Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και πες ότι όντως είναι η GPU-CPU που φταίει και έχεις πέσει σε γάτο τεχνικό. 

1. Είσαι διαθετιμένος να δώσεις 57,50€ για μια CPU s922x;

https://www.aliexpress.com/item/1005001726563949.html?spm=a2g0o.detail.1000014.25.15551169Ji2eOQ&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.40000.333918.0&scm_id=1007.40000.333918.0&scm-url=1007.40000.333918.0&pvid=21411f88-2d50-4506-87ad-cece0ba3af2a&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.40000.333918.0,pvid:21411f88-2d50-4506-87ad-cece0ba3af2a,tpp_buckets:668%232846%238112%23588&pdp_npi=3%40dis!EUR!47.33!41.65!!!!!%402101c72a16827967345841050e87f6!12000017360716622!rec!GR!160876746

2. Στα 57,50€ δεν έχει συμπεριληφθεί το κόστος του τεχνικού που δεν θα είναι πιστεύω κάτω από 30€. Δηλαδή 87,50€.

3. Και πες πάλι ότι αναλαμβάνεις το ρίσκο για αγορά και κόστος τεχνικής εργασίας. Η πιθανότητα, ας εξαιρέσουμε εάν όλα πάνε καλά με τις κολλήσεις να φταίει τελικά το τσιπάκι του HDMI είναι εξαιρετικά μεγάλη. 

4. Όταν το κόστος και η εργασία αγγίζουν ή υπερβαίνουν το κόστος ενός καινούργιου box με τον s922 , συγνώμη αλλά θα αγόραζα ένα καινούργιο box. Ευκαιρίες θα εμφανιστούν μπροστά σου σε ανύποπτο χρόνο.

5. Με λίγο νερό στο κρασί σου πρόσφατα Ugoos AM7 με τον λίγο υποδεέστερο s905x4 σε σχέση με τον s922x , ναι μεν με android 11 , αλλά με τις 10 OTA αναβαθμίσεις από τα μέσα του 2021 που χάρη στην Ugoos συμπεριφέρεται σαν box με android 9 χωρίς περιορισμούς , με την επεξεργαστική ισχύ ενός s905x4 στα 34,50€ δεν το λες και κακό.

IMG_20230430_083221.jpg

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

15 ώρες πριν, gatos814 said:

Μιλας για ενα μποξακι που μοιαζει με αυτο παρακατω και εχει τον Amlogic S812 ;

0-02-05-232bd7498fdff0a10a6c92ec37fc7ee2245a039f4deb2c9657ea2778f5516eae_f0031fe2e2152ac5.jpg

Ναι χωρίς το + στο λογότυπο

Αν υπάρχει κάτι για να το δώσω στον πατέρα μου ...

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, johnstef33 said:

Ναι χωρίς το + στο λογότυπο

Αν υπάρχει κάτι για να το δώσω στον πατέρα μου ...

Οχι καλε μου συμφορουμιτη...
Ο Amlogic S812 ειναι πλεον ενας πολυ αδυναμος επεξεργαστης...
Κολλαει και στα πιο ''βασικα'' πραγματα οποτε δεν αξιζει παραπανω να ασχοληθεις!
Ασε που στα περισσοτερα απο αυτα τα μποξακια λογο των πολλων αντιγραφων τους στο hardware αν σου παθει ''κοκομπλοκο'' θα παιδευτεις παρα πολυ να βρεις και το μαμα λογισμικο !!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναδεί καθώς ξέχασε που του είπα οτι από την θύρα AV δίνει εικόνα..Πάντως λέει έβαλε θερμικό μηχάνημα και φαίνεται η gpu θερμαίνεται κανονικά (Αρα σε πρώτο στάδιο δουλεύει).

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2023 at 11:26 ΠΜ, johnstef33 said:

Ναι χωρίς το + στο λογότυπο

Αν υπάρχει κάτι για να το δώσω στον πατέρα μου ...

Δεν ξέρω εάν θα ήθελες να δοκιμάσεις σε 1 καρτούλα να του βάλεις Libreelec (σε dual boot system με το Ανδροιντ του) και μετά ένα ελαφρύ Ελληνικό build? Δεν ξέρω τι συμπεριφορά/απόδοση θα είχε και έτσι, ίσως για τον πατέρα σου να ήταν αρκετό. Δεν χάνεις τίποτα πάντως για να το δοκιμάσεις (ακόμα και για την εμπειρία μόνο 😉)......με αυτό τον τρόπο θα αφήσεις και άθικτη την ρομ που ήδη έχει.

