι κάτι δύσκολο,λίγο να ασχοληθείς θα το φτιάξεις

Εγω προσπάθησα για netflix coreelec αλλα σε ποιότητα 720 και άνω είχα ήχο αλλα όχι εικόνα.

Το εψαξα,εκανα κάποιες ρυθμίσεις αλλα τίποτα.

Σπάνια βλέπω netflix απο tv box και δεν ασχολήθηκα αλλο.

Edited by aderfiaZEITE
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την 6.26.1

Δεν εχω τσεκαρει αν παιζει 960.

Έχεις τσεκαρει αν έχουν διαφορές?

 

Δεν γνωρίζω πάει καιρός που εκανα τις δοκιμές μου.

Εαν παίζει αυτη που κατέβασες 960 κράτησε την δεν προκειται να βρείς apk με καλύτερη ποιότητα.

Αρκεί να μην σου παρουσιάζει διαφορα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το Χ96 max me android 8 .Εχω vdsl 100ara Τον τελευταιο καιρο στο kodi me gkobu ενω κανω σπιντ τεστ και μου βγαζει 90 παντα με ethernet αργει να κανει τις ενημερωσεις και η ταινιοθηκη σερνεται .Αναγκαζομαι να κανω καθε μερα reset στο ρουτερ βγαζοντας το απο την πριζα και φορτωνει και παιζει κανονικα .Την επομενη μερα παλι σερνεται εκτος και αν βγαλω ξανα το ρουτερ απο την πριζα .

Τι μπορω να κανω να βρεθει λυση ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το Χ96 max me android 8 .Εχω vdsl 100ara Τον τελευταιο καιρο στο kodi me gkobu ενω κανω σπιντ τεστ και μου βγαζει 90 παντα με ethernet αργει να κανει τις ενημερωσεις και η ταινιοθηκη σερνεται .Αναγκαζομαι να κανω καθε μερα reset στο ρουτερ βγαζοντας το απο την πριζα και φορτωνει και παιζει κανονικα .Την επομενη μερα παλι σερνεται εκτος και αν βγαλω ξανα το ρουτερ απο την πριζα .

Τι μπορω να κανω να βρεθει λυση ???

 

Καθαρισμο μνημης στο build εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου και δεν ξερω πως γινεται

 

Στο WIZARD θα δεις clear cache/providers . Πατας και κανεις καθαρισμο.

Link to comment
Share on other sites

Στο WIZARD θα δεις clear cache/providers . Πατας και κανεις καθαρισμο.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου

Δυστυχως το προβλημα ειναι αλλου και ειναι αγνωστο .Για να γινω πιο σαφης με το που ανοιγω το kodi δεν κανει ενημερωσεις για να ξεκινησει και οταν αποφασισει να τις κανει μπορει να περασει και 1 ωρα και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να κολαει .Οταν αποφασισω να το κλεισω με force close δεν κλεινει αφου δεν εχει κανει τις ενημερωσεις και το κλεινω απο το power.

Στο chrome μπαινει κανονικα you tube κλπ. Το εχω διαγραψει το kodi και το εχω ξαναστησει αλλα τιποτε !!!!

Μονο με reset στο ρουτερ στρωνει για μια μερα και ξανα τα ιδια .Σαν να χανει τΗΝ IP ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ

Edited by andreasbal
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου

Δυστυχως το προβλημα ειναι αλλου και ειναι αγνωστο .Για να γινω πιο σαφης με το που ανοιγω το kodi δεν κανει ενημερωσεις για να ξεκινησει και οταν αποφασισει να τις κανει μπορει να περασει και 1 ωρα και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να κολαει .Οταν αποφασισω να το κλεισω με force close δεν κλεινει αφου δεν εχει κανει τις ενημερωσεις και το κλεινω απο το power.

Στο chrome μπαινει κανονικα you tube κλπ. Το εχω διαγραψει το kodi και το εχω ξαναστησει αλλα τιποτε !!!!

Μονο με reset στο ρουτερ στρωνει για μια μερα και ξανα τα ιδια .Σαν να χανει τΗΝ IP ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ

 

Δοκιμασε καποια πραγματακια...

1)-Βαλε google dns και κοιτα μηπως ρολαρει

2)-Δοκιμασε με ενα vpn να δεις επισης αν υπαρχει διαφορα!

Καλη τυχη!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε καποια πραγματακια...

1)-Βαλε google dns και κοιτα μηπως ρολαρει

2)-Δοκιμασε με ενα vpn να δεις επισης αν υπαρχει διαφορα!

