Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα παραλαμβάνω κι εγώ ένα φτηνό android box και τώρα πρόσεξα ότι δεν έχει bluetooth :wacko: . Έχει κανείς καμία ιδέα πως θα το σετάρω χωρίς ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι; Έχει δοκιμάσει κανείς καμία εφαρμογή για έλεγχο από iphone ή mac; Έχω δει ότι υπάρχει επίσημο app αλλά έχει πολύ χαμηλή βαθμολογία και δεν ξέρω πόσο εύχρηστο θα είναι. Δεν έχω ιδέα πως θα είναι το interface αλλά φαντάζομαι έστω και με τρομερή δυσκολία θα μπορώ να κάνω τα πάντα με το controller. Επίσης, μπορώ να παραγγείλω οποιοδήποτε usb dongle ώστε αργότερα να συνδέσω ασύρματα πληκτρολόγιο και ποντίκι;

 

Δοκίμασε το παρακάτω. Μου έχει λύσει τα χέρια.

https://www.aliexpress.com/item/T5-2-4G-Wireless-Air-Mouse-with-Mic-Universal-Remote-Control-Keyboard-USB-Wireless-Receiver-With/32769569930.html

 

Καλημέρα! Ανάμεσα σε mecool bb2 pro, h96 pro plus και tanix tx8 max ποιο προτείνετε? Τα δύο πρώτα με βολεύουν λόγω εξόδου av, αλλά διαβάζω για θέματα υπερθέρμανσης. Για το τρίτο πάλι δεν διάβασα κάτι αρνητικό, αλλά δεν έχει av.

 

Έχω το Η96 pro+ και δεν αντιμετωπίζω κάποιο θέμα υπερθέρμανσης. Ζεσταίνεται, αλλά χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

...μολις έκανα αγορα το συγκεκριμενο μηχανάκι στα 43.26€...:yahoo:

 

enterhere να είσαι καλα...!!!:thanks:

 

...παίδες αν έχετε να προτείνετε κανα αξιοπιστο πληκτρολόγιο με backlit και με λιγα ευραααα θα με βοηθουσατε...!!!:whistle:

 

Παρακαλώ φίλε μου.:D

 

Για remote control, χωρίς backlit, δες αυτό:

https://www.aliexpress.com/item/T5-2-4G-Wireless-Air-Mouse-with-Mic-Universal-Remote-Control-Keyboard-USB-Wireless-Receiver-With/32769569930.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Δοκίμασε το παρακάτω. Μου έχει λύσει τα χέρια.

https://www.aliexpress.com/item/T5-2-4G-Wireless-Air-Mouse-with-Mic-Universal-Remote-Control-Keyboard-USB-Wireless-Receiver-With/32769569930.html

 

 

 

Έχω το Η96 pro+ και δεν αντιμετωπίζω κάποιο θέμα υπερθέρμανσης. Ζεσταίνεται, αλλά χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

 

Παρακαλώ φίλε μου.:D

 

Για remote control, χωρίς backlit, δες αυτό:

https://www.aliexpress.com/item/T5-2-4G-Wireless-Air-Mouse-with-Mic-Universal-Remote-Control-Keyboard-USB-Wireless-Receiver-With/32769569930.html

Ποσο κρατάει η μπαταριά ?

Το mic δουλεύει καλα ?

Το mic μήπως δημιουργήσει προβλήματα η με απενεργοποίηση usb sound θα λυθεί το "προβλημα"?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κρατάει η μπαταριά ?

Το mic δουλεύει καλα ?

Το mic μήπως δημιουργήσει προβλήματα η με απενεργοποίηση usb sound θα λυθεί το "προβλημα"?