Libreelec link1

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kostas_kanal0011 said:

Θα το ξαναδεί καθώς ξέχασε που του είπα οτι από την θύρα AV δίνει εικόνα..Πάντως λέει έβαλε θερμικό μηχάνημα και φαίνεται η gpu θερμαίνεται κανονικά (Αρα σε πρώτο στάδιο δουλεύει).

Ειναι προφανες οτι αυτο που εχει καει στο μποξακι σου ειναι η ψηφιακη εξοδος του ενω δουλευει μια χαρα η αναλογικη ...δηλαδη απλα απλα το τσιπακι που πηγαινει στο hdmi...
Τωρα αν δεν υπαρχει καποιο τετοιο τσιπακι (που πιστευω ολο και περισσοτερο οσο βλεπω την πλακετα του gt king που εχω πως δεν υπαρχει) στο μποξακι πολυ πιθανον να το διαχειριζεται μεσα απο καποιο κυκλωμα η ιδια η μητρικη απο το κεντρικο τσιπακι ... για οικονομια χρηματων (σε ολα αυτα τα μποξακια) !
Πραγμα που σημαινει οτι ... δυσκολευουν τα πραγματα !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Κινητό με θύρα IR ? Χειριστείτε το TVbox σας με αυτό

(7 Remote Controls in One apk)

Δεν θυμάμαι εάν το έχω ξαναανεβάσει εδώ παλιότερα, όμως δεν πειράζει, εφόσον κάποιος μπορεί να μην το είδε.

Όσοι λοιπόν τυχαίνει να έχετε κάποιο κινητό/smartphone με δυνατότητα Infrared (IR), μπορείτε να χειριστείτε σχεδόν οποιοδήποτε TVbox με αυτό !😎  Με την εφαρμογή που ανεβάζω εδώ έχετε τα 7 πιο συνηθισμένα Remote Controls της αγοράς. Επιλέγετε όποιο θέλετε και κάνετε τα πάντα. Ακόμα και ON/OFF  από αυτό.😉

in.remote_www.androidremote.rar

Screenshot_2023-03-31-11-38-13-934_in.remote.www.androidremote.jpg

Screenshot_2023-03-31-11-42-14-043_in.remote.www.androidremote.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, kostas_kanal0011 said:

Θα το ξαναδεί καθώς ξέχασε που του είπα οτι από την θύρα AV δίνει εικόνα..Πάντως λέει έβαλε θερμικό μηχάνημα και φαίνεται η gpu θερμαίνεται κανονικά (Αρα σε πρώτο στάδιο δουλεύει).

Συγχώρεσέ με αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός με αυτά που σου λέει.
Όπως αναφέρθηκε και νωρίτερα, η GPU είναι ενσωματωμένη μαζί με τη CPU στο ένα και μοναδικό SoC που έχει το κουτί. Πώς ξεχωρίζει τη GPU κατά για τη "διάγνωση";

Link to comment
Share on other sites

Συγχώρεσέ με αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός με αυτά που σου λέει.
Όπως αναφέρθηκε και νωρίτερα, η GPU είναι ενσωματωμένη μαζί με τη CPU στο ένα και μοναδικό SoC που έχει το κουτί. Πώς ξεχωρίζει τη GPU κατά για τη "διάγνωση";
Ελα ντε..Δε ξαναμιλησα ακόμα απο τότε.. Δηλαδή ενα link που έβαλε ο φίλος πιο πάνω απο το aliexpress με τον S922,έχει και την gpu μέσα;
Link to comment
Share on other sites

@ath156θυμάσαι το HK1 και το θέμα μου με το playback speed? Λοιπόν η τελευταία εκδοσή του Libreelec φορτώνει με διάφορα Images που είναι για 905X3 αλλά ενώ παίζει σωστά τα x264, στα x265 κολλάει η αναπαραγωγή μόλις ξεκινήσει (κανονική ταχύτητα) και το usage φτάνει 95-98%. Στο system info του Kodi μου δείχνει λιγότερη μνήμη απ' ότι έχει. 

Ποιο απ' όλα τα dtb που έχει μέσα το libreelec θα έκανε για το HK1 άραγε; Γιατί γι αυτό αποκλειστικά δεν έχει. Αν έπαιζε και τα x265 σωστά θα είχα λύσει το θέμα μου!

 

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ath156 said:

Στο Coreelec είναι αυτό που σου βάζω εδώ:

 

sm1_s905x3_4g_1gbit.rar 16 kB · 1 download

Δεν bootάρει δυστυχώς. Ούτε με αυτό ούτε με του Emuelec. Μένει στο logo.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Lurker said:

Δεν bootάρει δυστυχώς. Ούτε με αυτό ούτε με του Emuelec. Μένει στο logo.