Καλη τυχη!

Eυχαριστω πολυ θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω

Μόνιμη IP έβαλες (στο κουτί σου εννοώ)?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μόνιμη IP έβαλες (στο κουτί σου εννοώ)?

 

Ενοεις σταθερη ΙΡ ?

το δικο μου με σταθερη δεν συνδεεται με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ενοεις σταθερη ΙΡ ?

το δικο μου με σταθερη δεν συνδεεται με τιποτα.

Ναι βέβαια αυτό εννοώ.Σου στέλνω σε λίγo PM τι να δοκιμάσεις.:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει φιλε μου

Συγνώμη αλλά για να είμαστε σαφείς έχεις επέμβει ήδη και στον ρούτερ σου όπως έγραψα?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα....

 

Θα ήθελα την γνώμη σας μεταξύ δύο επιλογών...

 

https://www.aliexpress.com/item/4000475215280.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.668a496eylBjBy&algo_pvid=15435171-425a-4f92-bc95-b45edde8f337&algo_expid=15435171-425a-4f92-bc95-b45edde8f337-13&btsid=0ab6f82315847865736024568e3ac7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

(το τελευταίο, 4gb+64gb+voice remote)

και

https://www.open365.gr/amazon-fire-tv-stick-4k-alexa-voice-rc.html?ref=bestprice.gr

 

Χρήση κυρίως Netflix, Youtube και ταινίες από δίσκο...

Ήμουν έτοιμος να πάρω το firestick αλλά είδα και αυτό το tanix με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά....

Τι λέτε ;

Edited by pmakridis
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπέρδεψα στα PMs τον φίλο @jogatore και τον @andreasbal.Με τον μεν @jogatore το θέμα λύθηκε.Ο φίλος @andreasbal θέλει να δει τα μηνύματά του και να απαντήσει?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα....

 

Θα ήθελα την γνώμη σας μεταξύ δύο επιλογών...

 

https://www.aliexpress.com/item/4000475215280.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.668a496eylBjBy&algo_pvid=15435171-425a-4f92-bc95-b45edde8f337&algo_expid=15435171-425a-4f92-bc95-b45edde8f337-13&btsid=0ab6f82315847865736024568e3ac7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

(το τελευταίο, 4gb+64gb+voice remote)

και

https://www.open365.gr/amazon-fire-tv-stick-4k-alexa-voice-rc.html?ref=bestprice.gr

 

Χρήση κυρίως Netflix, Youtube και ταινίες από δίσκο...

Ήμουν έτοιμος να πάρω το firestick αλλά είδα και αυτό το tanix με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά....

Τι λέτε ;

 

Γιατί να πάρεις το tanix απο aliexprees με αργοπορία,ίσως τελωνείο και δεν το παίρνεις απο εδώ

https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX6S-Allwinner-H616-Android-10-0-TV-Box-4GB-32GB--422993.html

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα....

 

Θα ήθελα την γνώμη σας μεταξύ δύο επιλογών...

 

https://www.aliexpress.com/item/4000475215280.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.668a496eylBjBy&algo_pvid=15435171-425a-4f92-bc95-b45edde8f337&algo_expid=15435171-425a-4f92-bc95-b45edde8f337-13&btsid=0ab6f82315847865736024568e3ac7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

(το τελευταίο, 4gb+64gb+voice remote)

και

https://www.open365.gr/amazon-fire-tv-stick-4k-alexa-voice-rc.html?ref=bestprice.gr

 

Χρήση κυρίως Netflix, Youtube και ταινίες από δίσκο...

Ήμουν έτοιμος να πάρω το firestick αλλά είδα και αυτό το tanix με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά....

Τι λέτε ;

 

Αν θελεις ενα Android μποξακι καλυτερα αλλαξε ... ροτα!

Ασε αυτα με Allwinner επεξεργαστη και κατευθυνσου προς Amlogic μερια και σε S905X3/2 !

To Netflix ομως θα ειναι σε αποδοση απο SD εως qHD!

Σε στικακι τωρα , αυτα τα Fire TV Stick ειναι αρκετα καλα , αλλα λιγο υπερεκτιμημενα για τις δυνατοτητες τους!

Βεβαια εδω θα εχεις πολυ καλυτερη ποιοτητα Netflix !

Η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις ενα Android μποξακι καλυτερα αλλαξε ... ροτα!

Ασε αυτα με Allwinner επεξεργαστη και κατευθυνσου προς Amlogic μερια και σε S905X3/2 !