 

Με μικρή χρήση, το έχω φορτίσει 1 φορά στους 2 μήνες

 

Έχω αγοράσει την έκδοση χωρίς το μικρόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Υπάρχει κανένα κάτοχος του x96 Amlogic s905x;

Ενώ έχω ενεργοποιήσει την επιλογή για remote control στα settings δεν μπορώ με τίποτα να το βρω και να συνδεθώ στο box με εφαρμογές για χειρισμό από το κινητό και μου είναι αδύνατον να το χειριστώ μόνο μέσω του κοντρόλ του. Εννοείτε οι συσκευές είναι στο ίδιο wifi. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι settings πρέπει να κάνω για να μπορεί να ανιχνευθεί; Να πω επίσης ότι δεν έχει bluetooth και δεν θέλω να παραγγείλω air mouse γιατί θα περιμένω τουλάχιστον 1 μήνα μέχρι να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Υπάρχει κανένα κάτοχος του x96 Amlogic s905x;

Ενώ έχω ενεργοποιήσει την επιλογή για remote control στα settings δεν μπορώ με τίποτα να το βρω και να συνδεθώ στο box με εφαρμογές για χειρισμό από το κινητό και μου είναι αδύνατον να το χειριστώ μόνο μέσω του κοντρόλ του. Εννοείτε οι συσκευές είναι στο ίδιο wifi. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι settings πρέπει να κάνω για να μπορεί να ανιχνευθεί; Να πω επίσης ότι δεν έχει bluetooth και δεν θέλω να παραγγείλω air mouse γιατί θα περιμένω τουλάχιστον 1 μήνα μέχρι να έρθει.

Γιατι δεν βάζεις ένα ασύρματο ποντίκι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Υπάρχει κανένα κάτοχος του x96 Amlogic s905x;

Ενώ έχω ενεργοποιήσει την επιλογή για remote control στα settings δεν μπορώ με τίποτα να το βρω και να συνδεθώ στο box με εφαρμογές για χειρισμό από το κινητό και μου είναι αδύνατον να το χειριστώ μόνο μέσω του κοντρόλ του. Εννοείτε οι συσκευές είναι στο ίδιο wifi. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι settings πρέπει να κάνω για να μπορεί να ανιχνευθεί; Να πω επίσης ότι δεν έχει bluetooth και δεν θέλω να παραγγείλω air mouse γιατί θα περιμένω τουλάχιστον 1 μήνα μέχρι να έρθει.

Ναι αλλά θα το παραγγείλεις μια φορά και τέλος.

Αντί να ταλαιπωρείσαι με το απλό remote.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Υπάρχει κανένα κάτοχος του x96 Amlogic s905x;

Ενώ έχω ενεργοποιήσει την επιλογή για remote control στα settings δεν μπορώ με τίποτα να το βρω και να συνδεθώ στο box με εφαρμογές για χειρισμό από το κινητό και μου είναι αδύνατον να το χειριστώ μόνο μέσω του κοντρόλ του. Εννοείτε οι συσκευές είναι στο ίδιο wifi. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι settings πρέπει να κάνω για να μπορεί να ανιχνευθεί; Να πω επίσης ότι δεν έχει bluetooth και δεν θέλω να παραγγείλω air mouse γιατί θα περιμένω τουλάχιστον 1 μήνα μέχρι να έρθει.

Παραγγειλε απο Ελλαδα. Θα το πληρωσεις παραπανω αλλα σε 2-3 μερες τοχεις

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με μικρή χρήση, το έχω φορτίσει 1 φορά στους 2 μήνες

 

Έχω αγοράσει την έκδοση χωρίς το μικρόφωνο.

νομίζω ότι πρόκειται για καλή περίπτωση.

Πόσα πλήκτρα προγραματιζονται ?

Να φανταστώ οτι είναι για μια μόνο συσκευή οπως ο "αντίπαλος το 705 και όχι το f10 που παίρνει περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βάζεις ένα ασύρματο ποντίκι?

 

Δυστυχώς αυτό που έχω (όπως και το πληκτρολόγιο) είναι bluetooth και το κουτί δεν έχει bluetooth. Κοίταξα εάν θα μπορούσα να βάλω bluetooth dongle αλλά δεν είναι plug and play διαδικασία σε android.