Το Libreelec δεν το έχω δοκιμάσει (και δεν βρίσκω το λόγο εφόσον υπάρχει το Coreelec - που το έχω βάλει και στην eMMC - in dual boot mode !!). Απλά έβαλα σε ένα στικάκι και από αυτά που βλέπω θα έλεγα (δεν το δοκίμασα):

- 1η επιλογή το "meson-sm1-h96-max.dtb" που αναφέρεται στο αδελφάκι του H96 max X3

- 2η επιλογή το "meson-sm1-sei610.dtb" που με αυτή την ονομασία το έχω χρησιμοποιήσει στην Armbian και αλλού για το HK1 Box

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα κάνω μια ερώτηση ίσως χαζή, σε Tv Box mecool Km1 μπορώ να εγκαταστήσω από κάπου που θα κατεβάσω χωρίς να είναι rooted νεότερο google tv?
Ευχαριστώ

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, johnybe said:

Συγνώμη αλλά θα κάνω μια ερώτηση ίσως χαζή, σε Tv Box mecool Km1 μπορώ να εγκαταστήσω από κάπου που θα κατεβάσω χωρίς να είναι rooted νεότερο google tv?
Ευχαριστώ

Τα πιστοποιημένα κουτιά δεν τα πειράζουμε, γιατί μπορεί να χάσουμε την πιστοποίηση.Μόνο αναβαθμίσεις από την ίδια εταιρία.Μάλιστα δεν κατάλαβα το νεότερο? Δηλαδή από Android 10 να πας σε 11? Εάν το κάνει η εταιρία σου ναι. 

Link - Update Mecool

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα ένα Xiaomi mi stick 4k για ένα φίλο . Έχω 2 θέματα. 1. Μέσω Bluetooth δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία ενώ έχω κάνει pairing .

2. Μέσω browser (δοκίμασα 2 από τα περιορισμένα στο play store) δεν με αφήνει να κατεβάσω εφαρμογές από πχ APK mirror ενώ έχω ενεργοποιήσει από άγνωστες πηγές και από τις άδειες των εφαρμογών . Από dev options δεν δίνει επιλογή. Επίσης απενεργοποίησα τον έλεγχο από play store.

Τι φταίει , το android 11?

(Θα δοκιμασω και απο cloud , αλλα δεν ξερω αν θα με αφησει να εγκαταστησω)

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2023 at 12:13 ΠΜ, kostas_kanal0011 said:
On 1/5/2023 at 9:11 ΜΜ, minast said:
Συγχώρεσέ με αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός με αυτά που σου λέει.
Όπως αναφέρθηκε και νωρίτερα, η GPU είναι ενσωματωμένη μαζί με τη CPU στο ένα και μοναδικό SoC που έχει το κουτί. Πώς ξεχωρίζει τη GPU κατά για τη "διάγνωση";

Ελα ντε..Δε ξαναμιλησα ακόμα απο τότε.. Δηλαδή ενα link που έβαλε ο φίλος πιο πάνω απο το aliexpress με τον S922,έχει και την gpu μέσα;

Σωστά. Ορίστε ένα τυχαίο link που αποτυπώνεται (καλλιτεχνικά) το τσιπάκι εξωτερικά αλλά και εσωτερικά, εάν θέλεις να πάρεις μια ιδέα πως είναι:

https://androidpctv.com/comparative-amlogic-s922x/

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, chriskan22 said:

Αγόρασα πρόσφατα ένα Xiaomi mi stick 4k για ένα φίλο . Έχω 2 θέματα. 1. Μέσω Bluetooth δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία ενώ έχω κάνει pairing .

2. Μέσω browser (δοκίμασα 2 από τα περιορισμένα στο play store) δεν με αφήνει να κατεβάσω εφαρμογές από πχ APK mirror ενώ έχω ενεργοποιήσει από άγνωστες πηγές και από τις άδειες των εφαρμογών . Από dev options δεν δίνει επιλογή. Επίσης απενεργοποίησα τον έλεγχο από play store.

Τι φταίει , το android 11?

(Θα δοκιμασω και απο cloud , αλλα δεν ξερω αν θα με αφησει να εγκαταστησω)

https://www.aftvnews.com/downloader/

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

@tolisfar. gatos814

Δοκιμασα , δεν με αφηνει.

Τωρα θα δoκιμασω τo downloader

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chriskan22 said:

@tolisfar. gatos814

Δοκιμασα , δεν με αφηνει.