To Netflix ομως θα ειναι σε αποδοση απο SD εως qHD!

Σε στικακι τωρα , αυτα τα Fire TV Stick ειναι αρκετα καλα , αλλα λιγο υπερεκτιμημενα για τις δυνατοτητες τους!

Βεβαια εδω θα εχεις πολυ καλυτερη ποιοτητα Netflix !

Η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου!

:)

 

Είχα ένα μποξάκι αλλά το έδωσα όταν μας έφεραν ένα ps4, το οποίο μια χαρά παίζει netflix και youtube.

Με τον δίσκο έχει ένα θέμα και δεν τον αναγνωρίζει....

Παρ όλα αυτά, τώρα με την καραντίνα, τα παιδιά χρησιμοποιούν συνέχεια το ps4, όχι μόνον για παιχνίδια αλλά και για να μιλάνε μεταξύ τους... οπότε σκέφτομαι να πάρω μια εναλλακτική....

Το θέμα είναι να παίζει σίγουρα netflix το οποίο ανάλογα με τις συμβάσεις σταματάει την λειτουργία σε διάφορα μποξάκια

και το λέει κιόλας....

π.χ.

https://www.clubhouse.gr/eikona-ixos/tileoraseis-axesouar/media-players/a95x-f3-slim-amlogic-s905x3-2gb-16gb-8k-android-9.0-tv-box/?skr_prm=WyIzZDIxN2Y0My0wZGQ0LTRkYzctYTMxZC0wNDk2MmExMDdmYzkiLDE1ODQ3OTgwODUyMTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzYWwtbiJ9XQ

(*) Προσοχή : Η υποστήριξη Netflix υπόκειται στους εκάστοτε όρους χρήσης της Netflix και δεν είναι σε καμία περίπτωση εγγυημένη. Η υποστήριξη αυτή μπορεί να συνεχιστεί στο μέλλον ή να διακοπεί με απόφαση της Netflix και η ενδεχόμενη ΜΗ συμβατότητα δεν αποτελεί προβληματική λειτουργία της συσκευής και δεν καλύπτεται από την εγγύηση της.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί να πάρεις το tanix απο aliexprees με αργοπορία,ίσως τελωνείο και δεν το παίρνεις απο εδώ

https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX6S-Allwinner-H616-Android-10-0-TV-Box-4GB-32GB--422993.html

 

Σωστός.... Αλλά δεν στέλνουν στην Ελλάδα.....

Το θέμα μου είναι να παίζει οπωσδήποτε netflix...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα μποξάκι αλλά το έδωσα όταν μας έφεραν ένα ps4, το οποίο μια χαρά παίζει netflix και youtube.

Με τον δίσκο έχει ένα θέμα και δεν τον αναγνωρίζει....

Παρ όλα αυτά, τώρα με την καραντίνα, τα παιδιά χρησιμοποιούν συνέχεια το ps4, όχι μόνον για παιχνίδια αλλά και για να μιλάνε μεταξύ τους... οπότε σκέφτομαι να πάρω μια εναλλακτική....

Το θέμα είναι να παίζει σίγουρα netflix το οποίο ανάλογα με τις συμβάσεις σταματάει την λειτουργία σε διάφορα μποξάκια

και το λέει κιόλας....

π.χ.

https://www.clubhouse.gr/eikona-ixos/tileoraseis-axesouar/media-players/a95x-f3-slim-amlogic-s905x3-2gb-16gb-8k-android-9.0-tv-box/?skr_prm=WyIzZDIxN2Y0My0wZGQ0LTRkYzctYTMxZC0wNDk2MmExMDdmYzkiLDE1ODQ3OTgwODUyMTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzYWwtbiJ9XQ

(*) Προσοχή : Η υποστήριξη Netflix υπόκειται στους εκάστοτε όρους χρήσης της Netflix και δεν είναι σε καμία περίπτωση εγγυημένη. Η υποστήριξη αυτή μπορεί να συνεχιστεί στο μέλλον ή να διακοπεί με απόφαση της Netflix και η ενδεχόμενη ΜΗ συμβατότητα δεν αποτελεί προβληματική λειτουργία της συσκευής και δεν καλύπτεται από την εγγύηση της.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σωστός.... Αλλά δεν στέλνουν στην Ελλάδα.....

Το θέμα μου είναι να παίζει οπωσδήποτε netflix...

 

Ολες οι Amlogic συσκευες μεχρι τωρα παιζουν κανονικοτατα netflix αλλα οπως ειπαμε οχι σε υψηλες ποιοτητες!