 

Ναι αλλά θα το παραγγείλεις μια φορά και τέλος.

Αντί να ταλαιπωρείσαι με το απλό remote.

 

Παραγγειλε απο Ελλαδα. Θα το πληρωσεις παραπανω αλλα σε 2-3 μερες τοχεις

 

Σίγουρα θα παράγγελνα ένα στο μέλλον απλά έψαχνα κάτι για να μπορώ να σετάρω σήμερα και το ΣΚ το tv box αλλά για κάποιο λόγο τίποτα δεν δουλεύει. Να φταίει το firmware;

 

Όσον αφορά γενικά το κουτί..το πήρα από banggood και πέρα από διάφορα κολλήματα και bugs όπως το remote control που παρατηρώ εγκατέστησα το CPU-Z και αναφέρει ότι ο επεξεργαστής είναι στα 1.51 GHz αντί για 2GHz και επίσης η συσκευή δεν είναι root. Τέλος, με αφορμή και το γεγονός ότι όταν βλέπω μία ταινία στις σκοτεινές σκηνές δεν διακρίνεις τίποτα (το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα) έστειλα e-mail στο bangood και για αρχή μου είπαν να κάνω ένα update το οποίο δεν μπορώ γιατί έχω mac και βαριέμαι να βρίσκω windows PC ή να στήσω VM και επίσης μου έστειλαν video με την διαδικασία στα κινέζικα. Δεν τους ανέφερα για τον χαμηλότερο χρονισμό του επεξεργαστή αλλά πιστεύω ότι ίσως αυτό φταίει και βλέπω stuttering σε ταινίες υψηλής ανάλυσης όπου η χρήση του επεξεργαστή είναι 99%.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό που έχω (όπως και το πληκτρολόγιο) είναι bluetooth και το κουτί δεν έχει bluetooth. Κοίταξα εάν θα μπορούσα να βάλω bluetooth dongle αλλά δεν είναι plug and play διαδικασία σε android.

 

 

 

 

 

Σίγουρα θα παράγγελνα ένα στο μέλλον απλά έψαχνα κάτι για να μπορώ να σετάρω σήμερα και το ΣΚ το tv box αλλά για κάποιο λόγο τίποτα δεν δουλεύει. Να φταίει το firmware;

 

Όσον αφορά γενικά το κουτί..το πήρα από banggood και πέρα από διάφορα κολλήματα και bugs όπως το remote control που παρατηρώ εγκατέστησα το CPU-Z και αναφέρει ότι ο επεξεργαστής είναι στα 1.51 GHz αντί για 2GHz και επίσης η συσκευή δεν είναι root. Τέλος, με αφορμή και το γεγονός ότι όταν βλέπω μία ταινία στις σκοτεινές σκηνές δεν διακρίνεις τίποτα (το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα) έστειλα e-mail στο bangood και για αρχή μου είπαν να κάνω ένα update το οποίο δεν μπορώ γιατί έχω mac και βαριέμαι να βρίσκω windows PC ή να στήσω VM και επίσης μου έστειλαν video με την διαδικασία στα κινέζικα. Δεν τους ανέφερα για τον χαμηλότερο χρονισμό του επεξεργαστή αλλά πιστεύω ότι ίσως αυτό φταίει και βλέπω stuttering σε ταινίες υψηλής ανάλυσης όπου η χρήση του επεξεργαστή είναι 99%.

 

Δες ταινίες από το τεραριουμ και δεν θα βλέπεις σκοτεινα

Link to comment
Share on other sites

Για το Η96+ pro τυχόν προβλήματα που πρέπει να ξέρουμε;

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό που έχω (όπως και το πληκτρολόγιο) είναι bluetooth και το κουτί δεν έχει bluetooth. Κοίταξα εάν θα μπορούσα να βάλω bluetooth dongle αλλά δεν είναι plug and play διαδικασία σε android.