Τωρα θα δoκιμασω τo downloader

Αν δεν σου δουλεψει και αυτος ο τροπος τοτε ... βρασε ορυζα!
Δυστυχως o συνδυασμος Android 11 + ΑΤV για εφαρμογες εκτος google ειναι για ... πολυ γερα νευρα (για να μην πω τιποτε αλλο) !!!

Εμενα παντως με βοηθησε πριν καιρο στο απλο Xiaomi mi stick με Android 11 να περασω κανα δυο εφαρμογες!
Καλη επιτυχια!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Επιτυχια , ηταν η μονη λυση , τωρα περασα cx file explorer και μεσω samba  server κανω οτι θελω , ευχαριστω

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ...να ρωτήσω πως μπορώ να περασω netflix disney και youtube στο ugoos am7;το εχω κυρίως για kodi αλλα θα ηθελα να περασω και αυτα ....ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, r1teo said:

γεια σας ...να ρωτήσω πως μπορώ να περασω netflix disney και youtube στο ugoos am7;το εχω κυρίως για kodi αλλα θα ηθελα να περασω και αυτα ....ευχαριστώ 

Εχεις π.μ.....

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας στα χερια μου εδω και λιγες μερες το τριτο μου X4 μποξακι και ουσιαστικα το πρωτο αξιοπιστο αυτου του επεξεργαστη εχω αρκετα ασφαλη συμπερασματα για αυτους τους επεξεργαστες και τα Αndroid 11 λογισμικα τους ...
Να μιλησω λιγο πρωτα για την Ugoos...
Πραγματικα παρα πολυ καλη δουλεια με το λογισμικο της εδω!
Σαν συνολο το ΑΜ7 ειναι παρα πολυ κοντα σε αποδοση στο 922 gt king μου!
Και λεω κοντα γιατι οτι κερδιζει απο το πολυ καλο του Αndroid 11 το χανει απο την καρτα γραφικων του που ειναι σαφως πιο υποδεεστερη απο αυτην του 922...
Ομως σε καποιον που ερχεται απο τον 905Χ3 σαφως και θα του ... φανει η διαφορα προς το πολυ καλυτερο!
Η χρηση του τωρα ειναι πιο ευκολη σε συγκριση με το Android 9...
Πχ...παιζουν ολοι οι launchers... ο δεικτης του ποντικιου εχει πιο καλη και σαφη αισθηση (σε ολα τα Android 9 πρεπει να πατας λιγο πιο αριστερα για να κανεις την δουλεια σου!) ... εχει καλυτερες συμβατοτητες με πολλες εφαρμογες και γενικα ειναι και πιο γρηγορο σαν Αndroid 11 (ο Χ3 με τον Χ4) !
Τα αλλα δυο μποξακια που δοκιμασα με τον Χ4 (X96 X4 & X96Max Plus Ultra) βασιζοταν στα μαμα λογισμικα τους αλλα θα πρεπει να τονισω την εξαιρετικη δουλεια του slimhouse με τα λογισμικα τους που σαν αισθηση ειναι αρκετα κοντα σε αυτην της Ugoos!
Το καλο hardware ομως οπως παντα ετσι και εδω (ΑΜ7) κανει την διαφορα και η Ugoos με καλα υλικα ...καλες κολλησεις και με μια ποιοτικη ψυκτρα κραταει αυτο το μποξακι της (οπως και ολα τα αλλα της αλλωστε) σε εξαιρετικα χαμηλες θερμοκρασιες και με τελεια αποδοση!
Αλλο λοιπον ειναι να εχεις ενα μποξακι ''σαν'' Ugoos και αλλο να εχεις Ugoos και την διαφορα την καταλαβαινεις με το ... πρωτο ανοιγμα του κουτιου του και με την χρηση σαφως του οριτζιναλ λογισμικου του !!!
Για να μην αδικησω παντως και τα αλλα 2 μποξακια με τον Χ4 που δοκιμασα ... αν εξαιρεσουμε τις λιγο πιο υψηλες θερμοκρασιες τους (και παλι πιο χαμηλες απο καποια Χ3 μποξακια!) λογω πιο δυνατου επεξεργαστη ... δεν εχουν να ζηλεψουνε πολλα πολλα για καθημερινη χρηση...
Πλεον σιγα σιγα οσοι δεν βρισκετε αλλο τα καλα Χ3 που μπορει να ψαχνετε μπορειτε νομιζω να αρχισετε σιγα σιγα να εμπιστευεστε τα Χ4 της λιστας slimbox!
Αυτα τα ολιγα σε γενικες γραμμες για τα Χ4 και για το ΑΜ7 !
Καλες τηλεθεασεις!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...