Βεβαια αν θελεις να ασχοληθεις λιγο πιο ''βαθια'' με ενα Amlogic S905X2/3 θα ανακαλυψεις οτι υπαρχει ενα λινουξακι που δουλευει παρα πολυ καλα σε αυτες τις συσκευες , σε περιβαλλον kodi και εγκατεστημενο οχι στην μνημη του μποξ αλλα σε μια καρτα micro sd ...

Με αυτον τον τροπο λοιπον εχεις την δυνατοτητα να βλεπεις netflix σε hd/full hd και μαλιστα με ηχο 5.1!

Οπωτε....! ;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι Amlogic συσκευες μεχρι τωρα παιζουν κανονικοτατα netflix αλλα οπως ειπαμε οχι σε υψηλες ποιοτητες!

Βεβαια αν θελεις να ασχοληθεις λιγο πιο ''βαθια'' με ενα Amlogic S905X2/3 θα ανακαλυψεις οτι υπαρχει ενα λινουξακι που δουλευει παρα πολυ καλα σε αυτες τις συσκευες , σε περιβαλλον kodi και εγκατεστημενο οχι στην μνημη του μποξ αλλα σε μια καρτα micro sd ...

Με αυτον τον τροπο λοιπον εχεις την δυνατοτητα να βλεπεις netflix σε hd/full hd και μαλιστα με ηχο 5.1!

Οπωτε....! ;)

 

 

Ωραία όλα αυτά, αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου με τα μποξάκια έτσι.....

Θέλω κάτι που να το βάλω πάνω και να παίξει χωρίς προβλήματα τωρινά ή μελλοντικά... (με το netflix εννοώ....)

Ειδικώς το kodi δεν το ξέρω καθόλου.....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου με τα μποξάκια έτσι.....

Θέλω κάτι που να το βάλω πάνω και να παίξει χωρίς προβλήματα τωρινά ή μελλοντικά... (με το netflix εννοώ....)

Ειδικώς το kodi δεν το ξέρω καθόλου.....

Να ξέρεις με fire stick μια που συνδέεις και μια που θα βλέπεις Netflix σε full HD ή 4k. Και εγγυημένα για πάντα, χωρίς πειράγματα, μαστορέματα ή άλλα ρίσκα.

 

Οπότε εξαρτάται τι θες πιο πολύ. Ένα μποξακι καλό είναι για γενική χρήση, αλλά το fire stick έχει εγγυημένη απόδοση για Netflix, Utube και Kodi χωρίς κανένα κόλλημα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα μποξάκι αλλά το έδωσα όταν μας έφεραν ένα ps4, το οποίο μια χαρά παίζει netflix και youtube.

Με τον δίσκο έχει ένα θέμα και δεν τον αναγνωρίζει....

Παρ όλα αυτά, τώρα με την καραντίνα, τα παιδιά χρησιμοποιούν συνέχεια το ps4, όχι μόνον για παιχνίδια αλλά και για να μιλάνε μεταξύ τους... οπότε σκέφτομαι να πάρω μια εναλλακτική....

Το θέμα είναι να παίζει σίγουρα netflix το οποίο ανάλογα με τις συμβάσεις σταματάει την λειτουργία σε διάφορα μποξάκια

και το λέει κιόλας....

π.χ.

https://www.clubhouse.gr/eikona-ixos/tileoraseis-axesouar/media-players/a95x-f3-slim-amlogic-s905x3-2gb-16gb-8k-android-9.0-tv-box/?skr_prm=WyIzZDIxN2Y0My0wZGQ0LTRkYzctYTMxZC0wNDk2MmExMDdmYzkiLDE1ODQ3OTgwODUyMTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzYWwtbiJ9XQ

(*) Προσοχή : Η υποστήριξη Netflix υπόκειται στους εκάστοτε όρους χρήσης της Netflix και δεν είναι σε καμία περίπτωση εγγυημένη. Η υποστήριξη αυτή μπορεί να συνεχιστεί στο μέλλον ή να διακοπεί με απόφαση της Netflix και η ενδεχόμενη ΜΗ συμβατότητα δεν αποτελεί προβληματική λειτουργία της συσκευής και δεν καλύπτεται από την εγγύηση της.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σωστός.... Αλλά δεν στέλνουν στην Ελλάδα.....

Το θέμα μου είναι να παίζει οπωσδήποτε netflix...

Στέλνει απο europe.

Πάντως θα σου πρότεινα και εγω να το ψάξεις λϊγο καλύτερα,μην κάνεις βιαστική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...