Μπορει και να εχω καταλαβει λαθος οσον αφορα το τι εχεις, αλλα αν μιλας για τα κλασικα bt mouse & keyboards δεν εχει σχεση το αν ειναι bt το box αφου το mouse συνδεεται με bt στο usb stick που ερχεται μαζι. Ολα τα tvbox που ξερω εχουν usb υποδοχη για να συνδεσεις κατι πανω ειτε αυτο ειναι δισκος ειτε ειναι wireless mouse

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να κάνεις ενα φιξακι για τη σκοτεινή εικόνα,τα λέμε λίγες σελίδες πιο πίσω.Κατα τ'αλλα αψογο εδώ!!

 

 

 

Αν δεν είναι ρουτ δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Για το Η96+ pro τυχόν προβλήματα που πρέπει να ξέρουμε;

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

 

Ένα πρόβλημα είχα με το wifi το οποίο αντιμετωπίστηκε με αναβάθμιση της έκδοσης andrοid από 6.0 σε 7.0. Κατά τα άλλα δεν αντιμετώπισα κάποιο άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να κάνεις ενα φιξακι για τη σκοτεινή εικόνα,τα λέμε λίγες σελίδες πιο πίσω.Κατα τ'αλλα αψογο εδώ!!
Διάβασα τα τελευταία 50 ποστ, δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

 

Σε ένα review που βρήκα, οι μισοί το κράζουν ότι κολλάει και τρώει restarts.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να εχω καταλαβει λαθος οσον αφορα το τι εχεις, αλλα αν μιλας για τα κλασικα bt mouse & keyboards δεν εχει σχεση το αν ειναι bt το box αφου το mouse συνδεεται με bt στο usb stick που ερχεται μαζι. Ολα τα tvbox που ξερω εχουν usb υποδοχη για να συνδεσεις κατι πανω ειτε αυτο ειναι δισκος ειτε ειναι wireless mouse

 

Δεν έχουν usb stick. Συγχρονίζονται μέσω του BT με το PC.

 

Αν δεν είναι ρουτ δεν γίνεται

 

Δυστυχώς δεν είναι root.

 

Επίσης, είδα ένα youtube video όπου ο επεξεργαστής του BOX εμφανίζεται στα 2,02GHz στο cpu-z και όχι στα 1,51GHz... Δεν ξέρω τι παίζει πραγματικά..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... Έχω ένα Τv box.... Έχω συνδέσει ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο... Όλα λειτουργούν μια χαρά... Το enter όμως.. δεν λειτουργεί... Έχω σαλταρει...
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα τελευταία 50 ποστ, δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

 

Σε ένα review που βρήκα, οι μισοί το κράζουν ότι κολλάει και τρώει restarts.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

Πάει σφαίρα και δεν κολλάει με τίποτα.

Ποτέ restart εδω,για wifi δεν μπορώ να πω, παίζω με ethernet 1000

Δες το βιντεάκι αυτό για το bug.

Link to comment
Share on other sites

Πάει σφαίρα και δεν κολλάει με τίποτα.

 

Ποτέ restart εδω,για wifi δεν μπορώ να πω, παίζω με ethernet 1000

 

Δες το βιντεάκι αυτό για το bug.

 

 

Να ρωτήσω,

 

Γιατί στο τέλος κάνει factory reset?

 

 

 

Επίσης ξέρουμε αν το Bangggood το στέλνει με Android 7.1?

 

Δεν έχω όρεξη να φλασαρω με κάρτες κλπ.

 

Sent from mTalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και με USB να περάσεις fw.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,

 

Γιατί στο τέλος κάνει factory reset?

 

 

 

Επίσης ξέρουμε αν το Bangggood το στέλνει με Android 7.1?

 

Δεν έχω όρεξη να φλασαρω με κάρτες κλπ.

 

Sent from mTalk

Για να μας αποδείξει οτι το φιξ μένει και μετά απο factory reset..

Λογικό αφού το factory reset δεν πειράζει το φάκελο system,αλλα τον data.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...